Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vectra C - Lampy tylne LED Depo. Pozycja mruga. Padł moduł.

21 Paź 2019 17:54 189 16
  • Poziom 28  
    Witam. Nie wiem czy dobry dział bo trochę ciężko to przypisać do jakiegokolwiek działu. Jak wiadomo Vectra jest dość trudnym autem jeśli chodzi o ledy. Podczas impulsu sprawdzania żarówek występuje na żarówce napięcie ok 8V. O ile na żarówkach tego impulsu nie widać to na ledach już tak. Rezystor tzw "canbus" w tym temacie nie pomaga bo wiadomo że on tylko zapobiega pojawieniu się błędu, impulsy 8V nadal są. Dodatkowy problem to taki że pozycja i stop to te same światło które raz świeci ciemniej na pozycji ok 5V a raz jaśniej na stopie pełne napięcie. Ogólnie stosuje się patent na przekaźniku 12V który po załączeniu świateł zwiera styk i podaje napięcie na ledy. Przy 8V sprawdzania żarówek taki przekaźnik nie załączy się wiec nie poda napięcia na led i led nie mrugnie. Tutaj ten patent nie zda egzaminu bo na pozycji jest niskie napięcie ok 5V które nie załączy przekaźnika na 12V. Chcąc za to zastosować przekaźnik na 5V załączy się on podczas impulsu sprawdzania żarówek. Depo jednak znalazło na to jakiś sposób i dołączyło do lamp jakieś moduły. Na pewno są w nich jakieś przekaźniki bo je słychać. Niestety jeden moduł chyba padł bo pozycja mruga. Teraz pytanie czy miałby ktoś na to jakiś pomysł? Jakiś schemat układu który załączał by przekaźnik przy 5V i 12V, natomiast nie załączał by przy 8V. Jeśli dział nie ten lub na innym dziale ktoś bardziej mógłby pomóc to proszę o przeniesienie.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 34  
    W Audi Q7 odróżnia pozycje od stopu na żarówce jednowłóknowej taki moduł (150zł) - Link
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 28  
    Hektar Zahler napisał:
    W Audi Q7 odróżnia pozycje od stopu na żarówce jednowłóknowej taki moduł (150zł) - Link

Tu jest sytuacja taka ze ogólnie są dwa światła górne i dolne.
    Pozycja włączona stop wyłączony - świecą oba na ok 50%.
    Pozycja włączona stop włączony - dolne świeci na 50%, górne na 100%.
    Pozycja wyłączona stop włączony - dolne nie świeci, górne świeci na 100%.

Czyli ogólnie górne światło to pozycja i stop czyli działa i dla 5V i dla 12V. Dolne to tylko pozycja i działa tylko na 5V. Oba są sprawdzane na 8V.
  • Poziom 34  
    Wiem o czym mówisz, ponieważ przekaźnik bedzie przyciągał kotwice zależnie od mocy RMS wydzielonej na uzwojeniu. To ma prawo działać, ale trzeba sie nameczyć z wyregulowaniem spreżyny kotwicy przekaźnika, która z biegiem czasu straci swoje magiczne właściwości. Dokładnie takie ustrojstwo wyciąłem z tamtego Q7 z tego właśnie powodu.
  • Poziom 28  
    Hektar Zahler napisał:
    Wiem o czym mówisz, ponieważ przekaźnik bedzie przyciągał kotwice zależnie od mocy wydzielonej na uzwojeniu. To ma prawo działać, ale trzeba sie nameczyć z wyregulowaniem spreżyny kotwicy przekaźnika, która z biegiem czasu straci swoje magiczne właściwości. Dokładnie takie ustrojstwo wyciąłem z tamtego Q7 z tego właśnie powodu.

No a to Q7 ma sprawdzanie żarówek takie że powoduje mruganie żarówek LED? Ten moduł fajna sprawa. Ale albo nie rozumiem go albo nie widzę tu zastosowania. Tu generalnie problemem jest mruganie ledów przy ok 8V. Wiec coś musiało by gasić te impulsy a pozostałe napięcia czyli 12V i pwm ok 5V przepuszczać. Myślałem już o jakimś układzie opóźniającym rc ale raczej dla lampy stop to kiepski pomysł :D

Dodano po 12 [minuty]:

Hektar Zahler napisał:
    Tego nie wiem, bo tam nie było LED-ów. Ale przecież są na allegro tzw. rezystory CAN. Takie bydlackie o mocy 50W. W takim układzie przekaźnik bedzie działał tak samo jak bez rezystorów, bo chodzi o moc RMS wydzieloną na uzwojeniu.

Rezystory nie zapobiegają mruganiu. One tylko zastępują rezystancję żarówki więc owy impuls pomiarowy dzięki rezystorowi zostaje oszukany i moduł myśli że jest żarówka. Natomiast owy impuls wystarcza aby zabłysły ledy. Jeszcze nikt nie wymyślił na to nic innego jak przekaźniki. No przekaźnik na np oświetleniu tablicy to pikuś, tam jest tylko 12V i ten patent działa. A tu gdzie są dwa poziomy napięć już nie. Wydaje mi się że w tych modułach depo oprócz przekaźników jest jeszcze jakaś mała elektronika. Niestety moduły nie są do dokupienia osobno a po za tym są kiepskiej jakości bo szybko padają.
  • Poziom 34  
    Jeżeli chodzi o czas opóźnienia przekaźnika to da sie go mechanicznie wtrącić w niewielkim zakresie przez dołożenie miedzianej tulei pod kotwicą. Dzisiaj można pozyskać takie specjalne otulejowane przekaźniki z opóźnieniem ze złomstwa pochodzenia central telefonicznych dawnej TP. My żeśmy to w techniku przerabiali na miedź :D
  • Poziom 28  
    Hektar Zahler napisał:
    Jeżeli chodzi o czas opóźnienia przekaźnika to da sie go mechanicznie wtrącić w niewielkim zakresie przez dołożenie miedzianej tulei pod kotwicą. Dzisiaj można pozyskać takie specjalne otulejowane przekaźniki z opóźnieniem ze złomstwa pochodzenia central telefonicznych dawnej TP. My żeśmy to w techniku przerabiali na miedź :D

Masz jakieś foto jak to wyglada? Albo jakiś symbol takiego przekaźnika? Nie potrafię sobie wyobrazić tej tulejki.
  • Poziom 34  
    Mam w domu ale musisz poczekać jak znajde. Tymczasem możesz popróbować spiąć kilka przekaźników w szereg.
  • Poziom 28  
    Hektar Zahler napisał:
    Mam w domu ale musisz poczekać jak znajde. Tymczasem możesz popróbować spiąć kilka przekaźników w szereg.

Ogólnie to opóźnienie mógłbym zrobić jakieś prymitywne RC. Myślę że ok 1s nie zaszkodziła by. Tylkp druga sprawa, napięcie zasilania przekaźnika. Są 2 napięcia. Jak dam taki na 5V to przy 12 a nawet 14V może się spalić. Fakt ze takie napięcie nie występuje długo ale jednak. A z kolei taki na 12V to nie załączy się przy tych 5V.
  • Poziom 34  
    Musowo sie histerezą przekaźnika wpasować pomiedzy napiecie stałe a sygnał PWM. O ile mnie pamieć nie zawodzi, to opóźnienia tych tulei liczyło sie w sekundach.
  • Poziom 28  
    Hektar Zahler napisał:
    Musowo sie histerezą przekaźnika wpasować pomiedzy napiecie stałe a sygnał PWM. O ile mnie pamieć nie zawodzi, to opóźnienia tych tulei liczyło sie w sekundach.

Chodzi Ci o napięcie zasilania przekaźnika? Dobrać taki np.na ok 8V który ma zakres zasilania od 5 do 12v?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Np. taki FSO Polonez bierze od 40%. Spreżynowy do regulacji 12V 4 pin. P.S. Daj spokój z tym cytowaniem cały czas.

Vectra C - Lampy tylne LED Depo. Pozycja mruga. Padł moduł.
  • Poziom 34  
    Nie zasilania tylko sygnału PWM sprawdzone generatorem. Sterownik REC samochodu reguluje jasność świecenia żarówki zmienną szerokością impulsu. I Twój miernik pomimo, że wartość napiecia miedzyszczytowego Vpp tego sygnału jest niezmienna, to pokazuje on różne wartości pomiedzy powiedzmy 5...12V, ponieważ mierzy on napiecie skuteczne.
  • Poziom 28  
    Aha no to będę musiał w ten sposób pokombinować. Wiem że tam jest pwm itp. Kiedyś może rozbiorę jakiegoś reca i rozrysuje sobie schemat obwodów wyjściowych i zobaczę czy da się coś tam zmienić z tym sprawdzaniem żarówek. Najchętniej to dla ledów wyłączyć całkowicie sprawdzanie i wtedy rezystory nawet nie były by potrzebne.
  • Poziom 34  
    Nie rozbieraj, bo nic nie znajdziesz. Tzn. da sie poprzecinać pewne ścieżki żeby błedu nie widział, ale mrugania nie zmienisz. Musiałbyś go przeprogramować.
  • Poziom 28  
    No brak bledu to juz duzo bo mozna wywalic rezystory i wtedy ledy naprawde beda mialy sens bo beda mniej pradu jadły. Mam chyba ze 3 rec'i to jednego poswiece na obadanie co i jak. Moja viki sporo juz modyfikacji przeszla w niektorych modulach :D. Bcm zmodyfikowany eeprom, licznik zmodyfikowany eeprom :D