Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Casio/WVA-105/zegarek - Sporadyczne, okresowe problemy z synchronizacją

20 Paź 2019 14:51 384 11
  • Poziom 18  
    Witam,
    ostatnio już drugi raz (poprzednio chyba wiosną tego roku) pojawił się okresowy problem trwający 1-2 tygodni (trudno oszacować, ponieważ wyłączyłem odbiór w zegarku, żeby nie obciążać niepotrzebnie baterii - odbiór sprawdzałem manualnie co jakiś czas) trwał problem z synchronizacją - niezależnie od wybranego transmitera (DCF77, MSF60). Problem występował nawet na zewnątrz w różnych miejscach. Symbol anteny wskazywał brak albo bardzo słaby sygnał a synchronizacja kończyła się komunikatem "ERR". Miało to miejsce w drugiej połowie września do najpóźniej początku października. Pracownik instytutu sprawującego pieczę nad DCF77 w Mainflingen potwierdził brak dłuższych niż kilkadziesiąt sekund przerw w transmisji sygnału. W samym zegarku sprawdziłem baterię i odłączyłem i ponownie podłączyłem FFC anteny. Napięcie na baterii wynosiło 3 V. Jak do tej pory zegarek pracował przy 2,88 V z zauważalnym przygasaniem wyświetlacza ale się synchronizował, choć bateria ma już około 7 lat. Wiem, że to długo ale oryginalnie zamontowana (poprzednia i pierwsza) wytrzymała 8 lat, dlatego celowo użyłem tej samej marki (SONY). Wtedy więcej używałem zegarka (funkcje, podświetlenie) a teraz bardzo mało, więc jej żywotność nie powinna być krótsza. Sprawdzałem także rezystancję anteny, ponieważ myślałem, że jest jakaś przerwa na taśmie i tutaj się trochę pogubiłem ale o ile dobrze pamiętam, to zmierzona rezystancja wyniosła około 50 Ohm. Wykonałem także reset (odłączenie baterii i zwarcie masy do pada na płytce - bez tego opcje kalibracji w menu są niedostępne. Poza tym udało mi się trafić na tryb serwisowy ale jest to raczej tryb testowy wyświetlacza z informacją o używanym module.
    Dodam, że napisałem także zapytanie do Ministerstwa Cyfryzacji w sprawie podejrzenia zbyt dużej liczby nadajników radiowych, które mogą co raz bardziej utrudniać odbiór sygnału a to są przecież fale długie. Jak się okazało, MC nie jest właściwym adresatem tej wiadomości.

Jednak już około tydzień zegarek działa bez najmniejszych problemów - synchronizuje się a jest w tym samym miejscu przy oknie, jak zawsze.
    Co sądzicie o tym problemie? Myślicie, że mogło to być spowodowane jakimiś tymczasowo występującymi (pytanie jakimi) zakłóceniami?

Wiem, że to stary zegarek, bo w listopadzie tego roku minie 15 lat (mniej więcej tak długo, jak jestem zarejestrowany na tym portalu) odkąd go mam ale nie potrzebuję nowego, ten lubię a poza tym szanuję planetę, jak mogę, więc nie wspieram niepotrzebnej produkcji, choć podobno moduły te są nienaprawialne (sam bardziej go nie demontowałem, więc się nie wypowiem). Aktualnie mam w planach zabezpieczenie się i kupienie jakiegoś używanego na zapas lub zamówić nowy moduł u dystrybutora (ZIBI).
  • Poziom 32  
    Jeśli rozbierasz zegarek bo nie odbiera DCF77 to gratuluję... Problemy z synchronizacją czasami występują, bo polska jest na granicy zasięgu Frankfurtu. W nocy jest lepiej... myślę że z zegarkiem jest wszystko w porządku, a DCF może był na antenie awaryjnej co też się czasami zdarza.
  • Poziom 23  
    Witaj

Ja mam zegarek Casio GW-M5610 znalazłem "najlepsze" miejsce do synchronizacji i również ca jakiś czas jest brak synchronizacji. Jak zauważyłem to ona następuje przeważnie o 3 rano (właśnie dzisiaj w nocy nie odebrał sygnału).
    Poszuka najlepszego miejsca.

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Tylko okazując sobie wzajemny szacunek będziemy mogli tworzyć lepsze relacje i budować lepszą Polskę - proszę kolegę Lesława o wzięcie tej refleksji pod uwagę w komunikacji z innymi.
    Ale ustosunkowując się do komentarza muszę się z kolegą nie zgodzić. Otóż:
    1) Polska nie leży na granicy zasięgu nadajnika, ponieważ wynosi on 2000 km a Kraków, gdzie ja mieszkam, jest od niego oddalony o około 800 km.
    2) To są drastyczne, bardzo łatwo zauważalne zmiany w odbiorze niezależnie od pory dnia i miejsca, więc nie można tego inaczej zakwalifikować. Tak, jak już napisałem - teraz zegarek synchronizuje się teraz będąc ustawiony przy oknie a i leżąc na podłodze by się zsynchronizował, jakbym się uparł.
    3) Doskonale wiem, że są anteny awaryjne - jestem w tej kwestii doinformowany. Ale otrzymałem wyraźną odpowiedź od PTB (Physykalisch-Technische Bundesanstalt) z Braunschwieg, że w zgłaszanym okresie była jedna (teraz dokładnie sprawdziłem otrzymaną wiadomość) przerwa w transmisji trwająca poniżej 2 minut.

Dlatego właśnie poświęciłem 5 pkt. pisząc tę wiadomość.
  • Poziom 32  
    1. Polska nie leży na granicy zasięgu nadajnika, ponieważ wynosi on 2000 km a Kraków, gdzie ja mieszkam, jest od niego oddalony o około 800 km. No tak, ale zgodnie z https://www.ptb.de/cms/en/ptb/fachabteilungen...ation-of-legal-time/dcf77/reach-of-dcf77.html pewny odbiór jest tylko do 500 km. Ja mieszkam w Świętokrzyskim i odbiór też jest problematyczny. tzn jest możliwy, ale synchronizacja trwa kilka minut, a czasami nie udaje się w ciągu 10 minut i odbiornik się poddaje, więc to co oni piszą traktowałbym z przymrużeniem oka. Proponowałbym się rozejrzeć za jakimś zegarkiem GPS controlled...
    Masz rację z tym, że odbiór uległ pogorszeniu jakieś kilka lat temu, ale nie mam pojęcia dlaczego.
  • Poziom 18  
    Bardzo ciekawa informacja - szukając na ten temat więcej, poznałem dodatkowy - choć zapewne główny - powód, dla którego odbiór sygnału DCF77 jest lepszy nocą. Choć tylko na większych odległościach.
    A w tej wiadomości od PTB można jeszcze przeczytać, że odległość 800 km powinna być wystarczająca, więc przyczyną problemu z odbiorem mogą być zakłócenia generowane przez różne urządzenia (z wyszczególnieniem przykładowych). Ciekawe.

O zegarkach z odbiorem GPS słyszałem ale się nie zgłębiałem, bo nie przekonywało mnie to jako lepsza metoda odbioru - może najwyższy czas by się z tym zapoznać. A już na pewno wtedy, gdy odbiór sygnału DCF77 w moim miejscu zamieszkania będzie niemożliwy.

Reasumując. Można rozumieć, że musimy liczyć na to, że nie złożą się na raz na tyle mające negatywny wpływ zakłócenia, że odbiór będzie niemożliwy a co za tym idzie ja nie mam się co obawiać, że problem z odbiorem jest spowodowany usterką zegarka. Zwłaszcza, że występuje ona tak sporadycznie a inne osoby mają regularnie trudności z synchronizacją swoich zegarków.

Dziękuję za pomoc, ponieważ odpowiedzi zainicjowały u mnie ciekawość, co się przełożyło na szukanie informacji. Zwłaszcza, że już miałem obawy, że będziemy mieli problem z porozumieniem się.
    Temat pozostawiam otwarty, jakby ktoś chciał jeszcze coś dodać.
  • Poziom 32  
    Problemem mogą być jak najbardziej okresowe, lokalne zakłócenia na zakresie AM. Sam jakiś czas temu z identycznym problemem się borykałem, wszystkie zegarki z DCF przestały mi się synchronizować. W tym wątku jest opis mojego przypadku. Udało mi się ostatecznie namierzyć źródło zakłóceń.
    tempus napisał:

Dodam, że napisałem także zapytanie do Ministerstwa Cyfryzacji w sprawie podejrzenia zbyt dużej liczby nadajników radiowych, które mogą co raz bardziej utrudniać odbiór sygnału a to są przecież fale długie. Jak się okazało, MF nie jest właściwym adresatem tej wiadomości.

Właściwym adresatem tego typu korespondencji jest UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej)
  • Poziom 18  
    Sęk w tym, że z wiadomości otrzymanej od MC (nie MF, jak to skróciłem w pierwszej wiadomości - już poprawionej) sugeruje, że właściwym organem jest ten (nie podali, który), który realizuje zadania w zakresie ustawy Prawo budowlane. Z tego, co wyszukałem w internecie, to byłyby to Organy administracji architektoniczno-budowlanej, czyli:
    https://www.arslege.pl/prawo-budowlane/k36/s1943/
    szkoda, że nie jest tak, jak sobie to wyobrażałem, że jest jeden centralny organ, bo podjąłby działania na szczeblu krajowym a tak, to pewnie każdy z nas musiałby wysyłać takie pisma lokalnie do odpowiednich Urzędów.
    No chyba, że źle zinterpretowałem otrzymaną wiadomość,
    edit:
    No ale zanim zakończę ten temat, to mam jeszcze pytanie dotyczące samej budowy modułu tego zegarka a konkretnie sterowania. Czy ktoś z Was kiedyś demontował ten moduł i wie, czy są w nim komponenty, które można zidentyfikować, czy są to półprzewodniki zalewne klejem? Pytam, ponieważ zastanawiam się, czy możliwa byłaby inżynieria wsteczna w tym przypadku w celu zmodyfikowania firmware'u zegarka tak, żeby się synchronizował tylko raz w nocy o danej godzinie a synchronizację powtarzał przez parę razy, gdy pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem. Wiem, że to jest duże wyzwanie ale gdybyście wiedzieli, jak niektórzy zdolni ludzie sobie potrafili do tej pory zmodyfikować swoje urządzenia elektroniczne. Dlatego może warto chociaż spróbować. A powodem takiej modyfikacji miałaby być dłuższa żywotność baterii.
    Mam nadzieję, że powyższe nie narusza regulaminu tego forum, bo jakby nie było jest to w jakimś sensie "włamywanie się" do pamięci zegarka.
  • Poziom 32  
    Hmm tam właściwie nie ma firmware tzn może i jest, ale albo to jest mask ROM albo otp co oznacza, że raz zaprogramowanego układu nie można przeprogramować...
  • Poziom 18  
    No to na zakończenie jeszcze 3 pytania:
    1) Ta sprężynka w kopercie to jest może od jednego bieguna piezo?
    2) Czy orientujecie się, czy a jeśli tak, to ile więcej są wytrzymalsze bransolety w tych zegarkach? Rozważam przejście na wersję z bransoletą ale zastanawiam się czy jest sens. Bo może lepiej zużyć pasek a potem najwyżej kupić jakiś skórzany, co w sumie nie będzie wyglądało tak super, jak oryginalny pasek z gumy kauczukowej ale będzie można dalej użytkować ten zegarek. Tylko, że jeśli bransolety i tak się zużywają (zakładam, że metal się wyciera, powstają luzy i bransoletka jest do wyrzucenia, podczas gdy pasek, to jakby się uprzeć, to można byłoby nawet skleić), to może to nie mieć sensu.
    3) Zegarek w ustawieniach ma rok 2039 jako najodleglejszy możliwy do ustawienia. Czy myślicie, że po tej dacie zegarek się będzie synchronizował do następnych lat i je poprawnie wyświetlał? Wiem, że najpierw trzeba dożyć do 2039 r. :D
    Aha,
    tadkli9743 napisał:
    Ja mam zegarek Casio GW-M5610

Poważnie? Z tego, co widzę, to kosztuje on prawie 700 zł. W życiu bym nie dał tyle za zegarek.
  • Poziom 18  
    No rzeczywiście, można kupić dużo taniej. Nie wiem, czy dobrym pomysłem jest wskazywanie strony internetowej, gdzie ten zegarek jest w tak wysokiej cenie - jeśli poszukasz, to znajdziesz. Ale ciekawe jest to, że gwarantują oni najniższą cenę.