Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

rębak rozdrabniacz do gałęzi - samoróbka

wioskomaniak 27 Oct 2019 11:48 2058 6
 • #1
  wioskomaniak
  Level 5  
  Jestem w trakcie gromadzenia wszelkich niezbędnych części potrzebnych do wykonania rozdrabniacza do gałęzi napędzanego silnikiem spalinowym o mocy 6,5 kM. Element tnący rozdrabniacza będzie wykonany w oparciu o wałek fi 35 na którym będą zamocowane cztery noże o wymiarach 170 x 110 x 10 mm. Oczywiście wszystko będzie pracowało na solidnych łożyskach w mocnej obudowie, wykonanej z blachy stalowej o grubości 8-10 mm.
  Mam jednak problem z uzyskaniem informacji dotyczącej zalecanej ilości obrotów elementu tnącego. Jest to bardzo istotne ze względu na średnicę koła pasowego zamontowanego na wałku wraz z nożami.
 • Helpful post
  #2
  Mobali
  Level 41  
  Może warto brać pod uwagę rozwiązanie fabryczne? Na przykład rozdrabniacz Zipper ZI-HAEK 11000 ma według danych producenta silnik spalinowy z prędkością obrotową 1800obr/min. Cięcie odbywa się za pomocą zestawu dwóch szybkotnących noży obrotowych z prędkością 2000obr/min. ZIPPER ZI-HAEK4100 różni się silnikiem (4100W i 5,57KM w więc jest zbliżony do tego Twojego). W tym przypadku silnik osiąga 3600obr/min przy prędkości cięcia zestawem dwunożowym około 2400obr/min.
 • #3
  wioskomaniak
  Level 5  
  Wielkie dzięki za te dane.
  Mój silnik ma 3600 obr/min, więc teraz już wiem jak dobrać koła pasowe.
  Przy okazji zapytam Ciebie jeszcze o inny problem.
  Na silniku mam koło pasowe pracujące również w zagęszczarce i jest to sprzęgło odśrodkowe, czy radzisz pozostawić je do napędu rozdrabniacza, czy zakładać inne aby go nie "zajechać"?
 • #4
  Mobali
  Level 41  
  Przy rozdrabniaczu występują spore ryzyka udarów, więc nie wiem czy to dobre rozwiązanie. Sądzę, że układ kół i pasów będzie wystarczający.
 • Helpful post
  #5
  ewoo
  Level 30  
  Sprzęgło przy odpalaniu było by korzystne bo kręcisz tylko wałem silnika a nie całym zespołem, a gdy w zespole tnącym zostanie kawałek drewna to będą problemy z odpaleniem bo nie szarpniesz. To plus, a minus to taki że jeśli chwilowo przydusisz i spadną obroty to może rozłaczyć napęd i nie przerobi tego co wrzuciłeś. Mam 90kg ubijarkę i silnik 6,5kM ze sprzęgłem i duży w stosunku do innych wibrator. Silnik ma ciężko ale sprzęgło nie zawodzi. Jeśli docelowo koło pasowe na silniku będzie tej średnicy co koło ze sprzęgłem to zrób ze sprzęgłem i zobaczysz jak będzie działać, Jeśli będzie ślizgać to zamienisz na stałe i będzie po problemie. W taki sposób jedynie przekonasz się czy będzie lepiej ze sprzęgłem czy bez. Nie wiem jak zbudowane są oryginalne i ciekawe czy tam są sprzęgła czy nie.
 • #6
  wioskomaniak
  Level 5  
  cały czas jeszcze myślę co zrobić aby zrębki były małe i nadawały się do sypania pod krzewy i drzewka. Mam świadomość, że gałęzie przemielone przez czteronożowy rębak będą miały odcinki równe odległości pomiędzy nożami. Dłuższe można uzyskać poprzez demontaż dwóch przeciwległych noży, ale co zrobić żeby były małe i przypominały grube wióry stolarskie?
 • #7
  Mobali
  Level 41  
  wioskomaniak wrote:
  ale co zrobić żeby były małe i przypominały grube wióry stolarskie?
  W tym celu należałoby zdecydować się raczej na zupełnie inny system rozdrabniania. Nie wiem jaki byłby najlepszy - wałki zębate, walki strugające (jak w heblarkach) czy noże montowane na wirujących tarczach? Chyba najlepiej w tym celu podpatrzyć jakieś gotowe rozwiązanie.