Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór switchów w sieci domowej 2x 4 porty

23 Paź 2019 21:15 246 7
  • Poziom 9  
    Witam szanowne towarzystwo.

Mam zamiar zbudować swoją sieć wg załączonego schematu.
    Cel jaki chce osiągnąć aby wszystkie urządzenia widziały się wzajemnie.
    Chciałbym tez uniknąć switchy przez które dane urzędownie dość znacznie zwolni
    Stąd kilka pytań:

Czy rodzaj swatcha ma wpływ czy urządzenia będą widziały się wzajemnie niezależnie od miejsca podłączenia ? Jeżeli tak jaki switch powinienem wybrać. ?
    Głównie chodzi mi o to aby na tv był dostęp do plików NAS oraz
    oraz aby był dostęp z poziomu PC do NAS.

Kolejna wątpliwość czy pc za wzmacniaczem będą miały do NAS/drukarek dostęp

Bedę miał możliwość odblokowania portów dla konsoli znajdującej się za switch-em nr 2 ?
    Pozdrawiam Filip
    Dobór switchów w sieci domowej 2x 4 porty
  • Pomocny post
    Red. Komputery FAQ
    Możesz traktować switch jako transparentny rozgałęźnik, oczywiście jest to określenie w duuużym uproszczeniu.
    Wszystko będzie się wzajemnie widziało, switch nie filtruje ruchu, więc dalej będziesz konfigurował np. przekierowanie portów na routerze (zazwyczaj UPnP starcza dla konsol itp.).
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    jasiorr napisał:
    Jeżeli tak jaki switch powinienem wybrać. ?

Na dziś switch tylko z portem 1Gb.
    Zależnie czy potrzebujesz 5 portów to np. Netgear GS105 a jeśli portów więcej, to np Netgear GS108.
    jasiorr napisał:
    Bedę miał możliwość odblokowania portów dla konsoli znajdującej się za switch-em nr 2 ?

Jeśli masz IP publiczne, zewnętrzne to tak.
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    jasiorr napisał:
    Mam zamiar zbudować swoją sieć wg załączonego schematu.
    Cel jaki chce osiągnąć aby wszystkie urządzenia widziały się wzajemnie.
    Chciałbym tez uniknąć switchy przez które dane urzędownie dość znacznie zwolni
    Stąd kilka pytań:

Skoro jesteś na etapie budowy sieci, puść do miejsca, gdzie będzie stał główny router wystarczająco dużo kabli, aby cała sieć zadowoliła się jednym switchem.

Jak dla mnie ta sieć powinna wyglądać tak:
    Router główny -> switch -> kable CAT6/6A do wszystkich urządzeń
    - NAS
    - TV
    - NV Shield
    - wzmacniacz wifi*
    - inne PC, jeśli jest taka możliwość (są one rozrysowane za wzmacniaczem)
    - konsola
    - opcjonalny pc
    - drukarka

Wystarczy 16 portowy switch gigabitowy, na potrzeby Twojej sieci nie musi to być żaden wypas, nie będziesz pewnie potrzebował żadnych zaawansowanych mechanizmów w tej sieci.

Przy wzmacniacz WiFi jest gwiazdka, bo tam bym wrzucił Unifi UAP AC PRO. Wszelkie wzmacniacze wifi (w sensie wtyczkowców z antenką czy bez mających połączyć się do słabego sygnału sieciowego i czynić cuda nie są warte uwagi. Odpowiadając na Twoje pytanie najczęściej takie urządzenia często będą tworzyć osobną podsieć dla podłączonych urządzeń.
  • Specjalista Sieci, Internet
    To co zaplanowałeś, będzie działać, ale skoro dopiero budujesz sieć, jeżeli tylko jest możliwość, zrób to wg zasad sztuki:
    - wszystkie przewody do jednego punktu w budynku, szafa krosowa w tym punkcie
    - w szafie przewody zakończone patchpanelem
    - w szafie router, jeden switch GIGABITOWY 12/16 portów, NAS
    - nie wiem co masz na myśli "wzmacniacz wifi"? Stawia się w budynku dodatkowe access pointy, np wspomniane Unifi.
    - do każdego pokoju po minimum dwa przewody, do salonu minimum cztery, przewody do alarmu, bramofonu, pieca itd
  • Poziom 9  
    Witam.
    Dziękuje wszystkim za rady i odpowiedzi,
    Musze zrobić małe sprostowanie. Niektórzy błędnie założyli że zakładam sieć być może w nowym/ remontowanym budynku. Niestety nie. Budynek już stoi i nie jest remontowany. Jest to nowe budownictwo więc w każdym pokoju znajduje się rurka która przez ściany mogę pociągnąć przewód tv/sieciowy

Obecnie moje ,,centrum dowodzenia znajduje się na parterze w salonie. Nas, Tv, Konsola, NetgearR7800 podłączony kablem LAN pociągniętym przez ścianę z modemu światłowodu Który znajduje się w pomieszczeniu gdzie biegnie każda rurka z wszystkich pokojów.
    Niestety żona narzeka na zbyt dużą ilość urządzeń/kabli w salonie więc nas konsola router muszą zniknąć z salonu.
    Router wraz z nas przenoszą się do miejsca centralnego ( mieszkam w NL, w NL każde podłączenie internetowe /tv znajdują się w skrzynce na liczniki/bezpieczniki w przedsionku.

Dlatego też schemat nie jest przypadkowy. Nas będzie podłączony pod Router, Router bezpośrednio krótkim kablem przez modem, puszczę kabel lan do salonu do switch który będzie zarządzał tv/nVidia schild oraz kolejny kabel do pokoju na górze (konsola, laptop, drukarka(przez lan )
    IC_Current napisał:

- nie wiem co masz na myśli "wzmacniacz wifi"? Stawia się w budynku dodatkowe access pointy, np wspomniane Unifi.

Obecnie używam WLAN Fritzbox Repeater ale obiecuje zastanowić się nad tym wspomnianym przez was. Obecnie Unifi kosztuje jakieś 120E więc jeszcze chwile pomęczę się z jeszcze trochę z FritzBoxem :D W zasadzie repeater potrzebny jest tylko dla telefonów (zasiąg na 2 piętrze) radzą sobie z Fritzboxem więc to jest kwestia do przemyślenia jeszcze...

Teraz do rzeczy,
    Faktycznie Switch netgeara podane wyżej są w przyjaznej cenie
    GS105 32E
    GS105 ProSafe Plus 36E
    GS108 39E

Brałem pod uwagę 1x5 ponieważ z uwagi na mój plan raczej nie będę potrzebował 8 gniazd.
    Zastanawiałem się między wersją zwykłą a pro safe, w porównywarce niby szersza możliwość konfiguracyjna dla ProSafe, natomiast wersje zwykłe mają niby dożywotnią gwarancję a pro safe 2 lata

Na chilę obecną kupiłem pro safe ale nie wiem czy słusznie
    Akurat ze switchami NG nie mam doświadczenia, więc Ci nie pomogę. Natomiast do FritzBoxa doprowadź przewód od switcha i przestaw go w tryb Access Point. Będzie zdecydowanie lepiej (prawie tak samo jak z UniFi, tylko bez pasma 5GHz)
    jasiorr napisał:
    Zastanawiałem się między wersją zwykłą a pro safe, w porównywarce niby szersza możliwość konfiguracyjna dla ProSafe, natomiast wersje zwykłe mają niby dożywotnią gwarancję a pro safe 2 lata

ProSafe jest o klasę wyżej i również ma dożywotnią gwarancje.
    Takie rzeczy sprawdzaj na stronie www producenta a nie na stronie sklepu - Morele ma często nieaktualne dane :D
    https://www.netgear.pl/business/documents/prosafe-lifetime-warranty/default.aspx
    jasiorr napisał:
    Brałem pod uwagę 1x5 ponieważ z uwagi na mój plan raczej nie będę potrzebował 8 gniazd.

W razie awarii jednego z portów przepinasz przewód i działa to dalej.