Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Napad.pl NagłośnienieNapad.pl Nagłośnienie
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer DIY do laptopa, prośba o radę

19 Paź 2019 23:36 255 11
  • Poziom 8  
    Witam

Posiadam laptopa marki Dell, z wbudowanymi głośnikami Klipsch (2x dwudrożne).
    Jakość dźwięku jest doskonała, nie licząc tego, że ilość basu jest umowna.

Oczywiście wiem, że ten problem mogę rozwiązać za pomocą zestawu głośników zewnętrznych i tak też robię, jednak często bywam poza domem przez jakiś czas i wtedy najbardziej to doskwiera.
    Od dawna noszę się z zamiarem chociaż częściowego wyeliminowania tego problemu za pomocą...subwoofera aktywnego, który by współpracował z aktualnie wbudowanymi przetwornikami. Wbudowanie subwoofera z powodu małej ilości miejsca w środku jest raczej nierealne.
    Zdaje sobie sprawę, że takie rozwiązanie nie jest idealne, jednak jeżeli uda mi się poprawić dolne pasmo, to będę bardzo zadowolony.

Mój pomysł opiera się, na wyprowadzeniu sygnału z gniazda, które dostarcza ten sygnał do głośników oraz zasilania z linii (5V lub 12V w zależności od potrzeby wzmacniacza), do dodatkowego gniazda USB, które chciałbym zamontować z tyłu.
    Do tego gniazda chciałbym wpiąć "kostkę", w której znajdował by się głośnik, zwrotnica i wzmacniacz (3W lub 5W max, więcej nie ma sensu).
    Przeglądając serwisy majfrendów natrafiłem na coś takiego :
    https://pl.aliexpress.com/item/32817061407.html - głośnik
    https://www.droking.com/5W-Audio-Amplifier-Mo...Class-D-Audio-Amplifier-Board-Dual-channel-5W*5W-D-type-Power-Amplifier-Module - wzmacniaj "haj fi" 5V
    Do tego odpowiedniej średnicy miedź do łączenia modułu z laptopem.
    Problemem pozostaje obudowa (czy można taką gotową kupić) i zwrotnica (bo zapewne będzie potrzebna, by odciąć wyższe częstotliwości).
    Chciałbym to oprzeć na jak najbardziej gotowych rozwiązaniach, jednak lutowanie nie jest mi obce i taką zwrotnice mogę zrobić sam, gorzej z obudową, bo do tego nie mam talentu.
    Chciałbym uzyskać jak najlepszą jakość przy jak najmniejszych wymiarach (niestety im membrana mniejsza, tym gorszy bas).

Liczę na dobre rady.
    Pozdrawiam
  • Napad.pl NagłośnienieNapad.pl Nagłośnienie
  • Poziom 43  
    Już samo nazwanie 4 cm głośniczka "subwooferem" jest dla mnie nieco śmieszne, ale... do głośników laptopa może się sprawdzić. Nie oczekuj jednak basu porównywalnego do zestawu zewnętrznego - to fizycznie niemożliwe.
    Co do reszty; Drugo link nie działa, więc nie wiem jaki wzmacniacz wybrałeś. Sądząc jednak po tym co piszesz można spróbować takiej konstrukcji. Obudowa dla tak małego głośnika również będzie niewielka - myślę, że poniżej 1 litra wystarczy (dokładniej podać się nie da, bo poza podstawowymi danymi, takimi jak średnica i moc, chińczyk nie podaje - i nic w ym dziwnego... - żadnych danych). Po prostu; trzeba zbudować obudowę, połączyć według instrukcji i sprawdzić...
  • Napad.pl NagłośnienieNapad.pl Nagłośnienie
  • Poziom 38  
    Budowanie samego subwoofera, w dodatku małego, nie ma sensu.
    Niezależnie od wielkości głośnika (głośników), obudowa i tak będzie duża jeśli planujesz ją wykonać z drewna.

Moja propozycja to zakup głośnika przenośnego, który już jest gotowy do użytku. Odpada kupowanie części i składanie tego do kupy (a wątpię aby to co złożysz było mniejsze, lżejsze i lepiej wyglądało).
    Znajomy kupił głośnik GRUNDIG GSB 120 i osobiście jestem pod wrażeniem jak takie małe pudełeczko gra, a kosztuje tylko stówkę.
    Obstawiam że taniej i lepiej nie zrobisz samemu.

Plusem takiego rozwiązania jest to że taki głośnik możesz też podłączać do innych urządzeń... a tego "suba" jedynie do tego przerobionego laptopa.
  • Poziom 8  
    Panowie, jak już wspomniałem w pierwszym poście ja nie oczekuję cudów, bo fizyka jest nieubłagana i jestem tego w pełni świadomy.
    Porównywanie takiego rozwiązania po względem pasma do 95% konstrukcji komputerowych (nie mówiąc już o dowolnym stereo) mija się z celem, jednak nie o to tu chodzi.
    Wiem, że taki 4cm (który i tak jest znacznie większy niż większość takich wooferów montowanych w laptopach) to bardziej imitacja subwoofera, jednak w pewnym zakresie działa i daje poprawę.
    Miałem w rękach wiele różnych mobilnych stacji roboczych i te z zamontowanymi głośniczkami 2.1 sprawdzały się tu zdecydowanie lepiej, niż zwykłe 2.0.
    Nie mówię tu o 18hz bo 4cm co najwyżej będą co najwyżej charczeć przy tak niskiej częstotliwości, ale pomijając gorszą zazwyczaj jakość dźwięku (ze względu na zastosowane przetworniki) ten bas był i było go znacznie więcej niż u mnie.

Co do wielkości, chciałbym, aby to było jak najmniejsze, producenci laptopów radzą sobie z tym tak :
    https://img2.parts-people.com/products/W4C4Ka1.JPG

Co do samej obudowy, łatwo i prosto można by ją wykonać z plastiku (oczywiście bez bassreflex), ale tutaj zapewne rezonans da o sobie mocno znać, jednak jeżeli się mylę, to problem zasadniczo mam rozwiązany.
    Celowo pomijam zakup głośnika zewnętrznego, ponieważ moim celem jest poprawienie brzmienia obecnych, a nie ich zmiana.

Link o którym wspomniał kolega :
    https://www.amazon.co.uk/Digital-Amplifier-Dual-channel-Bookshelf-Speakers/dp/B07DWNNNRB - tutaj opis wzmaka
    https://www.droking.com/image/cache/product_image/2001711002_01-1500x1500.jpg - tutaj jego zdjęcie
    2 kanały, 5V, oparty na pam8406, klasa D.

Linki jednak dałem poglądowo, nie orientuje się w elementach audio, więc bardziej liczyłbym na Wasze propozycję, czyli jaki wzmak, woofer oraz zwrotnica.
  • Poziom 26  
    Ja na twoim miejscu kupił bym dwa głośniki Creative muvo 1c. Grają bardzo fajnie i nawet troszkę basu mają. A dwa żeby było stereo :p
  • Poziom 8  
    adam_1991r napisał:
    Ja na twoim miejscu kupił bym dwa głośniki Creative muvo 1c. Grają bardzo fajnie i nawet troszkę basu mają. A dwa żeby było stereo :p

Jest to rozwiązanie skuteczne, jednak nie najlepsze.
    Jak już wspomniałem, w laptopie posiadam fabrycznie bardzo dobrej jakości przetworniki (i nie są to żadne "pierdziawki" Φ = 1cm).
    Potrafi on grać naprawdę głośno i jednocześnie czysto.
    Dla własnej satysfakcji chciałem własnoręcznie wykonać stosunkowo proste urządzenie jakim jest sub aktywny w celu poprawienia tego, czego fabryka nie mogła zrobić z powodu ograniczonej ilości miejsca (chłodzenie w tej stacji roboczej to prawie 1/3 kadłubka).
    Elektronikę znam, z audio jest gorzej (praktycznie podstawy, brak rozeznania w producentach itd.) i moim celem jest zapytanie bardziej doświadczonych kolegów o propozycję wykonania tego projektu. Być może sam pomysł jest skazany na porażkę przez jego niewykonalność i moje pytania to porywanie się z motyką na księżyc, uważam jednak, że lepiej zapytać i rozwiać wątpliwości niż trwać w poczuciu, że można było zrobić coś fajnego a sprawę "olałem".
  • Poziom 26  
    Dla mnie jedno jest raczej nie do przeskoczenia. Mówisz że chcesz się wpiąć w jeden głośnik żeby sygnał wziąć. Według mnie tam może być zastosowany jakiś filtr (cyfrowy albo w postaci kondensatora) co ucina bas i podłączenie subwoofera może kompletnie nic nie dać. Zresztą ten sygnał może być za słaby do wzmacniacza. Może lepiej by było zmusić system żeby grał przez głośniki wbudowane i w tym samym czasie przez wyjście słuchawkowe. Wtedy odpada Ci zabawa z sygnałem. Wtedy mógłbyś kupić jakiś subwoofer z zestawu komputerowego i jakbyś chciał trochę basu to byś go podłączał. Ale bez satelitek. Przykładowo jakiegoś Creative wyrwiesz za grosze.
  • Poziom 8  
    adam_1991r napisał:
    Mówisz że chcesz się wpiąć w jeden głośnik żeby sygnał wziąć.

adam_1991r napisał:
    Zresztą ten sygnał może być za słaby do wzmacniacza.

Z wtyczki wychodzą 4 przewody (po 2 dla każdego głośnika) mające po około 10cm. Planowałem pobierać sygnał prawie, że z samej wtyczki grubszymi miedzianymi przewodami. Ewentualnie niewielki wzmak można by zamontować w obudowie.

adam_1991r napisał:
    Według mnie tam może być zastosowany jakiś filtr (cyfrowy albo w postaci kondensatora) co ucina bas i podłączenie subwoofera może kompletnie nic nie dać.

Z tym filtrem to mnie teraz zaskoczyłeś, nie brałem nawet takiego problemu pod uwagę. W bliskim czasie czeka mnie rozbiórka maszyny w celu przeczyszczenia (i przetestowania kilku elementów, które do niej zamówiłem) i zwrócę na to szczególną uwagę, jednak o ile mnie pamięć nie myli, nie widziałem w torze audio żadnych elementów dyskretnych, które mogłyby taką funkcję pełnić. Jednak obudowy głośników są dość duże i chyba tam siedzą jakieś zwrotnice.

adam_1991r napisał:
    Może lepiej by było zmusić system żeby grał przez głośniki wbudowane i w tym samym czasie przez wyjście słuchawkowe. Wtedy odpada Ci zabawa z sygnałem. Wtedy mógłbyś kupić jakiś subwoofer z zestawu komputerowego i jakbyś chciał trochę basu to byś go podłączał. Ale bez satelitek. Przykładowo jakiegoś Creative wyrwiesz za grosze.

Takich zestawów posiadam kilka, zarówno Creative jak i Logitech (od wielu 2.1, które służyły w zestawach, które składałem do z-5500, które podpiąłem rodzicom do telewizora, bo tam też basu brakowało, a producent stwierdził, że musi być cienki jak papier).
    Stosowałem swego czasu takie rozwiązanie, jednak jest ono niepraktyczne. Dodatkowa wtyczka (musi być zasilanie z sieci), najmniejsze subwoofery i tak są znacznie większe niż karton mleka 1L, a do tego odłączanie satelitek to nie najlepszy pomysł. Nie dość, że Logitech ma w nich regulację głośności (Creative stosował pilota na kablu), to może to być niezdrowe dla wbudowanego wzmaka.

Myślę, że chyba warto by było zaryzykować i spróbować coś takiego zbudować nawet w plastiku. Do stracenia mam co najwyżej max 150zł (15zł obudowa z grubego plastiku, jakiś dobry głośnik tej wielkości szacuję na 50zł, wzmacniacz 40zł, dyskretne na zwrotnice pasywną mam [ewentualnie 10zł], przewody miedziane 15zł, siatka ochronna 5zł, potencjometr 5zł, gniazda usb 5zł) i jeden wieczór.
  • Poziom 43  
    Rozer napisał:
    Planowałem pobierać sygnał prawie, że z samej wtyczki grubszymi miedzianymi przewodami.
    Musisz najpierw ustalić czy końcówki mocy nie są przypadkiem w klasie bridge. Jak chciałbyś zasilać to z USB to może być kłopot...
  • Poziom 8  
    398216 Usunięty napisał:
    Rozer napisał:
    Planowałem pobierać sygnał prawie, że z samej wtyczki grubszymi miedzianymi przewodami.
    Musisz najpierw ustalić czy końcówki mocy nie są przypadkiem w klasie bridge. Jak chciałbyś zasilać to z USB to może być kłopot...

Masz na myśli wzmacniacz wbudowany, czy ten, który chcę stosować.
    Rozumiem, że szukać podwójnej końcówki mocy na PCB (ewentualnie wrzucę zdjęcie tego elementu) ?
  • Poziom 43  
    Wbudowany w laptopa. W bridge nie ma masy na wyjściu głośnikowym i podłączając dodatkowy do wyjścia głośnikowego przy zasilaniu dodatkowego wzmacniacza z USB robiłbyś zwarcie. Nie wiem jak z wyjściem słuchawkowym - jak jest brane ze wzmacniacza głośnikowego tylko przez dzielnik - podobnie.
  • Poziom 8  
    398216 Usunięty napisał:
    Wbudowany w laptopa. W bridge nie ma masy na wyjściu głośnikowym i podłączając dodatkowy do wyjścia głośnikowego przy zasilaniu dodatkowego wzmacniacza z USB robiłbyś zwarcie. Nie wiem jak z wyjściem słuchawkowym - jak jest brane ze wzmacniacza głośnikowego tylko przez dzielnik - podobnie.

Czy mogę sprawdzić to multimetrem, czy są inne metody testowania ?