Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Za rok nowa opłata za prąd. Wszyscy zapłacimy za utrzymanie elektrowni węglowych

retrofood 27 Jan 2021 19:27 6633 196
    robbo_pv
    Level 23  
    Opowiadasz bzdury. na wykresie masz CAŁKOWITĄ nominalna produkcje energii z wegla kamiennego i brunatnego.

Niemcy w 3 lata zeszli z ponad 250TWh do 130TWh i w 2021 wyprodukują mniej niz Polska. Po wyjściu Wlk Brytanii z UE Polska ma okazje stac za 40% energii z węgla w skali WSZYSTKICH 27 krajów UE. Polska z węgla produkuje więcej energii niz cała UE RAZEM WZIETA (bez Niemiec). Bajki o setkach elektrowni poza Polska "to bajki".

Polecam ten obrazek pokazujący "JAK NIE ZAMYKAMY" elektrowni.
    Niemcy w 5 lat zmniejszyli produkcję energii z węgla o 50%... a ciągle słyszę mity o mitycznych nowych elektrowniach niemieckich.

Za rok nowa opłata za prąd. Wszyscy zapłacimy za utrzymanie elektrowni węglowych

jestsmy zakała Europy nie tylko na tle Holandi czy Hszipanii nas wyprzedza i Rumunia i Bułgaria tyle w temacie. 5 lat zaniedbań. Ale nawet jesli utrzymamy obecne tempo 10TWh rocznie mniej z wegla to za 11 lat bedzie po weglu. Tymczasem zwiąchole chca fedrowac do 2050? My powinismy myslec o perspektywie 2030 jesli chodzi o wegiel.
  • TermopastyTermopasty
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    robbo_pv wrote:
    Niemcy w 5 lat zmniejszyli produkcję energii z węgla o 50%..

Ty nie czytasz co piszę oni mają inne zasoby energetyczne a my nic. I to jest ta delikatna różnica. My by dorównać farmom wiatrowym Niemieckim musielibyśmy produkować przez 6 lat energię by dorównać jej rocznym zdolnościom produkcyjnym ,o atomie już pisałem. Wodnych elektrowni w Polsce nie wybudujemy ponieważ są w Polsce nie opłacalne , zbyt niski uzysk energii przy niskich spadach wody. To wynika z raportu ekspertów. Tak więc co dalej mamy, palec wetknięty w dziurkę po guziku.
    robbo_pv wrote:
    a ciągle słyszę mity o mitycznych nowych elektrowniach niemieckich.

https://www.dw.com/pl/niemcy-kopalnia-odkrywkowa-i-nadzieja-na-heimat/a-48058486
    https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/ar...rojekty-rozbudowy-kopalni-likwidacja-wsi.html
    Ty czytaj niezależne pisma a nie grupy ludzi opłacanych z pieniędzy zagranicznych korporacji co mieszają w głowach ludziom. Stoi taki aktorzyna przed kamerą i pieprzy farmazony o ekologii a sam w domu w swojej daczy pali w kominku drewnem .
    cuuube
    Level 29  
    robbo_pv wrote:
    ciągle słyszę mity o mitycznych nowych elektrowniach niemieckich.
    no, dokończyli i uruchomili, rozgrzebaną w 2007r elektrownię i jest teraz po czym jeździć, ale nie widzą, że Niemcy mają około 50 GW onshore, pod 60 GW PV i plan na rozbudowę tej mocy pod 100 GW do 2030r. + budowa 10 GW offshore, podobnie jak Polska.

Dodano po 12 [minuty]:

Krzysztof Reszka wrote:
    To wynika z raportu ekspertów.
    to wynika z chciejstwa Big Energy i politykierów tańczących pod dyktando górników ... węgiel, wegiel ! Mamy go na 200lat, Polskie złoto ! :roll:
    Big Energy przespało opcję stawiania wiatraków na lądzie to wymyślili "stopwiatrakom" wspomagane przez Zalewską, gdy plan na wystraszenie społeczeństwa nie wypalił, wymyślili 10H i podatki od nieruchomości dla części ruchomych wiatraka (absurd) ...firmy zaczęły podupadać to co zrobiło Big Energy ? Zaczęli wykupować farmy i puszczać mylne reklamy

Link

a prawda jest taka
    https://belchatow.naszemiasto.pl/elektrownia-...je-rtecia-najbardziej-w-europie/ar/c1-4697983

Pisałem nie raz w innym temacie, o analizie dla dziury w Bełchatowie, niedawno pojawiła się 'mocniejsza' analiza dla Turowa, Młoty stoją niedokończone...

http://www.sztolnie-forum.pl/viewtopic.php?t=1896

.
  • TermopastyTermopasty
    robbo_pv
    Level 23  
    Krzysztof Reszka wrote:
    robbo_pv wrote:
    Niemcy w 5 lat zmniejszyli produkcję energii z węgla o 50%..

Ty nie czytasz co piszę oni mają inne zasoby energetyczne a my nic. I to jest ta delikatna różnica. My by dorównać farmom wiatrowym Niemieckim musielibyśmy produkować przez 6 lat energię by dorównać jej rocznym zdolnościom produkcyjnym ,o atomie już pisałem. Wodnych elektrowni w Polsce nie wybudujemy ponieważ są w Polsce nie opłacalne , zbyt niski uzysk energii przy niskich spadach wody. To wynika z raportu ekspertów. Tak więc co dalej mamy, palec wetknięty w dziurkę po guziku.
    robbo_pv wrote:
    a ciągle słyszę mity o mitycznych nowych elektrowniach niemieckich.

https://www.dw.com/pl/niemcy-kopalnia-odkrywkowa-i-nadzieja-na-heimat/a-48058486
    https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/ar...rojekty-rozbudowy-kopalni-likwidacja-wsi.html
    Ty czytaj niezależne pisma a nie grupy ludzi opłacanych z pieniędzy zagranicznych korporacji co mieszają w głowach ludziom. Stoi taki aktorzyna przed kamerą i pieprzy farmazony o ekologii a sam w domu w swojej daczy pali w kominku drewnem .

Podałem ci na tacy FAKTY a nie urojenia dziennikarzy . Moc zainstalowana w Niemczech w 2020 i nie rośnie w węglu a na kamiennym jest na historycznym minimum.

Dodano po 3 [minuty]:

I jeszcze niemieckie kółeczko szczescia. Za rok nowa opłata za prąd. Wszyscy zapłacimy za utrzymanie elektrowni węglowych

i dla porównania Polska
    Krzysztof Reszka
    robbo_pv wrote:
    Podałem ci na tacy FAKTY a nie urojenia dziennikarzy .

To zależy gdzie zajrzysz jak spoglądasz do pismaków od ekologi to masz takie jak twoje wyniki.
    Cytat ; czytamy w BiznesAlert.pl.
    Niemcy realizując transformację energetyczną zastępują w coraz większym stopniu elektrownie jądrowe energetyką odnawialną. Towarzyszy temu jednak wzrost zużycia węgla dla utrzymania rezerwy mocy. Wskutek tego ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Niemczech są trzykrotnie wyższe niż w Stanach Zjednoczonych. Do tego rynek energii w Niemczech - w przeciwieństwie do Francji - jest o wiele bardziej uzależniony od kopalnych źródeł energii. Niemcy rezygnują z elektrowni jądrowych po katastrofie w Fukushimie, ale za to utrzymują wysokie uzależnienie od węgla i gazu w produkcji energii. Wg danych za ostatni rok, ponad 50 proc. energii w Niemczech wytwarzane jest z paliw kopalnych, głównie z węgla brunatnego. Do 2022 r. mają zostać zamknięte wszystkie bloki jądrowe, a OZE zapewnią 40 do 45 proc. dostaw energii do roku 2025.
    A teraz już pisałem Francji. Kraj atomem stojący.
    Sytuację na francuskim rynku energii pogorszył fakt najniższego od 10 lat poziomu wód. Poziom ten w październiku br. jest niższy o 25 proc. w porównaniu do ub. r. W efekcie od kwietnia rezerwowe bloki gazowe i węglowe dostarczały coraz więcej energii elektrycznej, we wrześniu wytwarzały 4,132 GWh czyli 11 proc. całej produkcji we Francji.
    tronics
    Level 38  
    Ja myślę, że koledze Krzysztofowi chodzi o to, że Niemcy mają już strategicznie wysokie udziały OZE w energetyce, a my nie :) Co za tym idzie nie możemy beztrosko zamykać elektrowni cieplnych bez zaoferowania czegoś konkretnego w zamian, a tutaj nie mamy aktualnie co w zamian dać. Niemniej to utwierdza tylko w przekonaniu, że czas inwestować w infrastrukturę pod OZE, a nie poddawać się narzucanym przez związkowców górniczych żądaniom dot. wykorzystania węgla. I może w końcu po tylu latach postawić gdzieś ten atom zamiast ciągnąć kasę za pierdzenie w stołek (najpierw PO, teraz PiS).

@Krzysztof - gaz i olej mineralny to też kopaliny.
    robbo_pv
    Level 23  
    Krzysztof Reszka wrote:
    robbo_pv wrote:
    Podałem ci na tacy FAKTY a nie urojenia dziennikarzy .

To zależy gdzie zajrzysz jak spoglądasz do pismaków od ekologi to masz takie jak twoje wyniki.
    Cytat ; czytamy w BiznesAlert.pl.
    Niemcy realizując transformację energetyczną zastępują w coraz większym stopniu elektrownie jądrowe energetyką odnawialną. Towarzyszy temu jednak wzrost zużycia węgla dla utrzymania rezerwy mocy. Wskutek tego ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Niemczech są trzykrotnie wyższe niż w Stanach Zjednoczonych. Do tego rynek energii w Niemczech - w przeciwieństwie do Francji - jest o wiele bardziej uzależniony od kopalnych źródeł energii. Niemcy rezygnują z elektrowni jądrowych po katastrofie w Fukushimie, ale za to utrzymują wysokie uzależnienie od węgla i gazu w produkcji energii. Wg danych za ostatni rok, ponad 50 proc. energii w Niemczech wytwarzane jest z paliw kopalnych, głównie z węgla brunatnego. Do 2022 r. mają zostać zamknięte wszystkie bloki jądrowe, a OZE zapewnią 40 do 45 proc. dostaw energii do roku 2025.
    A teraz już pisałem Francji. Kraj atomem stojący.
    Sytuację na francuskim rynku energii pogorszył fakt najniższego od 10 lat poziomu wód. Poziom ten w październiku br. jest niższy o 25 proc. w porównaniu do ub. r. W efekcie od kwietnia rezerwowe bloki gazowe i węglowe dostarczały coraz więcej energii elektrycznej, we wrześniu wytwarzały 4,132 GWh czyli 11 proc. całej produkcji we Francji.

I znowu cytujesz polskich pismaków skoro na rysunku który pokazałem jest wyraźnie 51% z OZE + 12% z atomu. Ni diabła nie wychodzi 50% kopalnych chyba ze atom uznamy za kopalny.

We Francji paliwa kopalne to całe 9% (gaz 6%i wegiel cały pieprzony 1%) przestancie wybierac jakies dane z dupy. Statystyki sa zebrane i oczywiste.
    Krzysztof Reszka
    Ciebie nic nie przekona moje są z du...a twoje cacy , dajmy sobie spokój.
    robbo_pv wrote:
    przestancie wybierac jakies dane z dupy. Statystyki sa zebrane i oczywiste.

To te które są podawane by na siłę udowodnić jakie to ich kraje eco tylko ta Polska nie dobra. Dziwię się zawsze że w tym kraju są ludzie którzy za parę drobnych srebrników sprzedali by ten kraj.
    Pozdrawiam.
    robbo_pv
    Level 23  
    Krzysztof Reszka wrote:
    Ciebie nic nie przekona moje są z du...a twoje cacy , dajmy sobie spokój.
    robbo_pv wrote:
    przestancie wybierac jakies dane z dupy. Statystyki sa zebrane i oczywiste.

To te które są podawane by na siłę udowodnić jakie to ich kraje eco tylko ta Polska nie dobra. Dziwię się zawsze że w tym kraju są ludzie którzy za parę drobnych srebrników sprzedali by ten kraj.
    Pozdrawiam.

Oczywiscie zaprzeczajmy faktom, zabawne ze wy towarzysze chcecie wieszać wszystkich którzy mowia prawde w imie narodowego pierdololo. jesli ktos mowi prawde niezgodna z linia nazwijmy go zdrajca za judaszowe euro oczywiscie. Oczekujemy przeprosin.

To jeszcze wykresie dla pana.
    Emisje CO2 z energetyki upsss Polska niemal dorównuje Niemcom ktorzy maja trzykrotnie wieksze zapotrzebowanie na energie. Polskie brudasy.

Krzysztof Reszka
    Co do twoich emisji czytaj je ze zrozumieniem. Tu cytat z portalu ecologicznego Gren News. Czyli nie możesz ich posądzać o to ze forują węgiel.
    Wszystkie te zmiany miały wpływ na to, jak przedstawia się nowy ranking największych emitentów CO2 w Europie. Na pierwszym miejscu od lat znajduje się największa polska elektrownia, czyli Bełchatów. Na miejscu ósmym uplasowała się elektrownia Kozienice, która jest z kolei największą elektrownią na węgiel kamienny w Europie. Wszystkie pozycje od 2 do 7 zajmują elektrownie niemieckie, czyli znane energetykom: Neurath, Niederaußem, Jänschwalde, Weisweiler, Boxberg oraz Schwarze Pumpe
    I takie te twoje wykresy. Wszystkie w podobnych kolorach więc zapewne z jednego ściśle ukierunkowanego źródła.
    strucel
    Level 31  
    Nie ma to jak propaganda, jak tak ci CO2 przeszkadza podaj może ile wynosi konsumpcja ropy i gazu niemcy vs Polska, wszak się te paliwa do CO2 tak jak i węgiel spalają..
    robbo_pv
    Level 23  
    Krzysztof Reszka wrote:
    Co do twoich emisji czytaj je ze zrozumieniem. Tu cytat z portalu ecologicznego Gren News. Czyli nie możesz ich posądzać o to ze forują węgiel.
    Wszystkie te zmiany miały wpływ na to, jak przedstawia się nowy ranking największych emitentów CO2 w Europie. Na pierwszym miejscu od lat znajduje się największa polska elektrownia, czyli Bełchatów. Na miejscu ósmym uplasowała się elektrownia Kozienice, która jest z kolei największą elektrownią na węgiel kamienny w Europie. Wszystkie pozycje od 2 do 7 zajmują elektrownie niemieckie, czyli znane energetykom: Neurath, Niederaußem, Jänschwalde, Weisweiler, Boxberg oraz Schwarze Pumpe
    I takie te twoje wykresy. Wszystkie w podobnych kolorach więc zapewne z jednego ściśle ukierunkowanego źródła.

Ja piernicze jak do słupa. To w końcu jest 100 elektrownii w tych Niemczech czy siedem? Tak ciężko pojąc iz każda z nich jest WIEKSZA od dowolnej polskiej (poza Bełchatowem)

Neurath ma moc 4,211 MW
    Niederaußem 3864 MW
    Jänschwalde 3000MW

I czego to dowodzi. Ze Niemcy maja mniej elektrowni niz Polska ale o duzej mocy. Liczy sie globalna emisja.

Niemcy w 2021 zejdą z emisjami poniżej Polski i maja ustawione wyłączenie ostatniej w 2036roku. Syfiarze z Solidarnej Polski jak Kowalski chcą zaś palic węglem do 2060.

A te porównania do Niemiec nominalnie to jak rownanie z Chinami. Nie trzeba byc geniuszem by wiedziec iz Polska ma najwieksze emisje zarówno na kWh jak i na osobe w UE oraz wieksze niz Chiny w obu kategoriach.

Nie podobaja sie fakty to je zanegujmy ot strategia.... narodowego czarnego złota. Im mocniejsze fakty tym gorzej dla faktów zyjmy dalej w urojonym swiecie. W psychiatri to "syndrom oblęzonej twierdzy"
    Krzysztof Reszka
    robbo_pv wrote:
    palic węglem do 2060.

Nieprawda widzisz nawet nie wiesz że w 2030 będzie zakaz w miastach a w 2040 na wsiach. Takie te twoje informacje. Ale tematem są elektrownie a nie te domy .
    strucel
    Level 31  
    To po kij niemcom nord stream2 za grube pieniądzę budowany jak w 2036 roku będą już tylko odnawialną energię używać?
    robbo_pv
    Level 23  
    Krzysztof Reszka wrote:
    robbo_pv wrote:
    palic węglem do 2060.

Nieprawda widzisz nawet nie wiesz że w 2030 będzie zakaz w miastach a w 2040 na wsiach. Takie te twoje informacje. Ale tematem są elektrownie a nie te domy .

W domowych kotłach nie elektrowniach. I czy bedzie to sie jeszcze okaze.
    A co do NordStream2 to Niemcom jest potrzebny do rownowazenia OZE do czasu przejscia na wodór a i wtedy bedzie potrzebny do transportu wodoru. Niemcy porzucaja atom i wegiel a gaz zamienia na wodór do 2050
    Mierzejewski46
    Level 31  
    Krzysztof Reszka wrote:

Ciekaw jestem czym będziemy się ogrzewać. Na wsiach. Mam nadzieję, że to tylko mżonka i data podana na odczepnego, żeby problem odsunąć od siebie. Taka data z czapy. Kto to wie co będzie za 20 lat.
    strucel
    Level 31  
    Słyszałeś o korozji wodorowej? Jakoś nie słyszałem aby NS2 budowano z specjalnych gatunków nierdzewnej stali, pewnie wówczas zamiast parunastu mld euro kosztowałby kilkadziesiąt... Dla mnie to transport wodoru takim gazociągiem to bajania dla pokolenia youtuba i facebooka które na fizyce i chemii spało.
    Zresztą po co wodór z Rosji importować, nie lepiej wybudować linie energetyczne i importować prąd a wodór wytworzyć na miejscu z wody?
    cuuube
    Level 29  
    strucel wrote:
    Jakoś nie słyszałem aby NS2 budowano z specjalnych gatunków nierdzewnej stali

Quote:
    Według Gazprom Export gazociągi typu Nord Stream pozwalają wpuścić do 70 procent wodoru zmieszanego z gazem ziemnym.

https://biznesalert.pl/nord-stream-2-wodor-lng-niemcy-klimat-energetyka-gaz/

Dodano po 3 [minuty]:

Mierzejewski46 wrote:
    Ciekaw jestem czym będziemy się ogrzewać.
    ciekawskich jest więcej

https://samorzad.pap.pl/kategoria/srodowisko/...r-powstanie-centralny-rejestr-piecow-i-kotlow

patrząc na inne tego typu projekty...
    Krzysztof Reszka
    robbo_pv wrote:
    I czy bedzie to sie jeszcze okaze.

Będzie, bo to się Polska zobowiązała. Jest to zresztą zapisane w ustawie. Ja nie piszę że to źle, tylko jak zwykle społeczeństwo zostanie z tym problemem sam ze sobą. A można by w prosty sposób rozwiązać ten problem . Dodatkowy licznik gazu dla pieca gazowego ogrzewania z ceną dotowaną przez państwo. Myślę że wtedy większość pieców węglowych by zniknęła. Sąsiad ma taki sam dom jak ja, nowe okna, ściany izolowane . Zepsuł mu się piec węglowy w październiku i postanowił przejść na gaz. W przeciągu miesiąca spalał tonę węgla miału czyli tej najlepszej jakości po 550zł . Teraz płaci 1200 zł za miesiąc opalania gazem. Czym przekonać ludzi do pozbycia się pieców.
    strucel
    Level 31  
    cuuube wrote:
    strucel wrote:
    Jakoś nie słyszałem aby NS2 budowano z specjalnych gatunków nierdzewnej stali

Quote:
    Według Gazprom Export gazociągi typu Nord Stream pozwalają wpuścić do 70 procent wodoru zmieszanego z gazem ziemnym.

https://biznesalert.pl/nord-stream-2-wodor-lng-niemcy-klimat-energetyka-gaz/

.

Była niedawno na ten temat dyskusja , przelicz może te 70% objętości na wartość opałową to już nie będzie tak wesoło - do tego trzeba rozdzielić potem tę mieszaninę bo przecież z CO2 walczymy...
    Tak btw w ns2 maksymalne ciśnienie to 22MPa a w zbiornikach aut wodorowych 70MPa.
    cuuube
    Level 29  
    Krzysztof Reszka wrote:
    Czym przekonać ludzi do pozbycia się pieców.
    pompą ciepła, niestety większość Polaków patrzy tylko na koszt 'wsadu' czytaj tani kocioł (kopciuch, gazowy, o zgrozo elektrodowy, maty), a później budzą się z ręką w nocniku.
    Część ludzi nie wyobraża sobie nawet, że można ogrzać chałupę bez żywego ognia pod strzechą, niestety tu widzę winę państwa/władzy.

Quote:
    Opcja 2

Przedsięwzięcie obejmujące demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz:

– zakup i montaż innego źródła ciepła niż wymienione w opcji 1 (powyżej) do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu albo

-zakup i montaż kotłowni gazowej w rozumieniu Załącznika 2 do Programu.

Dodatkowo mogą być wykonane (dopuszcza się wybór więcej niż jednego elementu z zakresu):

– demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania lub cwu (w tym kolektorów słonecznych, pompy ciepła wyłącznie do cwu)

– zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej,

– zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,

– zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi/bram garażowych (zawiera również demontaż),

– dokumentacja dotycząca powyższego zakresu: audyt energetyczny (pod warunkiem wykonania ocieplenia przegród budowlanych), dokumentacja projektowa, ekspertyzy

Kwota maksymalnej dotacji:

20 000 zł – gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej

– 25 000 zł – dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną

https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/ gaz powinien wylecieć z czystego powietrza, bo to tylko zmiana rodzaju zanieczyszczeń. Pompa ciepła zżera prąd owszem znamy % miksu, ale COP pompy robi swoje, a miks się zmieni. Gaz i węgiel pozostaną czym są...

Ja ogrzewam dom od 2012r peletem, jak kocioł zakończy żywot, może wcześniej, przechodzę na PC. Mam gaz w drodze (na wsi 3 tyś mieszkańców) i tam zostanie...

Dodano po 2 [minuty]:

strucel wrote:
    ak btw w ns2 maksymalne ciśnienie to 22MPa a w zbiornikach aut wodorowych 70MPa.
    pisz do Gazpromu, może wyjaśnią jak chcą to zrobić.
    Krzysztof Reszka
    cuuube wrote:
    pompą ciepła, niestety większość Polaków patrzy tylko na koszt 'wsadu' czytaj tani kocioł (kopciuch, gazowy, o zgrozo elektrodowy, maty), a później budzą się z ręką w nocniku.

Ile kosztuje dziś budowa pompy ciepła dla domku 200 m2 i jaki jest czas zwrotu tej inwestycji .
    cuuube
    Level 29  
    Krzysztof Reszka wrote:
    Ile kosztuje dziś budowa pompy ciepła dla domku 200 m2 i jaki jest czas zwrotu tej inwestycji .
    zależy od wielu czynników, jaka marka, jaki dom, gdzie stoi, jaka instalacja. Z dotacją szybsza niż bez i jest zależny od tego co napisałem wcześniej.

Ja zamontuję PC nawet bez dotacji podobnie jak PV(bo gmina się nie załapała 3 lata temu na WRPO 85%), a nie zarabiam kokosów, jak jakiś prezes. Koszt pelciaka to obecnie 10-20 tys, pompy powietrzne zaczynają się od 15tyś. Dobrze dobrane doskonale dają radę w naszym klimacie (można poczytać na grupie na 'fejsbuku'), gruntowe to 40+ ale to przerost formy nad treścią.
    tronics
    Level 38  
    @cuube - no jak każdy zacznie grzać 7,10 i więcej kW pompą ciepła i przyjdą mrozy to z pewnością będzie to nieodczuwalne dla systemu energetycznego...
    strucel
    Level 31  
    Tyle to rzadko która ma, moja np bierze 2,5kW + pompy obiegowe niech będzie 3kW, pobory to się zaczynają jak pompa nie wydala i drugie żródło ciepła przy niskiej tempraturze sterownik załacza-kilku kW grzałki .

@cuube - po co mam pisać do gazpromu, ja teraz wiem że to bujda, równie dobrze PGG może ogłosić że za 10lat zaczną do węgla wodór dodawać. Gazprom zamierza to zrobić za parenaście lat a wówczas wiekszość tych którzy tak za ns2 lobbują będzie już na emeryturze albo spoczywać w pozycji horyzontalnej więc jak słowa nie dotrzyma to nikt w UE kary za to nie poniesie, wszak europa to nie Chiny, tu nikomu za domniemaną korupcję włos z głowy nie spadnie.
    cuuube
    Level 29  
    tronics wrote:
    jak każdy zacznie grzać 7,10 i więcej kW pompą ciepła i przyjdą mrozy to z pewnością będzie to nieodczuwalne dla systemu energetycznego...
    jeśli jesteś na 'fejsbuku' wejdź na grupę 'pompy ciepła' i poczytaj o tym , czy komuś załączyły się grzałki w niedawne mrozy...

Gorsze jest to, że coraz częściej czytam o ludziach pakujacych się w kocioł elektrodowy lub maty grzewcze... one lecą z COP 1 cały czas i obciążają system. No ale jak już pisałem, tanio na start.

Dodano po 2 [minuty]:

strucel wrote:
    ja teraz wiem że to bujda,
    z takim podejściem, to lepiej nic nie róbmy i nie próbujmy.
    robbo_pv
    Level 23  
    Nie omieszkajcie,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, pouczac Europy ... iz sie nie da wykorzystac gazowych rurociagow do wodoru ,,,,,,,,,,,,,
    https://www.euractiv.com/section/energy/news/...or-european-hydrogen-infrastructure-backbone/

Moderated By Krzysztof Reszka:

3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum. Kolego nie obrażaj innych, że to forum to nie znaczy że możesz komuś ubliżać czy komuś rozkazywać. Ostrzeżenie.

tronics
    Level 38  
    @cuube - nie wiem o czym do mnie pijesz. Masz mróz -15, zapotrzebowanie na ciepło jest większe a pompie COP spada poniżej 3.0 co oznacza że na każde 12kW ciepła masz >4kW prądu. Przemnóż przez liczbę gospodarstw i masz wartość, która nie jest bez wpływu na stabilność sieci energetycznej. Dokładnie w ten sam sposób - tylko sytuacja odwrotna. Masz zarąbaną miejscowość PV i każdy w lato produkuje, falownik podbija napięcie i nagle jest 250+ w sieci i połowa się wyłącza, a druga połowa jest zakombinowana z trafem żeby mierzyć mniej (czyli ciśnie jeszcze wyżej). Radziłbym się koledze zastanowić jakie skutki co powoduje zamiast bezrefleksyjnie łykać to co na FB. A co do grzałek to wystarczy zerknąć na kanały tematyczne YT. I tyle w temacie. Jeśli ma kolega merytoryczne argumenty - zapraszam do dyskusji. Jeśli nie - to proszę nie odbijać w taki sposó piłeczki. HP to nie jest żadne panaceum na bolączki Polaków. Jest względnie dobrym wyborem, ale nie samo w sobie. Dokładnie tak samo PV.
    cuuube
    Level 29  
    tronics wrote:
    na każde 12kW ciepła masz >4kW prądu
    i to jest przewaga PC nad kablami i kotłem elektrodowym bo ten zawsze pobierze 12 kW. No chyba, że mamy palić węglem ( niektórzy śmieciami), bo tak było dotąd i dodatkowo mamy się litować nad uciemiężony Big Energy, które potrafily przyznać na pałę( czytaj krajzegę, lodówkę i tv) np 11 kW, a teraz jak ludzie zaczynają realnie wykorzystywać przyznaną im moc (za przekroczenia są kary) to mają sraczkę.

Na sieci big energy ściąga kasę w rachunkach, dodatkowo ciągną kupę kasy z UE. Czyja to wina, że przez lata nie inwestowali ? Moja ?

FB nie jest wyrocznią, ale YT już tak 🤣
    tronics
    Level 38  
    Quote:
    No chyba, że mamy palić węglem

Można palić pelletem, można palić drewnem (kocioł zgazowujący), koszty eksploatacyjne i cena 1kwh podobne, a cena wejścia niższa. Ale trzeba co jakiś czas iść i coś tam robić.
    Quote:
    FB nie jest wyrocznią, ale YT już tak

Jeśli chciałeś pokazać, że nikt przy ataku mrozów nie musiał grzałek załączać, bo tak na grupie FB twierdzili to śmiem twierdzić, że zerknięcie na YT gdzie owszem, ze 2-3 dni w tym roku niektórzy grzałkami musieli się posiłkować daje bardziej obiektywny obraz. Szczególnie gdy pokazuje się rzeczywiste zużycie przez urządzenie pomiarowe (podlicznik), a nie aplikację do pompy ...