Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwsza stacja baza w domu. - Porada przy zakładaniu anteny, konfiguracja radia

Pylee 24 Paź 2019 23:53 4947 182
  • Pomocny post
    zworys
    Poziom 39  
    Pylee napisał:
    Piszecie o tym matcher-cie że się zastanawiam nad kupnem, co on takiego dokładnie robi?

Inaczej skrzynka antenowa. Dopasowuje impedancję anteny do impedancji nadajnika - tak najbardziej ogólnie mówiąc.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
    Pylee
    Poziom 5  
    A co do matcher-a znalazłem taki https://allegro.pl/oferta/matcher-zetagi-mm27-ochrona-koncowki-mocy-26-28mhz-7623752012 będzie dobry??

Widziałem filmiki na youtube jak koleś tymi pokrętłami zmniejszał SWR, jeśli dobrze wyczytałem to matcher to nic innego jak sztucznie dostrajanie anteny jeśli antena jest ustawiona jak w instrukcji i ma za duży SWR nadal.
    A jeśli u mnie ładnie się wystroi antena to nie potrzebuje matchera? bo wyczytałem że matchera wykorzystuje się tylko w ostateczności, i można bez niego pracować tylko żeby był reflektometr podpięty do kontroli SWR przy normalnej pracy ale nie wiem nigdzie nie do czytałem jak ma być ustawiony czy normalnie jak do pomiaru SWR się robi że kalibruje się i przełącza przełącznik żeby odczytać SWR czy jakoś inaczej. Może mi ktoś troszke to rozjaśnić bo nie wiem czy dobrze rozumiem.
    gumisie
    Poziom 41  
    Pylee napisał:
    Szkoda kasy.
    Przy dobrze zestrojonej antenie, tego typu "ustrojstwo" jest zbędne, wręcz niepożądane.

Edit;

Pylee napisał:
    Może mi ktoś troszke to rozjaśnić bo nie wiem czy dobrze rozumiem.
    Gdybym to ja miał tak podstawowy dylemat, zajrzałbym np; Link
    Pylee
    Poziom 5  
    Szczerze nie za bardzo kumam, nie można tego inaczej wytłumaczyć prościej? heh. ;D
  • Pomocny post
    gumisie
    Poziom 41  
    Pylee napisał:
    Szczerze nie za bardzo kumam, nie można tego inaczej wytłumaczyć prościej?
    Kurcze blaszka, jak można prościej?
    Podsyłamy linki.
    Otrzymałeś kilka fachowych porad od Kolegów: zworys, Novile.
    Więc o co tak naprawdę chodzi?

Reflektometr to urządzenie służące do pomiaru SWR, niezbędne do zestrojenia konkretnej instalacji nadawczo-odbiorczej na jak najniższy WFS.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Pomocny post
    Novile
    Poziom 34  
    Pylee napisał:
    Bardzo dobry tylko cena powala na kolana!
    gumisie napisał:
    Szkoda kasy.
    Zgadza się, w tym przypadku tak.
    gumisie napisał:
    Przy dobrze zestrojonej antenie, tego typu "ustrojstwo" jest zbędne, wręcz niepożądane.
    Roch , to jest prowokacja! Obaj wiemy (chyba?) jak się DX-uje na CB?
    Pylee napisał:
    A jeśli u mnie ładnie się wystroi antena to nie potrzebuje matchera? bo wyczytałem że matchera wykorzystuje się tylko w ostateczności,
    Skoro wiesz lepiej od DX-Mana, co przepracował kilka tysięcy godzin na DX-ach to nie kupuj. Tylko jak twoja antena Ci się ładnie zestroi na mnitorze Alfa Tango ( nie mogę podać częstotliwości, bo to nielegalne) a potem będziesz chciał podać wywołanie na monitorze Echo-Echo(też nie mogę podać częstotliwości, bo to nielegalne) to zobaczysz jak będzie się radio grzało. Zrozum, że rady podawane odnośnie matchera na CB to są rady dotyczące jedynie wąskiego pasma CB na którym anteny specjalnie zaprojektowane się jako tako stroją, ale i tak każda antena tak naprawdę odpowiada tylko jedna , jedyna częstotliwość pracy a potem się ona już rozjeżdża. To jest matematyczna funkcja czyli każdemu argumentowi ze zbioru X przyporządkowany jest jedna i tylko jedna wartość ze zbioru Y. To musisz zrozumieć. A im np. jest cieńsza antena tym wężej się stroi, są baty samochodowe co się wręcz stroją na 2-3 kanały a potem jest katastrofa. Producent już tak leci w ...... , że robi antenę na 27,180MHz i ona na 2 kanały w bok czyli na 17-18 i na 20-21 jeszcze jako tako ma SWR 1,5 a potem leci w górę. A na 27,180MHz ma 1,1 SWR.
    W przypadku anten bazowych jest tak samo. Nie bez powodu anteny bazowe są "grubsze" jak np.Spectrum 1600 .
    Ale jak kupisz Kippera, to on m dość cienki promiennik i to będzie pracowało w zakresie 40-tu kanałów jako tako.
    Jak myślisz na co krótkofalowcom w radiotelefonach amatorskich skrzynki antenowe( czyli takie matchery tylko mocniejsze)? przecież to zawodowcy i każdy sobie antenę umie dostroić a do każdego pasma ma osobną często antenę. To na co im skrzynka antenowa??
    Pylee
    Poziom 5  
    Cytat:
    Skoro wiesz lepiej od DX-Mana, co przepracował kilka tysięcy godzin na DX-ach to nie kupuj.

Nie napisałem że wiem lepiej, tylko wyczytałem, kolega wyżej zarzucił mi że nie szukam informacji, szukam ale wiadomo szukać a zrozumieć to co się wyszukało to dwie rożne rzeczy, dla tego to co wyszukałem i zrozumiałem napisałem tutaj czy to się potwierdza, w żadnym razie nie podważam czyjegoś zdania, przecież widać że się nie znam i mogę pisać głupoty.

Cytat:
    Reflektometr, to urządzenie służące do pomiaru SWR, niezbędne do zestrojenia, konkretnej instalacji nadawczo/odbiorczej, na jak najniższy WFS.

To akurat wiem że służy do ustawiania anteny "zestrojenia" i pomiaru SWR, pisaliście że jest on potrzebny to okej ale pytanie moje było jak go ustawić do pracy ciągłej z radiem jak ustawić przełączniki w refl, czy tak jak do pomiaru SWR się robi, że kalibrowało się do końca skali gałką i przełącznikiem w dół się odczytywało swr i zostawić tak, czy jakoś inaczej reflektometr ustawiacie do pracy z radiem??, nie chce niczego zepsuć dla tego pisze do was czy dobrze to rozumiem, bo z tego co zrozumiałem to trzeba cały czas kontrolować SWR na nadawaniu żeby się nie rozjechał bo jak się rozjedzie np będzie 3.0 to mogę spalić radio bo się wtedy grzeje więc chyba trzeba ustawić reflektometr na pomiar swr jak się stroiło antenę do ciągłej pracy z radiem tak?

Bo zestroić antenę umiem przynajmniej tak mi się wydaje, bo czytałem trochę i swoją antenę na mobilu sam stroiłem rok temu i wyszło 1.2 SWR 20 kanale.
    Z tym prościej chodziło mi żebyście powiedzieli który przełącznik ustawić na jakiej pozycji i tyle a kolega rzucił linkiem gdzie są jakieś symbole a ja z fizyki i matmy leże w ogolę nie kumam czarna magia, dzięki za link ale nic z tego nie rozumiem.

Dla was to jest proste i czujecie się jak ryba w wodzie, ja niestety się uczę czytam googluje i sie pytam was czy dobrze rozumiem to co czytam upewniam sie żeby nie robić błedów i potrzebuje waszego potwierdzenia dla tego w 2-3 zdaniach jest tyle pytań,
    myślałem że kupie radio zasilacz antenę i to tylko tyle i mogę sobie już nasłuchiwać i prowadzić łączności, a dowiedziałem się że musze dołożyć do instalacji np reflektometr i matacher wpiąć którego do końca jeszcze nie ogarniam.

Dziękuje od razu z góry za pomoc wam wszystkim wiem że pewnie jestem trudny ale wole zapytać czy dobrze kumam niż coś klikać i nie daj boże coś spalić.
    gumisie
    Poziom 41  
    Novile napisał:
    gumisie napisał:
    Roch , to jest prowokacja! Obaj wiemy (chyba?) jak się DX-uje na CB?
    Oj tam, zaraz prowokacja.

Pylee napisał:
    słyszałem o jakiś stegach A/B/C/D to żeby wybrać C i ustawić tzw. "5 piątki" czy "0 zera" jeśli w tym radiu to występuje, ale nie widziałem żadnych literek przy pokrętłach A/b/c/d.
    Obejrzyj np. ten filmik :Link
    Z niego dowiesz się, że to CB posiada również reflektometr.
    Pylee
    Poziom 5  
    Dzięki wielkie kolego, skoro radio posiada reflektrometr to ten mój farun jest już nie potrzebny tak czy nie?

Z tego co wyczytałem w googlach bo non stop siedzę teraz bo na prawde do tematu cb-radia wkreciło mnie już nawet wcześniej ale zawsze jakoś tylko mobil, to ktoś napisał że przy korzystaniu z radia cały czas reflektometr ma być ustawiony na przełącznik 100W REF i SWR, wtedy bede mógł odczytać jaki mam SWR podczas nadawania, to teraz pytanie to tak ma być? wole was się poradzić.

O matcherze też troszke po czytałem to zrozumiałem z tego że go się stosuje jak np na kanale 19 mamy wszystko ok antena ładnie zestrojona to na innym kanale np może SWR sie rozbiec i wtedy można matcherem ten SWR "dostroić do częstotliwości" o to w tym chodzi dobrze kumam? wtedy radio sie nie grzeje bo pracuje jak powinno, a co wtedy z tym fine i course bo koleś z filmiku miał ustawione na równo i powiedział że to 5 piątki, to skoro PL pracuje w 0 zerach to jak to mam ustawić? czy przy zmianie systemu na PL mi sie 0 ustawi??.
    Przełącznik fine i course odpowiada też za częstotliwość że można dostroić? bo myślałem kupić miernik częstotliwości?? bo gdzieś chyba tak widziałem że ktoś napisał.
    Widziałem też że pasmo mam ustawić na C bo też gdzieś to wyczytałem.

Proszę was tylko o poradę czy dobrze to rozumiem, szukam informacji na necie, nie że siedzę sobie i czekam na gotowe bo są tacy, ale niektóre rzeczy ciężko zrozumieć jak wspomniałem fizyka nie jest dobrą stroną. Na mobilu jak cały czas byłem to żadna to technologia była, teraz chęci są na bazę przyszły i chce jakoś to ogarnąć i przy okazji na uczyć się obsługiwać to wszystko chociaż na poziomie podstawy.
  • Pomocny post
    Novile
    Poziom 34  
    Pylee napisał:
    Dzięki wielkie kolego, skoro radio posiada reflektrometr to ten mój farun jest już nie potrzebny tak czy nie?
    Kolejny błąd w myśleniu!W takim radiu aby Ci pokazywało SWR trzeba przełączyć przełącznik i wtedy Ci wskazuje SWR, ale nie wskazuje niczego innego np. odbioru korespondenta! Masz tylko jeden ustrój pomiarowy a służy do wszystkiego. Zatem trzeba mieć miernik liniowy. Najlepszy byłby krzyżowy, bo pokazuje jednocześnie moc i SWR. Ja miałem na początku zwyczajny reflektometr, ale z dwoma okienkami i jedno pokazuje wtedy moc a drugie SWR. Kuba, musisz kontrolować SWR podczas nadawania, to ważne przy DX-owaniu i nie tylko.
    Pylee napisał:
    bo myślałem kupić miernik częstotliwości?? bo gdzieś chyba tak widziałem że ktoś napisał.
    No właśnie i tu mój błąd, bo ja miałem Jascksona I, ale mój był wyjątkowy. Miałem go z dorobionym osobno na kablu miernikiem częstotliwości i to miernik wskazywał zarówno odbiór jak i nadawanie. A nie myślałeś o innym radiu? Ja miałem kilka radio na CB SSB. Najlepsze radio jakie miałem to RCI2950, ma dokładnie wszystko co powinno mieć takie CB wstęgowe. I nawet miałem z nowych wypasione K-PO DX-5000 V7, ale jednak to nie to, co moje stare radio.
    Za takiego RCI 2950 to jak dobrze poszperać w necie, to można trafić nawet za 400-500zł. Dlaczego chcesz koniecznie Jacksona 2? Miałem też Dragona Clintone-a , on jest bez wyświetlacza częstotliwości i faktycznie brak komfortu podczas pracy na nim. I to go miałem naprawdę mocnego. Bardzo dobrym radiem jest Galaxy Uranus, miałem i polecam.
    Kuba przemyśl sobie to, bo szkoda wysypać ze 7-8 stów za Jacksona 2 jak za 2/3 z tego można mieć porządnym sprzęt i przy prawidłowej eksploatacji nie do zajechania. Matcher też szukaj do 50zł używany. Nie daj się wkręcić na nowe rzeczy typu ten ZETAGI, bo to są tylko dwa pokrętła i nie ma ca co dać 200zł. Miernik kup nawet takiego Faruna on kosztuje 100zł i masz krzyżak, Nie kupuj żadnego DF-a bo to jest szajs.Jak masz czas to czasem można trafić przyzwoity krzyżowy miernik za 5-6 dych używany i to firmowy. Nawet ostatnio gdzieś widziałem i to nawet z zestawem kabli był za 8 dych jak nowy moc do 1kW,
    Pylee
    Poziom 5  
    Dzięki za odpowiedź!

Mam reflektrometr farun fs 145, czyli jednak dobrze wyczytałem że przełączniki ustawiamy na 100w ref, kalibruje gałką do końca skali i przełącznik na swr żeby mieć pod kontrolą SWR podczas nadawania.

Z tym radiem czemu chce koniecznie to jest tak że już go mam od wczoraj kupiłem wersje odblokowaną jackson II 12W w AM od kolegi praktycznie nówke w dobrej cenie, antene zamówiłem Sirio GPE 27 5/8 V2 z koszykiem do tygodnia ma przyjść.

Jak wiecie to odpiszcie mi czy dobrze rozumiem jeśli chodzi o reflektometr swr, konfiguracji radia i z tym matcherem dwa posty wyżej zadałem pytania.
    Novile
    Poziom 34  
    Pylee napisał:
    Mam reflektrometr farun fs 145, czyli jednak dobrze wyczytałem że przełączniki ustawiamy na 100w ref, kalibruje gałką do końca skali i przełącznik na swr żeby mieć pod kontrolą SWR podczas nadawania.
    Totalnie nie tak to ma być.
    1.Ustawiasz przełącznik funkcyjny PWR/SWR na SWR
    2.Ustawiasz przełącznik funkcyjny FWD/REF na FWD
    3.Przyciskasz nadawanie PTT i pokrętłem kalibracji ustawiasz wskazówkę na koniec skali i puszczasz nadawanie PTT.
    (PTT to przycisk na mikrofonie od nadawania)
    4.Przestawiasz przełącznik funkcyjny FWD/REF na REF i przyciskasz nadawanie PTT i odczytujesz ze skali wartość SWR-u

Oto film dla rozjaśnienia sytuacji.
    https://www.youtube.com/watch?v=bx_DrcC98YM

Matchr dobrze rozumiesz, nim korygujesz sobie SWR na danym kanale.

I wreszcie rusz ..... się bo Ci wysłałem na PW linki do aukcji to może sobie tam coś zobacz.
    Jeszcze taka informacja odnośnie miernika częstotliwości- taki standardowy wyświetlacz będzie Ci pokazywał tylko częstotliwość podczas nadawania. Jest on wpinany w szereg z anteną.
    gumisie
    Poziom 41  
    Pylee napisał:
    Może i dobrze "wyczytałeś", lecz moim zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie aby jednak obejrzeć ten filmik (wizualna instrukcja obsługi reflektometru): Link
    Pylee
    Poziom 5  
    Tak właśnie ustawiałem SWR jak stroiłem antene w mobilu jak ten Pan z filmiku, tylko pytanie cały czas moje brzmi czy przy używaniu radia mój reflektometr ustawiam właśnie na wskazanie/strojenie SWR jak na filmiku i zostawiam tak i nadal korzystam z radia??

Dopiero zauważyłem że mam wiadomości, widzę że w tym reflektometrze co wysłałeś to tylko wybiera sie moc gałką nie ma wiecej przycisków, to wystarczy jego podłączyć wybrać odpowiednią moc i to wszystko? jak mam radio 12watt w AM to musze na 100w ustawić?
    Novile
    Poziom 34  
    Pylee napisał:
    Dopiero zauważyłem że mam wiadomości, widzę że w tym reflektometrze co wysłałeś to tylko wybiera sie moc gałką nie ma wiecej przycisków, to wystarczy jego podłączyć wybrać odpowiednią moc i to wszystko? jak mam radio 12watt w AM to musze na 100w ustawić?
    Tak w takim krzyżowym to jest fajnie bo jedna strzałka Ci wskazuje moc a w miejsce przecinania się wskazuje Ci SWR. Tak w twoim przypadku na 100W.
    Pylee napisał:
    Tak właśnie ustawiałem SWR jak stroiłem antene w mobilu jak ten Pan z filmiku, tylko pytanie cały czas moje brzmi czy przy używaniu radia mój reflektometr ustawiam właśnie na wskazanie/strojenie SWR jak na filmiku i zostawiam tak i nadal korzystam z radia??
    Tak , masz mieć ustawione na SWR.
    Pylee
    Poziom 5  
    Szukam matchera z wyłącznikiem to słabo mi to wychodzi.
    Novile
    Poziom 34  
    Pylee napisał:
    Szukam matchera z wyłącznikiem to słabo mi to wychodzi.
    Spokojnie, daj sobie trochę czasu. Z czasem coś się pojawi na rynku wtórnym. Zasilacz masz dobry? Do takiego radia to trzeba mieć tak minimum 5A prądu ciągłego. Więc zasilacz minimum 5/7A. Jak większy to lepszy.
    Pylee
    Poziom 5  
    Na razie póki co nie musze kupywać tak myśle reflektometru krzyżowego bo mogę na swoim działać.

Czyli robię tak przełącznik ustawiam na 10w FWD drugi przełącznik ustawiam na SWR, wciskam wtedy nadawanie na mikrofonie kalibruje do końca skali i przełączam przełącznik na 100W REF i mam wynik SWR rzecz jasna, i reflektometr zostawiam w spokoju i pracuje na radiu wtedy przez cały czas chyba już ogarniam.

A jeśli zmienię kanał na inny to też reflektometr muszę wtedy skalibrować tak?

Zasilacz mam taki jak na aukcji: https://allegro.pl/oferta/zasilacz-cb-radio-13-8v-5-7a-7612920168, ale moge wymienić na wiekszy 10A w sklepie.

Z tym przełącznikiem fine coarse znalazłem taką informacje z dokumentu wkleje niżej.

"funkcje FINE/COARSE.

Coarse, to płynne przestrajanie częstotliwości radia, zarówno nadajnika jak i odbiornika. W środkowym
    położeniu potencjometr ma tzw. zatrzask i w tym ustawieniu radio standartowo zestrojone jest w rastrze
    piątkowym (kanał 19 = 27.185), jednak że skala regulacji umożliwia przestrojenie radia w zakresie
    +/- 7 khz, co daje możliwość pracy w „zerach”, „trójkach” czyli na dowolnej częstotliwości w obrębie
    jednego kanału. Czyli nie ma kłopotu przy łącznościach krajowych jak i zagranicznych.

Fine, to funkcja przydatna w zasadzie tylko na SSB. Jest do dokładne dostrojenie odbiornika do naszego
    rozmówcy. Nadajnik pozostaje na częstotliwości ustawionej pokrętłem coarse. Funkcja jest potrzebna
    w emisjach jednowstęgowych. Zdarza się, że nadajnik i odbiornik nie stoją idealnie w tej samej
    częstotliwości, co na SSB ma bardzo duże znaczenie"

I tu mam pytania, kolega jeden wspomniał tutaj że w PL pracujemy w 0 zerach czyli przełącznik Coarse ustawić jak? jedną pozycje w lewo na zatrzasku mam jeśli na środku to 5 piątki? Rozumiem że System ustawić na pasmo C tak? do odbioru 19.

Przełącznik Fine chyba raczej nie działa w AM tylko na SSB.
    gumisie
    Poziom 41  
    Novile napisał:
    Do takiego radia to trzeba mieć tak minimum 5A prądu ciągłego.
    Adam, do President Jackson II (odblokowany), SSB około 25W, moim zdaniem 10A to minimum.
    Novile
    Poziom 34  
    Pylee napisał:
    I tu mam pytania, kolega jeden wspomniał tutaj że w PL pracujemy w 0 zerach czyli przełącznik Coarse ustawić jak? jedną pozycje w lewo na zatrzasku mam jeśli na środku to 5 piątki? Rozumiem że System ustawić na pasmo C tak? do odbioru 19.

Przełącznik Fine chyba raczej nie działa w AM tylko na SSB.
    Nie w tym rzecz, nie rozumiesz bo cały czas mylisz sobie SSB z AM-em. W Polsce w AM-ie pracujemy w zerach. Ale w SSB sobie szukasz gdzie ktoś nadaje i tam się dostrajasz.
    Oba pkrętła działają zarówno w SSB jak i w innych modulacjach. Tylko Fine nie odczujesz w AM-ie ale w SSB już tak. To jest precyzer. Na SSB musisz idealnie się stroić na odbiorze bo inaczej nie zrozumiesz co ktoś mówi, tam nie ma nośnej fali i jest tylko modulacja, będziesz z wysoko to głos będzie na odbiorze jak po Helu a jak za nisko to jak u spitego Byka. Wejdź na wstęgi i posłuchaj. pokręć sobie pokrętłami tylko to w dzień jak będzie propagacja.
    gumisie
    Poziom 41  
    @Novile Temat "rozwojowy", lecz "jałowy.
    Ja na miejscu Autora tematu, odpuściłbym sobie te teoretyczne dywagacje.
    Fakt, od czegoś trzeba zacząć, lecz biorąc pod uwagę Twoją wiedzę Kol.Pylee , ja bym nie kombinował z dodatkowymi "czterdziestkami" a zwłaszcza z pasmem 10m (TX :!: ).
    Zacznij od podstawowej i podstaw.

Ja "odpadam".

Pozdrawiam.

R
    Pylee
    Poziom 5  
    Cytat:
    ja bym nie kombinował z dodatkowymi "czterdziestkami" a zwłaszcza z pasmem 10m (TX :!: ).

Gumisie: dzięki za odpowiedzi wiem że pewnie trudny jestem do zrozumienia ale dzięki.

I nie chodzi mi o kombinowanie tylko jak mam ustawić radio, system to wiem że PL to mam zrobione a w funkcji mam czyerdsiestki a,b,c,d itd przeczytałem gdzieś żeby ustawić pasmo C, a fine i coarse jak ustawić na środku czy inaczej? Wybieram AM i powinna byc polska 19.

A na wstęgach mogę wtedy te inne "czterdziestki" wybierać.

Novile: a z tym reflektrometrem moim co napisałem wyżej z ustawieniem do pracy radia to dobrze robię?
    Novile
    Poziom 34  
    Novile napisał:
    1.Ustawiasz przełącznik funkcyjny PWR/SWR na SWR
    2.Ustawiasz przełącznik funkcyjny FWD/REF na FWD
    3.Przyciskasz nadawanie PTT i pokrętłem kalibracji ustawiasz wskazówkę na koniec skali i puszczasz nadawanie PTT.
    (PTT to przycisk na mikrofonie od nadawania)
    4.Przestawiasz przełącznik funkcyjny FWD/REF na REF i przyciskasz nadawanie PTT i odczytujesz ze skali wartość SWR-u
    Wyraźnie Ci opisałem jak dziecku krok po kroku i tak masz to robić, to jedyna prawidłowa możliwość. Jak masz tak ustawione to w dowolnej chwili przestawiasz przełącznik SWR/PWR na PWR i sobie moc odczytujesz, bo akurat funkcja REF jest pod tym tą samą pozycją, co 100W więc masz farta z tym. Jak chcesz nadal SWR , to z powrotem na SWR.
    Co do zmiany kanału, w sumie powinno się kalibrować na każdym kanale osobno, ale Ty powinieneś robić to na każdej 40-tce, na której będziesz chciał pracować. Chodzi o duże różnice w częstotliwości. Generalnie antena bazowa 5/8 to nie mobilówka i takie bazowe anteny lepiej, bo szerzej pracują . Dlatego w obrębie np. 40kanałów SWR będzie raczej "stał w miejscu", ale już 100 kanałów na bok będzie się rozjeżdżał i to w zależności gdzie sobie ustawisz najlepszy anteną. My z kolegami zawsze optimum ustawialiśmy na Alfa Tango, bo na tym monitorze najwięcej się siedziało.
    Jak Ci SWR się zacznie rozjeżdżać, to właśnie do tego jest matcher i nim korygujesz. No oczywiście nie mam tu mowy o tym, że masz uszkodzoną antenę i SWR nieskończoność a Ty go matcherem oszukasz. Nie ma takiej opcji, matcher ma też określone możliwości. Są skrzynki antenowe co ponoć nawet metalowy parapet, albo karnisz są w stanie "dopasować", ale to bez sensu bo sprawność takiej "dopasowanej anteny" jest do niczego.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Novile
    Poziom 34  
    Cytat:
    Andrzej Janeczek chyba nie wiedział, że podawanie tych częstotliwości jest nielegalne i zamieścił je w książce "CB radio":
    Może wiedział, a może nie wiedział, a może wówczas nie było to w ten sposób prawny traktowane. Jak jesteś taki bystry to zauważyłeś na pewno napis Czechosłowacja w tekście. Dziś mało kto z młodzieży wie co to słowo znaczy. :)
    Nie napisałem że jest to przestępstwo ani wykroczenie. A i jeszcze jedno. Pan Janeczek to podał w swojej książce a tu jest Forum prywatne, nie moje i ktoś wymyślił jakie tu zasady panują. Niestety nie ma wśród tych zasad nakłaniania ludzi do pracy poza pasmem CB bez dodatkowych uprawnień , pasmo CB jest określone zakresem częstotliwości 26,960-27,405MHz, więc muszę się do tego stosować. Czy jeszcze czegoś kolega nie zrozumiał? Bo takie łapanie mnie za słowa jest trochę upierdliwe.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    zworys
    Poziom 39  
    Świetnie tylko spójrz na datę tego postu - w tym czasie wiele się zmieniło. Skończyła się "wolnamerykanka" na pasmach a UKE działa coraz energiczniej. Co do zakresu to kol. Novile podał zakresy nośnej a kolega był łaskaw podać pełną szerokość pasma ( nośna + modulacja ), w sumie to samo.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    gumisie
    Poziom 41  
    Cytat:
    Kolega Novile nie pisał o nośnych tylko o "określonym zakresie częstotliwości".
    Pomylił się albo po prostu nie zna obowiązującego prawa.
    A Ty znasz ?.
    Na terenie RP, dozwolona częstotliwość (TX) w paśmie CB: 26,960 > 27,405 MHz.
    Rodzaje modulacji oraz moc to:
    AM = 4W
    FM = 4W
    SSB, do 12W.

Pozdrawiam.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1