Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ działający jak przełącznik

kiik_the_ball 22 Oct 2019 18:47 462 9
    kiik_the_ball
    Level 6  
    Witam.
    Buduję prosty układ składający się z przekaźnika oraz czujnika przerwania wiązki IR. Jeżeli wiązka zostanie przerwana, wyjście czujnika jest zwierane do masy. Wyjście idzie do bazy tranzystora (nie jestem pewien jak można to zrobić, przecież na bazie powinien być potencjał dodatni?), który zamyka przekaźnik. Problem w tym, że chciałbym, aby przekaźnik był cały czas otwarty i zamykał się przy przerwaniu wiązki.
    Tutaj obrazek wyjaśniający o co chodzi:

Pozdrawiam
    User removed account
    Level 1  
    kiik_the_ball
    Level 6  
    Wymyśliłem coś lepszego. Zamiast czujnika, zastosowałem fotodiodę, na która będzie padał promień diody IR o paśmie 940 nm. Dioda będzie przewodzić, a wtedy tranzystor się otworzy i zmieni pozycję cewki przekaźnika. Wcześniej nie do końca znałem funkcje przekaźnika, jednak po kilku eksperymentach już wiem. Zmierzyłem multimetrem, że przekaźnik pobiera 65 mA prądu oraz że hFE tranzystora wynosi 15. Dając do bazy tranzystora 1k Ohm rezystor, przez tranzystor poleci około 80 mA, czyli przekaźnik da radę się otworzyć. Obliczyłem to jako:
    (6V - 0,7V(spadek na tranzystorze)) / 1000 Ohm (rezystor bazy) * 15 = 5,3 / 1000 * 15 = 0.072(27)
    Poniżej wklejam schemat:
    Pozdrawiam.

P.S
    Czy schemat jest poprawny i ma prawo działać?
    I teraz widzę, że zapomniałem dodać diode zabezpieczającą tranzystor. Dodam ją później do schematu...
    down
    Level 19  
    Ale układ zmontowany na stykówce działa , lecz bez diody D2 i nie mogę się domyśleć jaki cel jest diody d2.
    Mnie jako początkującego również interesuje ten temat.
    kiik_the_ball
    Level 6  
    Marian B wrote:
    Schemat nie jest poprawny, bo żle podłączony tranzystor. 2N2222 to tranzystor typu NPN.

Dlatego, że strzałka pokazuje w złym kierunku? Gdybym go odwrócił, to byłoby wszystko ok?

Dodano po 2 [minuty]:

down wrote:
    Ale układ zmontowany na stykówce działa , lecz bez diody D2 i nie mogę się domyśleć jaki cel jest diody d2.
    Mnie jako początkującego również interesuje ten temat.

,,Dioda zabezpieczająca przy przekaźniku
    Dioda [...] powinna zostać przylutowana możliwie blisko przekaźnika. Chroni ona tranzystor przed zniszczeniem podczas wyłączania cewki przekaźnika. Jest to spowodowane istnieniem omawianego już zjawiska samoindukcji, które powoduje, że odłączana cewka generuje impuls wysokiego napięcia o polaryzacji przeciwnej do tego, które było wcześniej przyłożone. W czasie normalnej pracy dioda [...] jest zatkana i otwiera się tylko pod wpływem tego impulsu, dzięki temu zabezpiecza cały układ."

Źródło: kurs elektroniki Forbot
    Polecam przeczytać, dobry kurs.

Dodano po 26 [minuty]:

Marian B wrote:
    Schemat nie jest poprawny, bo żle podłączony tranzystor. 2N2222 to tranzystor typu NPN.

Do kolegi mam pytanie, czy dioda jest w tym schemacie potrzebna?
    Marian B
    Level 37  
    kiik_the_ball wrote:
    Problem w tym, że chciałbym, aby przekaźnik był cały czas otwarty i zamykał się przy przerwaniu wiązki.

To można zrealizować za pomocą takiego układziku:
    Gdy fotoelement oświetlony, ma małą rezystancję, na bazie niema napięcia, tranzystor nie przewodzi. Gdy wiązka przerwana, na bazie jest napięcie, tranzystor przewodzi, przekażnik zamyka styki.

Jednak Kolega Autor chyba przez nie znajomość problemów związanych z barierami optoelektronicznymi wstąpił nie świadomie na "bardzo grząski grunt".
    Taka prosta bariera na jednym tranzystorze będzie działać bardzo nie stabilnie szczególnie w obszarach przejściowych przy załączaniu/wyłączaniu przekażnika.
    Wymagany tu jest co najmniej najprostszy przerzutnik Szmitta na dwóch tranzystorach lub bramka z wejściem Szmitta.
    Poza tym trzeba się zabezpieczyć przed wpływem światła zewnętrznego, np. dziennego, a nie jest to takie proste, bo trzeba czasami budować osłony nawet z wykorzystaniem soczewek.
    Dla tego są stosowane scalone odbiorniki podczerwieni np typu TSOP..., ale wymagają one modulowania wiązki.
    Komplikuje to trochę stronę nadawczą, ale jest całkowita niezależność od światła zewnętrznego.
    down
    Level 19  
    Racja i denerwuje mnie wciąż , że zapominam takie rzeczy bo już to przerabiałem.
    To się nazywa mój zryty łeb.
    Ale dzięki wielkie bo teraz rozumiem.
    Przy moich próbach udało mi się nie uszkodzić tranzystora i tyle.
    kiik_the_ball
    Level 6  
    Marian B wrote:
    Poza tym trzeba się zabezpieczyć przed wpływem światła zewnętrznego, np. dziennego, a nie jest to takie proste, bo trzeba czasami budować osłony nawet z wykorzystaniem soczewek.

Ale fotodioda którą używam jest wrażliwa tylko na określone spektrum światła - podczerwień.
    Co do obrazka, mój schemat jest identyczny.
    Marian B
    Level 37  
    Nie jest identyczny, bo pomylone bieguny zasilania. Działało by to gdyby VCC było "-", ale wtedy dioda żle podłączona. Ogólnie, jeżeli niema specjalnego oznaczenia przyjmuje się że VCC jest "+". Nie było by żadnych wątpliwości gdyby na schemacie było "-VCC".
    Światło dzienne/słoneczne zawiera wszystkie możliwe zakresy podczerwieni.