Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Implanty mózgowe do sterowania myślami i dla osób niepełnosprawnych

ghost666 21 Paź 2019 15:59 255 2
 • Implanty mózgowe do sterowania myślami i dla osób niepełnosprawnych
  Laboratorium w Grenoble we Francji, opracowało wszczepialne urządzenie bezprzewodowe, które umożliwiło 28-letniemu sparaliżowanemu
  pacjentowi chodzenie i kontrolowanie obu ramion za pomocą interfejsu komputer-mózg i egzoszkieletu. Oczekuje się, że w dłuższej perspektywie technologia ta zapewni większą mobilność osobom z poważnymi niepełnosprawnościami ruchowymi. Aby przywrócić mobilność pacjentom, lekarze i naukowcy z Clinatec w Grenoble opracowali urządzenie do kontroli egzoszkieletu. Urządzenie opracowane w CEA jest implantem; rejestruje aktywność mózgu która wykorzystywana jest do sterowania egzoszkieletu.

  Po raz pierwszy pacjent był w stanie chodzić i kontrolować swoje ramiona za pomocą neuroprotetyki. Wyniki badania klinicznego w ramach projektu w Clinatec zostały opublikowane w zeszłym tygodniu w czasopiśmie The Lancet Neurology.

  Główną innowacją systemu jest zdolność urządzenia do rejestrowania aktywności elektrycznej mózgu związanej z zamiarem ruchu. Sygnały te są przesyłane bezprzewodowo do komputera, gdzie w czasie rzeczywistym są dekodowane i wykorzystywane do kontroli egzoszkieletu. Rejestracja aktywności elektrycznej w korze czuciowo-ruchowej wymagała opracowania wszczepialnego urządzenia medycznego o nazwie WIMAGINE. Urządzenie wymaga implantacji w czaszce, gdzie przy pomocy 64 elektrod wykonywany jest elektrokortykogram.

  Moduły zawierają systemy akwizycji i digitalizacji elektrokortykogramów, zaprojektowane przez ekspertów z CEA-Leti, wraz ze zdalnym zasilaniem i systemami bezprzewodowego przesyłania danych za pośrednictwem bezpiecznego łącza radiowego do zewnętrznej stacji bazowej. Obudowa jest biokompatybilna i bezpieczna dla pacjenta.

  Przewidywanie wymyślonego ruchu

  Zarejestrowane elektrokortykogramy są dekodowane w czasie rzeczywistym w celu zidentyfikowania ruchu, jaki wyobraża sobie pacjent; zdekodowane transmisje kontrolują kończynę egzoszkieletu. Dekodowanie elektrokortykogramów wymagało opracowania algorytmów AI i ML oraz wykorzystanie oprogramowania do kontrolowania ruchów egzoszkieletu w czasie rzeczywistym.

  Implanty mózgowe do sterowania myślami i dla osób niepełnosprawnych
  Długoterminowym celem jest identyfikacja dziedzin, w których interfejs mózg-maszyna mógłby zostać wykorzystany do stworzenia systemów dla osób niepełnosprawności ruchowych i zapewnienia pacjentom większej niezależności w ich codziennym życiu, na przykład poprzez prowadzenie wózka inwalidzkiego.

  Trzech kolejnych pacjentów będzie testowało system

  Rozpoczęto badanie kliniczne z 28-letnim pacjentem z czterokończynowym paraliżem z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. W czerwcu 2017 roku wszczepiono dwa urządzenia po prawej i lewej stronie górnego obszaru sensomotorycznego jego mózgu, nad oponą twardą. Od operacji pacjent spędził 27 miesięcy na wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń w celu kontrolowania egzoszkieletu. Trzy razy w tygodniu ćwiczy w środowiskach wirtualnych z awatarem egzoszkieletu w domu i co tydzień współpracuje bezpośrednio z egzoszkieletem w Clinatec. Pacjent wyposażony w egzoszkielet jest w stanie wykonać kilka kroków i kontrolować swoje ręce w trzech wymiarach. Może również obracać nadgarstki podczas siedzenia lub stania. Trzej inni pacjenci również zostaną objęci tym badaniem klinicznym w nadchodzących latach, zgodnie z komunikatem prasowym CEA.

  To dowód na poprawność koncepcji neuroprotetyki, zapewniającej nowy poziom swobody. Otworzy to drzwi do nowych zastosowań w medycynie. Zespół Clinatec pracuje nad integracją nowych urządzeń, takich jak wózek inwalidzki, i opracowuje nowe i bardziej precyzyjne algorytmy do wykonywania złożonych ruchów.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1335201

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9464 postów o ocenie 7217, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  grawastar1986
  Poziom 13  
  To bardzo ciekawe i godne pochwały, zwłaszcza że mam żonę na wózku. Jednak o takich rewelacjach czytałem już z 10 lat temu. W tzw. międzyczasie były jeszcze informacje o przywracaniu wzroku, naprawie nerwów rdzeniowych itp.
 • #3
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  grawastar1986 napisał:
  To bardzo ciekawe i godne pochwały, zwłaszcza że mam żonę na wózku. Jednak o takich rewelacjach czytałem już z 10 lat temu. W tzw. międzyczasie były jeszcze informacje o przywracaniu wzroku, naprawie nerwów rdzeniowych itp.


  Cóż - techniki medyczne "tworzą się" bardzo powoli - szczególnie takie. Zobacz - testy samego systemu trwają od 2017 roku, to prawie 3 lata już, a dopiero jeden pacjent.