Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Yamaha AV RX-V477 gaśnie po 1 sekundzie

fazerxlo 22 Oct 2019 19:19 768 13
 • #1
  fazerxlo
  Level 11  
  Witam wszystkich.

  Dzisiaj niestety okazało się że mój amplituner AV odmówił współpracy.

  Przeszukałem forum, przeczysciłem, rozmontowałem i pomierzyłem niektóre kondensatory i na tym moja wiedza się kończy.

  Objawy są następujące.

  Przy zasilaniu podpiętym kontrolka stand-by się świeci prawidłowo, po włączeniu przyciskiem słychać przekaźniki 3 razy (chyba tyle trzasków było jak wszystko działało) ale nic się nie dzieje.  Jeśli na tak włączonym urządzeniu wypniemy kabel zasilacza to po ponownym wpieciu zasilania przez około 1 sekundę wyświetlacz działa, można przełączać funkcje czy regulować głośność (zmienia się wartość na wyświetlaczu) niestety po czasie wyświetlacz gaśnie wyświetlając często po 1 literę napisu jaki był po włączeniu, litera gaśnie a po chwili zapala się następna i tak w kółko 😶

  Co więcej zauważyłem że po tej jednej sekundzie coś delikatnie piszczy/brzęczy ale nie udało mi się namierzyć elementu.

  Teraz sedno sprawy, jeśli jest coś co mogę pomierzyć, sprawdzić to chętnie przyjmę porady i czegoś się nauczę.

  Moje umiejętności oceniam dobrze niestety braki mam w doświadczeniu, wymiana kondensatora, poprawienie zimnych lutów lub wymiana zawartego triaka, to tylko dlatego że zauważyłem problem naocznie.

  Jeśli jednak uważacie że to robota dla profesjonalisty to trudno lepiej zapłacić i mieć sprawne niż zepsuć do końca.

  W takim wypadku pytanie czy polecacie/znacie kogoś z Krakowa lub okolic kto by oprócz samej naprawy powiedział że 2 słowa co było problemem i jak można takie coś znaleźć.

  Pozdrawiam
 • #2
  2konrafal1993
  Level 36  
  Może to oznaczać uszkodzenie procesora ale nie koniecznie gdyż przydało by się pomierzyć napięcia zasilania. Poszukać zwarć lub innych podobnych problemów jeśli masz ochotę i multimetr to na początek można sprawdzić wszystkie linie zasilania poszczególnych układów czy nie mają zwarcia.
 • #3
  fazerxlo
  Level 11  
  Dziękuję bardzo za odpowiedź.
  Sprawdziłem trafo i wnioskuje że działa prawidłowo tj:

  Duże trafo T5401:

  Opór uzwojenia pierwotnego: 6,8 Ohma
  Opory uzwojenia wtórnego I 6 wyjść 2x czarne, 2x czerwone, 2x niebieski : 0,8 i 1 Ohma
  Opory uzwojenia wtórnego II 8 wyjść: 1,5 i 1 Ohm

  CB222 - podpięte
  Napięcie uzwojenia wtórnego I (czerwone): 38,6 V
  Napięcie uzwojenia wtórnego I (niebieskie): 21,2 V

  CB524 - podpięte
  Napięcia uzwojenia wtórnego II
  Odpowiednio od lewej: 5,6V 8,2V 15,4V 20V 14,7V

  Uważam że trafo sprawne

  Małe trafo:

  Zasilanie stand by W5402 3,3V: 3,29V
  Zasilanie stand by W5401 5,5V: 5,51V

  Oba nie zanikają wraz wyłączeniem wyświetlacza.


  Na stand-by: jest zasilanie, włączamy zasilanie znika tak jak wyświetlacz, wyłączymy przyciskiem, i jak odczekamy chwile to zasilanie wróci a kiedy wróci wieże można bez odpinania z prądu włączyć jeszcze raz na 1 sekundę. Jeśli jednak nie odczekamy to po ponownym załączeniu nie załączy się wyświetlacz nawet na 1 sekundę.

  Ponieważ urządzenie działa przez 1 sekundę udało mi się jakimś cudem zresetować ustawienia, niestety reset wyłączył funkcję stand-by ale teraz urządzenie załącza się na sekundę za każdym razem bez potrzeby odpinania z zasilania lub odczekania.

  Można pilotem wyłączyć urządzenie nawet jak wyświetlacz zgaśnie.

  Załączam instrukcję serwisową wg, której działam:

  Jedyne co znalazłem że jest napięcie przez 1 sekundę to na złączu CB271 pin +3,3DSP wraz ze zgaśnięciem wyświetlacza napięcie spada z 3,3 V do 0,74V
 • #4
  2konrafal1993
  Level 36  
  Tak myślę co tu poradzić ale nie obraź się bo chyba sobie nie poradzisz z tym sprzętem tu trzeba doświadczenia bo takie próby mogą całkowicie zepsuć ten sprzęt i nikt go nie uratuje. Jeśli sprzęt był cały czas podpięty do sieci po czym przestał działać to warto się przyjrzeć przetwornicy impulsowej str.112 ale tu już pomiary nie będą bezpieczne dla zdrowia a nawet życia gdyż taka przetwornica jest pod napięciem sieciowym.
 • #5
  fazerxlo
  Level 11  
  Nie nie obrażam się, spodziewałem się tego.

  Na razie traktuje to jako naukę i analizując wykres doszedłem że:

  Strona 109
  CB271 pin +3,3DSP jest zasilany przez Q805 (co to jest ten Q805 RAL035P01 google się poddaje), który z kolei zasilany jest przez IC83

  Ta sama linia zasilania +3,3 D jest używana przez CPU NCPU_PON łączy się z zasilaniem Wejścia optycznego audio i wejść cyfrowych Coaxial AV2 AV3, oraz idzie do panelu przedniego.

  Badając IC 83 znalazłem że wyście (3) przez chwile daje napięcie 3,3V a po chwili spada do prawie 0 V tzn waha się oscyluje nieregularnie lub nie umiem tego zauważyć.

  Nóżka 2 zasilanie wejściowe 5,5V dostępne od razu po włączeniu zasilania jego wartość jest stała - może zmierzyć natężenie czy nie spada ale to wymaga wy-lutowania, przerwania obwodu?
  Nóżka 3 wyjście - tu jest chyba coś nie tak
  Nóżka 7 włącznik - przychodzi napięcie po włączeniu urządzenia.

  Teraz pytanie czytałem już wstępnie w internecie o DC DC step down converter BD9328FJ (niestety niedostępne u producenta) ale nie znalazłem nigdzie który pin odpowiada za regulacje napięcia wyjściowego.

  Jeśli ten trop jest prawidłowy to:

  Coś powoduje zwarcie na linii wyjściowej IC83 daje dobre napięcie ale zwarcie tu przeszkadza - zwarcie kondensatora po naładowaniu?

  Problem jest na sterowaniu napięciem wyjściowym ale wg. mnie jest tam ono ustawione na stałe przez odpowiednie rezystory.

  Ogólnie jeszcze raz dziękuje za pomoc.
 • Helpful post
  #6
  2konrafal1993
  Level 36  
  Ten element RAL035P01 to tranzystor mosfet. Jeśli masz w multimetrze funkcję testowania diody a już luksusowo z brzęczykiem to możesz sprawdzić czy na którejś linii względem masy nie występuje zwarcie dla lepszego wyjaśnienia jedna sonda do masy gdziekolwiek a druga do każdej linni zasilającej jeśli będzie piszczeć to znaczy że jest zwarcie jeśli nie to nie ma zwarcia ale może być tak że przez kilka sekund będzie piszczeć po czym przestanie to znaczy że któryś kondensator się ładował bo kondensator gdy jest rozładowany to stanowi niemal zwarcie które ustępuje po chwili gdy już trochę się naładuje. Tą samą funkcją można sprawdzić wstępnie tranzystory czy nie mają zawarcia pomiędzy którymś z wyprowadzeń ale to tylko wstępnie by wykluczyć zwarcie gdyż tranzystor pali się na dwa sposoby robi się zwarcie lub nie ma przepływu prądu zaznaczę jeszcze raz że to tylko wstępnie ustalenie czy nie występuje zwarcie. W związku z powyższym i wcześniejszymi postami z objawami mam wrażenie że gdzieś jest zwarcie po czym jakieś zabezpieczenie odłącza zasilanie w celu ochrony tego co jeszcze nie jest uszkodzone. Jutro będę miał więcej czasu to przyjrzę się schematowi i być może coś jeszcze podpowiem. I na sam koniec nawet jeśli żadna z linii zasilających nie ma zwarcia to nie oznacza że jest sprawna gdyż może okazać się że gdzieś nie występują napięcia które powinny występować. Czy sprzęt przed usterką był cały czas podłączony do sieci?
 • #7
  fazerxlo
  Level 11  
  Dziękuję bardzo za wytłumaczenie.

  Tak sprzęt był cały czas podpięty do sieci. I nie był całkowicie uśpiony bo miał włączony tryb dostępu przez sieć LAN.

  Co niestety więcej to teraz jak zapytałem się to się okazało że nad ranem nie było prądu w gniazdku i bez zastanowienia syn włączył korki żeby móc coś sprawdzić na komputerze przed wyjściem do szkoły, a później zapomniał o tym powiedzieć.

  Teraz jak sprawdziłem to spaliła się ładowarka do której podpięte było Rasberry Pie, które też nie działa.

  Ładowarka i amplituner były podpięte do tej samej listwy.

  Nie sprawdzałem tego wcześniej bo podłączone było przez amplituner, który odpiołem od wszystkiego.
 • #8
  2konrafal1993
  Level 36  
  Ten fakt bardzo nam pomoże w ustaleniu co uległo uszkodzeniu. Moje podejrzenia o tą płytkę przetwornicy są coraz bardziej uzasadnione, gdyż ta płytka cały czas jest wpięta do sieci i trzeba sprawdzić stronę wtórną tej płytki jak będę miał troszkę czasu to powiem co mogło się uszkodzić a potem tylko mierzymy te elementy ustalamy który robi problemy potem wymiana elementów i na sam koniec mam nadzieję że sprzęt ożyje.
 • #9
  fazerxlo
  Level 11  
  Sprawdziłem zwarcie i wychodzi na to że Q804 ma zwarcie do masy na nóżkach 1 2 5 6.

  Q804 prowadzi do Switcha HDMI i teraz zacząłem się zastanawiać czy to nie jest pochodna spalenia Rasberry pi które było podpięte przez HDMI.

  Sprawdziłem jeszcze Raspberry pi 2 B i było zwarcie na U9 RT9741CGV które to daje H5V na HDMI.

  Niestety po wylutowaniu U9 Malinka nie daje oznak życia, ale to już inny temat.
 • Helpful post
  #10
  2konrafal1993
  Level 36  
  Nie udało mi się znaleźć Q804 ale domyślam się że chodzi o Q805 jeśli to jest ten RAL035P01 to jasne że będzie zwarcie pomiędzy 1-2 i 5-6 ponieważ te nóżki są fizycznie połączone wewnątrz. Proszę po kolei zrobić to o co ja proszę a proszę nie szukać od razu problemów w płytce HDMI gdyż jeśli poszło przepięcie z sieci to pierwszy dostał zasilacz impulsowy i nie ma znaczenia że na sekundę pojawia się nacięcie na wyjściach tego zasilacza bo po prostu tak może się dziać ale zasilacz nie działa prawidłowo. Strona 112 jest schemat i są tam zaznaczone napięcia jakie powinny występować na początek proszę sprawdzić stronę pierwotną tego zasilacza czy napięcia się zgadzają i mi je opisać bardzo istotne będzie też napięcie na ic542 gdyż myślę że ten element jako pierwszy może ulec uszkodzeniu podczas przepięcia w sieci , kolejnym istotnym elementem jest ic541 czyli kostka odpowiedzialna za pracę tej przetwornicy i bardzo ważne jest sprawdzić napięcia jakie tam występują. Czemu akurat w ten sposób trzeba badać? Wyjaśnię to prosto szukasz przyczyny w hdmi ale nie masz pewności że zasilacz który zasila te obwody jest sprawny i w ten sposób marnujesz długie godziny by uznać że nie wiesz co jest zepsute a to przecież nie o to chodzi. Dodam jeszcze że trzeba przyjąć odpowiednią kolejność prac czyli sprawdzać wszystko po kolei od pierwszego bloku do ostatniego a na pewno znajdzie się element winny i sprzęt ożyje.
 • #11
  fazerxlo
  Level 11  
  Przepraszam na szybko z komórki pisałem.

  Nóżki Q804 (strona 109 G4) 1-2 i 5-6 były zwarte z masą. Idąc tym tropem doszedłem do HDMI Switch gdzie jest zwarcie do masy na: AVDD33 oraz prawie Wszystkie Data HDMI 4.

  Rozlutowałem cewkę (mam nadzieje że nie pomyliłem) L6, zwarcie znikło i wieża oprócz HDMI działa prawidłowo.

  Naprawdę dzięki wielkie za sugestie z postu #6 to one pomogły mi dojść do problemu.

  Teraz muszę poszukać kogoś kto wymieni SII9573CTUC, sam próbowałem teraz poćwiczyć przelutować kości pamięci RAM ale nie jestem zadowolony z efektu.

  Czy ktoś mógłby mi kogoś polecić z Krakowa lub okolic?

  Pozdrawiam i życzę miłego wekendu.
 • #12
  fazerxlo
  Level 11  
  Czas na podsumowanie.

  Układ SII9573CTUC zamówiłem na allegro (nie chciałem czekać na Ali), zaniosłem do pobliskiego serwisu płytkę do prze-lutowania układu (bałem się wlutować to zwłaszcza że układ miał e-pad na spodzie lutowany do płyty).

  Wlutowałem z powrotem L6 wgrałem firmware/service reset i sukces był połowiczny:
  - dźwięk z HDMI był
  - wieża/telewizor wykrywały połączenie
  - wieża prawidłowo wyświetlała informacje o wejściu audio/video,
  - service menu nie pokazywało błędu
  - nie był wysyłany obraz na wyjście

  Po dalszym testowaniu okazało się że nie działa też wyjście HDMI4 - wieża w ogóle nie reagowała na wpięcie kabla.
  Ten objaw pozwolił zdiagnozować spalony rezystor R106 4x22, znalazłem go u siebie w "dawcach" i prze-lutowałem, sprawdziłem ciągłość miernikiem.

  Niestety wieża zaczęła tylko reagować na podpięcie kabla do HDMI4 - wykrywała informacje video ale nie wykrywała audio.
  Ponieważ nic więcej na drodze sygnału nie było właściwie sama prosta ścieżka użyłem metody "siłowej" i delikatnie docisnąłem piny od wejścia HDMI na układzie i dźwięk się pojawił.
  To samo pomogło na wyjście HDMI - poprawienie lutów na tych pinach układu rozwiązało problem.

  Podsumowanie
  Prawie wszystko wróciło do normy jedyne co jeszcze nie działa to kanał zwrotny ARC i sterowanie przez HDMI CEC - na razie z tym będę żył - może kiedyś do tego wrócę.

  Znalazłem w internecie na elektrodzie (brak OSD) i na rosyjskich forach (brak video OUT ale CEC działa) podobne problemy więc może komuś się przyda informacja że słabe luty układu bezpośrednio wpływają na funkcje i układ działa wybiórczo - pomimo że ciągłość wg. miernika jest zachowana.

  Dopisuje jeszcze poniżej instrukcję re-inicjalizacji układów dla tej linii produktów -wg mnie jest to za bardzo rozrzucone po instrukcji YAMAHA

  1) Service menu wejście (tone control + info + Power) aby odblokować urządzenie - błąd Version error
  2) Wgranie firmware przez usb i tryb firmware recovery:
  - fat 32 usb,
  - rozpakowanie pliku bin do głównego katalogu usb - pobranego ze strony yamaha
  - odpinamy od zasilania
  - naciskamy przycisk INFO i podłaczamy zasilanie, rozpocznie się proces wgrywania firmware
  3) zapisanie model name service menu S5
  - wybieramy S5-1 SWITCH MODE
  - przełączamy się przyciskiem STRAIGHT na SW :MODEL
  - wracamy do S5-2. MODEL NAME
  - przełączamy się przyciskiem STRAIGHT aż pojawi się nasz model jeśli nasz model wyświetlił się na samym początku to zalecają i tak przełączyć się tyle razy aby pojawi się on jeszcze raz za każdym przełączeniem model jest zapisywany
  4) service menu reset (tone control + info + Power) następnie wybieramy S3-2 FACTORY PRESET - PRESET RESERVED i akceptujemy przyciskiem POWER
  wieża się wyłączy a po włączeniu powinno wszystko działać dla potwierdzenia można użyć Service menu:
  - C1 ACCESS CHECK
  - S4 ROM VERSION/CHECKSUM
  - S6. SYSTEM INFORMATION
 • #13
  fazerxlo
  Level 11  
  Witam ponownie
  Wiem że post pod postem - pytanie dla administratorów czy nie założyć nowego posta lub zmienić temat.

  Niestety nie daje mi spokoju brak CEC.
  Testy wykonuje przez raspberry pie i na krótko udało mi się wszystko skonfigurować (bez użycia amplitunera)
  Kable sprawdzone beczką - więc nie w ich problem.

  Analizując schemat i płytkę doszedłem do konkluzji że:

  1) linia CEC łączy wszystkie wejścia i wyjście
  2) nie łączy się do HDMi switch'a J3 - no use (str. 105) - problem nie jest z lutami wymienionego układu
  3) jest zasilana przez diodę D2 Schottky (str. 105) i rezystor R7 56K
  teoretycznie wg. multimetera opornik jest sprawny, diody wychodzi na to że nie umiem sprawdzić, niestety całość jest na spodzie płytki i nie umiem pomierzyć w działającym
  4) linia CEC łączy się z procesorem po drodze nie widzę innych układów, przy procesorze jest miejsce na podpięcie zasilania przez rezystor ale jest oznaczone jako no use R253 (str. 106)

  Jeśli wepnę amplituner to niestety raspberry nie widzie urządzeń z CEC.

  Przy włączonym urządzeniu zmierzyłem że zasilanie diody jest prawidłowe + 3.3V ale już linia CEC ma mniej niż 1V (niestety nie pamiętam już wartości).

  Chcę sprawdzić czy nie jest uszkodzona linia CEC procesora poprzez wylutowanie J1 ale nie wiem czy nie powinienem przy okazji rozłączyć zasilania poprzez wylutowanie R7.

  Pozdrawiam
 • #14
  fazerxlo
  Level 11  
  Zamykam temat.

  Niestety jest zwarcie na procesorze (in odpowiedzialny za CEC. odłączyłem wy-lutowując J1 jednocześnie zostawiając zasilanie. CEC pomiędzy urządzeniami działa już prawidłowo.
  Odnośnie włączania wieży, telewizora i przełączania wejść to napiszę już plugin do KODI, który skorzysta z Yamaha REST API, daje mi to więcej możliwości.

  Tematem, który mnie interesuje jest możliwość interakcji z linią HDMI CEC przez SII9573CTUC, ale to może kiedyś mi się uda rozgryźć - wystarczy połączyć przez zaprojektowaną zworkę J3.

  Podsumowując

  Źródło problemu:
  Zwarcie na liniach HDMI przez Spaloną Malinkę (Raspberry PI) po zwarciu w zasilacza USB.

  Uszkodzenie:
  - Spalony HDMI switch (zwarcie do masy) IC1 SII9573CTUC - wymienione
  - spalony zespół rezystorów wejścia HDMI od malinki R107 22x4 - wymienione
  - obsługa CEC z procesora IC21 (zwarcie do masy pinu 129) TMPM362F10FG - nie ruszane - odłączone

  Naprawa:
  - wymiana IC1,
  - wymiana R107,
  - wy-lutowane J1

  Co dalej nie działa:
  - kontrola HDMI CEC - wykorzystałem nową malinkę i serwis, który zarządza wierzą przez REST API wg. zdarzeń z linii CEC
  - kanał zwrotny audio RCA (wg. dokumentacji korzysta z CEC), wykorzystałem złącze optyczne - rozwiązał się problem przerywanego audio przez zakłócenia (włączająca się lodówka)
  Prawdopodobnie wystarczy wymienić IC21, ale to zostawiam sobie na kiedyś

  Jeszcze raz wszystkim dziękuję za pomoc.