Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyładowanie elektryczne (?) w kuchni

Idesobie 20 Oct 2019 09:29 390 5
    Idesobie
    Level 2  
    Piszę do tu do Was, ponieważ sama nie wiem gdzie mam szukać odpowiedzi. Sytuacja jest prosta. Stojąc w przedpokoju, zwrócona w stronę kuchni i widząc jedynie jej fragment, usłyszałam dość głośny trzask i zobaczyłam błękitne światło. Źródła światła nie widziałam, schowane było za ścianą. Po szybkim przejrzeniu kontaktów, po sprawdzeniu sprzętów i odkryciu, że nie wyskoczył mi żaden z bezpieczników, szkód nie stwierdziłam absolutnie żadnych. Zmywarka zmywała dalej (ją wykluczam, bo to nie ona była źródłem błysku), lodówka chłodziła. Podejrzenia kieruję w stronę kuchenki indukcyjnej. Ważne jest to, że nie była ona włączona od kilku godzin, nie została niczym zalana. Stały na niej garnek i patelnia. Kuchenka dalej działa tak samo jak działała wcześniej.

Czy znajdę u Was odpowiedź, co się właśnie wydarzyło? Czy to może komuś to zrobić krzywdę?
    mipix
    Level 35  
    Przez szybę płyty indukcyjnej (czarnej/brązowej) nie wydostanie się błękitne światło. Może któreś oświetlenie punktowe dokonało żywota?
    vieleicht
    Level 36  
    Jeżeli masz oświetlenie ledowe to może któraś z przetwornic w "żarówce", jeżeli tak, to za jakiś czas się okaże, która to była.
    Idesobie
    Level 2  
    Dzięki za odpowiedzi, ale niestety po tej stronie kuchni, oprócz jakiejś tam żarówki (nie led) w okapie, nie mam żadnego oświetlenia. Poza tym, światło nie było włączone, bo stało się to w całkiem ładny, prawie bezchmurny dzień. 🤔
    mipix
    Level 35  
    Jeśli nie widać żadnych uszkodzeń zewnętrznych, to dla spokoju ducha należy zrobić przegląd wszystkich urządzeń elektrycznych w kuchni. Sprytnego elektryka zaproś. Wszystkie żarówki świecą? Wszystkie sprzęty funkcjonują bez usterek? Zdalnie nie sposób określić co się tam dokładnie stało. Sprawdź wszystkie 4 pola grzejne w kuchni indukcyjnej czy pracują prawidłowo.
    Ostatnim wytłumaczeniem jasnego niebieskiego światła jest piorun kulisty, ale po nim to raczej zostały by bardzo widoczne ślady. Pokaż zdjęcie kuchni, może ktoś wskaże źródło.
    Idesobie
    Level 2  
    Ale czy piorun kulisty może pojawić się w ładny dzień?