Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra RM820S Condor- głowica magnetofonowa

młody641 01 Jan 2020 21:57 2733 40
Przewód Toplex
    młody641
    Level 4  
    Witam

No chyba udało mi się kupić wreszcie prawidłowy i sprawny mechanizm z elektroniką bo to co miałem niestety nie do podniesienia. Mam takie jedno pytanie, bo naczytałem się na forach (i tu i na forum Condora) o tym wadliwym UL i pływaniu obrotów i chciałbym wykonać tą modyfikację z pominięciem tego układu. Tutaj wyżej ktoś pisał że to pomaga i uzdrawia magnetofon na długie lata. Czy mógłby ktoś potwierdzić że ta modyfikacja naprawdę działa i jak ją wykonać krok po kroku?

Mam taki silnik w zapasach (i on ma chyba regulacje obrotów bo ma potencjometr w środku. Czy będzie pasować do tego typu przeróbki? Załączam foto.

• Przewód Toplex
  • Helpful post
    Sanjose
    Level 30  
    Silnik powinien ruszyć przy napięciu 12V. Trzeba sprawdzić. Nie sprawdzałem tej przeróbki w modelu z autostopem na szczotkach. Ja sobie przerobiłem na auto stop optoelektroniczny (przekładka elektroniki).

A więc tak:

Pomysłodawcą tej przeróbki jest kol. parsifal7 z forum elektroda.pl i za jego wskazówkami wykonałem tą modyfikację.

Magnetofon musi być sprawny, nie może wywalać autostopu po kilku sekundach

Potrzebne:
    - Lutownica
    - Nowy silnik z wbudowanym stabilizatorem obrotów. (Mitsumi (japońskie), Sanko, Sankyo, Mitsubishi, Mabuchi (japońskie), Sony, Marantz, Matsushita, Nidec itp.)
    - Kółko pasowe do tegoż silnika o mniejszej średnicy niż to co jest oryginalnie, nie koniecznie musi być potrzebne, jeśli silnik ma szeroki zakres regulacji obrotów można użyć oryginalnego kółka. (Jak kiedyś zajrzę do swojego egzemplarza to podam konkretny wymiar kółka bo nie pamiętam co tam włożyłem).
    - Pasek napędowy do nowego kółka, musi być krótszy jeżeli użyjemy kółka o mniejszej średnicy, rozmiar dobieramy doświadczalnie.
    - Dobre chęci :).

No to jedziemy:
    - Usuwamy dławik L 801 (autostop na szczotkach) / zworę L 801 (autostop optoelektroniczny)
    - Usuwamy kondensator C 801
    - Usuwamy zworę znajdującą się między złączem XC 804 a rezystorami R 807 i R 804
    (UL 1901 już jest odłączony od układu.)
    - Z wtyczki zasilającej silniki odlutowujemy przewody zasilające silnik koła zamachowego (na schemacie chyba oznaczenie SG).
    - Usuwamy stary silnik razem z filtrem RC i tym metalowym kubeczkiem
    - Plus zasilania dla nowego silnika bierzemy z miejsca gdzie przylutowany był minus kondensatora C 801 (bramka tyrystora zasilającego VT 803)
    - Minus zasilania dla nowego silnika bierzemy z miejsca łączenia małej zwory z tandemem diod VD 801 oraz VD 802
    - Napięcie z takiego podłączenia powinno wynosić około 12V (u mnie wynosi 11,4V) i powinno być stabilne
    - Montujemy nowy silnik i ustawiamy prawidłowe obroty

Poniżej ilustracja z płytki drukowanej co należy usunąć (Na prośbę mogę wykonać fotografię jak to wygląda w praktyce):

Nie montujemy tej blaszki miedzianej na silnikach gdyż powodujemy zwarcie dla silnika zbierającego taśmę, tym samym można uszkodzić elektronikę sterującą lub sam silnik!!!!

Z doświadczenia powiem że japońskie silniki mają bardzo szeroki zakres obrotów 3V - 16V.
    Co do paska to nie może być zbyt luźny, bo na kasetach C-90 mogą być spadki prędkości przesuwu taśmy. Przy dobrym pasku nawet C-120 nie będą stanowiły problemu :)
    U mnie magnetofon po tej modyfikacji działa ponad rok i nie zauważyłem żadnego problemu.

Powodzenia!
    młody641
    Level 4  
    Dziękuję za informacje i obszerny poradnik, ja tylko chcę wiedzieć czy ten silnik co jest na foto będzie dobry?i skąd wziąć mniejsze koło napędowe? Nie może być to oryginalne?

Dodano po 40 [minuty]:

I czy ta przeróbka obejmuje silnik dolny? Pytam dlatego że wg. Proadnika na schemacie Sg to nie jest silnik dolny tylko gôrny
  • Przewód Toplex
    Sanjose
    Level 30  
    Koło pasowe można dokupić sklepie z modelami RC czy czymś takim. W poradniku przeróbka dotyczy tylko silnika dolnego, ten co kręci kołem zamachowym.
    młody641
    Level 4  
    Dobrze, ale jeszcze chcę sie upewnić czy mój silnik (który pokazałem na foto) jest na pewno dobry? Pytam bo miałem dwa takie silniki tyle, że w jednym mimo prawidłowego podłączenia nie działała regulacja obrotów (oczywiście w innym magnetofonie). Jak sprawdzić zanim wsadzę do mechanizmu Condora czy w tym silniku działa regulacja obrotów? Da się to jakoś zmierzyć?

Dodano po 3 [minuty]:

Czy można prosić ewentualnie o zdjecie tej przeróbki na płytkach magnetofonu. Zanim wykonam u siebie to chcę zobaczyć jak to wygląda?
    młody641
    Level 4  
    Postanowiłem póki działa zostawić oryginał, trzyma równo obroty w miarę stabilnie (nawet na taśmach C90). Kiedy padnie to dopiero zabiorę sie za modyfikacje. Muszę tylko zdobyć oryginalne paski i będzie ok.

A przy okazji mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie generator kasowania (klawisz RECORD) odbija bezpośrednio po wciśnięciu. Wszystkie pozostałe funkcje działają prawidłowo. Co może powodować takie zachowanie generatora nagrywania? Testowane na kasecie nie zabezpieczonej (do nagrywania)
    młody641
    Level 4  
    Dobra poradziłem sobie chyba, problemem był styk wykrywający kasetę (to znaczy ten co sprawdza czy kaseta ma tzw. Języczek zabezpieczjący przed zapisem). Po poprawie styków przycisk nie odbija w trakcie pracy tylko odbija w trybie stop.
    Nie zamykam tematu bo może się przydać ale dziękuję wszystkim za porady i pomoc :)
    Sanjose
    Level 30  
    Silnik z regulatorem obrotów da się sprawdzić poza magnetofonem, wystarczy podłączyć silnik do zasilacza 12V min. 500mA i powinien ruszyć. A sprawdzenie czy obroty się zmieniają to po prostu patrzysz na ośkę silnika czy wolniej lub szybciej się kręci przy regulacji potencjometrem na stabilizatorze.

Jutro wykonam zdjęcia i nagram film jak to funkcjonuje :)
  • Helpful post
    Sanjose
    Level 30  
    Obiecane zdjęcia oraz film poglądowy jak to wszystko gra:
    Film:

Jak widać kręcenie potencjometrem RP 801 nie zmienia szybkości obrotów.

Zdjęcia:
    Unitra RM820S Condor- głowica magnetofonowa Unitra RM820S Condor- głowica magnetofonowa Unitra RM820S Condor- głowica magnetofonowa

Proszę nie zwracać uwagi na to w jakim stanie jest płytka wykonawcza magnetofonu, wyciągnąłem ją z piwnicznego topielca ;).
    młody641
    Level 4  
    Dziękuję za relację foto wideo. Przyda się na pewno :)

Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

A ten niebieski rezystor co jest na foto z kabelkami to też ważną rolę odgrywa czy to fabryczny jakiś jest?
    Sanjose
    Level 30  
    Oryginalnie był tam rezystor ale był zwęglony, sprawdziłem opór i podmieniłem na nowy o tych samych parametrach kilka lat temu.
    Nie jest to część przeróbki. Gdyby tak było podałbym stosowną informację.