Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Używany aparat do 500PLN dla kogoś ze specjalnymi potrzebami

20 Paź 2019 11:19 213 3
  • Poziom 36  
    AVE...

Chciałbym zrobić sobie na święta prezent w formie aparatu fotograficznego. Co do typu, to jest mi wszystko jedno, ale mam jednak pewne specyficzne wymagania:

1. Budżet chwilowo do 500PLN. Może wzrosnąć w przyszłości.
    2. Rozdzielczość od 10Mpix wzwyż.
    3. Dobry AF i opcjonalnie wskaźnik ostrości dla ręcznej regulacji w obiektywie bez AF.
    4. Zdolność nagrywania filmów w 1080p przy 30 klatkach.
    5. Jak kompakt to z przyzwoitym trybem manualnym, także przy kręceniu filmów.
    6. Jeśli lustrzanka, to z dużym i czytelnym wizjerem, bo mam problem ze wzrokiem.
    7. Jak lustrzanka lub bezlusterkowiec, to od razu z obiektywem..
    8. Wejście mikrofonowe.
    9. Najlepiej na karty SDHC.
    10. Preferowana rodzina, która ma w miarę bogatą ofertę obiektywów i innych dodatków, także na rynku wtórnym.
    11. Niechby podziałał przez rok lub dwa niezbyt intensywnego używania.
    12. Mile widziana możliwość pracy z komputerem jako kamera internetowa.
    13. Ekran, który da się oglądać nawet w dzień.

Co do przeznaczenia, to potrzebny mi jest aparat ogólnego stosowania fotograficzno-filmowego. Tak, żebym bez problemów mógł zrobić zarówno zdjęcie produktowe, jak i portret albo jakiś landszafcik. Nie jestem jakimś maniakiem fotografii, ale też nie jestem kompletnym amatorem.

Obecnie mam Konicę-Minoltę DImage Z5 i Toshiba Camileo X200. Aparat ma ekran w dzień nieczytelny, a wizjer tak malutki, że nie widzę, w co celuję. Za to kamera nie potrafi niczego nagrać bez ciągłej zmiany ekspozycji przez co potem edytowanie tego to istna męczarnia.

Czekam na wasze sugestie.
  • Poziom 26  
    Samsung NX300, ostatecznie NX3000, w komplecie bywają z różnymi obiektywami, wiec wybierz co ci bardziej pasuje.
  • Poziom 37  
    Samsung (?) to raczej skromna rodzina obiektywów a poza tym umierający system i bez wizjera lub ew. tylko wizjer elektroniczny. Najlepiej było by wybrać coś z lustrzanek Nikona lub Canona tylko - niestety z uwagi na budżet - jakiś starszy model. Można też zastanowić się nad bezlusterkowcem ale w tym budżecie to też niczego ciekawego się nie znajdzie. Gwarancji działania przez rok czy 2 nikt nie da ale jeśli znajdzie się jakiś aparat z małym przebiegiem to szanse są i to nie tylko na 2 lata. Dość tanie są modele lustrzanek Sony i można do nich nabyć sporo obiektywów budżetowych ale... ja osobiście bym w to nie poszedł. Znalazłem za 550,- zł Canona 700D z obiektywem i przebiegiem nieco ponad 6tys. Moim zdaniem to najrozsądniejsze wyjście.
  • Poziom 36  
    AVE...

Ten Canon 700D raczej za te 550PLN nie pójdzie - spodziewam się raczej ceny bliżej 1500PLN. Dodatkowo w tym przypadku przebieg poniżej 7k zdjęć może oznaczać, iż właściciel używał go do nagrywania filmów przez większość czasu. Bądźmy szczerzy - tanie, używane lustrzanki trafiają do sprzedaży głównie od fotografów ślubnych i amatorów YT, i są przez to raczej już solidnie wyeksploatowane...

Po zrobieniu sporego przeglądu ofert i możliwości okazało się, co następuje:

1. Budżet 500PLN faktycznie jest raczej nierealny.
    Dlatego po dyskusji z Lubą powiększyłem go do tysiąca złotych za sprzęt używany i 1500 za nowy.

2. Nie ma sensu brać lustrzanek pod uwagę, przynajmniej dla mnie.
    Bez modyfikacji wizjera w większości przypadków nie uzyskam zdolności celowania, bo większość jest zwyczajnie za mała. A używanie lustrzanki z lustrem podniesionym do góry przez cały czas eliminuje główną zaletę lustrzanek, czyli nienagrzewającą się matrycę.

3. Mogę zapomnieć o gnieździe mikrofonowym, nawet w powiększonym budżecie.
    Czyli trza będzie dokupić też rejestrator dźwięku.

4. Bezlusterkowce Canona nie będą brane pod uwagę ze względu na systemy obiektywów.
    Cztery systemy mocowań, każdy do czegoś innego, kosztowne adaptery i fakt, że w rodzinie EF-M mieli tylko cztery obiektywy skutecznie mnie do Canona zniechęciły. Nie wiem, jak jest z Nikonem, ale pewnie podobnie.

5. Po odliczeniu mniej popularnych marek zasadniczo do wyboru mam tylko rodzinę Sony Alpha.
    W efekcie zdecydowałem się polować na Sony A5100.

To bezlusterkowiec ze sporym ekranem, rozdzielczością 24Mpix, nagrywaniem FullHD, dobrym wsparciem dla pracy ze starszymi obiektywami bez AF czy jakiejkolwiek elektroniki, a dodatkowo Sony ma tylko jeden system dla wszystkich swych aparatów. Gdyby nie ograniczenia budżetowe, to brałbym A6400, ale prawie sześciu tysięcy na razie mieć nie będę...

Nadal jednak mile widziane byłyby inne sugestie...