Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plessey wyhodował zielone i niebieskie diody LED na tym samym substracie

ghost666 21 Paź 2019 10:02 390 0
 • Plessey wyhodował zielone i niebieskie diody LED na tym samym substracie
  Plessey, brytyjski producent półprzewodników, wyhodował właśnie natywne niebieskie i zielone LEDy na tym samym waflu GaN na krzemie. Typowe implementacje wyświetlaczy RGB microLED wykorzystują dziś jedno z dwóch podejść: albo są wykonane z osobnych czerwonych, zielonych i niebieskich pikseli, które są ściśle ze sobą połączone, albo wykorzystują wszystkie natywne niebieskie piksele i przekształcają ten kolor na inne z pomocą fosforów. Firma twierdzi, że tworzenie zarówno niebieskiego, jak i zielonego piksela z natywną emisją kolorów na tym samym waflu znacznie uprości produkcję wyświetlaczy microLED.

  "Ma to ogromne implikacje i otworzy drzwi do nowych innowacji w szerokiej gamie zastosowań wyświetlaczy" powiedział Wei Sin Tan, dyrektor działu epitaksji i rozwoju zaawansowanych produktów w Plessey. "W przypadku przenośnych i dużych wyświetlaczy można teraz zastosować wysokowydajny pojedynczy piksel RGB do transferu masy; w przypadku mikro-wyświetlaczy tworzy to możliwość do stworzenia pojedynczego panelu RGB o ultra wysokiej rozdzielczości. Nowy proces toruje drogę do komercyjnych, wysokowydajnych wyświetlaczy microLED, przynosząc masową adopcję microLED w wyświetlaczach coraz bliżej rzeczywistości".

  MicroLED obiecują zrewolucjonizować zarówno wyświetlacze o dużym, jak i małym formacie. Oferują one wiele zalet w porównaniu z dzisiejszymi technologiami OLED i LCD. Obejmuje to m.in możliwość wyświetlania idealnego czarnego koloru, nie ma niebezpieczeństwa wypalenia - żywotność jest wysoka - ponieważ nie używają one związków organicznych jak w OLED. Kolejną zaletą jest niski pobór energii przez taki wyświetlacz. Pozostają jednak znaczne wyzwania technologiczne do rozwiązania, zanim produkcja będzie mogła zostać przeskalowana do wolumenów konsumpcyjnych.

  Plessey wyhodował zielone i niebieskie diody LED na tym samym substracie

  Wyzwania techniczne

  Poprzednie próby w integracji mikroLED czerwonych, zielonych i niebieskich w na jednym podłożu zakończyły się niepowodzeniem. Integracja diod o wielu długościach fal okazała się trudna ze względu na efekt pamięci magnezu w połączeniu z dyfuzją z okładziny typu P w dolnej części złącza do górnej części.

  Po wzroście kryształu GaN następuje etap obróbki w celu usunięcia z niej atomów wodoru, co w przeciwnym razie zmniejszyłoby przewodność warstw typu P. Dodanie drugiego złącza komplikuje usuwanie wodoru z struktury urządzenia; Plessey wynalazł nowy sposób usuwania wodoru ze swoich urządzeń. Powstały microLED łączy w sobie niebieskie i zielone diody, oddzielone od siebie w pionie submikronową warstwą. Firma twierdzi, że wydajność diod jest powtarzalna i stabilna, a osiągana wartość porównywalna czy nawet przekraczające te typowe w branży LED.

  Dzięki nowej technologii microLED, Plessey chce tworzyć wyświetlacze o wysokiej wydajności dla systemów rzeczywistości rozszerzonej i rzeczywistości mieszanej, w których technologia ta umożliwi stworzenie mniejszych i tańsze wyświetlaczy LEDowych. Plany Plessey przewidują produkcję pełnych wyświetlaczy RGB w tej technologii przed końcem 2020 roku.

  Źródło: https://www.eetimes.eu/plessey-grows-blue-and-green-microleds-on-same-wafer/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9489 postów o ocenie 7305, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.