Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Moment rozruchowy silnika - Nietypowa wartośc momentu rozruchowego względem znam

Chart210 24 Oct 2019 19:43 579 8
Relpol
 • #1
  Chart210
  Level 9  
  Witam bardziej doświadczonych kolegów,

  Chciałbym poruszyć jedną kwestię która nie daje mi obecnie spokoju. Wykonuję właśnie badania (typowe pomiary charakterystyk ) silnika indukcyjnego. Co prawda wykonałem je w dwóch wariantach, przy oryginalnym fabrycznym wirniku, oraz mocno zmodyfikowanym, jednak nie różnice pomiędzy nimi stanowią moją obawę. W toku badań wykonałem prosty układzik do pomiaru momentu obciążenia silnika. Cały zestaw składa się z silnika, hamulca wiroprądowego oraz właśnie układu mierzącego moment opartego na czujniku tensometrycznym podłączonym do banalnie prostego układu Arduino ( prostota i oszczedność czasu ). Do tej pory wyniki były poprawne, czujnik pokazywał wiarygodne wartości momentu z zakresu 0-5,5 Nm w zależności od tego jak mocno obciążałem hamulec wiroprądowy. Postanowiłem zmodyfikować ten układ aby móc zmierzyć również moment rozruchowy. Wirnik został w ten sposób zablokowany, aby przy rozruchu mógł jedynie stworzyć nacisk na czujnik, ale uniemożliwić dalszy obrót. Silnik został przyłączony bezpośrednio do sieci, poprzez stycznik i przekaźnik czasowy ustawiony na około sekundę. Tym sposobem stworzyłem prosty układ do pomiaru momentu, przy którym silnik pracuje na zwarciu przez bardzo krótką chwilę i mierzy moment rozruchowy. Sposób ten wyczytałem w jednym z akademickiej instrukcji ćwiczeń laboratoryjnych i dostosowałem pod swoje potrzeby. Jakie było moje zdziwienie gdy po kilku próbach uśredniony wynik takiego momentu rozruchowego wyniósł dla jednego wirnika 14,5 Nm a dla drugiego 8,4 Nm. Oznacza to że oba te wyniki są znacznie wyższe od momentu znamionowego. Z tego wiem to moment rozruchowy zgodnie z typowymi charakterystykami w literaturze powinien być mniejszy, a nie większy od znamionowego, dlatego też unika się rozruchów pod pełnym obciążeniem, z obawy o możliwość utknięcia . A może to kwestia tylko orientacyjnego wykreślenia tych charakterystyk, bez zachowania proporcji w literaturze i jednak jest to możliwe ? Silnik jest trójfazowy i ma moc 800 W.

  Z góry dziękuję za pomocne odpowiedzi
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • Relpol
 • #2
  Berend
  Level 16  
  Popatrz dobrze na charakterystyke mechaniczną silnika asynchronicznego.
  Jest coś takiego jak moment krytyczny.
  W pierwszej chwili czasowej, moment rozruchowy jest mniejszy od znamionowego, ale on rośnie osiągając
  wartość krytyczną (moment maksymalny), następnie maleje osiągając wartość znamionową przy znaminowym obciążeniu.

  Jest coś takiego jak przeciążalność silnika indukcyjnego, charakteryzuje ona, ile razy moment krytyczny jest większy od momentu maksymalnego
 • #3
  Chart210
  Level 9  
  Na przykładzie tej grafiki : Moment rozruchowy silnika - Nietypowa wartośc momentu rozruchowego względem znam
  Mi się wydaje że tak naprawdę chodzi dokładnie właśnie o ten moment w pierwszej chwili czasowej, gdzie n=0 a s=1, bo moje koło jest zablokowane mechanicznie, silnik nie rozwija żadnej prędkości przy tej próbie. Według mojego rozumowania, jesteśmy więc w punkcie oznaczanym jako moment rozruchowy Mr i nie poruszamy się dalej w żadną ze stron wykresu, moment maksymalny jest dalej, przy innej wartości poślizgu, gdy silnik już rozwinie jakąś prędkość. Ale jak sam przyznałeś początkowo moment ten jest mniejszy od znamionowego, więc niestety nadal nie rozumiem jak to się ma do moich wyników i jak to interpretować. Zmierzyłem moment maksymalny zamiast rozruchowego ? Jakoś nie mogę się z tym pogodzić, skoro wirnik jest nieruchomy.
 • Helpful post
  #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  Chart210
  Level 9  
  Jak mam być szczery to zawsze od wszystkich tak słyszałem i na charakterystykach również tak było zawsze zaznaczane, moment rozruchowy poniżej znamionowego, ale skoro wykonałem próby przy pełnym obciążeniu silnika i ruszył przy rozruchu bezpośrednim to na logikę znaczy ze faktycznie musi być większy. Wiem ze punkt jest gdzieś na stabilnej części, pomiędzy sk a s=0, ale pewnie jest to orientacyjne położenie jedynie. Zawsze lepiej się upewnić dlatego pytam.
 • Helpful post
  #6
  tob53
  Level 21  
  Żeby nie "teoryzować":), spojrzałem do danych silników klatkowych takich większej mocy znanego producenta, standardowo moment rozruchowy 0,9 - 1,2Mn a specjalne wykonanie 1,4 - 1,7 Mn, moment krytyczny ( mniej więcej tyle samo przeciążalność momentem ) 1,7 - 2,5 Mn.
  W starej literaturze zalecają wykonanie pomiarów w różnych położeniach wirnika.
 • Helpful post
  #7
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #8
  tob53
  Level 21  
  W moim przypadku z kart katalogowych producentów silników, np. firmy EMIT, oczywiście w żadnej mierze nie neguję Twoich danych. Typów silników, mocy itp. jest na tyle, że pomieszczą różne wartości związane z poruszaną kwestią.
 • #9
  Chart210
  Level 9  
  Koledzy rozwiali wątpliwości, wspomogli wiedzą, już wszystko wiem, dzięki ze wszelką pomoc i załączniki.