Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ecoocondens Silver - 2 niezależne obiegi grzewcze

20 Oct 2019 15:32 429 11
  • Level 21  
    Witam
    Mam Kocioł gazowy jednofunkcyjny Ecoocondens Silver( bez zasobnika wody), w tej chwili z jednym obiegiem, powierzchnia grzewcza ok 110m.kw.( 8 grzejników stalowych) - chcę przyłączyć drugi obieg, dużo mniejszy-powierzchnia grzewcza ok 40m.kw i 3 stalowe grzejniki.

Kocioł jest w piwnicy, obieg duży jest na I pietrze, a obieg mały na parterze.

Obieg duży grzałby od Poniedziałku do Piątku, a przez weekend miałby tylko podtrzymywać temp. przeciwmrozową.
    Obieg mały grzałby non stop w sezonie.

W jaki sposób zrealizować to tak, aby maksymalnie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania przez weekendy, gdy grzeje tylko mały obieg ? Planuję też założyć prsty system typu "smart dom" z głowicami termostatycznymi,( to będzie coś typu Z-Wave, np. fibaro lub Keemple, czy zatem wtedy należy założyć jakiś zawór z siłownikiem, sterowanym przez system, czy wystarczy odpowiedni ręczny zawór ?

pzdr Nix
  • OptexOptex
  • User under supervision
    Nix wrote:
    Planuję też założyć prsty system typu "smart dom" z głowicami termostatycznymi,

Proponuję drayton wiser. Rewelacyjny, niezależny system jak chcesz więcej wiedzieć pisz pytaj właśnie jestem po testach tego systemu u siebie. Przede wszystkim jest tani nie jak Hanywell czy danfoss.
  • Level 26  
    Rozumiem ze teraz duży obieg jest zasilany pompą z kotła? A mały jak chcesz dołączyć? Powiększyć układ? Dodatkowa pompa? Sprzęgło?
    Idealnie by było gdyby kocioł pracował do sprzęgła a za sprzęgłem dwie pompy - każda na oddzielny obieg.
    Wówczas dwa sterowniki ala Salus - jeden na dole drugi na gorze. Budujesz prosty sterownik na dwóch przekaźnikach (kilka takich Zrobiłem - mogę się podzielić schematem).
    Salusy programujesz według indywidualnych potrzeb i gotowe.
    Jak jest sygnał do grzania z salusa - sterownik włącza kocioł i właściwą pompę.
  • OptexOptex
  • Level 21  
    Tak, w tej chwili duży obieg chodzi na pompie kotła.

Ja to sobie wyobrażam tak że ( ale to skonsultowania i tak z fachmanem/instalatorem) że robię rozgałęzienie obiegów i na dużym obiegu wstawiam zawór( tylko czy na razie ręczny, czy też od razu taki na siłownik ) który w weekendy będzie domykany do 80-90%. Wtedy mały obieg dostanie większość ciepła.

Pompę zostawiłbym tę która jest zintegrowana z kotłem i nie dawałbym dodatkowej.
    To ma być maksymalnie uproszczone( i tanie) rozwiązanie, no ale takie, które działa :) Jedynie na siłownik nie pożałowałbym kasy, no ale czy takie proste i tanie systemy
    typu Smart Dom potrafią to wysterować ???
  • Level 14  
    Zależy jaki budżet planujesz przeznaczyć na te elementy smart domu. Bo może się okazać że to będzie dużo droższe niż sprzęgło, 2 pompy i 2 salusy plus przekaźniki do sterowania pomp.
  • Level 21  
    Tylko że system smart dom ma służyć do ... wszystkiego do czego może służyć w domu, a nie tylko do przełączania między obiegami małym i dużym. Chcę wydać
    na początek kilkaset zł na smart dom, a potem sukcesywnie go rozbudowywać o inne
    komponenty. Więc na początek tylko centralka+termostaty grzejnikowe+kamera IP.

Ja bym się upierał przy najprostszym rozwiązaniu tj. pompie fabrycznej z kotła i zaworowi z siłownikiem/lub jak piszą "kontrolerem zaworu" na pierwszy=duży obieg.
    Kontroler zaworu z-wave to ok 250zł, ( reszty smart domu nie liczę, bo i tk go kupię, to niezwiązane z ogrzewaniem) a jaki byłby koszt w/w sprzęgła i pomp ?

Kontroler dałytm np. taki
    https://digitalhome.co/zipato-valve-controller-inteligentny-kontroler-z,3,178983,37337

Co do Drayton Wiser - to tylko rozwiązanie do ogrzewania, (plus inteligentne gniazdko) a nie "prawdziwy" czytj wszechstronny system typu smart dom.
    Ale zaworem np. takim jak wyżej też ten Wiser nie steruje... steruje tylko zaworami termostycznym w grzejnikacj, a to co innego...a może się mylę ?
  • Level 38  
    Tylko weź pod uwagę fakt, że Termet ma minimalnie 3kW, a jeśli chcesz mieć w weekend podłączone tylko 3 grzejniki to palnik w kotle może pracować krócej niż byś tego oczekiwał.
    Z tego powodu całe te wyrafinowane sterowanie może nie działać należycie i zwyczajnie będziesz rozczarowany, bo pomimo wydanej kasy efekt będzie słaby.
  • Level 21  
    Ale to żadne "wyrafinowanie" - ot jeden zawór, na początek ręczny, a do tego potem założony siłownik pod smart dom...

Racja, moc minimalna dla kotła 20KW i temp.50/30 to 3KW, ale szacunkowo zawór będzie też otwarty w 10%, więc duży obieg odbierze część mocy. Pewnie kocioł będzie taktował, ale na to nie mam przecież wpływu chcąc grzać w weekendy tylko część domu, mocy minimalnej nie obniżę niczym :)

Zresztą w/w sprzęgło i 2 pompy w niczym tu by też nie pomogły :)

Zastanawiam się też, jak w tej sytuacji 2 obiegów sterować kotłem, bo na razie
    mam tylko jeden sterownik pokojowy w pomieszczeniu na dużym obiegu, a on przecież będzie "ledwo" grzany w weekendy...
  • User under supervision
    Oba obiegi połączone równolegle. Na każdym grzejniku inteligentna głowica. Normalnie zamknięte. Spada temperatura w jednym pomieszczeniu głowina otwiera grzejnik i załącza kocioł. Grzeje jeden grzejnik. Do tego wybór czasów grzania itp.
  • Level 42  
    Nix wrote:
    tej chwili z jednym obiegiem, powierzchnia grzewcza ok 110m.kw.( 8 grzejników stalowych) - chcę przyłączyć drugi obieg, dużo mniejszy-powierzchnia grzewcza ok 40m.kw i 3 stalowe grzejniki.

Jaki układ podłączenia grzejników do kotła jest i jaki planujesz?
    Czy to gwiazda, czyli rozdzielacze z osobnym obiegiem dla każdego grzejnika?
    Jeżeli tak to żadne sprzęgła i dodatkowe pompy nie są potrzebne. Mało tego wręcz zbędne.
    Wystarczy tylko przełączający zawór 3D, który odcinałby duży obieg i robił bypas lekko stłumiony aby kocioł "czuł co się dzieje" w instalacji.
    Wystarczy nawet ręczny zawór odcinający zasilanie rozdzielaczy dużego obiegu.
    Ale uwaga!
    W każdym z obiegów jeden z grzejników nie może mieć zaworu zamykającego całkowicie przepływ!
    W przeciwnym razie po dogrzaniu pomieszczeń i zamknięciu zaworów danego grzejnika kocioł będzie się wyłączał awaryjnie przegrzewając swój wymiennik. No chyba że w kotle jest regulowany bypass, ale i tak jest to niezdrowe dla kotła. Szczególnie, że wygląda na przewymiarowany dla CO.
  • Level 21  
    Teraz duży ( jedyny w tej chwili) obieg jest w układzie liniowym, nie gwiazdowym, to znaczy, że wzdłuż głównej magistrali rozmieszczone i zasilane są poszczególne grzejniki. Tego oczywiście nie zmienię :)

Drugi obieg też z racji praktycznych będzie też w takim samym układzie.