Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Siemens KG33VVL30E - Pali rezystor w sterowniku - Starter ze zwarciami?

22 Paź 2019 17:59 249 3
  • Poziom 11  
    Witajcie,
    Mam problem z Chłodziarko-zamrażarką firmy Siemens KG33VVL30E/05
    Około 2 lata temu podmieniałem układ przetwornicy LNK304GN i lodówka do niedawna działała. Wtedy przyczyną usterki mogło być wyładowanie elektryczne. Przestała nagle działać i pomyślałem, że problem znów będzie z tą przetwornicą. Niestety raczej nie. "Przedzwoniłem" ją prostym narzędziem na zwarcia i nie wykazała anomalii wynikających z budowy i wyprowadzeń.

Zauważyłem jednak przerwę w obwodzie rezystora na wejściu [R36] o wartości 22Ω - fizycznie nie widać było żadnego ubytku w powłoce zewnętrznej rezystora. Kupiłem nowy rezystor i wymieniłem, zadowolony podłączyłem układ do zasilania i podczas włączania napięcia rezystor wystrzelił tworząc przerwę w obwodzie. Po prostych pomiarach przetwornicy, znów stwierdzam, że jest sprawna. Kupiłem co prawda drugą, ale obawiam się, że nie tam jest problem w działaniu lodówki.

Pomierzyłem starter i wyszło mi, że na prawie wszystkich stykach mam zwarcia. Czy jest gdzieś może schemat przyłącza dla startera o symbolu 6SP9058 - EP1D2AB4JX. Jutro mam zamiar odpiąć starter od sprężarki i sprawdzić rezystancję pomiędzy jej wyprowadzeniami, jak również, odpiąć okablowanie i sprawdzić sam starter, lecz nie bardzo się orientuję, jakich wartości i gdzie powinienem szukać. Jednak jak sprawdzić starter jeśli nie działa sterownik.
    Na płytce sterownika przewód niebieski i czarny wykazują zwarcie, czy tak powinno być?
    Lodówka Siemens KG33VVL30E - Pali rezystor w sterowniku - Starter ze zwarciami? Lodówka Siemens KG33VVL30E - Pali rezystor w sterowniku - Starter ze zwarciami? Lodówka Siemens KG33VVL30E - Pali rezystor w sterowniku - Starter ze zwarciami?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • SterControlSterControl
  • Poziom 34  
    Witam. Możliwe że pozystor nie zwiększa swojej rezystancji i robi zwarcie. Powinien być w tym starterze. Odłącz starter od kompresora i sprawdź czy zwarcie nadal.
  • SterControlSterControl
  • Poziom 11  
    Otworzyłem starter i fizycznie nie znalazłem anomalii (wszystko czyste, jak nowe). Agregat uruchamia się na krótko i działa stabilnie. Na płytce sterownika zauważyłem jeszcze zwarcie na kolejnym rezystorze. Niestety nie mogę prawidłowo zmierzyć wartości oporu - powinno być 470Ω, a wygląda, że jest około od 7Ω do 11Ω - na mierniku waha się odczyt. Warystory sprawne - tzn. rozwarte. Jadę po rezystor i będę podmieniał a zobaczymy czy pomoże.

Dodano po 3 [godziny] 34 [minuty]:

Z braku doświadczenia ( nie zajmuję się naprawą zawodowo ) i rutyny pomyliłem w diagnozie dławik z rezystorem 470Ω - dopiero później na płytce przy elemencie zauważyłem symbol [L1]. Na szczęście nie podmieniłem rezystora w miejsce dławika :)

Winny okazał się znów układ LNK304GN ponieważ pomimo braku przebicia w wykonywanych pomiarach miał inne wartości rezystancji pomiędzy pinem 5 a 1 niż nowy nieużywany element. Podmieniłem LNK i włożyłem nowy rezystor na wejściu [22Ω ] - lodówka działa stabilnie :)