Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PHILIPS 46PFL9706K /02 - Mgliste białe plamy na czarnym tle w miejscu ikon

xyxyxy 23 Oct 2019 12:08 4380 7
 • #1
  xyxyxy
  Level 14  
  Witam serdecznie drogich kolegów fachowców, tylko w Was nadzieja.
  Przed wczoraj znajomy przyniósł mi telewizor Philipsa jak w temacie.

  Telewizor uruchamia się lecz nie ma normalnego obrazu, tylko w miejscu bardzo kontrastowych elementów "wyświetlanego obrazu" jest jasna mglista plama np.:
  - gdy telewizor się uruchamia i domyślam się, że powinien to być napis Philips na czarnym tle to mam jasno biały mglisty prostokąt na czarnym tle.
  - gdy przejdzie do pracy to na dole mamy jasną belkę i w lewym górnym rogu jasny prostokąt - domyślam się że ma to być pasek z informacją o kanale i u góry numer kanału.
  - gdy wejdę w menu to widać układ ikon w formie jasnych plam i jak się po nich poruszam.

  Po włożeniu pendrive z mp3 da się je na ślepo uruchomić i dźwięk działa.
  Podświetlanie ambilight też zazwyczaj działa - daje się uruchomić ręcznie z klawiatury lokalnej, czasami uruchamia się samo - nie mam w tej kwestii doświadczenia ponieważ jest to mój pierwszy PHILIPS i nie wiem jak dokładnie ten system działa i kiedy jest uruchamiany.

  Czasami wydaje się że sam się wyłączy - lecz trudno to stwierdzić po obserwacji samego obrazu w tej formie.
  Pilot, który do niego otrzymałem nie działa ( na odwrocie ma klawiaturę "QWERTY"), więc steruje nim pilotem uniwersalnym.

  Krótko, wczoraj przemierzyłem opisane napięcia na zasilaczu i wszystkie wydają się być prawidłowe.

  Wyczytałem, że częstym problemem Philipsów jest oprogramowanie więc pobrałem oprogramowanie (Q55XX_0.14.105.0) z strony producenta opisane do tego modelu i na ślepo wgrałem je przez USB - wydaje się, że wgrało się poprawnie, gdyż w miejscu gdzie przy uruchomieniu był najprawdopodobniej biały napis PHILIPS na czarnym tle teraz jest cały obraz bardzo jasny ( zapewne inna grafika startowa), lecz da się wejść w menu itd. - niestety nie rozwiązało to w żaden sposób problemu.

  Miałem długą przerwę z elektroniką, gdyż wcześniej były to czasy raczej telewizorów kineskopowych. Niedawno znów wróciłem do tematu lecz były to LCD zazwyczaj oparte na Vestelu czy LG. Philips miał dla mnie zawsze specyficzne rozwiązania więc starałem się go omijać.
  Teraz jednak z Waszą pomocą, chciałbym się z tematem zmierzyć.

  Co radzicie?
  Czy może ktoś miał taki przypadek ?
  Który podzespół waszym zdaniem jest winny?

  Main : 3104 313 65392 (na naklejce S310432868591)
  logika: 3104 303 54152 ( naklejka 310432867067 7028030)
  zasilacz: naklejka: SK149.2 015.D 0011669
  2722 171 90578 REV:02
  sterownik ambilight : 3104 313 65212
  driver (jeszcze nie sprawdzałem ale obstawiam, że): RUNTK4948 TPZZ -17-Z005005U

  Na jednym z zdjęć widać ikony menu - niestety zdjęcie nie wyszło najlepiej (postaram się dziś zrobić przy zgaszonym świetle by było to lepiej widoczne).
  PHILIPS 46PFL9706K /02 - Mgliste białe plamy na czarnym tle w miejscu ikon PHILIPS 46PFL9706K /02 - Mgliste białe plamy na czarnym tle w miejscu ikon PHILIPS 46PFL9706K /02 - Mgliste białe plamy na czarnym tle w miejscu ikon PHILIPS 46PFL9706K /02 - Mgliste białe plamy na czarnym tle w miejscu ikon PHILIPS 46PFL9706K /02 - Mgliste białe plamy na czarnym tle w miejscu ikon PHILIPS 46PFL9706K /02 - Mgliste białe plamy na czarnym tle w miejscu ikon PHILIPS 46PFL9706K /02 - Mgliste białe plamy na czarnym tle w miejscu ikon
 • #2
  tomtim123
  Level 33  
  Z tego co kolega opisuje, to mi to wygląda na odklejenie kolimatorów w podświetlaniu LED. Miałem taki przypadek w LG. Po obróceniu telewizora słychać było, jak coś lata w luźno w środku.
  No i takie dziwne plamy światła były, tak jak opisujesz. Kolimatory służą do rozpraszania światła na boki ekranu, jeśli taki kolimator się odklei, to dioda LED świeci punktowo na wprost i stąd te białe plamy na ekranie. Zrób test z obróceniem telewizora, czy nic nie lata, aczkolwiek nawet jak nic nie będziesz słyszał że lata, to i tak musisz zdemontować matrycę i obejrzeć dokładnie podświetlanie.
  Jeśli będziesz miał odklejone soczewki, to je podklej w takich przeważnie trzech punktach, tylko zastosuj mocny klej nie kropelka, bo kropelka paruje i pozostanie biały nalot na wewnętrznej stronie kolimatora. Klej musi być mocny i odporny na temperaturę, bo jak się zagrzeje telewizor, to znowu ci odpadną soczewki. Pozdrawiam
  Poniżej poglądowe zdjęcie takiej soczewki, jakie stosuje się do rozproszenia światła.
  PHILIPS 46PFL9706K /02 - Mgliste białe plamy na czarnym tle w miejscu ikon
 • #3
  xyxyxy
  Level 14  
  Witam,
  dziękuję za odpowiedz, ale kolega nie przeczytał mojej wiadomości uważnie.

  Problem z odpadniętymi soczewkami też już przerabiałem, ale to nie ten przypadek.
  Gdy odpadną soczewki to z telewizora można zrobić "grzechotkę", a białe punkty są statyczne (po prostu tam gdzie jest dioda) .
  U mnie zaś jest to w formie rozmazanej mgły, która występuje jednoznacznie w miejscach gdzie powinien znajdować się jakiś jasny obraz. Dosłownie widać jak np "chodzi" się po ikonach menu , czy wyświetlany jest baner informacyjny.
  Tak więc mgliste plamy zmieniają swoje położenie w zależności od tego co powinno być wyświetlane, a nie jak w przypadku odklejonych soczewek ich położenie jest stałe.
 • #4
  tomtim123
  Level 33  
  Faktycznie, nie doczytałem. A wzięło się to stąd, że siedząc w pracy podczas przerwy przeczytałem na szybko twojego posta i tak mi się skojarzyło z moim przypadkiem z odklejonym kolimatorem w LG. W twoim przypadku, to faktycznie dziwne, może to wina T-con-a, lub main. Matryca pewnie odpada. Pozdrawiam
 • #5
  ucy7400
  Level 21  
  tomtim123 wrote:
  W twoim przypadku, to faktycznie dziwne, może to wina T-con-a, lub main. Matryca pewnie odpada.

  Zostaje jeszcze zasilacz i klawiatura.
 • #6
  GanCegall
  Level 38  
  xyxyxy wrote:
  Który podzespół waszym zdaniem jest winny?

  A który jest odpowiedzialny za obraz? zasilacz, ambilight? pomyśl...
  Opis usterki bardzo ładny, ale po co zdjęcia zasilacza i reszty?
  Pomiary w specyficznych punktach i będzie jaśniej...
 • #7
  xyxyxy
  Level 14  
  Dziękuję, za odpowiedzi.

  To, że winny najprawdopodobniej jest T-con lub main, to tyle wiem, jednak, że jest to Philips (a do marki mam pewne uprzedzenia), to nie wykluczam, że któryś element współpracujący może mieszać.
  Byłoby super, gdyby wypowiedział się ktoś kto "zęby zjadł na PHILIPSach" lub ktoś kto trafił na podobny przypadek - niestety, na cuda nie ma co liczyć - pozostaje diagnostyka - przez którą chciałbym by ktoś mnie w rzeczowy sposób przeprowadził.

  Niestety nie mam żadnej dokumentacji technicznej tego TV .
  ((( przy okazji czy ktoś wie jakie to dokładnie chassis ? )))

  Kolega proponuje pomiary w specyficznych miejscach - byłoby miło gdyby tak rozszerzyć tą myśl: co? , gdzie ? jakich wartości się spodziewać ?
  Nie bez powodu wrzuciłem ten temat do początkujących - bo problem wydaje mi się być nie szablonowy, a i przygodę z LCD niedawno rozpocząłem skrzętnie omijając PHILIPSa (( to moje tylko i wyłącznie osobiste odczucie/ respekt do tej marki)).
  Wrzucanie "złotych myśli" i dźwięcznych podsumowań w żaden sposób nie posuwa tematu do przodu. A zdjęcia wrzucam dla tego, że a nóż ktoś coś zauważy, a po drugie to sam niejednokrotnie szukam po forum co "siedzi" w środku danego modelu i w jakich pokrewnych jeszcze występuje - dlatego też większość symboli przepisuje by wyszukiwarka potrafiła to znaleźć - może komuś innemu to kiedyś pomoże (( przy okazji więc matryca to: SHARP LK460D3LB73))

  Mam też pytanie - na driverze podświetlania cały czas mruga czerwona dioda, po podłączeniu TV do sieci przy uruchomieniu krótko mignie na zielono czy żółto dioda obok - czy tak powinno być ?

  Wczoraj też przypomniało mi się, że kiedyś czytałem o przypadku, gdzie ktoś zbyt obficie, czy nie właściwą chemią mył ekran i zalał listwy matrycy - czy to jest jakiś sensowny trop ? - na wszelki wypadek wieczorem sprawdzę.
 • #8
  xyxyxy
  Level 14  
  TV udało się uruchomić.
  Po kilku testach zdecydowałem, że wymienię t-con
  ( SHARP CPWBX 4920TP ) i to był strzał w dziesiątkę.
  PHILIPS 46PFL9706K /02 - Mgliste białe plamy na czarnym tle w miejscu ikon