Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konstrukcja Lasera PCB Makera

hedo77 21 Paź 2019 17:01 594 3
  • Witam,

Będzie to budowanie na ekranie liczę na ciekawe pomysły i sugestie. Większość elementów jest w drodze z chin.

Co to jest? Jest to urządzenie naświetlające za pomocą lasera 405nm folie negatywowe PCB. Na temat trafiłem na rosyjskim forum, przejrzenie
    450 stron w wątku zajęło mi 2 tygodnie. Sprzęt to połączenie maszyny CNC ze stałą bramą oraz mechaniką karetki z drukarki atramentowej (ENCODER+TAŚMA 180lpi|) wszystko kontrolowane przez STMa i program na komputerze. Programy oraz źródła dodam do tematu.
    Najlepszą ilustracją tego rozwiązana są filmy na YouTube. Za pomocą tego lasera można w rozdzielczości 1200dpi naświetlać folie i maski na PCB.

Link

Jeszcze jeden film z całym procesem + pliki stl które dostałem od kolegi maliiv

Link

Moje zapędy idą dalej, chce to zintegrować z wierceniem i frezowaniem wykorzystując pomysł na oś Z włoskiego projektu https://www.youtube.com/channel/UCX44z-SSL7LzcB4xxgUdHHA. Na dzień dzisiejszy stworzyłem schemat elektronik bazując na rosyjskich opracowaniach oraz ESP32 dla grbl, prosiłbym o analizę i ewentualne uwagi merytoryczne.

Link do projektu: Link

HLDI_Host_...0.1.72.zip Download (590.3 kB) Program PC + firmware
    HLDI_SRC_S..._HW_107.7z Download (185.14 kB) Źródła firmware Keil + program w forth
    HLDI.rar Download (23.71 MB) Pliki STL PCB oprogramowanie od maliiv
    PCB_Las...pdf Download (511.02 kB) Mój schemat sterownika Laserem
    PCB_Dril..g.pdf Download (408.21 kB) Mój schemat sterownika wiercenia i frezarki

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    hedo77
    Poziom 10  
    hedo77 napisał 38 postów o ocenie 14, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Zabrze. Jest z nami od 2008 roku.
  • PCBway
    satanistik
    Poziom 27  
    Z jakiej drukarki można zastosować karetkę/enkoder?
    Co do samej elektroniki, żeby ułatwić powielanie można by zastosować gotową płytkę z procesorem. Może to ułatwić późniejsze naprawy.
  • PCBway
    hedo77
    Poziom 10  
    Witam,

Na rosyjskim forum pozyskiwano części z drukarek ja kupiłem nowe encoder i taśmę tak że trudno mi polecić konkretny model ale na pewno są to drukarki atramentowe. Gotowe płytki raczej się nie będą nadawać jest to specyficzna konstrukcja i sterowanie laserem a nie głowicą po za tym elektronika jest raczej prosta.. Czekam na resztę mechanicznych części to coś po relacjonuje :D
    satanistik
    Poziom 27  
    Miałem na myśli jakieś ardruino lub kompatybilne moduły. Trzeba by pomyśleć o odelżeniu karetki gdyż na forum pisali o grzaniu się silnika DC. Szybkie nawroty i duża masa to słabe połączenie. Kamerę dał bym z laptopa - są na usb i to za przysłowiowe 5zł.