Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak sprawdzić brak sygnału z anteny naziemnej?

themessenger 20 Oct 2019 14:38 3036 9
    themessenger
    Level 3  
    Witam.
    Aby poprawić jakość sygnału z anteny naziemnej wszedłem na dach i tak poprawiłem, że teraz jest siła i jakość na 0 a przedtem siła była prawie na maxa a jakość tak w połowie. Pomyślałem sobie, że może mocno za kabel pociągnąłem przy manewrowaniu anteną i coś tam się stało w puszce antenowej, wobec czego ściągnąłem antenę z dachu, uciąłem parę centymetrów kabla koncentrycznego i jeszcze raz zarobiłem wtyk F i podłączyłem w puszce antenowej. Ale nadal nie ma sygnału, a powinna być siła przecież co najmniej choćbym nie wiem jak źle i krzywo ustawił antenę. Jak ja mam to teraz zdebugować? Mam miernik napięcia, też ten miernik ma funkcję buzzer (nie piszczy jak przerwa w obwodzie), może jakoś tym da się dojść co jest nie tak mierząc coś w puszce? Ktoś pomógłby jak się za to zabrać teraz?
    Jak sprawdzić brak sygnału z anteny naziemnej?20191020_1..856.jpg Download (4.43 MB)
    andpol 33
    Level 38  
    Jak coś urwane to widać naocznie. Co jest w tej puszce?
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Co to za antena, typ, model, czy ze wzmacniaczem? Ze zdjęcia (częściowego) widać, że to chyba jakiś "krokodyl".
    Jaka jest lokalizacja?
    _kli_
    Level 39  
    TELMOR_PL wrote:
    Ze zdjęcia (częściowego) widać, że to chyba jakiś "krokodyl"

Wygląda to na poprzednią wersję DIPOL Tridigit-Mini 17/21-60.
    Co jest zamontowane w puszce - wzmacniacz czy symetryzator?
    TELMOR_PL
    Level 32  
    _kli_ wrote:
    Co jest zamontowane w puszce - wzmacniacz czy symetryzator?

Autor pewnie będzie miał trudność w identyfikacji. Jeśli w komplecie był zasilacz to antena aktywna (ze wzmacniaczem).
    _kli_
    Level 39  
    themessenger wrote:

themessenger wrote:
    ok 10km od południa Wrocławia

Czyli trafiłem. Jeżeli to ta aukcja, na której została kupiona, to z jej tytułu wynika że miała dołączony mocny wzmacniacz, którego stosowanie w tak małej odległości od Ślęży jest nieporozumieniem.
    Zamontuj w antenie symetryzator 21-60 lub 6-60 (przy mocnym sygnale istnieje szansa odbioru mux-8) i odłącz od instalacji zasilacz, zastępując go wtykiem antenowym.
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Jeśli to ta antena to musi mieć wbudowany wzmacniacz. Nie ma anten z zyskiem 44dB jak jest napisane w opisie. Taki opis to nieporozumienie graniczące z arogancja.
    Antena ma zysk 14dB a wzmacniacz "dokłada" swoje 30dB.
    Tak na marginesie: 10 km na południe od Wrocławia to Kolega jest prawie u podnóża Ślęży. Zastanawiam się, czy przypadkiem zastosowanie takiej anteny nie przesterowuje sygnału. Dobrze by było zmierzyć jaki jest jego poziom na wejściu do instalacji.
    A odnośnie porady. Jeżeli było zwarcie (przy ruszaniu) to mógł "paść" zasilacz. Należałoby najpierw sprawdzić jeszcze raz złącze w antenie, złącze przy kablu do anteny (czy nie ma zwarcia).
    themessenger wrote:
    ok 4 lat ma, nie pamiętam czy była z zasilaczem czy bez ale przez 4 lata działała podłączona z zasilaczem

Trochę to zagmatwane... Gdzie jest zasilacz?
    themessenger
    Level 3  
    A jak zmierzyć poziomy napięcia jak tu jest jedna żyła miedziana dla kabla koncentrycznego? Bo + woltomierza mam do czego podłączyć, właśnie do tej żyły a '-'? Do tych wąsów przy wtyku F jak go rozkręcę, to jest uziemienie? To pomierzę to przy wyjściu z symetryzatora i za zasilaczem.
    Tak, mam niedaleko górę Ślęzę. Jednak antena z zewnątrz łapie dużo więcej kanałów np. czeskie a nawet i o słabym sygnale słowackie.
    Chociaż sąsiedzi by nie płacić abonamentu RTV to mają anteny na strychach, nie na zewnątrz, tak że niby że nie mają telewizora.:) Ostatnio nawet sąsiad koreańczyk przeniósł telewizor w inne miejsce by z okna nie było widać jak się dowiedział, że trzeba płacić za abonament w Polsce. Tak to w razie kontroli powie, że nie ma (anteny nie widać na dachu, z okna telewizora też nie) a do domu nie musi wpuszczać kontrolującego.:)
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Żyła miedziana "+", oplot "-". Tylko po co mierzysz jak masz symetryzator? Symetryzator nie potrzebuje zasilania, wręcz dla napięcia stałego stanowi zwarcie,
    Najlepiej przyślij zdjęcie tej płytki w antenie.