Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Kocioł na pellet + bufor ciepła + solary + fotowoltaika + pompa ciepła

LionMp 23 Oct 2019 19:44 8238 21
Buderus
  • #1
    LionMp
    Level 7  
    Witam,
    Wiem że sam temat już straszy, ale spróbuje się wybronić ;)
    Jestem posiadaczem domu z lat 80 o powierzchni użytkowej 220m2. Sutereny (kotłownia, garaż, pomieszczenie gospodarcze), 1 piętro(60m2), 2 piętro(60m2), poddasze (50m2). W domu mieszka 4 osoby dorosłem i dwoje dzieci.
    Ocieplenie wykonałem w zeszłym roku 15cm styropian, w tym roku piana na poddasze 25cm.
    W przyszłym roku mam dotację na kocioł pellet 8000zł no i szykuje mi się remont kotłowni. Planuję zakup EkoSilver Stallmark 24 kW lub Lazara 22 kW. Dodatkowo z dotacji dostanę solary za 3500 zł (zbiornik 400l i 4 panele solarne).
    Aktualnie zakładam fotowoltaikę 6,8 kW (zużycie aktualne za rok 4700 kWh) z programu Mój Prąd i Ulgi termomodernizacyjnej. W przyszłości mam możliwość rozbudowy ze względu na instalację naziemną i dużą działkę.
    Chcąc z redukować koszty związane z ogrzewaniem budynku zastanawiam się czy nie warto było by zastosować bufor ciepły z wężownicą na przyszłe podłączenie pompy ciepła tak aby wykorzystywać fotowoltaikę na okresy przejściowe po to aby zużyć niewykorzystane kilowatogodziny z fotowoltaiki. Jeżeli ekonomiczne by to było, to mógłbym nawet od razu zainwestować w pompę, jednak wg mnie lepiej z tą decyzją poczekać aby sprawdzić uzyski z fotowoltaiki no i sprawdzić jak kocioł się będzie spisywał.
    Moje pytanie, czy powyższa konfiguracja wg doświadczonych osób w tym temacie ma sens, ewentualnie prosiłbym o jakąś inną propozycję.
    Z góry dziękuję.
  • Buderus
  • Helpful post
    #2
    kkk6969
    Level 15  
    Wstaw 10 kw fotovoltaiki i pompę ciepła i daj sobie spokój z solarami i kotłem.
    Ja tak mam i spokój i ciepło. Ewentualnie wstaw dodatkowo klime do grzania.
  • #3
    LionMp
    Level 7  
    Dziękuje za radę aby zostać tylko przy pompie jednak mam ten piec do wzięcia praktycznie za 1/3 ceny więc jednak chciałbym skorzystać. Tak samo solary za 3500zł (solary+zbiornik 400l)
    Ciężko mi z rezygnować z powyższych, więc może sformułuje inaczej pytanie pytam. czy to będzie działało wg was i czy jest ktoś kto ma taką konfiguracje?
  • Helpful post
    #4
    Wojewoda82
    Level 28  
    Kocioł masz za jedną trzecią ceny, ale już dodatkowe graty, skomplikowanie instalacji jest gratis? Za to zapłacisz, prędzej czy później. Czy w materiałach czy w problemach ze sterowaniem.

    Solary są dobre jak masz całoroczne pewne zużycie ciepłej wody, a najlepiej w lecie największe (jakiś pensjonat, agroturystyka, mały basen itp). Inaczej robi się problem z nadmiarem ciepła w lecie, nie ma co z tym zrobić. Są sprawniejsze w wytwarzaniu energii niż fotowoltaika, ale o ile panele produkują prąd, który można szybko zużyć lub oddać do zakładu energetycznego (i kiedyś wykorzystywać 80%), to z energią cieplną z solarów jest problem z magazynowaniem.

    Chcesz zakładać fotowoltaikę, do czego spożytkujesz ten nadmiar energii z paneli, jak nie masz chyba ogrzewania opartego na prądzie? A w sumie to jest główny powód, aby zakładać panele fotowoltaiczne, czyli ogrzewanie elektryczne lub pompa ciepła.

    Zdecyduj się na jakiś wariant, ale nie miksuj wszystkiego na raz:
    - kocioł na pelet i jakieś małe solary z buforem ciepła. Mniejsze koszty inwestycji, tym bardziej z dotacją, ale stałe koszty paliwa (peletu). Ciągła obsługa
    -fotowoltaika i pompa ciepła powietrze woda od razu. Przy odpowiedniej ilości paneli fotowoltaicznych pokryjesz lub prawie pokryjesz zapotrzebowanie na energię elektryczną. Koszty inwestycyjne większe, ale docelowo prawie żadne koszty utrzymania. Praktycznie zero obługi.

    Wiem, że szkoda utracić dotację na kilka sposobów ogrzewania jednoznacznie ale pomyśl racjonalnie. Po co ci łącznie trzy źródła ogrzewania, solary, kocioł na pelet, ewentualna pompa ciepła i do tego fotowoltaika produkująca prąd? Do tego to nie jest tak,że później utrzymanie wielu systemów nic nie kosztuje...

    To tak jakbyś miał dostać dotację 70% na każdy nowy samochód jaki kupisz. To co, kupisz sobie od razu sześć, gdy potrzebujesz dwa (bo szkoda tej dopłaty 70% na każdy z samochodów)? Do tego mercedesy za 200k sztuka, zamiast jakiś innych za 70-100k sztuka?
  • #5
    LionMp
    Level 7  
    Wojewoda82,
    Bardzo dziękuje za Twoją opinie. Masz rację odnośnie rzucenia się na wszystko to na pewno nie jest dobre i na pewno nie racjonalne.
    Dom który mam naprawdę nie mam pojęcia ile faktycznie zużyje pelletu czy też ile potrzebował by prądu. Aktualnie ogrzewam drzewem w starym piecu. Jestem świeżo po termomodernizacji ścian i poddasza. Niestety ten dom będzie miał mieszaną instalacje tzn. 3/5 podłogówka, natomiast pozostała część grzejniki wysokotemperaturowe. Aktualnie jeszcze na jednym piętrze mam żeliwne grzejniki, które zostaną w przyszłym roku wymienione na aluminiowe wraz z zmianą pieca. Niestety boję się iść w 100% w pompę ciepła do ogrzania domu, nie jestem przekonany czy będzie w stanie ogrzać mój dom szczególnie przez ogrzewanie grzejnikowe. Stąd pomysł na piec z buforem, który na pewno w najgorszym przypadku ogrzeje skutecznie dom. Dzięki buforowi będe mógł zużywać nadmiar energii z fotowoltaiki przez grzałkę choćby teraz, a docelowo jak będzie opłacalne dokupienie pompy tak aby te okresy przejściowe 0 do 12 stopni ogrzewać dzięki niej.
    Ewentualnie rozważam zamiast pompy wrzucenie rekuperacji na dwa piętra ponieważ teraz mam ostatni moment na decyzje (zaczynam wykończenie poddasza w przyszłym roku)
    Solary będę miał na pewno, zrozum mnie za 3500 zł (zbiorniki + 4 panele) to naprawdę okazja. Dodatkowo jeszcze odliczę podatek dochodowy od tej kwoty. Tak więc energia z fotowoltaiki nie będzie marnowana na podgrzanie wody w okresach kwiecień/wrzesień
    Pozdrawiam
  • Buderus
  • Helpful post
    #6
    ZwieZak90
    Level 11  
    Racjonalnym według mnie jest:
    Zastosowanie podłogówki 5/5 czyli 100%
    pompa ciepła;
    gruntowa(droższy koszt instalacji, mniejsze zużycie prądu, mniej paneli potrzebnych do zasilania)
    lub powietrzna (niższy koszt instalacji, większe zużycie prądu, więcej paneli do zasilania)
    Panele fotowoltaiczne tyle żeby zaspokoiły apetyt domu i pompy.
    I cieszysz się nic nie płaceniem i nic nie robieniem.

    Jeżeli inna konfiguracja np. pellet to nie potrzebny ci bufor ciepła... ale jeśli chcesz grzać wodę dodatkowo innym źródłem to ma sens i bufor i założenie kolektorów słonecznych bo produkują ok500-600W energii cieplnej z 1m^2 no i jeśli masz mało miejsca na dachu.
    lub paneli fotowoltaicznych które zajmą ok 4x więcej miejsca przy tej samej mocy niż kolektory i będą 2x droższe ale daje ci to możliwość zamontowania dużo mocniejszej instalacji np10kW i ogrzewania domu elektrycznie grzałkami.


    Pamiętaj że zakładając pompę ciepła wytwarzasz 3-4kW energii cieplnej z 1 kW
    Jeżeli sam nie poradzisz sobie z określeniem zapotrzebowania na ciepło to zrób audyt energetyczny i będziesz wszystko wiedział co ci się opłaci a co nie. Ewentualnie na forum Ci doradzimy.

    Pompa ciepła może ogrzewać grzejniki ale musisz założyć że grzejnik ma być przynajmniej 2x większy niż normalnie inaczej lipa i sople z nosa albo rachunki ^^.
    Ja miałem 100% grzejniki w mojej instalacji z pompą ciepła i wszystko chodziło ok ale zaczęło się robić zimo więc zwiększyłem na max temperaturę na pompie ciepła do 52*C ale trzeba wiedzieć że pompa ciepła nominalnie powinna grzać do 35*C a podniesienie temperatury tak wysoko spowodowało rachunkiem z kosmosu i to tego odległego ;-)
    Po tym doświadczeniu wymieniłem wszystkie grzejniki na Klimakonwektory. Aczkolwiek planuje podłogówkę na połowie domu bo tylko na połowie jest to możliwe.

    PS: Kocioł 24kW to bardzo dużo jak na taki dom. Ne wychodź z założenia że lepszy większy bo lepiej grzeje. Nie. Kocioł ma osiągać moc nominalną przy powiedzmy -15*C i to trzeba policzyć w przeciwnym wypadku będziesz kolejnym "dusicielem" kotła i będziesz płacił niepotrzebnie większe rachunki za pellet bo kocioł magicznie będzie go spalał więcej niż powinien.
    Choć jestem młody do mam spore doświadczenie w temacie przewymiarowywania kotłów...
    Odsyłam do najlepszej według mnie strony o ogrzewaniu w Polsce ;-)
    https://czysteogrzewanie.pl/

    i do konkretnego tematu:
    https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/co-za-duzo-to-niezdrowo-dobor-mocy-kotla-weglowego/
  • #7
    LionMp
    Level 7  
    ZwieZak90 dziękuje bardzo za Twoje cenne informacje. Miałem przeprowadzony audyt energetyczny w ramach programu z dofinansowaniem na piec, zalecane mam abym wziął piec 22kW. Taki piec mam wpisany w warunkach uzyskania dotacji na ten piec. Od tamtej pory ociepliłem poddasze, robiąc sam audty na podstawie strony cieplowlasciwie wyszło, że potrzebuje minimum 18kW.
    Na ten moment zostaje przy piecu oraz solarach (montaż z dofinansowania) końcem kwietnia. Dodatkowo mam już zainstalowane panele fotowoltaiczne, przeanalizuje przez rok czy zostaje mi prąd z tej instalacji, wtedy też będę się decydował co dalej z ewentualną pompą (perspektywa 2+ lat)
    Rozmawiałem aktualnie z "pseudo" hydrauliami i nie byli w stanie jasno mi doradzić czy mam zakładać bufor czy też nie w związku z przyszłym ewentualnym montażem pompy ciepła na okresy przejściowe.
  • Helpful post
    #8
    ZwieZak90
    Level 11  
    Witam. Musisz wiedzieć że sama pompa ciepła zużyła by prawdopodobnie 4 razy tyle energii elektrycznej ile teraz zużywa twój dom i jeżeli coś zostanie to napewno nie pomoże to zbytnio. Pod pompę ciepła musisz konkretnie wyliczyć ile potrzebujesz tej energii i taką wybudować elektrownie żeby to zaspokoiła... Tzn. Musisz wiedzieć szacunkowo ile kWh Energi cieplnej wymaga dom w ciągu roku i podzielić to przez COP pompy ciepła wyjdzie Ci ile potrzebujesz energii elektrycznej. Pamiętaj że COP jest mierzone w laboratorium i w prawdziwych warunkach zawsze będzie niższe. Przy pompie gruntowej ta różnica jest mniejsza, przy powietrznej wieksza. Bo temperatura powietrza zimą potrafi tak spaść że będziesz musiał w wielkie mrozy (-20) grzać grzankami. To jest wszystko dobre tylko musisz mieć na to pieniądze i nie pomylić się w obliczeniach, każda pomyłka to koszmar w użytkowaniu lub kosztach. Pozdrawiam
  • #9
    ZwieZak90
    Level 11  
    Nie doczytałem że pompa ma być na okresy przejściowe czyli wiosna lato jesień. W takim przypadku pompa powietrzna lepiej się sprawdzi i jeśli masz 100% podłogi to nie koniecznie potrzebujesz bufor bo podłoga biedzie twoim buforem.
  • #10
    ali65
    Level 11  
    Witam
    sądzę, że takie zestawienie nie ma uzasadnienia technicznego a tym bardziej ekonomicznego. A twierdzę tak na podstawie własnego doświadczenia. W ciągu 12-u lat zmieniałem cztery razy źródło ciepła i mam nadzieję, że wreszcie to będzie ostatnie. Pierwsze trzy to były kotły węglowe- coraz lepsze i wydajniejsze ale jednak węglowe śmierdziuchy. Myślałem o pellecie ale wartość opałowa/cena nie wypadała optymistycznie i ciągle pozostawała jeszcze obsługa kotła. Przy węglu i pełnej automatycznej regulacji temperatury we wszystkich pomieszczeniach koszty nie były przerażające, ale ta brudna obsługa i ciągły smród dymu wokół domu były nie do zniesienia. Dom ma o powierzchnię 120mkw, w tym 80mkw podłogówka. W tym roku powiedziałem sobie dość - zerwałem 40mkw podłóg i zrobiłem ogrzewanie podłogowe A więc 100% podłogówka. Sam dom nie jest tak dobrze ocieplony jak ociepla się obecnie. Kolej na źródło ciepła: padło na gruntową pompę ciepła. Powietrzna odpadła z powodu większego zapotrzebowania na energię a poza tym nie chciałem już opierać się na półśrodkach. Automatyka kotłowni jeszcze bardziej precyzyjna. I tutaj pytanie z buforem czy bez? Padło na bufor-zaledwie 300l ale robi dobrą robotę jako sprzęgło hydrauliczne, dzięki temu PC załącza się naprawdę rzadko. U mnie najkrótsza pętla podłogówki ma zaledwie 20mb i gdyby tylko ona się załączyła to pompa by zwariowała przez start/stop. Pamiętajmy, że urządzenia nie zużywają się od długiej pracy tylko od częstych startów. Oczywiście miałem zamiar zamontować solary żeby jeszcze więcej zaoszczędzić, ale producent pompy przekonał mnie abym przynajmniej poczekał z decyzją do następnego roku. Po trzech miesiącach użytkowania mam pewność, że wyrzucił bym pieniądze i pracę w błoto, faktycznie przy PC solary nie mają sensu. Miesięczny koszt podgrzania CW wynosi kilkadziesiąt zł., nawet gdybym dostał solary za darmo to i tak nie opłacało by się ich montować - wniosek: czasami warto kogoś posłuchać. Koszt energii w okresie rozliczeniowym wyniósł dokładnie 30% kosztów węgla w analogicznym okresie roku ubiegłego. Aktualnie montuję fotowoltaikę o mocy 9,8 kW. Szacuję, że może mi braknąć w ciągu roku max 1000 kWh. a jeśli wyjdę na zero to będzie super. Co do montażu powietrznej PC, nie są złe tylko koszty eksploatacji będą zapewne co nieco wyższe. Większość inwestorów boi się kosztów budowy DZ ciepła gruntowej PC, ale jeśli ktoś nie boi się pobrudzić sobie rąk i ma trochę miejsca to w 2,5-4 tys. zł za koparko ładowarkę się zmieści plus własna praca, tragedii finansowej nie ma. Koszty pompy gruntowej i powietrznej są porównywalne- wiadomo jedna czy druga obowiązkowo inwerterowa, można poszukać u polskich producentów za rozsądne pieniądze i z niezłą jakością. Montujący powietrzne PC (moi znajomi) często deklarują montaż kominka jako awaryjnego źródła ciepła, pytam:po co? Jak PC to po co iść w budowę komina i kominka, za te pieniądze można spokojnie wykonać dolne źródło ciepła dla pompy gruntowej i uwolnić się od brudu i smrodu na dobre. Reasumując - moim zdaniem i z mojego doświadczenia twierdzę, że nie warto rozmieniać się na drobne, zrobić raz i mieć spokój do 20-tu lat (?). Przy takim układzie jak proponujesz narobisz się, wykosztujesz a i tak za max 2 lata wrócisz do tematu. Nie masz czasu czasu lub pieniędzy to poczekaj rok lub dwa z przebudową. Wiem co mówię bo mam to wreszcie za sobą. :)
  • #11
    Wojewoda82
    Level 28  
    No nie, koszty pompy gruntowej są jednak sporo większe. Za koszt wymiennika masz kilka kW paneli fotowoltaicznych.

    Zakładając fotowoltaikę do pompy ciepła w sumie nie interesuje cię czy będzie to pompa powietrzna z COP 3 czy gruntowa z COP 4. Więc w ogólnym rozrachunku pompa powietrzna, nawet jeśli będzie potrzebowała 30% więcej paneli fotowoltaicznych aby pokryć jej gorsza sprawność, wyjdzie taniej w inwestycji.

    Równie dobrze można zamiast pomp ciepła, po prostu postawić na kable lub maty grzejne w posadzce i więcej fotowoltaiki na dach. W kosztach inwestycyjnych wyjdzie jeszcze taniej, w eksploatacji (przy warunku ze panele pokryją zapotrzebowanie energetyczne) nawet taniej niż w pompie ciepła, bo to rozwiązanie praktycznie bezawaryjne i nie wymaga serwisu. Ewentualnie mniej fotowoltaiki (aby pokryć przynajmniej dzienną taryfę) ale zamiast kabli grzejnych, podłogówka wodna z buforem ogrzewanym grzałkami.

    Proponujesz obniżenie kosztów wymiennika przez własne prace koparką i budowę wymiennika poziomego. Ma on swoje ograniczenia jak to że w sumie nad nim może być tylko trawa.

    Więcej elementów, które mogą się popsuć w pompie gruntowej to też cecha dla której większość inwestorów wybiera pompy powietrzne.
  • #12
    ali65
    Level 11  
    Faktycznie , masz rację
    wystarczy dobudować 500mkw dachu i wio w fotowoltaikę, wystarczy na wszystko. A tak na poważnie, 2 kW fotowoltaiki w zakupie to około 6 tys.zł bez robocizny, natomiast za takę kwotę (oczywiście bez robocizny) mam wykop i 600mb rury PE. Licząc średnio uzysk z mb rury na poziomie 20W otrzymuję 12kW mocy chłodniczej. Jeśli się mylę to poproszę o sprostowanie. Kolega LionMp napisał, że ma dwupiętrowy dom o powierzchni 220 mkw czyli dachu ma niewiele ale podał też, że posiada dużą działkę więc wniosek nasuwa się sam. Przecież nie rozmawiamy tutaj o wyższości Świąt Bożego Narodzenia na Świętami Wielkiej Nocy ( chociaż akurat jest odwrotnie) a mamy komuś komuś doradzić na podstawie najlepiej własnego doświadczenia. Jednocześnie pamiętajmyże rura PE ma około 100lat "żywotności"
    a fotowoltaika? Gdy Ty będziesz za 20 lat wymieniał inwerter, kable, panele PV ja wymienię co najwyżej płyn w dolnym źródle. Niestety obaj wymienimy też PC.
  • #13
    Wojewoda82
    Level 28  
    Nie będę, wymienię za 10-12 lat kocioł gazowy na nowy za 3000 plus robota hydraulika z 700zł.

    Liczmy koszt kWh ciepła z kosztami inwestycyjnymi i serwisowania. W innym wątku dziś pisałem, ze koszt kWh z gazu wychodzi mi 20gr. Doliczając koszt serwisu 300zł rocznie i co 12 lat wymianę kotła (plus jakieś duperele do wymiany w kotle) dajmy 4500zł daje mi kWh ciepła za 26,5gr.

    Policz sobie koszt montażu każdego z wariantu instalacji (PC, fotowoltaika, gaz, węgiel pellet), jej serwisowania, wymiany po x latach itp) oraz kosztów zużytego paliwa dla danego zapotrzebowania na energię budynku.

    Załóżmy że budynek potrzebuje 10000kWh ciepła rocznie. To co policzyłem dla gazu jest właśnie dla 10 000kWh rocznie. Do tego należy doliczyć (w przypadku gazu) 2100 za gaz rocznie. Po 12 latach koszty ogrzewania gazem to łącznie 32 500 (oczywiście przy założeniu cen dzisiejszych i bez zmian), liczone pi razy ok ale lepiej chyba nie da się policzyć.

    Policz to samo dla PC powietrznej i gruntowej z i bez fotowoltaiki pokrywającej zapotrzebowanie energetyczne takiej pompy.

    Co do paneli fotowoltaicznych, nie musisz mieć wielkiego dachu na panele. Możesz założyć panele tylko na pokrycie dziennej taryfy. Wtedy okres zwrotu za panele jest znacznie szybszy.

    Wszystko trzeba dobrze policzyć. Wariant tańszy w inwestycji jak PC powietrzna i mniej paneli możę wyjść i tańszy w w sumie po x latach.
  • #14
    ali65
    Level 11  
    Poddaję się
    Masz 100% racji, niech LionMp wybuduje sobie gazociąg i faktycznie wtedy założy instalację za 3,7 tys. O tym nie pomyślałem, gapa ze mnie.
  • #15
    wnoto
    Level 34  
    LionMp wrote:
    Wojewoda82,
    BAktualnie jeszcze na jednym piętrze mam żeliwne grzejniki, które zostaną w przyszłym roku wymienione na aluminiowe wraz z zmianą pieca.


    Jak czytam takie teksty to prawie od razu wiem że ... nie wiesz co robisz tylko słuchasz mitów.
    Dlaczego wymieniasz te grzejniki ? Masz za dużo kasy ?

    Dodano po 2 [minuty]:

    LionMp wrote:
    Miałem przeprowadzony audyt energetyczny w ramach programu z dofinansowaniem na piec, zalecane mam abym wziął piec 22kW. Taki piec mam wpisany w warunkach uzyskania dotacji na ten piec. Od tamtej pory ociepliłem poddasze, robiąc sam audty na podstawie strony cieplowlasciwie wyszło, że potrzebuje minimum 18kW.


    To bez sensu było robić ocieplenie domu (styro 15cm) jeśli zyskałeś tylko 4kW.... kasa w błoto :(

    Możesz załączyć ten "audyt energetyczny" z programu dofinansowania ?

    Dodano po 5 [minuty]:

    Wojewoda82 wrote:
    Nie będę, wymienię za 10-12 lat kocioł gazowy na nowy za 3000 plus robota hydraulika z 700zł.

    Możesz się zdziwić jak niedługo kotły gazowe trafią na listę zakazanych obok kotłów na węgiel. To też paliwo kopalne. I produkują wiele syfu ... tylko nie widać go pod postacią smogu.

    Dodano po 1 [minuty]:

    ali65 wrote:
    Poddaję się
    Masz 100% racji, niech LionMp wybuduje sobie gazociąg i faktycznie wtedy założy instalację za 3,7 tys. O tym nie pomyślałem, gapa ze mnie.


    Bardzo dobrze opisałeś swoje doświadczenia. Autor wątku mając większy dom powinien pójść Twoją drogą. Niestety sporo osób jest opornych ...
  • Helpful post
    #16
    Wojewoda82
    Level 28  
    wnoto wrote:
    Możesz się zdziwić jak niedługo kotły gazowe trafią na listę zakazanych obok kotłów na węgiel. To też paliwo kopalne. I produkują wiele syfu ... tylko nie widać go pod postacią smogu.


    Nie sądzę, obecnie to w budynkach wielorodzinnych obok prądu jedyna alternatywa dla kotłów na paliwa stałe, które obecnie są passe.

    Bo raczej nie sadzisz, że w jakimś 4-5 piętrowym bloku czy kamienicy bez podłączenia do PEC, zainstalują sobie wszyscy pompy ciepła lub klimatyzatory.

    i będzie to wyglądać mniej więcej tak:
    Kocioł na pellet + bufor ciepła + solary + fotowoltaika + pompa ciepła
    albo tak:
    Kocioł na pellet + bufor ciepła + solary + fotowoltaika + pompa ciepła

    Kocioł na pellet + bufor ciepła + solary + fotowoltaika + pompa ciepła
  • #17
    ali65
    Level 11  
    już od dłuższego czasu w blokach podczas termomodernizacji montuje się jeden kocioł gazowy bądź olejowy na X mieszkań. Co stoi na przeszkodzie aby zamontować mocniejszą pompę ciepła ? Ach zapomniałem, dla Ciebie dom bez komina to nie dom.
  • #18
    LionMp
    Level 7  
    Wnoto,
    Planuje wymienić grzejniki ponieważ są potężne i ciężko nimi sterować ciepło tzn. nie ma tam aktualnie termostatów i temperatura często jest 27stopni. Wraz z zmianą pieca zostaną zmienione grzejniki + termostaty tak więc na pewno nie będzie tyle brało ciepła.
    Odnośnie ocieplenia to pisałem że poddasza, a nie domu. W zeszłym roku na poddaszu było -5stopni teraz jest tam ciepło mimo braku ogrzewania.
  • Helpful post
    #19
    wnoto
    Level 34  
    Jeśli da się wstawić do obecnych grzejników termostat ... to ja bym poszedł tą drogą. Ich akumulacyjnośc to wcale nie jest wada.

    Dodano po 2 [minuty]:

    ali65 wrote:
    już od dłuższego czasu w blokach podczas termomodernizacji montuje się jeden kocioł gazowy bądź olejowy na X mieszkań. Co stoi na przeszkodzie aby zamontować mocniejszą pompę ciepła ?


    Dokładnie TAK !!!
    Dodałbym tylko że odpowiednio zrobiona termomodernizacja działa cuda. Taki zestaw Pompa + panele PV i jeszt extra.
  • #20
    LionMp
    Level 7  
    Witam,
    Koniec marca i ostateczna decyzja podjęta. Dzięki waszym namowom oraz konsultacji z kilkoma firmami ostatecznie wykonam/wykonałem:
    1. wg ciepłowłaściwe zapotrzbowanie na energię domu 11kW + 6kW na ciepłą wodę
    2. zrezygnowałem z pieca na pelet mimo dofinansowania
    3. remont pierwszego piętra i wymiana starych grzejników na ogrzewanie podłogowe (aktualnie nie było wylewek tylko deski pod panelami)
    3. solary zamontuje z 400litrowym zbiornikiem. One głównie będą grzały wodę w lato natomiast w zimę zawsze coś podgrzeją.
    dodatkowo piec będzie podłączony pod drugą wężownice (na pierwszym piętrze jest piec kuchenny gdzie Teściowa codziennie musi zapalić na godzinę/dwie żeby ugotować :) i to się nie zmieni przez najbliższe parę lat)
    4. zamówiona pompa ciepła daikin altherma lt 14kw +9kw grzałka z 260l zbiornikiem wewnętrzym. Wyjście ciepłej wody z zbiornika solarnego będzie jako zasilanie do zbiornika pompy ciepła
    5. dodatkowo dołożę 3kW fotowoltaiki tak aby mieć owe 10kW
  • #21
    ali65
    Level 11  
    Brawo, wybrałeś odpowiedni kierunek. I tego się trzymaj.
  • #22
    LionMp
    Level 7  
    Temat zamykam. Dziękuje wszystkim za pomoc.
    Ostatecznie mam zamontowane solary, fotowoltaika i pompa ciepła

    Pozdrawiam