Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atomic 5W - Brum 100Hz i wzbudzanie

24 Paź 2019 21:15 279 12
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich,
    Zmontowałem niedawno znaną i lubianą kopię wzmacniacza Soldano Atomic 5W na płytkach Marvela i schemacie Painlusta z linku. Generalnie wzmacniacz gra całkiem ładnie i głośno, ale wzbudza się przy rozkręconych potencjometrach Gain -100% Master - 50% i słychać brum 100Hz (screen z oscyloskopu załączony) oraz szum.
    Wzmacniacz został złożony dokładnie według schematu zamieszczonego pod wyżej wskazanym linkiem, z jedną modyfikacją, którą jest przełącznik trioda - pentoda.
    Transformatory to TS 40/29/676 i TG 2.5-1-666. Lampy 2x 6n2p-ew i 6p14p-ew.
    Napięcia pod obciążeniem: anodowe - 250V (dodano rezystor 500R), żarzenie - 7V. Masy spotykają się w jednym wspólnym punkcie, wydaje się że nie zrobiłem żadnej pętli masy. Gniazda wejściowe i wyjściowe plastikowe izolowane, potencjometry umasione przez obudowę.

Przeczytałem chyba wszystkie tematy na tym i konkurencyjnym forum, związane z przydźwiękami i wzbudzaniem, ale niestety nie udało mi się znaleźć rozwiązania problemu. Zacząłem od wymiany rezystorów symetryzujących 100R na 200R - brum bez zmian. Wymieniłem diody w prostowniku, oraz kondensatory na 100uF - problem nadal występuje. Przeniosłem przeniosłem zasilanie siatki drugiej 6p14p na drugą lampę preampu, jak sugerowano w jednym z wątków. Sprawdziłem inne ustawienia transformatorów, oraz zaekranowałem kable sygnałowe idące do TG. Podmieniłem elektrolity w preampie na 100uF, posprawdzałem także wszystkie rezystory. Żadna z wymienionych czynności nie zmniejszyła ani trochę brumu. Na koniec zmontowałem wszystko na nowo jeszcze raz, ale dalej jak brumbił tak brumbi... Kiedy wyłączam zasilanie anodowe i wzmacniacz gra jeszcze na energii z kondensatorów, brumu nie słychać, co mogło by sugerować, że problemem jest zasilacz. Dodatkowo brum zmniejsza się jak skręcam potencjometry mid i treble.
    Bardzo proszę o porady :)

Atomic 5W - Brum 100Hz i wzbudzanie Atomic 5W - Brum 100Hz i wzbudzanie Atomic 5W - Brum 100Hz i wzbudzanie Atomic 5W - Brum 100Hz i wzbudzanie Atomic 5W - Brum 100Hz i wzbudzanie
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Kolego punkt podłączenia masy może powodować takie przydźwięki. Czasem warto masę podłaczyć przy pierwszym kondensatorze filtra anodowego a chassis podłączyć do masy jak najbliżej wejścia sygnału. Niektóre przewody masz skręcone i owinięte folią . Ta folia jest gdzieś podłączona do masy ? Jeśli nie to jest to błąd.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Symetryzacja napięcia zarzenia rezystorami pozwala zmniejszyć brum c F= 50Hz. Brum z F=100Hz powstaje z za niedostatecznej filtracji anodowego napięcia czy nieudanego montażu, co i potwierdza się zniknięciem brumu po odłączeniu wzmacniacza od sieci. Nie widzę również konieczności ekranowania drutów sieci od gniazda i bezpieczników do włącznika i transformatora, uwzględniając ich maksymalną odległość od gniazda wejścia i pierwszej lampy. Tym więcej, że nie uziemiony ekran przynosi więcej szkody czym korzyści.Miej na myśli że przy testowaniu wzmacniacza obowiązkowo należy podłaczyć do gniazda wejście gitarę czy połączyć jego z masą rezystorem, nominał którego dorównuje wyjściowemu oporowi gitary, owak przy rozłączonym wejściu powstanie przeszkód i wzbudzenia nie uniknąć.Ci należy umiejscawiać miejsce powstania problemu .Weź kondensator 100-470nF x 400V i kolejno łącz przez jego z masą siatki i anody lamp 6N2P. Jeśli łączenie siatki czy anody jednej z lamp ( w większości wypadków to pierwsza lampa ) wywoła zniknięcie brumu - przyczyna powstaje w poprzednim punkcie schematu.
  • Poziom 10  
    aksakal napisał:
    Weź kondensator 100-470nF x 400V i kolejno łącz przez jego z masą siatki i anody lamp 6N2P.

Połączenie anod lub drugiej siatki pierwszej lampy 6n2p (piny 1, 2 lub 6), lub 2 anody drugiej lampy 6n2p powoduje zniknięcie brumu.

aksakal napisał:
    Jeśli łączenie siatki czy anody jednej z lamp ( w większości wypadków to pierwsza lampa ) wywoła zniknięcie brumu - przyczyna powstaje w poprzednim punkcie schematu.

Mówimy tutaj o zasilaczu, czy o filtrach w preampie?

Na początku sprawdzę zalecenia kolegi zworys i przeniosę punkt masy bliżej wejścia. Ekrany z przewodów zasilających, już usunąłem. Dziękuje za sugestie.
    Edit: Przeniesienie masy spowodowało że wzmacniacz wzbudza trochę później, ale nie usunęło brumu.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Napięcie 7V do zarzenia maksymalne dopuszczalne dla tych lamp i znacznie skraca ich żywotność. Taki wzrost napięcia , szczególnie dla nowych, nie używanych lamp, nie rzadko bywa nawet przyczyną wzbudzenia. Sprawdź jaki będzie efekt po połączeniu styków gniazda WEJŚCIE między sobą i przez rezystor 10-22kOm , a także nóżki 7 1 lampy 6N2P z masą przez kondensator 100n-220n. Zmierz również napięcia na elektrodach lamp i wyloz wyniki pomiarów.
  • Poziom 10  
    aksakal napisał:
    Napięcie 7V do żarzenia maksymalne dopuszczalne dla tych lamp i znacznie skraca ich żywotność.

Zbiłem delikatnie rezystorem. Teraz jest HT_DC =6V i HT_AC=6,3V.

aksakal napisał:
    Sprawdź jaki będzie efekt po połączeniu styków gniazda WEJŚCIE między sobą i przez rezystor 10-22kOm

Zwarcie Wejścia - 100Hz nie słychać, przy Gain 100% i Master 50% zaczyna być słyszalny szum.
    Przez rezystor 10k lub 22k - nic sie nie zmieniło, szumi i brumi

aksakal napisał:
    a także nóżki 7 1 lampy 6N2P z masą przez kondensator 100n-220n

Łączyłem 7 nóżkę do masy przez kondensator 220n, wynik: szum lekko wycięty, brum głośniejszy.

aksakal napisał:
    Zmierz również napięcia na elektrodach lamp i wyłóż wyniki pomiarów.

zworys napisał:
    Kolego jaki typ sieci masz w domu? Do gniazdek dochodzi instalacja trójprzewodowa?

Budynek ma 2 lata. Instalacja typu TN-S, wszystkie gniazdka z przewodem ochronnym.
  • Poziom 39  
    Bolo1234 napisał:
    Instalacja typu TN-S, wszystkie gniazdka z przewodem ochronnym.

Pytałem bo widzę PE podłączony do chassis.
    Bolo1234 napisał:
    Zwarcie Wejścia - 100Hz nie słychać, przy Gain 100% i Master 50% zaczyna być słyszalny szum.
    Przez rezystor 10k lub 22k - nic sie nie zmieniło, szumi i brumi

To świadczy że problem leży w w pierwszej lampie - czy po podaniu sygnału ten brum też jest czy ginie? Na drugim zdjęciu widać "wiszący w powietrzu" ekran od przewodu sygnałowego wejścia. Powinien być podłączony jedną stroną do masy
  • Poziom 10  
    zworys napisał:
    czy po podaniu sygnału ten brum też jest czy ginie?

Ciężko mi powiedzieć. Jak gitara jest podłączona i tłumię struny to słychać brum, po uderzeniu w struny słychać głośno gitarę i chyba nie słychać brumu. Posłucham jutro dokładniej, dzisiaj oszczędzę sąsiadom pobudki w środku nocy :)

zworys napisał:
    Na drugim zdjęciu widać "wiszący w powietrzu" ekran od przewodu sygnałowego wejścia. Powinien być podłączony jedną stroną do masy

Podłączyłem go do masy, przed ostatnimi pomiarami.
  • Poziom 39  
    Bolo1234 napisał:
    Jak gitara jest podłączona i tłumię struny to słychać brum, po uderzeniu w struny słychać głośno gitarę i chyba nie słychać brumu

Można darować sąsiadom.... Z tego wynika że duży sygnał użyteczny maskuje brum ale on dalej jest. Te duże rezystancje międzystopniowe też mogą powodować podatność na zakłócenia.
    Na próbę proponuje podłączyć masę z zasilacza do płytki razem z masą wejścia czyli do łączówki z lewej strony płytki.
    Przewody do trafa głośnikowego nie muszą być ekranowane, wystarczy że będą skręcone ze sobą jak te do żarzenia.
    Nie wyłożyłeś wyniki wymiaru napięcia na katodach lamp. Jak eksperyment spróbuj odłączyć kondensator С1 od katody 1 lampy ( nóżka 8 ).
  • Poziom 10  
    Brakujące napięcia na katodach naniesione:

aksakal napisał:
    Jak eksperyment spróbuj odłączyć kondensator С1 od katody 1 lampy ( nóżka 8 ).

Już kiedyś próbowałem usunąć ten kondensator - przester jest trochę mniejszy, ale dalej słychać brum i szum

zworys napisał:
    Na próbę proponuje podłączyć masę z zasilacza do płytki razem z masą wejścia czyli do łączówki z lewej strony płytki.
    Przewody do trafa głośnikowego nie muszą być ekranowane, wystarczy że będą skręcone ze sobą jak te do żarzenia.

Połączyłem na szybko przez krokodylka i nie było poprawy. Po powrocie z weekendu sprawdzę jeszcze raz porządnie.
    Nie typowe dla tego schematu napięcie na elektrodach 2 lampy 6N2P. Spróbuj zamienić miejscami lampy 6N2P i wymierzyj napięcie. Odłącz wyprowadzenie С2 od anody ( 6 nozka) i połącz je z masą. Przywróć potencjometr GAIN od min. do max. Niewielki szum przy max - norma. To będzie jeszcze jednym potwierdzeniem, że problem powstaje na wejściu. Spróbuj polepszyć filtrację anodowego napięcia 1 triody, dodaniem filtru RxCx. Na żal na twoich zdjęciach niemożliwie zrozumieć czy jest zjednoczona obudowa metalowa potencjometrów z masą.Atomic 5W - Brum 100Hz i wzbudzanie