Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Falownik GOODWE GW3000-NS

Kondor1980 20 Oct 2019 20:06 8442 47
    Kondor1980
    Level 4  
    Mam pytanie ,co można zrobić oprócz oddania do utylizacji z takim falownikiem który został uszkodzony podczas burzy. Nic w domu poza falownikiem się nie spaliło. Czy można gdzieś i gdzie oddać takie urządzenie do naprawy lub do sprawdzenia.? Urządzenie jest nowe 6 miesięcy , wyprodukowało 2100kW. Proszę o radę. Falownik GOODWE GW3000-NS Falownik GOODWE GW3000-NS
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    Darek J
    Level 14  
    Próbowałeś zgłosić na gwarancji?? - może to nie wina burzy... zresztą w październiku burza?
    ayo007
    Level 9  
    To są bardzo dobre inwertery, trzeba podjąć próbę naprawy...jeśli nie gwarancja, to są już serwisy zajmujące się ich naprawą..
    Kondor1980
    Level 4  
    Burza była dwa miesiące temu ale do tej pory ciągnęły mi się sprawy z wymianą i ubezpieczeniem . Powiem szczerze że nikt nie sprawdzał tego falownika nawet, powiedziałem tylko że była burza i koniec. Gwarancji nie podlega burza, ale ubezpieczenie domu mam włącznie z panelami na froncie i to wszystko ogarnąłem . Firma zajmująca się moją instalacją nic innego nie mówiła tylko przyjadą założą drugi i zapłacić za niego trzeba. Oczywiście po ponad miesiącu przyjechali wymienili ten falownik , zapłaciłem parę tyś i tyle. A co ciekawe to chcieli ten spalony zabrać , to troszkę ochrzan dostali i zostawili.
    Kondor1980
    Level 4  
    Za mały falownik i coś nikt nie chce go naprawiać. Zobaczę jeszcze trochę po szukam i jak nie dowiem się ile będzie kosztowała naprawa to pójdzie na złom. Chyba że tu na forum jest jakiś elektronik który podejmie się zweryfikowania uszkodzenia , oczywiście za rozsądną kwotę.
    Kondor1980
    Level 4  
    witekem wrote:
    Zgłoś się do Elektronix http://elektronix.pl/kontakt.htm naprawiają rożnego rodzaju sprzęty.
    Dziękuję za podpowiedź, bardzo miła i inteligentna obsługa jak dzwoniłem. Nie spotkałem się jeszcze z taką wyrozumiałością z firm do których dzwoniłem w sprawie falownika. Może dziś go do nich dostarczę.
    noja102
    Level 24  
    Ten Inwerter ma w sobie zintegrowane zabezpieczenia ( dlatego firma instalująca chciała go zabrać ) pewnie SPD albo bezpieczniki . Poproś jakiegoś elektryka z multimetrem aby sprawdził przejścia po stronie AC i DC pewnie to błahostka
    Kondor1980
    Level 4  
    Zobaczymy pod koniec tygodnia co się stało. Dam znać, falownik oddany do naprawy jak się da.
    Kondor1980
    Level 4  
    Falownik nie nadaje się do naprawy , mogą odkupić go za 400zł. Co sądzicie o takiej kwocie. Powiem że on mi jest zbędny. Czy zaryzykować i powiedzieć niech go złożą z powrotem wraz z częściami wlutowanymi (jeśli coś wlutowali) bo oddam go do innego serwisy a im za fatygę na przykład 100zł... Może powiedzą że dadzą za niego 1000zł. :D Jeszcze chcieli mi wcisnąć falownik jakiś od nich za 1600zł 3kW a ten mój zostawić, tylko co co mi falownik.
    BikeBarian
    Level 23  
    Moze ściemniają ze nie do naprawy (burza to może przepięcie na warystory poszło i tylko warystory za pare zl do wymiany tak jak u mnie w płycie indukcyjnej...sam wylutowalem i nowe wstawiłem i działa) i jeszcze chcieli opchnąć inny gorszy za 1600 a ten tanio naprawić i opchnąć jako nowy za 3000 ;).
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    Kondor1980 wrote:
    Czy zaryzykować i powiedzieć niech go złożą z powrotem wraz z częściami wlutowanymi (jeśli coś wlutowali) bo oddam go do innego serwisy a im za fatygę na przykład 100zł...

Heh , tyle to za rbh netto się bierze....
  • Helpful post
    tofikon6
    Level 10  
    witam, mam pytanie: czy falownik udało się naprawić? jeśli nie to może coś poradzimy.
    marcinbbb
    Level 26  
    Może odpowiem za kolegę Leszka, Elnix w temacie nie zrobił niczego znaczy próbował w zamian za GoodWe chciał zejść z ceny i aby kupić Elnixa.
    Przegląd miał kosztować 100 PLN po dzisiejszym kontakcie z Elnixem cena wynosiła już 200PLN a za FV należy dopłacić VAT. Po naciskach aby na FV było wyszczególnione co i w jakim stopniu jest uszkodzone dalsze nagabywanie że Elnix jest zajebisty i trza brać bo 1500 PLN za Elnixa w rozliczeniu za GoodWe utwierdziła nas w przekonaniu że w GoodWe padnięte jest "byle co" bo każdy chciałby go sobie zostawić ale nie naprawiać.
    Kondor1980
    Level 4  
    Potwierdzam to wszystko co napisał kolega Marcin. Zobaczymy co dalej w poniedziałek lub wtorek. Osobiście zachowanie Pana Marka z Elektronix jest wszak naganne, brak słów. Jeszcze trzeba im powiedzieć że falownik ma być zaplombowany przez nich oczywiście z pełną dokumentacją usterki. Osobiście myślę że kłamią w żywe oczy.
    czesiu
    Level 34  
    Kondor1980 wrote:
    Jeszcze trzeba im powiedzieć że falownik ma być zaplombowany przez nich oczywiście z pełną dokumentacją usterki.

Wtedy to już go tak załatwią że faktycznie będzie nie do naprawy.
    Kondor1980
    Level 4  
    Przed falownikiem nawet takie zabezpieczenia mam założone i nic nie wybiło. Falownik GOODWE GW3000-NS Falownik GOODWE GW3000-NS
    BikeBarian
    Level 23  
    Bo te zabezpieczenia to co najwyżej przed walnięciem pioruna ci pomogą. Jakby poszło napięcie międzyfazowe to one nie zadziałają. Poza tym uziom PV masz ??..bo na tym zdjęciu nie widać żeby był. Nie widać tez żebyś miał jakieś zabezpieczenia po stronie DC bo kable DC idą bezpośrednio do falownika (masz jeszcze podobna skrzyneczkę jak ta na zdjęciu ale po stronie DC ??)
  • Helpful post
    tofikon6
    Level 10  
    W takim razie czekam za odpowiedzią, czy naprawili czy nie. Jeśli nie to proszę o kontakt.
  • Helpful post
    marcinbbb
    Level 26  
    Na pewno nie naprawili.
    Jeśli chodzi o zabezpieczenia po stronie DC w GoodWe na dole inwertera masz przełącznicę odłączającą panele od inwertera. I nie ma sensu podwajać zabezpieczeń.
    theo33
    Level 27  
    BikeBarian wrote:
    Bo te zabezpieczenia to co najwyżej przed walnięciem pioruna ci pomogą. Jakby poszło napięcie międzyfazowe to one nie zadziałają. Poza tym uziom PV masz ??..bo na tym zdjęciu nie widać żeby był. Nie widać tez żebyś miał jakieś zabezpieczenia po stronie DC bo kable DC idą bezpośrednio do falownika (masz jeszcze podobna skrzyneczkę jak ta na zdjęciu ale po stronie DC ??)

A jakie zabezpieczenia uchronią przed międzyfazowym? jakieś propozycje
    BikeBarian
    Level 23  
    Trudny temat. Jest tego pełno na elektrodzie. Musisz poszukać. Mozna tez kupic to:
    Link
    ale nikt nie wie do kogo się udać po zakup ;).

Dodano po 7 [minuty]:

marcinbbb wrote:
    Na pewno nie naprawili.
    Jeśli chodzi o zabezpieczenia po stronie DC w GoodWe na dole inwertera masz przełącznicę odłączającą panele od inwertera. I nie ma sensu podwajać zabezpieczeń.

Chodzi o zabezpieczenie przed wzrostem napięcia po stronie DC a nie o fizyczny rozłącznik DC, który note bene jest opcjonalny. Jedno z drugim nie ma ze sobą za wiele wspólnego.

Falownik GOODWE GW3000-NS
    Kondor1980
    Level 4  
    BikeBarian wrote:

U mnie właśnie falownik się spalił niby od walnięcia pioruna i zgasło światło. Oczywiście było walnięcie ale dalej od nas , poza falownikiem nic w domu się nie uszkodziło. To po cholerę to zabezpieczenie.?
  • Helpful post
    marcinbbb
    Level 26  
    BikeBarian wrote:
    Chodzi o zabezpieczenie przed wzrostem napięcia po stronie DC a nie o fizyczny rozłącznik DC, który note bene jest opcjonalny. Jedno z drugim nie ma ze sobą za wiele wspólnego.

Sprawa prosta - 20*C i pełnym nasłonecznieniu i braku odbioru panele dadzą 36-40V * 12 paneli = MAX 480V a MAX DC to 500V gdzie widzisz problem? Bo ja go nie widzę
    BikeBarian
    Level 23  
    marcinbbb wrote:
    BikeBarian wrote:

Sprawa prosta - 20*C i pełnym nasłonecznieniu i braku odbioru panele dadzą 36-40V * 12 paneli = MAX 480V a MAX DC to 500V gdzie widzisz problem? Bo ja go nie widzę

Nie rozróżniasz ochrony przeciw przepięciowej od normalnych warunków pracy instalacji PV. Problem pojawi się jak piorun trzaśnie...wtedy z 500V zrobi się 500 000 V i twój rozłącznik DC wyparuje razem z inwerterem. Teraz widzisz w czym problem ??

U kolegi Kondor1980 problem jest tez inny bo on nie ma dedykowanego uziemienia instalacji PV ani tez nie widać połączeń z GSU w budynku. Nawet jakby dal ochronnik DC to bez uziemienia i tak u niego by on nie zadziałał. Ma niby jakieś zabezpieczanie po stronie AC ale to jest prawdopodobnie zrealizowane na przewodzie 5-cio żyłowym i żyła PE jest wykorzystana jako uziemienie. Nie wiemy jak daleko ma do GSU wiec te zabezpieczenie raczej tez nie zadziała prawidłowo.

Kondor1980 wrote:
    BikeBarian wrote:

U mnie właśnie falownik się spalił niby od walnięcia pioruna i zgasło światło. Oczywiście było walnięcie ale dalej od nas , poza falownikiem nic w domu się nie uszkodziło. To po cholerę to zabezpieczenie.?

W twoim wypadku wiele czynników mogło miec wpływ na uszkodzenie. Czy miałeś zabezpieczenia w swojej głównej rozdzielnicy, jak daleko od niej jest inwerter, czy przed inwerterem były zabezpieczenia przeciw przepięciowe po stronie AC oraz DC, czy masz uziemiona instalacje PV, jaki masz typ sieci oraz jakie masz uziemienie budynku, czy zasilany jesteś z linii kablowej doziemnej czy napowietrznej, jak daleko masz ZK od domu ??. Mogło pójść przepiece poniżej zadziałania progu ograniczników. Tu potrzebna jest ochrona poprzez kontrolery napięcia sieciowego (montowane w rozdzielnicy), które np. w przypadku zaniku "zera - przerwy w N" odcinają zasilanie na fazach żeby nie powstało szkodliwe napięcie międzyfazowe.

Cytat zawierający proste wyjaśnienie dlaczego trzeba stosować ochronę przeciw przepięciowa.

Quote:
    Generatory PV najczęściej umieszczane są na dachu budynku. Dzięki takiemu eksponowanemu położeniu elementy instalacji narażone są na oddziaływanie piorunowego impulsu elektromagnetycznego (LEMP) podczas bezpośrednich oraz pobliskich wyładowań piorunowych. Ponieważ generatory PV umieszczone na dachu budynku posiadają galwaniczne połączenie z instalacjami wchodzącymi do jego wnętrza istnieje niebezpieczeństwo szkodliwego oddziaływania prądu piorunowego na urządzenia elektryczne i elektroniczne we wnętrzu budynku.
    Kondor1980
    Level 4  
    Ja się na tym co piszecie Panowie nie znam, wiem że do tablicy z bezpiecznikami mam około 3-4m od falownika. I do niej dochodzą trzy przewody , jeden na fazę , drugi niebieski zero, trzeci uziemienie. Mam tylko teraz w głowie jak odebrać mądrze ten falownik. ? Nie chodzi że chcą kasę za przegląd tylko niech zrobią protokół z przeglądu i go zaplombują , a falownik będzie od plombowany w serwisie pod okiem kamer.
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    Czemu nie naprawią to jest k...... dziwne. Niech naprawią jak potrafią.

Dodano po 55 [sekundy]:

Jak się będą rzucac to napisz im że wiesz że warystory były zwarte i niech je wymienią na NOWE.
    Kondor1980
    Level 4  
    Brak słów z nimi, już kolega marcinbbb do niech dzwonił. Zobaczy wyżej opis.