Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Thelia Condens rodzaj sterowania pogodowy vs pokojowy czy łączony ?

27 Paź 2019 10:42 312 9
  • Poziom 9  
    Witam,

mam prośbę o pomoc w następującej kwestii, Thelia Condens 18, w budynku jednorodzinnym,nowym, podłogówka zasilana bezpośrednio z pieca.
    Poprzedni sezon, piec pracował na temp. zadanej na kotle, wygrzewał budynek.

Aktualnie, nowy sezon, budynek do zamieszkania i ...no właśnie, przy okazji przeglądu rocznego poprosiłem serwisanta o podłaczenie czujnika zewnętrznego,który kupiłem w komplecie z piecem.
    Serwisant stwierdził,że pogodówka nie do końca się sprawdza, zwłaszcza w okresach przejściowych, czujnik np. z uwagi na wiatr, "zmusza" piec do grzania, a temperatura w domu,akurat tego nie wymaga.

Jego zdaniem, lepszy byłby sterownik pokojowy.

I teraz poczytałem trochę, oryginalny Saunier Exacontrol e7c, ma coś takiego jak modulowanie temperaturą zasilania,rozumiem,że jeśli ustawię na kotle 38 stopni, to jego modulacją będzie w zakresie od x do 38 stopni, czy dobrze myślę? Istotne jest to z uwagi na nieprzegrzewanie podłogi.

Pogodówka, no tutaj ustawiając krzywą ustawiamy zakres temp. zasilania, czyli np. na podstawie informacji z czujki zewnętrznej będzie nam piec modulował temperaturą w konkretnym zadanym zakresie.

Ewentualnie opcja następna połaczene EXa i pogodówki lub pogodówki i zwykłego regulatora on/off.

Założenia są takie,że trzymamy w miarę stałą temperaturą bez żadnych obniżeń wyłączeń itp.Chodzi też o to by sterowanie było mało skomplikowana, mnie często nie ma w domu,a żona ... :)

Jeśli miałby być on/off to np. coś takiego Link

Reasumując, czy faktycznie sama pogodówka w Thelii może być kłopotliwa?
    Sama Exa ...?Jesli faktycznie moduluje, utrzymujemy stałą temperaturę może okaże się wystarczająca.
    Połaczenie sterowników z czujką zewnętrzną, przerost formy nad treścią, czy może jednak w przypadku sytuacji wskazanej przez serwisanta dobre rozwiązanie, piec uruchamiany czujnikiem zewnętrznym, jest blokowany regulatorem pokojowym?

pozdrawiam
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Ja miałem pogodówkę w połączeniu ze sterownikiem pokojowym i po jednym sezonie wyrzuciłem pogodowy, zostawiłem sam sterownik wewnętrzny.
    Przy podłączonym czujniku zewnętrznym nie szło wyregulować temperatury na piecu, szczególnie jak zrobiło się trochę cieplej np. w słoneczny dzień, to od razu temperatura na piecu w dół, a w domu zimno. A np. przy mroźnych nocach temperatura na piecu wzrastała, a w nocy nie potrzeba znowu ostro grzać - tym bardziej, że na sterowniku pokojowym z reguły na noc ustawia się niższą temperaturę.
    Być może mój piec miał takie krzywe spalania, ale nie byłem w stanie go wyregulować. Teraz mam na stałe ustawioną temperaturę na piecu i praktycznie go nie dotykam.
  • OptexOptex
  • Poziom 9  
    Dzięki za opinię, a pytanie też Saunier czy coś innego?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Ja bym na twoim miejscu zamontował oba. Zawsze później można z któregoś zrezygnować.
    W przypadku podłogówki to bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniej krzywej grzewczej.
    Znam przypadki gdzie pogodówka się nie sprawdziła (albo użytkownik nie chciał poświęcić czasu na znalezienie odpowiednich ustawień) i znam przypadki gdzie pokojowy termostat (załącz/wyłącz) przy podłogówce się nie sprawdził (za duże wahania temp.).
  • Poziom 9  
    ls_77 a pytanie mam odnośnie Exacontrol, czy dobrze myślę,że jeśli ustawię na piecu jakąś temp. zasilania to w/w sterownik jej nie przekroczy i modulować będzie tylko do tej zadanej?
    drugie pytanie, czy instalując pogodówkę iść w sterownik SD(ebus), czy wziąć zwykły on/off?

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Ja preferuję regulatory firmowe (nie termostaty on/off). W pierwszej kolejności działa regulacja pogodowa, a w drugiej modulacja pokojowa.

Ad. pyt. 1. - to nie wiem.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Jeżeli ustawiasz temperaturę na piecu (bez pogodówki) to piec będzie do niej grzał wodę i nie będzie jej przekraczał (czasami podczas podgrzewania lekko), ale ogólnie będzie się wyłączał po jej osiągnięciu - sterownik pokojowy tylko włącza/wyłącza piec w zależności od ustawionej na nim temperatury i nie ma to wpływu na temperaturę grzania wody na piecu
    Jak dołożysz pogodówkę to ustawiasz krzywą spalania na piecu (a nie temperaturę) i piec będzie grzał do temperatury jaka wychodzi mu z ustawionej krzywej i temperatury zewnętrznej.
  • Poziom 9  
    Opis sterownika:

"Regulacja modulacyjna – większy komfort, większa oszczędność

Sposób pracy regulatorów z grupy EXACONTROL E opiera się na regulacji modulacyjnej – regulator przez cały czas analizuje temperaturę pokojową i dostosowuje do niej moc kotła. Podczas, gdy typowe regulatory On-Off sterują kotłem poprzez ich włączanie i wyłączanie, regulator modulacyjny zmniejsza lub zwiększa moc palnika."

Zwiększenie mocy palnika rozumiałem jako modulowanie temperatury.

Ale ok, mam czujnik zewnętrzny to go podłączę, a regulator dokupię, potem można z czegoś zrezygnować, jak już zostało to powiedziane wcześniej.

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 8  
    Sailor_ro napisał:
    Witam,

I teraz poczytałem trochę, oryginalny Saunier Exacontrol e7c, ma coś takiego jak modulowanie temperaturą zasilania,rozumiem,że jeśli ustawię na kotle 38 stopni, to jego modulacją będzie w zakresie od x do 38 stopni, czy dobrze myślę?

Też wiele osób by chciało ustawiać sobie temperaturę (zwłaszcza max. ) na panelu tego kotła. Jednak jej próba zmiany manualnie zwróci komunikat na wyświetlaczu "no" i to wszystko - oczywiście po podłączeniu modulacyjnego E7c lub E7Rc .
    Oczywiście uważam, że montaż regulatora modulacyjnego ma jak najbardziej sens, ale dopiero w ustawieniach serwisowych kotła można ustawić parametry pracy na c.o. - w tym temperaturę max. zasilania instalacji.
    Dla pocieszenia - jeżeli w chałupie chcesz utrzymywać stałą temperaturę 24/24 (czasem to całkiem fajna energetycznie opcja) to ten regulator ogarnie temat bez ingerencji w opcje serwisowe kotła - oczywiście podczas stałej pracy. Jak kocioł wyłączysz na parę dni, albo prądu nie będzie przez dłuższy czas to opcja szybkiego dogrzewania spowoduje, że podłoga się nagrzeje oj bardzo oj - może nawet do 75 st. lol. Więc lepiej świadomie albo najlepiej ze świadomym serwisantem (coby był kumaty) poustawiać parametry.
  • Poziom 9  
    [quote="JarekWil"]
    Sailor_ro napisał:

Też wiele osób by chciało ustawiać sobie temperaturę (zwłaszcza max. ) na panelu tego kotła. Jednak jej próba zmiany manualnie zwróci komunikat na wyświetlaczu "no" i to wszystko - oczywiście po podłączeniu modulacyjnego E7c lub E7Rc .
    Oczywiście uważam, że montaż regulatora modulacyjnego ma jak najbardziej sens, ale dopiero w ustawieniach serwisowych kotła można ustawić parametry pracy na c.o. - w tym temperaturę max. zasilania instalacji.
    Dla pocieszenia - jeżeli w chałupie chcesz utrzymywać stałą temperaturę 24/24 (czasem to całkiem fajna energetycznie opcja) to ten regulator ogarnie temat bez ingerencji w opcje serwisowe kotła - oczywiście podczas stałej pracy. Jak kocioł wyłączysz na parę dni, albo prądu nie będzie przez dłuższy czas to opcja szybkiego dogrzewania spowoduje, że podłoga się nagrzeje oj bardzo oj - może nawet do 75 st. lol. Więc lepiej świadomie albo najlepiej ze świadomym serwisantem (coby był kumaty) poustawiać parametry.

Ok,to cenne info.Czyli w połączeniu z pogodówką, ona ograniczy regulator jeśli chodzi o temp.zasilania, a bez niej to Exa decyduje co i jak.
    Dzieki