Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stół wibracyjny, wstrząsowy

David1982 22 Oct 2019 21:23 852 5
    David1982
    Level 4  
    Witam,
    Potrzebuję zrobić mały stół wstrząsowy oparty na dwóch metalowych 8mm prętach, coś podobnego do tego na załączonym zdjęciu. Górna płyta będzie wykonana z aluminium o średnicy okolo 30cmx30cm. Na górze będzie jedynie zamocowany akcelerometr oraz czujnik przemieszczenia z niewielką konstrukcją - ciężar razem z blatem nie powinien być większy niż 0.4 kg. Problem polega na tym że przyspieszenie tego blatu ma wynosić w granicach 3G do 4G (38m/s) przy ruchu na dystansie okolo 2cm.
    Pytanie czy silnik krokowy lub serwo silnik jest w stanie takie przyspieszenie uzyskać. Calość będzie sterowana przy pomocy Arduino lub Raspberry pi z możliwością zmiany amplitudy i częstotliwości.
    Dzięki za pomoc
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • Helpful post
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    To coś na zdjęciu, to jakiś wyjątkowo ,,delikatny" egzemplarz :D , pewnie edukacyjny, nie użytkowy, napędzany paskiem zębatym. Dla Twoich założeń, wylicz sobie, jaka moc musi posiadać zespół napędowy, by nadać masie 400g (?) przyspieszenie 4G. Mechanizm oczywiście korbowy, a i wydaje mi się, że serwo jest zbędne. Tu chodzi o mocny silnik np. DC + regulator obrotów. Regulacje amplitudy można zaś uzyskać przez zmianę wykorbienia.
    David1982
    Level 4  
    Docelowo to ma być stolik edukacyjny na zajęcia na Uniwersytecie do badania trzęsień ziemi, docelowo 2-osiowy, bardziej pokazowy niż praktyczny. Póki co to mechanizm korbowy był podstawową opcją w tym projekcie ale myślałem że być może jakiś silnik krokowy może by tu sobie poradzi. Dzięki za opinie, zwykły bezszczotkowy DC to chyba będzie najlepsza opcja, Pozdrawiam
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @David1982
    David1982 wrote:
    moze jakis silnik krokowy może by tu sobie poradzil.
    Pewnie tak, ale w Twoim przypadku najistotniejszy jest moment obrotowy, stały w całym zakresie obrotów, od zera. Na początek musisz wyliczyć sobie energie, czyli moc układu napędowego, do wymaganych przyspieszeń. Później zastanowimy się nad silnikiem. Faktem jest, że wielką zaletą zastosowania silnika krokowego była by elektryczna, nie mechaniczna zmiana amplitudy.
    David1982
    Level 4  
    Witam ponownie. Próbowałem sprawę rozwiazać poprzez jeden z szybszych silników krokowych Nema 17 i 23 ale to dalej jest stanowczo za wolno. Szybkie serwo używane w modelarstwie też nie zdaje egzaminu. Najlepsza opcja wydaje się być mechanizm korbowy ze zwykłym silnikiem DC. Problem polega na tym ze amplituda musi być regulowana podczas ruchu bez zatrzymywania. Wymyśliłem, że umieszczę coś w rodzaju klina połączonego z korbowodem który będzie poruszał się prostopadle do blatu i będzie przyciągany sprężyną (rys- niedokończony ale widać założenie). Korbowód z silnikiem chcę umieścić na mechanizmie ślizgowym ze starego CD Rom, tak żeby móc sterować do przodu i do tyłu zmieniając tym amplitudę. Nie do końca jednak ta koncepcja do mnie przemawia. Myślę też nad jakąś zmian kąta ramienia poprzez ustawienie go na małym mechanizmie liniowym ale nie za bardzo wiem jak to rozwiązać. Jakby ktoś miał jakiś pomysł na rozwiązanie problemu ze zmianą amplitudy podczas ruchu byłbym bardzo wdzięczny.

Stół wibracyjny, wstrząsowy