Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sensory magnetyczne do systemów sterowania ruchem

ghost666 22 Paź 2019 09:40 171 0
 • Sensory magnetyczne do systemów sterowania ruchem
  Wyzwania związane z poprawą wydajności i obniżeniem kosztów systemów sterowania ruchem doprowadziły rynek do wykorzystania urządzeń magnetycznych. Magnetyczny przetwornik prądu służy do pomiaru prądu bez przerywania obwodu, dzięki czemu pomiar jest bardzo bezpieczny.

  Wraz z magnetycznym pomiarem prądu pojawiło się kilka nowych technik sterowania i algorytmów używanych do sterowania silnikiem. Obwody sterowania w różnych urządzeniach przemysłowych muszą działać tak wydajnie, jak to możliwe, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa. Wyższa wydajność przekłada się na osiąganie wyższej mocy przez układ, dzięki redukcji poziomu rozpraszanego ciepła.

  Magnetyczny przetwornik prądu wykorzystuje pole magnetyczne do określenia prądu płynącego do/z silnika. Czujnik prądu dokładnie mierzy prąd w silniku, zapewniając doskonałą kontrolę synchronizacji i położenia wału w silniku.

  Sensory prądu

  Zasilacz i układ napędowy wymagają rozwiązań do monitorowania i kontrolowania jego działania. W przeszłości tę funkcję pełniły urządzenia elektromechaniczne. Zastąpienie tych urządzeń elektronicznymi odpowiednikami pozwoliło systemowi stać się bardziej wszechstronnym. W konstrukcji typowego przetwornika prądu sygnał wejściowy jest izolowany od wyjściowego. W środowisku przemysłowym występuje wiele zakłóceń, które powodują, że sygnały pomiarowe mogą być niedokładne. Zastosowanie dedykowanego przetwornika prądu może wyeliminować te zakłócenia.

  Magnetyczne czujniki prądu wykorzystują głównie dwie technologie: otwartą lub zamkniętą. Klasyczny (otwarty) przetwornik prądu wykorzystuje efekt Halla. Przetwornik taki składa się z trzech części: obwodu magnetycznego, elementu Halla i wzmacniacza. Pętla zamknięta różni się od pętli otwartej dodaniem uzwojenia wtórnego do wyjścia. Zaletą zamkniętej pętli jest nieobecność prądów pasożytniczych, odporność na zmiany wzmocnienia w funkcji temperatury i wyższej przepustowości. Technologia pomiaru FluxGate w zamkniętej pętli zasadniczo eliminuje efekt Halla z pomiarów. System Flux Gate jest zasadniczo uzwojeniem znajdującym się w pustej przestrzeni obwodu magnetycznego.

  Czujniki Halla są urządzeniami aktywowanymi przez obecność zewnętrznego pola magnetycznego. Efekt Halla jest manifestacją siły Lorentza działającej na każdy ładunek elektryczny, który porusza się w polu. Gdy są one poddane temu polu, indukują napięcie wyjściowe, proporcjonalne do natężenia pola. Napięcie to jest rzędu miliwoltów, więc elementy te potrzebują wzmacniaczy w celu poprawy czułości i histerezy.

  Scalony czujnik prądu ACS724 firmy Allegro to rozwiązanie do pomiaru prądu przemiennego i stałego w systemach przemysłowych, motoryzacyjnych, i komunikacyjnych. Urządzenie składa się z liniowego obwodu czujnika Halla z miedzianą ścieżką przewodzącą umieszczoną w pobliżu powierzchni elementu. Przyłożony prąd generuje pole magnetyczne, które jest mierzone czujnikiem Halla i przekształcane na napięcie wzmacniane na układzie BiCMOS.

  Czujniki prądu Danisense oparte są z kolei na systemie z zamkniętą pętlą, wykorzystującym technologię Flux Gate. DS200 pracuje z prądami do 200 A w stosunku 1:500, podczas gdy DS600 może być używany do 600 A. National Instrument wykorzystał rozwiązania czujników prądu Danisense w testach z 4-kanałowym kondycjonerem pomiaru mocy RM-26999. Przetworniki prądu Danisense, w tym DS50UB-10V, DS200UB-10V, DS600UB-10V i DS2000UB-10V, charakteryzują się wysoką dokładnością, dużą przepustowością i niskim przesunięciem fazowym: są to podstawowe wymagania dotyczące dokładnego pomiaru mocy.

  LEM oferuje także nową rodzinę przetworników LZSR do zastosowania na PCB do nieinwazyjnego i izolowanego pomiaru prądu stałego, przemiennego jak i impulsowego, od 100 A do 200 A. Rodzina składa się z różnych modeli do zastosowań, w których wymagany jest niski dryft pomiaru.

  Sensory magnetyczne do systemów sterowania ruchem


  Źródło: https://www.eetimes.eu/magnetic-sensors-for-motion-control/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9543 postów o ocenie 7607, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • TestoTesto