Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tani system na początek- Seemple/Homematic/Fibaro i inne

Nix 21 Oct 2019 14:33 1842 43
Metalwork
 • #1
  Nix
  Level 21  
  Witam

  Zastanawiam się nad tanim systemem typu smart dom na początek do domu jednorodzinnego i zaciekawił mnie system Seemple, na technologii Z-wave.
  Dom już stoi, brak instalacji pod smart dom, więc wchodzi w grę jedynie system bezprzewodowy.

  Potrzebuję na początek:
  -sterowania głowicami termostatycznymi grzejników
  -kamerą obrotową
  -czujnikami dymu, otwarcia
  -pilotami/podczerwienią
  -oświetleniem
  - fajnie byłoby mieć kontrolę nad zaworem ( z siłownikiem ) czyli czymś takim:
  https://digitalhome.co/zipato-valve-controller-inteligentny-kontroler-z,3,178983,37337

  Czy system Seemple zda egzamin ? Wydaje się porównywalny np. do Fibaro (centralka Home Center Lite), powinien w teorii współpracować ze wszystkim obsługiwanymi
  komponentami z-wave, ale czy to do końca tak jest różowo ?

  pzdr Nix
 • Metalwork
 • #2
  Erbit
  Level 41  
  Nix wrote:
  ...zaciekawił mnie system ...


  Nie znam możliwości wskazanego systemu ale dla mnie przy wyborze kluczowe były dwie sprawy
  - możliwość pracy bez chmury dzięki czemu uzyskuję niezależność i większą niezawodność systemu
  - "aktorzy" i centrala od jednego producenta

  Tak jak nad drugim warunkiem można by długo polemizować tak uważam, że pierwszy warunek jest istotny bo jak chciałbyś funkcjonować w zimnym lub ciemnym domu gdy "padł internet" ?

  Ja korzystam z HomeMatic, w Polsce mało popularny system mimo, że to od naszych zachodnich sąsiadów. W HomeMatic (w wersji z centralą) nie jestem zależny od chmury producenta zaś dzięki połączeniom bezpośrednim pomiędzy "aktorami", kluczowe zadania można realizować nawet bez udziału centrali (np. w przypadku jej awarii).
 • #3
  Nix
  Level 21  
  Ja nie znam możliwości ( w tej chwili ) żadnego systemu... myślę, że system oparty na Z-wave nie pracuje bez chmury, ale z-wave to popularny standard widzę i ktoś mógłby to potwierdzić.

  A jakie możliwości w skrócie ma HomeMatic? I która centralka -CCU2 czy może CCU3 ?
  Czy na przykład ma opcję sterowania dodatkowym siłownikiem zaworu ? Bo wiadomo, głowice termostatyczne kontroluje.
 • #4
  Erbit
  Level 41  
  Nix wrote:
  ... myślę, że system oparty na Z-wave nie pracuje bez chmury
  ...


  Sądzę, że pracuje. Jest to raczej zależne od producenta a ten dostosowuje się do trendów a ostatnie mają parcie na chmurę.

  Nix wrote:
  ...ale z-wave to popularny standard widzę i ktoś mógłby to potwierdzić.

  Tak, to już popularny standard.

  Nix wrote:
  ...
  A jakie możliwości w skrócie ma HomeMatic?

  W sumie to "takie same" jak każdy inny.

  Nix wrote:
  ...
  I która centralka -CCU2 czy może CCU3 ?
  ...

  To zależy jakie są Twoje oczekiwania. Samo ogrzewanie spokojnie będzie działało na CCU2. Ja na CCU2 miałem około 60 aktorów i działało.

  Nix wrote:
  ...
  Czy na przykład ma opcję sterowania dodatkowym siłownikiem zaworu ? ...


  Ma.

  Zacznę jednak od istotnych z mojego punktu widzenia wad.
  - brak polskiej społeczności internetowej (za to ogromna społeczność niemiecka)
  - niewiele elementów dostępnych jest u polskiego przedstawiciela, większość w niemieckich sklepach lub na rynku wtórnym.


  Z istotnych zalet
  - jako jedyny mi znany system ma możliwość komunikacji bezpośrednio pomiędzy aktorami. Oznacza to, że np. pstrykając pstryczkiem radiowo wysyła on akcję do elementu wykonawczego z pominięciem CCU. Zalet z tego wynikających jest sporo i trudno je teraz wszystkie wymieniać.
  - pracuje w częstotliwości radiowej 868 MHz (tak samo Z-Wave)
  - komunikacja dwustronna (potwierdzenie otrzymania polecenia)

  [edyta]
  Przy tej okazji z chęcią usłyszałbym opinię osoby, która na Z-Wave ma około 140 (lub więcej) aktorów. Chodzi mi o zapychanie komunikacji radiowej i jak to się odbija na funkcjonowaniu całego systemu.
 • #5
  sosarek

  Level 43  
  Napiszę tak - mimo iż Fibaro pracuje na Z-Wave ma zamknięty protokół i nie działa z innymi urządzeniami, co do kamer działało swego czasu tylko kilka modeli, co do integracji z alarmówką Satel i DSC.
  Od roku nie ruszałem więc może coś się zmieniło ale nie podejrzewam że zbyt wiele.
 • #6
  Nix
  Level 21  
  sosarek wrote:
  Napiszę tak - mimo iż Fibaro pracuje na Z-Wave ma zamknięty protokół i nie działa z innymi urządzeniami, co do kamer działało swego czasu tylko kilka modeli, ...


  A co to znaczy "innymi" ? Czy Fibaro działa TYLKO z urządzeniami Fibaro, nie działa z urządzeniami innych producentów w standardzie Z-wave ? Czy też jest to loteria czy działa z danym urządzeniem innego producenta, czy nie działa?
 • #7
  Erbit
  Level 41  
  Nix wrote:
  ...

  A co to znaczy "innymi" ? Czy Fibaro działa TYLKO z urządzeniami Fibaro, nie działa z urządzeniami innych producentów w standardzie Z-wave ? Czy też jest to loteria czy działa z danym urządzeniem innego producenta, czy nie działa?


  Nie odpowiem wprost na te pytania, a to co napiszę nie tyczy się tylko Fibaro ale tyczy się wszystkich systemów (też tych firmowych, gdzie wszystkie elementy są od jednego producenta). Otóż aby "aktor" mógł być obsłużony przez centralę lub innego aktora ta centrala czy też inny aktor muszą "rozumieć" o czym będą z nim "dyskutować". Standard Z-Wave nie określa "co dany parametr oznacza" a jedynie określa jak go przeslać. Oznacza to, że jeśli producent "aktora" dokona aktualizacji firmware i uzupełni w nim o nowe parametry / możliwości to aby zostało to obsłużone inni muszą wiedzieć co te parametry oznaczają.

  Innymi słowy - przy różnorakich producentach trudno jest o wyciągnięcie wszystkich danych z aktora no chyba, że masz takiego "Domoticza" gdzie jesteś w stanie "z palca" zdefiniować nowe parametry. To jest kolejny powód dla, którego nie zdecydowałem się na jednego producenta bo co mi z tego, że urządzenie po aktualizacji otrzyma nowe możlwości jak centrala nie będzie umiała tego obsłużyć i trzeba będzie czekać na aktualizację centrali, która nie wiadomo kiedy nastąpi.
 • #8
  Nix
  Level 21  
  Erbit wrote:
  ...

  ...Z istotnych zalet
  - jako jedyny mi znany system ma możliwość komunikacji bezpośrednio pomiędzy aktorami. Oznacza to, że np. pstrykając pstryczkiem radiowo wysyła on akcję do elementu wykonawczego z pominięciem CCU.


  Ma możliwość... co to znaczy "możliwość" ? Po prostu zawsze komunikuje się bezpośrednio czy też użytkownik decyduje czy ma się komunikować czy nie ?

  A mógłbyś napisać trochę więcej o tym systemie ? Np. jakie są rokowania w kwestii
  aktualizacji oprogramowania/systemu ?

  Podobno CCU3 działa np. z głowicami termostaycznymi 'zwykłymi" - starymi/starego typu oraz z nowszymi typu "IP"...? Ale czy można mieć kilka takich głowic i kilka nowszych w jednym systemie ?
 • Metalwork
 • #9
  Erbit
  Level 41  
  Nix wrote:
  ...
  A mógłbyś napisać trochę więcej o tym systemie ? Np. jakie są rokowania w kwestii
  aktualizacji oprogramowania/systemu ?

  Ogólnikowo trudno jest coś napisać bo nie wiem czym jesteś zainteresowany, natomiast mając konkretne pytanie mogę próbować do niego się odnieść. Tak więc system występuje w dwóch wersjach, "HomeMatic" oraz" HomeMatic IP". Wersja "Homematic" jest starszą wersją, mniej rozwojową ale nadal wspieraną i nadal z aktualizacjami oprogramowania.

  Nix wrote:
  ...Ma możliwość... co to znaczy "możliwość" ? Po prostu zawsze komunikuje się bezpośrednio czy też użytkownik decyduje czy ma się komunikować czy nie ?
  ...


  To znaczy, że np. (używając terminologii Fibaro) możesz stworzyć scenę, która będzie realizowana bezpośrednio pomiędzy urządzeniami (z pominięciem centrali). Ma to sporo zalet ale jednocześnie ma ograniczenia, które pozwalają wykonać jedynie podstawowe sceny. Sceny rozbudowane muszą przechodzić przez CCU.

  Na przykład mogę połączyć w grupę grzewczą (stworzyć scenę) takie urządzania:
  - czujnik okienny
  - termostat ścienny
  - kilka głowic grzejnikowych

  Cała grupa będzie funkcjonowała komunikując się między sobą co oznacza, że jak otworzę okno to czujnik przekaże tę informację do całej grupy (z pominięciem centrali) i każda z głowic wykona scenę z tym związaną. Mało tego, każda ręczna zmiana parametrów (np. podniesienie temperatury) bezpośrednio na jednym z aktorze wywoła synchronizację tego parametru na pozostałych elementach grupy.

  Oczywiście sygnał o otwarciu okna będzie też wysłany do CCU ale tylko jako zmiana stanu okna i nie będzie to miało żadnego wpływu na omawianą wcześniej scenę.

  Dalej - możesz zaprogramować taką scenę bezpośrednio pomiędzy np. włącznikiem a oświetleniem i tu znów bez udziału CCU.

  Nix wrote:
  ...
  Podobno CCU3 działa np. z głowicami termostaycznymi 'zwykłymi" - starymi/starego typu oraz z nowszymi typu "IP"...? Ale czy można mieć kilka takich głowic i kilka nowszych w jednym systemie ?


  Od jakiegoś czasu CCU (CCU2/CCU3) obsługuje obydwie wersje (czyli zarówno HomeMatic jak i HomeMatic IP) i mogą one występować w jednej centrali więc można stosować i jedne i drugie ale...
  Nie jest zalecane stosowanie HomeMatic oraz HomeMatic IP w jednym pomieszczeniu ze względu na brak scen bezpośrednich pomiędzy HM a HM IP. Oznacza to, że mając np. czujnik okienny HM IP i do tego głowicę HM nie uda się stworzyć takiej grupy grzewczej jak to opisałem wyżej. Jednak jest możliwe aby umieścić HM i HM IP w jednym pomieszczeniu i taką scenę obsłużyć przez CCU a nie jako bezpośrednią. Ja jednak nie zalecam takich rozwiązań no chyba, że nie ma innego wyjścia.
 • #10
  Nix
  Level 21  
  To zapytam konkretnie o obsługę kamery.
  Masz może podłączoną ? Taką z obracaniem w 2 płaszczyznach ?

  A drugie pytanie takie: Marką Homematic jest też Eq-3... czy system obsłuży np. moduły przekaźnikowe ( np. taki moduł 12 wejść cyfrowych i 12 wyjść przekaźnikowych) ?
 • #11
  Erbit
  Level 41  
  Nix wrote:
  To zapytam konkretnie o obsługę kamery.
  Masz może podłączoną ? Taką z obracaniem w 2 płaszczyznach ?

  Widziałem pewne rozwiązania ale nie byłem nimi zainteresowany. Po prostu nie widzę sensu takiej integracji. Mam do obsługi rejestratora osobny program i jest on na tyle rozbudowany, że nie sądzę by kiedykolwiek EQ-3 zechciało się w to bawić. Używając programu od rejestratora mam duże możliwości, których nie miałbym w HomeMatic.

  Do HoemMatic mam podpiętą kamerę tylko w podstawowym zakresie (cykliczne zdjęcia) i z tego co pamiętam są trudności z podpięciem strumienia RTSP ale mogę się mylić, mogę poszukać ale jak już piosałem - to potrwa.

  Nix wrote:
  ...
  A drugie pytanie takie: Marką Homematic jest też Eq-3.....


  EQ-3 to producent marki HomeMatic.

  Nix wrote:
  ...
  czy system obsłuży np. moduły przekaźnikowe ( np. taki moduł 12 wejść cyfrowych i 12 wyjść przekaźnikowych) ?


  "Takich" urządzeń jest sporo. Proszę o konkretny numer katalogowy bądź model.

  Homematic (też IP) posiada interface przewodowy. Należy dokupić bramkę RS485 i masz obsługę po kabelku. Prawdopodobnie moduł, o który pytasz występuje w 2 wariantach: po radiu i po kabelku. Jeśli jest to moduł z marką Homematic to tak - obsłuży. Inne marki producenta EQ-3 nie są kompatybilne z marką HomeMatic ale jak pisałem przed chwilą - podaj numer katalogowy / model to będzie można sprawdzić.
 • #13
  Erbit
  Level 41  
  Nix wrote:
  Chodzi o taki moduł
  ...


  To jest Homematic czyli zadziała. Jednak jest to wersja z komunikacją po RS485. Do tego wymagana jest bramka, którą podłączasz do LAN (i konfigurujesz w centrali) oraz zasilacz 24V DC.

  Bramka HM nosi symbol HMW-LGW-O-DR-GS-EU, do tego przydałby się opornik kończący szynę RS czyli HMW-Sys-Tm-DR.


  Nix wrote:
  ... A co do kamery- możesz dać linka jaką przykładową ( zwykłą)kamerę obsługuje system ?

  Po co tobie kamera w takim systemie?

  Nix wrote:
  ...
  Czy taka kamera ma wejście na SD i może nagrać coś, jeśli wykrycje np. ruch ?


  Wykrywanie ruchu w prostych kamerach jest niefunkcjonalne, zaś w drogich jest niefunkcjonalne ;)
  Generalnie wykrywanie ruchu to jest problem i nie nastawiałbym się na takie działania bo szybko się przekonasz, że to nie działa tak jakbyś chciał.
 • #14
  Nix
  Level 21  
  Po co mi kamera... system w założeniu jest wszechstronny i wielofunkcyjny i ma kontrolować co się da w domu :)

  Ot, jak jestem na wyjeździe chcę widzieć co się dzieje w domu, mało tego gdyby kamera mogła wykrywać ruch ( w pustym domu na przykład) to mogłaby np. wysyłać powiadomienie, etc etc.

  Nie chcę mieć kilku systemów kontroli naraz, oczekiwałbym właśnie integracji wielu funkcji w jednym systemie...

  To jak jest na prawdę z obsługą kamery- jest obsługa czy nie ?
 • #15
  Erbit
  Level 41  
  Nix wrote:
  ...
  To jak jest na prawdę z obsługą kamery- jest obsługa czy nie ?


  Jest -> https://www.google.com/search?q=homematic+camera ale niewiele więcej wiem na ten temat.

  Wiem, że są też inne możliwości dotyczące innych kamer ale jak pisałem nie mam doświadczenia z tym związanego bo nigdy mnie to nie interesowało.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Nix wrote:
  ...
  Nie chcę mieć kilku systemów kontroli naraz,..


  To poważny błąd. Jak myślisz co się stanie gdy wszystko będziesz miał w jednym i akurat ten jeden jedyny "padnie"?

  Żaden system automatyki domowej nigdy nie będzie system alarmowym a system alarmowy nigdy nie będzie systemem automatyki. To samo tyczy się otwierania bramy, domofonu czy kamer. Mam poczynione integracje ale u mnie każdy z systemów jest osobnym, niezależnym systemem, zaś HM jedynie spina to w całość i nadzoruje ale nie uzależnia od siebie.
 • #16
  Nix
  Level 21  
  Erbit wrote:

  ...
  To poważny błąd. Jak myślisz co się stanie gdy wszystko będziesz miał w jednym i akurat ten jeden jedyny "padnie"?

  Nie uważam tego za błąd, tym bardziej "poważny" ;-)))))
  To nie będzie wszystko, ale kilka rzeczy jak pisałem wyżej.

  Ale wracając do tematu- jakie w ogóle są urządzenia -centralki Homematic i ich możliwości ( w skrócie) ?
  Widzę, że popularne na rynku wtórnym sa centralki typ Acces Point - o symbolu HmiIP-HAP, które choć zewnętrzne podobne do centralek CCU3, to jednak sa zupełnie inne( i dużo tańsze) urządzenia...co są warte takie Acces Pointy Homematik IP ? Czy te Acces Pointy plasują się w kwestii mozliwości pomiędzy CCU2 a CCU 3 ? I czyżby były z rynku UK ?

  Tak wyglądają poszczególne centralki
  Tani system na początek- Seemple/Homematic/Fibaro i inne Tani system na początek- Seemple/Homematic/Fibaro i inne
 • #17
  xury
  Automation specialist
  Ja z kolei postanowiłem, że zrobię sobie sam system automatyki domowej tanim kosztem. Jednocześnie ma być on stabilny, oraz by w razie awarii dalej wszystko sprawnie funkcjonowało.
  Dlatego też postanowiłem sprzęgnąć ze sobą: Integrę 128, Domoticz, Node-Red, Influxdb, Grafana, Tasmota, Espeasy, Espurna, Arduino, OpenWrt, RaspberryPI, Sonoff, Google Home. Za elementy wykonawcze służą zazwyczaj tanie moduły ESP8266 i ESP32, lub tanie chińskie Sonoffy, ale przeprogramowane na alternatywny software.
  Staram się robić tak by nawet w przypadku padnięcia serwera z Domoticzem system nadal funkcjonował. System jest w fazie nieustającej produkcji, ale działa sprawnie.
  Aktualnie mam, sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, bramami, furtką,TV, itp. za pomocą przełączników, smartfonów, głosem, a ostatnio pracuję nad zastosowaniem gestów przy pomocy OpenCV.
  Pomiary temperatur, ciśnienia, wilgotności. Wkrótce będzie też pomiar PM.
  Autonomiczne decyzje podejmowane automatycznie, czyli taki bardziej "smart" niż te pseudo systemy dla których "smart" oznacza możliwość sterowania przez smartfona i jakiś tam harmonogram. Za tym stoi Domoticz, Node-Red, Lua. Jak do tej pory kosztowało mnie to coś trochę ponad 1500 zł, gdzie najdroższe elementy to miniPC i RPi3.
  Najdroższy w tym wypadku był czas na to poświęcony, ale, że jest to jest też to co lubię robić to się nie liczy.
 • #18
  Nix
  Level 21  
  @xury - zadroszczę Ci, ale u mnie to nie do pomyślenia, choćby z powodu notorycznego braku czasu... Muszę mieć coś gotowego, co da się sprawnie instalować, ewentualnie prosto rozbudować, no i ma działać :)
 • #19
  Erbit
  Level 41  
  xury wrote:
  ... ale, że jest to jest też to co lubię robić to się nie liczy.


  Tak, jasne ;)

  Poza tym to fajna zabawa - to fakt ;)

  Dodano po 3 [minuty]:

  Nix wrote:
  ...
  Widzę, że popularne na rynku wtórnym sa centralki typ Acces Point


  Tego nie nazywam centralką (producent też nie).
  AP (access point) umożliwia jedynie:
  - połączenie dwóch elementów pomiędzy sobą (czyli połączenia bezpośrednie)
  - konfigurację aktorów (np. temperatury, harmonogramy w głowicach termostatycznych)
  - połączenie z chmurą

  Koniec możliwości ;)
 • #20
  Nix
  Level 21  
  Trochę poczytałem o różnych systemach i ich NIEzawodności... teraz rozumiem, co miałeś na myśli
  zakładając priorytetowo, że najlepiej żeby cały system był od jednego producenta...
  Czy możesz potwierdzić( bo czytam, że masz doświadczenie) że niezawodność Homematic jest naprawdę godna polecenia ?

  Bo naczytałem się np. o mocno kapryśnym działaniu systemów fibaro, a to że termostat grzejnikowy ni stąd ni zowąd otwiera się na maxa, a to gniazdo inteligentne trzeba wyjąć z kontaktu i włożyć ( i tak kilka razy dziennie w porywach), a to przełącznik inteligentny oświetlenia "zawiesiła" się... Jeśli to ma tak działać, to ja dziękuję...

  Reasumując- jaka jest rzeczywista, empiryczna, nie teoretyczna niezawodność działania systemu ( rozumiem, że masz teraz CCU#?) w porównaniu do
  innych systemów?

  Druga kwestia - siłownik na zawór systemu homematic... znalazłem taki, dość tani:
  https://www.reichelt.com/gb/pl/nap-281-d-230-...230n-p253457.html?&trstct=lsbght_sldr::228195

  Ale jest problem taki, że to zawór normalnie ( beznapięciowo) zamkniety, a ja potrzebuję taki sam, ale normalnie otwarty
 • #21
  Erbit
  Level 41  
  Nix wrote:
  ...
  Czy możesz potwierdzić( bo czytam, że masz doświadczenie) że niezawodność Homematic jest naprawdę godna polecenia ?

  To jest pojęcie względne a ja nie mam porównania z innymi systemami. Mogę jednie opisać swoje problemy.

  Generalnie systemy radiowe to "proszenie się o kłopoty" (zaś przewodowe to proszenie się o inne kłopoty).

  Zaś nieco poważniej. Droga radiowa podatna jest na zakłócenia wynikające z przeszkód oraz zaśmiecenia radia innymi sygnałami (nie koniecznie sygnałami HomeMatic). Dlatego przy budowie systemu (przy montażu elementów) należy sprawdzić zasięgi radia. Jeśli są optymalne to OK ale jeśli jest nić podejrzenia to... w przypadku HM należy ratować się dodatkowymi bramami. W przypadku HMIP zapewniony jest routing wykorzystujący aktorów zasilanych z sieci jako kolejne punkty trasy.

  W swoim kilkuletnim użytkowaniu HM miałem dosłownie kilka, pojedynczych przypadków "nieposłuszeństwa" systemu. Może ich wszystkich nie opiszę ale... naprawdę był ich niewiele ale za to obejmowały spory obszar swoim zasięgiem awarii. Drobnych incydentów raczej nie ma.

  1)
  Przypadek sprzed miesiąca (jeden jedyny przez kilka lat) charakteryzował się tym, że nagle CCU zgubiła wszystkie gniazda HMIP. To znaczy miała je w konfiguracji ale nie szlo się z nimi skomunikować. Po kilku testach doszedłem do wniosku, że albo jest problem z modułem radiowym odpowiedzialnym za HMIP (bo HM działało bez zastrzeżeń) albo jest to jakiś problem programowy.
  Po kilku, nieskutecznych próbach usunięcia i ponownego przyuczenia jednego z gniazd zostawiłem sprawę i wtedy okazało się, że kilka gniazd zaczęło samo działać. Zostawiłem więc niczego nie ruszając. Po dobie wszystkie gniazda znów były widoczne i działające. Nie wiem co było przyczyną ale zbiegło się to z przeniesieniem jednego z gniazd do innego pomieszczenia w zupełnie innej części budynku. Może układ "zgubił trasę routingu" i potrwało zanim ją rozbudował.

  2) Miałem dwa przypadki, że system przestał komunikować się z czujnikiem okiennym. Nie szło w żaden sposób go uruchomić. Dopiero usunięcie i ponowne przyuczenie przyniosło efekt.

  3) Zdarzają się sytuację, że Centrala zgłasza, że aktor nie odebrał polecenia. Po kilka razy dziennie dzieje się to z HM-OU-LED16. Kupiłem go jako używany, może ma taką przypadłość fabryczną, może jest po prostu wadliwy ale, że "transmisja" trafia do niego dość często więc te kilka razy dziennie mnie nie przeszkadza bo działa on tylko w trybie informacyjnym a nie wykonawczym.
  Podobny przypadek mam z "latarnikiem frontowym" ale ten nie występuje aż tak często. Tam z racji tego, że chcę mieć pewność zapalenia / zgaszenia światła to stosuję system zmiennych oraz weryfikuję w oparciu o nie czy element wykonał polecenie. Jeśli nie to ponawiam to polecenie. Rozwiązanie działa bezproblemowo.

  Podobne przypadki (brak potwierdzenia) czasami zdarzają się z innymi elementami i trudno jest mi określić ich częstotliwość ale powiedzmy, że byłoby to raz na kilka dni.


  4) Miałem jeden przypadek opisany jako "Babbling Idiot". W uproszczeniu polega on ciągłym rozsyłaniu poleceń przez zawieszony układ co zwiększa ruch radiowy powodując blokadę innych modułów radiowych. Dzieje się tak głównie wtedy gdy z jakiegoś powodu (np. z powodu słabej baterii) aktor się zawiesza. Mnie to dotknęło gdyż pokusiłem się o zbudowanie aktora DIV w oparciu o bibliotekę Askin++ czyli nie był to oryginalny aktor HM. Przypadek był jeden, więcej się nie powtórzył a urządzenie, które się wtedy zawiesiło działa po dziś dzień bez zastrzeżeń.
  Ten przypadek obnaża nasłabszy punkt wszystkich systemów radiowych.


  To tyle jeśli chodzi o 140 aktorów i kilka lat pracy systemu.

  Nix wrote:
  ...
  Bo naczytałem się np. o mocno kapryśnym działaniu systemów fibaro...

  Bądż uprzejmy zwrócić uwagę na liczbę użytkowników. Skala użytkowników Fibaro / Homematic w Polsce jest nieporównywalna.

  Nix wrote:
  ...
  Druga kwestia - siłownik na zawór systemu homematic... znalazłem taki, dość tani:... Ale jest problem taki, że to zawór normalnie ( beznapięciowo) zamkniety, a ja potrzebuję taki sam, ale normalnie otwarty

  Na pewno znajdziesz.

  Z ciekawości - do czego chcesz ten zawór wykorzystać?
 • #22
  Nix
  Level 21  
  Ten zawór potrzebuję do kontrolowania rozdziału przepływu wody w CO między dwoma obiegami ( małym i dużym, gdzie duży na weekendy i inne wyjazdy miałby grzać z mocą ograniczoną tylko do temperatury przeciwzamarzniowej, a mały ciagle)

  Instalacja dwóch obiegów jeszcze nie zrobiona, czekam na fachmana.
 • #23
  Erbit
  Level 41  
  Nix wrote:
  Ten zawór potrzebuję do kontrolowania rozdziału przepływu wody w CO między dwoma obiegami ( małym i dużym, gdzie duży na weekendy i inne wyjazdy miałby grzać z mocą ograniczoną tylko do temperatury przeciwzamarzniowej, a mały ciagle)

  Instalacja dwóch obiegów jeszcze nie zrobiona, czekam na fachmana.


  Przy głowicach elektronicznych nie widzę najmniejszego sensu robienia takiego obiegu.

  Jak myślisz jaki będzie obieg gdy tylko jedna będzie otworzona a wszystkie pozostałe zamknięte ?

  [edyta]
  Czy masz / zamierzasz mieć podłogowe ogrzewanie?
  Czym opalasz?
 • #24
  Nix
  Level 21  
  Erbit wrote:


  Przy głowicach elektronicznych nie widzę najmniejszego sensu robienia takiego obiegu.


  Drugi ( mały) obieg robię, bo po prostu dołączam część domu dotychczas ogrzewaną w inny sposób, nie w związku z oszczędzaniem, ani z planowaną automatyką.

  Erbit wrote:

  Czy masz / zamierzasz mieć podłogowe ogrzewanie?
  Czym opalasz?


  Nie mam podłogówki w ogóle i nie będę miał. Opalam kotłem gazowym
  jednofunkcyjnym, bez zasobnika wody, Termet Ecocondens silver 20KW.
 • #25
  Erbit
  Level 41  
  Nix wrote:
  ...

  Drugi ( mały) obieg robię, bo po prostu dołączam część domu dotychczas ogrzewaną w inny sposób...


  Nadal nie widzę sensu zakładania tam zaworu na ten dodatkowy obieg. Po prostu tam gdzie potrzebujesz obniżysz wymaganą temperaturę do jakiegoś minimum i głowice same to zrobią bez udziału dodatkowego zaworu.

  Nix wrote:
  ...
  Ten zawór potrzebuję do kontrolowania rozdziału przepływu wody w CO między dwoma obiegami ( małym i dużym, gdzie duży na weekendy i inne wyjazdy miałby grzać z mocą ograniczoną tylko do temperatury przeciwzamarzniowej, a mały ciagle)

  już pisałem. Tą funkcjonalność uzyskasz na głlowicach i dodatkowy zawór nie jest potrzebny. Ja też mam pomieszczenia, z których nie zawsze korzystam (np. pokój gościnny). Zimą utrzymuję w nim 16 stopni ale równie dobrze mógłbym i 5 stopni (przeciwzamrożeniowo).
 • #26
  Nix
  Level 21  
  Tak, wiem, że mógłbym poprzestać na samych głowicach, bez zaworu, ale
  zawór planuję założyć na "główny" tj. duży obieg, a nie na mały.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3624222.html#18231517
  Tu mój wątek w kwestii zaworu

  Sęk w tym, że na ten sezon nie będę miał chyba dość kasy na 8szt ( plus dodatkowe na mały obieg) głowic + system typu
  smart, więc pewnie skończy się na 1szt, max 2 szt głowic, które uzupełnię na przyszły sezon...
 • #27
  Erbit
  Level 41  
  Nix wrote:
  ... pewnie skończy się na 1szt, max 2 szt głowic, które uzupełnię na przyszły sezon...


  Teraz rozumiem i ma to sens o ile w ogóle skorzystasz z tego zaworu bo po założeniu wszystkich głowic nie będziesz musiał z niego korzystać.

  Jeśli planujesz zakup głowic na przyszły sezon i w planie będzie to HM to proponuję poczekać do wiosny. Wtedy ceny używek spadają aż do następnego sezonu grzewczego. Latem używki głowic HM (nie HMIP) kupowałem po 30-50 zł, teraz dochodzą do 100 zł.

  Wracając do AP / CCU3. O ile zdecydujesz się na takie urządzenie -> https://de.elv.com/homematic-ip-2-fach-schaltaktor-hmip-whs2-fuer-heizungsanlagen-150842 to być może wystarczy Tobie AP. Niestety nie spotkałem tego urządzenia na rynku wtórnym. Jest ono potrzebne by sterować kotłem (włączać / wyłączać).

  Jeśli zastosujesz takie rozwiązanie lub podobne -> http://www.homematic.com.pl/przekaznik-kotla-co-dla-homematic.html to będziesz musiał mieć CCU2/CCU3.
 • #28
  Nix
  Level 21  
  Chyba zdecyduję się właśnie na system Homematic, ( i chyba to będzie jednak tania odmiana centralki AP, głównie z tej racji że jest prosty program do jej obsługi/konfiguracji, a mój system ogólnie nie będzie zbyt rozbudowany )wobec tego mam dodatkowe kwestie:
  -czym się różnią ( praktycznie) głowice - HmIP-eTRV-B, oraz HMIP-eTRV-2 ?
  Ta druga jest droższa, ale ogólnie wszystkie, wszystkie komponenty typu Hm "IP" będą działać w tym systemie z AP ?

  Jak pisałeś o cenie głowic-używek, to miałeś na myśli znany w PL portal aukcyjny ( i zwykle licytacje) ?

  -Czy taka centrala typ AP nie pozwoli "dowolnie" wysterować 1-kanałowego przekaźnika/wyłącznika, który mógłby służyć jako sterownik włącz/wyłącz pieca CO ?
  Czy trzeba szukac takiej "podwójnej" centralki jakiej link dałeś powyżej ?
 • #29
  Erbit
  Level 41  
  Nix wrote:
  Chyba zdecyduję się właśnie na system Homematic, ...

  Nie tak szybko! Co z kamerą ?

  Nix wrote:
  ...
  ( i chyba to będzie jednak tania odmiana centralki AP, głównie z tej racji że...

  Zawsze możesz dokupić CCU2 i przenieść urządzenia z AP do CCU.

  Nix wrote:
  ...
  Jak pisałeś o cenie głowic-używek, to miałeś na myśli znany w PL portal aukcyjny ( i zwykle licytacje) ?

  Tak, pisałem o Allegro ale pisałem o głowicach HM. HMIP zawsze były droższe choć i te w okresie lata były tańsze niż obecnie.

  Nix wrote:
  ...ogólnie wszystkie, wszystkie komponenty typu Hm "IP" będą działać w tym systemie z AP ?

  Tak.

  Nix wrote:
  ....-Czy taka centrala typ AP ...

  Wiem, że dostałeś nawał informacji ale wydaje mnie się, że nie rozumiesz tego co napisałem a napisałem wyraźnie i to bardzo:
  - HMIP-HAP to nie jest centrala
  - HMIP-HAP ma tylko możliwość konfigurowania urządzeń i parowania ich ze sobą
  - HMIP-HAP nie ma możliwości tworzenia scen.

  Zatem odpowiedź na to pytanie

  Nix wrote:
  .... taka centrala typ AP nie pozwoli "dowolnie" wysterować 1-kanałowego przekaźnika/wyłącznika, który mógłby służyć jako sterownik włącz/wyłącz pieca CO ?

  brzmi NIE, bo nie ma takich funkcjonalności. Taką funkcjonalność musiałby mieć urządzenia i chyba byłoby to możliwe z poziomu termostatów pokojowych ustawionych w tryb "grzanie" ale testując tę funkcję w trycie "chłodzenie" stwierdzam, że działa kiepsko.

  Być może dało by się to rozwiązać przy zastosowaniu HMIP-HAP oraz HMIP-WHS2 ale te są praktycznie niedostępne na rynku wtórnym poza tym nie miałem ich w swoich dłoniach więc nie wiem czy to się uda.

  Nix wrote:
  ...
  Czy trzeba szukac takiej "podwójnej" centralki jakiej link dałeś powyżej ?

  To nie centralka tylko taki "przekaźnik" ale wątpliwości z nim opisałem zdanie wyżej. Zresztą w przyszłym tygodniu dojdzie taki jeden do mnie i o ile będzie sprawny to mogę przetestować jakieś scenariusze na nim.
 • #30
  Nix
  Level 21  
  Erbit wrote:

  Nie tak szybko! Co z kamerą ?


  No kamerę mogę przeboleć ewentualnie (czytaj - zainstalować zwykłą IP, poza systemem) bo oryginał kosztuje baaaaardzo dużo...

  Erbit wrote:
  ... dostałeś nawał informacji ale wydaje mnie się, że nie rozumiesz tego co napisałem a

  napisałem wyraźnie i to bardzo:
  - HMIP-HAP to nie jest centrala
  - HMIP-HAP ma tylko możliwość konfigurowania urządzeń i parowania ich ze sobą
  - HMIP-HAP nie ma możliwości tworzenia scen.

  Tak, dużo informacji :) Masz rację, pisałeś dosyć wyraźnie o tym wyżej, najwyraźniej w zdaniu, że "AP to nawet nie uważasz za centrale" - no i miałeś rację, ale po przeczytaniu kilku instrukcji z conrada stwierdziłem, że może jednak się da...

  Czyli jest tak, że AP to (w uproszczeniu) tylko zaawansowany programator, owszem, niby steruje aktorami, ale tylko i wyłącznie przez wcześniej zaplanowany harmonogram, zatem w czasie rzeczywistym nie można mu nawet wydać żadnego, nawet najprostszego, najprostszego, pojedynczego polecenia, nie mówiąc już o tworzeniu scen...

  A w conradzie piszą różnie ( te instrukcje piszą chyba sekretarki, albo handlowcy, humaniści, a nie inżynierowie, lub choćby ludki z wykształceniem technicznym na poziomie szkoły zawodowej - i nie mam tutaj zamiaru nikogo obrażać :))))

  Kwestia nazewnictwa centrala vs AP, to niby sprawa mało istotna, ale jednak polski conrad nazywa AP centralką akurat, co skutecznie wprowadza w błąd świeżego, nieobeznanego, potencjalnego nabywcę. W polskiej "instrukcji" conrada jest w dodatku ( a może przede wszystkim) tyle ogólników i mętnych, nie konkretnych, nieprecyzyjnych i mylących danych, że głowa boli "...

  Dla przykładu conrad pisze:
  - "Homematic IP -kolejna generacja inteligentnego domu" - to sugeruje, że to rozwinięcie starszych systemów inteligentnego domu, a przecież systemu z AP nie powinno się w ogóle nazywać inteligentnym domem, bo jak dla mnie to zautomatyzowany sterownik programowalny ogrzewania i kilku dodatków z możliwością programowania zdalnego.

  -"Punkt dostępowy łączy smartfon za pośrednictwem chmury Homematic IP ze wszystkimi urządzeniami Homematic IP i przesyła dane konfiguracyjne oraz polecenia sterujące aplikacji do wszystkich urządzeń Homematic IP. Dzięki Homematic IP możesz po prostu dostosować swoje rozwiązanie klimatyzacji do
  swoich osobistych potrzeb w dowolnym miejscu i czasie"

  -Też mylący opis, bo co z tego, że system łączy smartfon ze wszystkimi urządzeniami, skoro już sterować się nimi nie da?

  Ale jest też ciekawostka w w/w instrukcji AP z conrada- wg opisu
  "W aplikacji dotknij pomieszczenia, a następnie symbolu doładowania lub ... aby włączyć funkcję doładowania./ bardziej pasuje tu tryb "turbo"/

  Jeśli tak jest, to w tym przypadku jest to bezpośrednie wydanie rozkazu, czyli w uproszczeniu jest to jednak wykonanie prostej sceny ?