Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Play InternetPlay Internet
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Softstart do pompy hydroforu - silnik 1,3kW/1F

24 Paź 2019 20:34 732 8
 • Poziom 14  
  Potrzebuję zrobić soft start do hydroforu 1,3kW/1F (silnik z kondensatorem Omnigena).
  Niestety pomimo przeczytaniu forum elektrody i np wątku "Softstart do pompy hydroforu - silnik 3kW" nic oni nie wniosło bo gość nie otrzymał odpowiedzi.

  Ja mam trzy gotowe rozwiązania problemu tylko potrzebuję waszej porady:
  1) Drogie rozwiązanie czyli falownik z allegro "Falownik INVT 1,5kW 1F skalarny GWARANCJA 2 LATA" cena 515zł. Czy ten się nadaje i o jakiej mocy falownika potrzebuje jeśli na silniku napisano 1,3kW? Czy na moc znamionową ~1,3kW+10% ?

  2) Tanie rozwiązanie czyli soft start elektroniczny w postaci AVT1226. Tam jest za słaby przekaźnik jestem tego świadom ale on sterowałby kolejnym przekaźnikiem SSR np "PRZEKAŹNIK PÓŁPRZEWODNIKOWY FOTEK SSR-40A AC-AC".

  3) AVT1226 + SSR mechaniczny MITSUBISHI Stycznik AC-1 20A-używany-S-N11 230V (używany) 50zł. Jeśli mechaniczny to tylko MITSUBISHI bo te praktycznie się nie psują w porównaniu do reszta innych marek (info od elektryka z kopalni czyli z pierwszej reki).

  Czy rozwiązanie 2 i 3 zda egzamin czy musi koniecznie być falownik i dlaczego?
  Powód zastosowania.
  Potrzebuję tylko ograniczyć bardzo duży prąd rozruchowy silnika (na pewno kilkanaście Amper lub więcej).

  Czy po wyłączeniu silnika 1,3kW/1F nie powstaje czasami szpilka napięciowa? Jeśli tak to chciałbym też ją zniwelować/złagodzić.
  Jak by cos fi można zrobić =1 to się nie obrażę ;)
 • Play InternetPlay Internet
 • Poziom 42  
  Zapytam się , trochę przekornie - ile startów pompy oczekujesz/ masz w ciągu np. 5 minut? - bo jeden , czy dwa starty nie spowodują zakłócenia w sieci, czy zadziałania zabezpieczenia.
 • Poziom 14  
  5*60=300/10=30
  Nie liczyłem nigdy ale od 1 do 30 startów.
  Hydrofor załatwił mi już jeden inwerter (podejrzewam, że przez udar prądowy), więc potrzebuje zabezpieczenia. Prosiłbym odpowiedzi na temat dotyczący pytań a nie gdybanie czy mi to potrzebne.
 • Play InternetPlay Internet
 • Poziom 42  
  batot napisał:
  5*60=300/10=30
  Jak to mam rozumieć?
  A pytam o potrzebę, bo wielokrotnie instalowałem hydrofory, czy regulowałem ciśnienie załączania/wyłączania, ale nie spotkałem się jeszcze, by załączanie takiego silnika wpływało na instalację elektryczną, by potrzeba było instalować softstart. Owszem, spotyka się to urządzenie np. w dużych szlifierkach kątowych, ale tam jest to uzasadnione, nie tylko dużym poborem prądu przy rozruchu, ale też zrywaniem maszyny przy rozruchu, co wpływa także na bezpieczeństwo użytkownika.
 • Poziom 34  
  batot napisał:
  Potrzebuję zrobić soft start do hydroforu 1,3kW/1F (silnik z kondensatorem Omnigena).
  ...
  1) Drogie rozwiązanie czyli falownik z allegro "Falownik INVT 1,5kW 1F skalarny GWARANCJA 2 LATA" cena 515zł. Czy ten się nadaje i o jakiej mocy falownika potrzebuje jeśli na silniku napisano 1,3kW? Czy na moc znamionową ~1,3kW+10% ?

  Ten falownik i inne podobne przystosowane są do silników trójfazowych, tylko zasilane są jednofazowo, więc do silnika z kondensatorem się nie nadają.
 • Poziom 14  
  @stanislaw1954
  Jak twoim operatorem energetycznym (OSD) jest duża firma to Cie to nie interesuje czy szpilki prądowe im zaszkodzą.
  Natomiast jak sam będziesz produkował prąd to wtedy udary prądowe mogą cię zacząć obchodzić, bo mogą sporo szkód narobić (narobiły już).
  Zresztą silnik to nie wszystko bo jak włączasz transformator toroidalny np mojego 1250VA/230VAC nieobciążonego to prądy magnesujące są tak duże, że prawie zawsze leci zabezpieczenie typu B 25A o ile nie "wstrzelisz się" przy włączeniu blisko napięcia 0V. Więc wiesz sytuacji takich jest wiele.

  @czesiu
  Trochę mnie zmartwiłeś ale ok czyli falownik odpada.
  W takim razie pozostaje ostatni dylemat co lepiej wybrać do tego zadania SSR elektroniczny (ad.2.) czy mechaniczny (ad.3.)?
 • Poziom 8  
  Witam.
  Zastosowanie falownika do pompy MH 1300 raczej mija się z celem. Falownik jako przetwornica częstotliwości wymaga aby uzwojenia silnika były odporne na wyższą niż standardowa temperaturę. Pompa o której mowa jest raczej niskiej klasy,stąd głównie stosuje się ją do zestawów hydroforowych sterowanych łącznikiem ciśnieniowym. Szukałem podobnego rozwiązania u siebie do podlewania, z racji małego napływu wody do studni, musiałem podzielić zraszacze na sekcje. Jak mam wodę, uruchamiam wszystkie na raz, jak nie mam dzielę na części dlatego, wykorzystuję falownik. Mój wybór padł na pompę TS MK 5/8
 • Poziom 14  
  Wczoraj wpadł mi do głowy po przestudiowaniu internetu, że softart mógłby zastąpić dławik nie powodujący strat mocy wyskalowany na 7A.
  Nie wiem jak duży rdzeń toroidalny potrzebuje ale pierwsze próby nie przyniosły żadnych pozytywnych rezultatów z dwoma małymi toroidalnymi dławikami.
  Wiem od tego jest inny dział (projektowanie) i tam będę musiał udać się po konsultacje. Zmiana silnika + zmiana falownika raczej nie wchodzi w grę bo sofstart jest paronastokrotnie tańszy.
 • Moderator Samochody
  Na działce mam malutki hydrofor 24 L i przy podlewaniu pompa się włącza i wyłącza 2-3 razy w ciągu minuty. Włączenie pompy daje duże uderzenie hydrauliczne. Przy hydroforze jest elektroniczne zabezpieczenie przed suchobiegiem (zostało z czasów gdy pompa była przy hydroforze i czerpała wodę z kopanej studni) i mechaniczny wyłącznik ciśnieniowy. Obecnie jest studnia wiercona i pompa zanurzeniowa 1F Grundfos (nie znam dokładnego typu) o mocy ok 700 W. Założyłem softstart jak do szlifierki i działa bardzo dobrze. Pompa włącza się płynnie, nie ma żadnego uderzenia. Pozostała jednie kwestia wyłączenia (któremu nadal towarzyszy szarpnięcie).