Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczenie siły siłownika do poruszenia drzwiczek

21 Paź 2019 16:53 120 4
  • Poziom 3  
    Dzień dobry, jestem w trakcie realizacji projektu. Potrzebuję policzyć siłę siłownika, jaka potrzeba jest do poruszenia mechanizmu otwierania dwóch drzwiczek połączonych między sobą łącznikiem. Sytuacja została przedstawiona na zdjęciach. Proszę o wskazówki od czego zacząć i za co się zabrać.

Siłownik wstawiony przeze mnie, dobrałem po prostu obliczając ciężar i wyliczyłem sobie pole powierzchni tłoka z przekształconego wzoru na ciśnienie. Dodałem dodatkowo jakiś zapas siły, w razie jakby był to niepoprawny sposób obliczenia. Po wyliczeniu średnicy dobrałem z katalogu firmy Festo najbliższą znormalizowaną średnicę. Ciśnienie założone w projekcie to 5 bar.

Obliczenie siły siłownika do poruszenia drzwiczek
  • Poziom 3  
    Prowadzący kazał wziąć pod uwagę zależności kinematyczne i uwzględnić siłę potrzebną do wprawienia w ruch dane masy. Obliczenia powinny być w miarę dokładne i potwierdzać dobór konkretnego siłownika. Są to ruchome drzwiczki o wymiarze 120x325x4, służą one do zamknięcia toru na taśmie i skierowanie elementu poruszającego się we właściwe miejsce. Całość jest sterowana, więc po wykonaniu klapy powinny wrócić na swoją pierwotną pozycję.
  • Poziom 32  
    @bastaw0w

Musisz narysować sobie układ kinematyczny oraz rozpisać równania równowagi( 3 równania) dla każdego członu. Ewentualnie metoda mocy chwilowych.

Są programy typu SAM do symulowania takich układów.