Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki będzie wpływ magnesu na końcu wirnika w silniku elektrycznym

21 Paź 2019 08:34 150 3
  • Poziom 3  
    Chciałbym zrobić mocowanie na końcu wrzeciona frezarki używając magnesów neodymowych.
    Nie mam pojęcia jaki może mieć wpływ pole magnesu neodymowego na wirnik, który będzie stykał się na końcu wirnika z magnesem. ?
    Czy takie pole magnetyczne w wirniku może zakłócać pracę wrzeciona.?
    oczywiście magnes nie będzie stykał się z metalową obudową wrzeciona.
    Magnes oddalony od obudowy wrzeciona o co najmniej 3cm.

Pytanie czysto teoretyczne... nie chciałbym stracić wrzeciona już przy samej próbie...
  • IGE-XAO
  • Poziom 29  
    Można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że wpływ pola magnetycznego na pracę silnika będzie znikomy,
    ale dla pewności potrzebny byłby rysunek poglądowy z wymiarami i jaka będzie "moc", kształt magnesów.
    Magnesy, w Twoim przypadku będą miały za zadanie przyciąganie kawałka metalu, więc największą siłę osiągniesz,
    kiedy pole (od bieguna N do S) zamknie się najkrótszą drogą w przyciąganym elemencie.
    A jeśli tak, to poza tą "drogą" pole magnetyczne będzie znikome i malało z kwadratem odległości.
  • IGE-XAO
  • Poziom 3  
    Tak jak wspomniałem odległość magnesu od obudowy wrzeciona około 30mm, więc wpływ pola magnetycznego na obudowę będzie minimalny, mam duży magnes neodymowy 2cm x fi 65mm i jego pole jest mocne tylko czołowo , u mnie będzie magnes w kształcie tulejka h25mm x fi30 z otworem fi 20 zamocowany w uchwycie. Rysunków jeszcze nie mam. teraz tylko teoretyzuję jake może być wpływ pola.
    Więc problem dotyczy tylko pola magnetycznego , które będzie przenoszone poprzez wałek do wew. wrzeciona... i tu jest niewiadoma....
  • Poziom 29  
    Jakiś szczątkowy strumień magnetyczny będzie co najwyżej magnesował wałek, może też przyciągać drobne opiłki.
    Może też namagnesować łożysko, co może przyspieszyć jego zużycie.
    Natomiast bez rysunku trudno coś więcej powiedzieć.