Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy Chiny staną się samowystarczalne na rynku pamięci?

ghost666 26 Paź 2019 11:33 465 2
 • Czy Chiny staną się samowystarczalne na rynku pamięci?
  Nie jest tajemnicą, że Chiny chcą być ważnym graczem na światowym rynku pamięci. Ale co muszą zrobić, aby urzeczywistnić swoją wizję i jak wpływ Chin wpłynie na rynek? To bardzo istotne pytania, na które odpowiedzi pojawić mogą się w najbliższym czasie. Najnowszy raport opublikowany przez Objective Analysis, stara się już teraz na nie odpowiedzieć. Drugi rok z rzędu firma badawcza opublikowała spojrzenie na chińską strategię wzrostu sektora pamięci, powiedział główny analityk Jim Handy, ale już w 2015 roku kraj ten produkował sporo półprzewodników, których używa w swoich granicach.

  "Wcześniej, kiedy kraj próbował dostać się do półprzewodników, było to głównie dlatego, że chcieli konkurować z innymi krajami", powiedział Handy. "Teraz powodem, dla którego chcą produkować pamięci, jest samowystarczalność".

  Dlaczego teraz jest to tak istotne? Jak wskazuje Handy, amerykańskie taryfy celne sprawiły, że samowystarczalność w zakresie półprzewodników jest dla Chińczyków pilną sprawą. Niedawne sankcje, nałożone na chińskiego producenta telefonów komórkowych ZTE, doskonale to ilustrują. "To dało [ZTE] znaczący impuls do uniezależnienia się od Stanów Zjednoczonych na tak wiele sposobów, jak to możliwe".

  Jednak Handy zauważył w wspominanym raporcie, chiński rząd nie jest zainteresowany dostarczaniem układów pamięci dla reszty świata, zamiast tego jest zainteresowany zmniejszeniem swojej zależności od zagranicznych źródeł na zakup układów o łącznej wartości 117 miliardów dolarów. Poza samowystarczalnością jest także chęć przejęcia zysków, które są obecnie osiągane w ramach łańcucha wartości, który nie znajduje się jeszcze w Chinach. Wszystko to doprowadziło do powstania inicjatywy ?Made In China 2025?.

  W 2015 roku mniej niż 20% chipów wykorzystywanych w Chinach wyprodukowano w tym kraju. Nieco agresywnym celem jest, aby liczba ta osiągnęła 40% do 2020 roku i 70% do 2025 r. W międzyczasie w ciągu ostatnich 40 lat sprzedaż elektroniki w regionie Azji i Pacyfiku wyraźnie wzrosła, odpowiadając za ponad połowę światowej sprzedaży półprzewodników.

  Handy powiedział, że to nie brak funduszy, które stanie drodze planom. Kluczową przeszkodą jest to, że Chiny nigdy wcześniej tego nie robiły. "Nie mają żadnego wyrafinowania technicznego i zdolności produkcyjnych i jest to dziedzina, w której muszą się wiele nauczyć". Obecnie kraj ten rekrutuje ludzi aby przyspieszyć, szczególnie z Tajwanu i Korei, często po zawyżonych zarobkach; "Są to ludzie, którzy nigdy wcześniej nie pracowali razem w zespole. Prawdopodobnie napotkają pewne trudności w sprawnym przeprowadzeniu działań" mówi Handy.

  Wzrost gospodarczy Chin następuje w czasach niskich cen na rynku pamięci dzięki nadwyżce pamięci DRAM i pamięci Flash, a chociaż jego udział w rynku pamięci nie spowoduje nadmiernej podaży, to wydłuży czas trwania. Ta przedłużona nadwyżka przyspieszy dalszą konsolidację na rynku pamięci DRAM, ale konsolidacja ta ostatecznie nastąpiłaby nawet bez udziału Chin. Wejście Chin nie spowoduje konsolidacji rynku Flashu NAND, podsumowuje raport.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1335223

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9464 postów o ocenie 7217, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  khoam
  Poziom 35  
  ghost666 napisał:
  Handy powiedział, że to nie brak funduszy, które stanie drodze planom. Kluczową przeszkodą jest to, że Chiny nigdy wcześniej tego nie robiły. "Nie mają żadnego wyrafinowania technicznego i zdolności produkcyjnych i jest to dziedzina, w której muszą się wiele nauczyć". Obecnie kraj ten rekrutuje ludzi , aby przyspieszyć, szczególnie z Tajwanu i Kori, często po zawyżonych zarobkach; "Są to ludzie, którzy nigdy wcześniej nie pracowali razem w zespole.

  Mają wystarczająco dużo kasy, aby zatrudniać inżynierów z "Zachodu" i to wcale nie jest powód do radości.
 • #3
  krisRaba
  Poziom 28  
  ghost666 napisał:
  Nie mają żadnego wyrafinowania technicznego

  Lol, aż musiałem zobaczyć w oryginale cóż to za wyrafinowanie :lol: "sophistication" może być tłumaczone jako "doświadczenie" i nieco lepiej pasuje to do kontekstu ;) Wiem że Google to tak głupio tłumaczy, ale i Googla można czasem poprawić :lol: