Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Electrolux EWF1287HDW - Wszystkie programy prania natychmiast kończą się

20 Paź 2019 21:36 612 15
  • Poziom 10  
    Witam,
    Problem z pralką Electrolux EWF1287HDW jest następujący, otóż żaden z programów nie wykonuje się właściwie. Po wyborze programu prania, zamknięciu drzwiczek i wciśnięciu start/pauza:
    - drzwi blokują się (słyszalne załączanie przekaźnika/przekaźników);
    - czas programu skraca się do 1min;
    - program kończy się (dźwięk na koniec programu);
    - wybór pozostałych programów prania skutkuje tym samym w/w opisem działania pralki.

Na wyświetlaczu nie wyświetla się żaden kod błędu. Tu prośba - jak wejść w tryb/program serwisowy w tej pralce i co można w nim przetestować?

Co już sprawdziłem:
    - wężyk presostatu jest drożny;
    - blokada drzwi działa prawidłowo;
    - grzałka - rezystancja ok. 27-28Ω;
    - czujnik na grzałce ok. 5,3kΩ;

Innych pomysłów nie mam. Silnik, inwerter? Proszę pomóżcie
  • Poziom 10  
    Tutaj problem też dotyczy krótkiego czasu programów oraz opisano jak wejść w serwis: :arrow: Link
  • Poziom 10  
    Witam,
    Przeszukiwałem forum.
    Co do wejścia w tryb serwisowy - to są inne pralki, panele różnią się i opisany sposób nie funkcjonuje. Próbowałem różne kombinacje, ale bez rezultatu.
  • Poziom 10  
    Sposób przedstawiony w linku jest skuteczny :D Dzięki. Wszystkie błędy od C2 do C ileś tam to: E41.

W międzyczasie sprawdziłem silnik rezystancje między fazami takie same coś koło 5Ω i brak przebicia do obudowy. Forumowicze co radzicie dalej?
  • Poziom 10  
    Wiązka blokady nie wygląda na uszkodzoną. Blokadę drzwi raz już sprawdzałem jak to napisałem na wstępie. Kierując się sugestią zrobiłem to jeszcze raz, żeby nie było. Opiszę w jaki sposób, bo może robię coś nie tak:
    - drzwi otwarte;
    - zamykam drzwi, wskaźnik na wyświetlaczu informujący o maksymalnym załadunku dla danego programu znika co jest dla mnie informacją, że krańcówka zamka informująca o zamknięciu drzwi działa prawidłowo. To samo się dzieje jeśli wkrętakiem wymuszam/przesuwam zworę w elektrozamku. Jeśli się mylę poprawcie mnie.
    - naciskam start/pauza, drzwi zostają zablokowane;
    - czas na wyświetlaczu zmniejsza się na 1 min;
    - po chwili jest 0 min i cykl się kończy, ale co dziwne drzwi się nie odblokowują. Odblokować je można kombinacją klawiszy blokady rodzicielskiej i to też tylko przez chwilę, bo natychmiast uruchamia się skrócony, nieprawidłowy cykl.

W jaki inny sposób można sprawdzić blokadę? Może ten błąd E41 to fałszywy trop?
  • Poziom 39  
    Jeśli pralka nie chce odblokować drzwi to jest to sygnał, że problem jednak tkwi w elekrozamku lub module sterującym pralką.
    Wiem, że części zamienne do Electrolux nie należą do tanich, ale możliwe jednak, że blokada drzwi będzie wymagała wymiany. Nie podałeś pełnej nazwy modelu ponieważ dostępna jest blokada do: https://north.pl/karta/blokada-drzwi-do-pralki-electrolux-ewf1287emw,Q9V-RR-C2MM-MGA.html lub https://north.pl/karta/blokada-drzwi-do-pralki-electrolux-ewf1287hdw,KP9-5J-CMM9-AN5.html
    Skasuj zapamiętany błąd i jeśli pojawi się ponownie to nie namawiam Cię do zakupu nowych części, ale do wezwania fachowca by nie wygenerować sobie kosztów na zakup części.
    Poniżej znajdziesz sposób jak wykasować błąd.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za troskę jeśli chodzi o mój portfel :D

Troszkę z uporem maniaka, ten błąd E41 nie daje mi spokoju - dla mnie ten zamek jest sprawny, skoro pralka może go elektrycznie odblokować i dostaje sygnał, że drzwi są zamknięte to co tam może jeszcze się zepsuć? Tam więcej niż cewka i styk nie ma. Jeśli jest inaczej proszę oświećcie mnie.

Próbowałem skasować błędy (ta sama kombinacja "klawiszy" co wywołanie bufora błędów), jakież było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem, że tym razem cały bufor Cxx zapełniony jest E66. Grzałka jest sprawna tak jak napisałem we wstępie, zatem coś na płytce? Przekaźnik? Czy na płytce sterującej jest jakiś układ pomiaru/kontroli prądu grzałki?
  • Poziom 22  
    Pokaz zdjecie modulu. Te programatory sa bardzo wrazliwe. Caly ranek walczylem z podobnym.
    Jeśli grzałka będzie miała przebicie też mogą pokazywać się kwiatki, sprawdzales to? Ale mimo wszytko obstawiam uszkodzony modol w obrębie przekaźnika grzalki. Uszkodzona cewka lub klejone styki.
  • Poziom 10  
    Witam,
    walki ciąg dalszy. Już teraz dziękuję, że poświęcacie swój czas.
    W międzyczasie wlutowałem przekaźniki grzałki - sprawdziłem je pod niższym napięciem (9VDC na cewkę). Styki załączają się za każdym razem.
    Co do modelu to jest dokładnie EWF1287HDW.

Załączam zdjęcia 2 stron płytki sterownika (przekaźniki grzałki wylutowane):
    Electrolux EWF1287HDW - Wszystkie programy prania natychmiast kończą się20191026_1..228.jpg Download (1.79 MB) , Electrolux EWF1287HDW - Wszystkie programy prania natychmiast kończą się20191026_1..244.jpg Download (1.85 MB) .

Co do grzałki i przebicia sprawdzałem omomierzem dwa końce do obudowy. Przebicia nie stwierdziłem.
    Przeglądając podobne wątki związane z błędem E66, zauważam że często mimo właściwych pomiarów grzałki wymiana jej pomaga - co o tym sądzicie i jak to wytłumaczyć?
  • Poziom 39  
    Jednoznaczny wynik pomiaru grzałki daje tylko pomiar induktorem. Bywa tak, że grzałka wykazuje dopiero upływność po zanurzeniu w wodzie lub po kilku minutach pracy pralki.
  • Poziom 10  
    Ok, to co radzicie dalej?
  • Poziom 22  
    Na jakim zakresie mierzyłeś przebicie? Należy to zrobić na największym zakresie miernika A i tak zdarzy się nieraz jakas co co nie pokaże na sucho. W tej pralce zdarzają się nagminnie zimne luty. Zmontuj programator najlepiej na nowym przekaźniki i daj znać co się stanie. Jest duża szansa ze pralka żyje.
  • Poziom 10  
    Przemierzyłem płytkę bez przekaźników. Obwód sterowania przekaźnikami zbudowany jest na UL2004 tu nic nie znalazłem, dodatkowo sprawdziłem obwód (pomiar upływu na grzałce) zbudowany z szeregowo połączonych rezystorów 3x200kΩ i tu też nic nie znalazłem. Przekaźniki wmontowałem na powrót, płytkę też. Odłączyłem grzałkę i uruchomiłem pralkę. Program uruchomił się. Zatem grzałka - nowa zamówiona jutro przybędzie. Starą wymontowałem - stan tragiczny, obłożona stwardniałym szarym szlamem, pod spodem czarna.
  • Poziom 10  
    Witam,
    Pralka naprawiona. Przyczyna - uszkodzenie grzałki (upływ, przebicie którego nie można zmierzyć zwykłym omomierzem).
    Zatem wszystkim borykającym się z podobną usterką (błąd E66), w pierwszej kolejności polecam dokładne sprawdzenie grzałki.
    Wszystkim zainteresowanym dziękuję za pomoc.