Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] AEG F55000VI0P; PN:91143600711 - zmywarka nie grzeje wody

27 Paź 2019 13:05 405 17
  • Poziom 4  
    Cześć. Odzywam się tu pierwszy raz (choć jako niezalogowany śledzę forum od pewnie już dobrych kilkunastu lat:).

Niestety, w temacie zmywarek jestem kompletnym laikiem i poza mglistym pojęciem jakie części się na nią składają, to już tego co i za co odpowiada jest dla mnie w dużej części kompletną enigmą. Dlatego pozwolę sobie opisać co się wydarzyło i liczyć na pomoc:)

Zmywarka ma 6 lat, AEG F55000VI0P (P/N 911436007/11). Kilkanaście dni temu w trakcie zmywania (zbiegiem okoliczności akurat byłem tuż obok) w zmywarce coś błysnęło (mam na myśli błysk elektryczny) - i wywaliło bezpiecznik w rozdzielni. Obejrzałem, obwąchałem - nic nie śmierdziało, testowo włączyłem bezpiecznik - wznowiła działanie jak gdyby nigdy nic.

Od kilku dni żona narzeka, że naczynia niedomyte, niewysuszone. I faktycznie, puściłem program PRO, gdzie niby nagrzewa się do 70 stopni, i woda zimna. Żadnych błędów, nietypowych zachowań - po prostu zimna woda, ale poza tym brak jakichkolwiek anomalii.

Niestety, ze względu na wspomniane wyżej bycie laikiem w temacie AGD, nie mam pojęcia od czego zacząć i co po kolei sprawdzać. Technicznie jestem w miarę ogarnięty, chociaż elektroniki się nieco boję. Nie chcę wymieniać części na ślepo, tylko wykonać jakiś taki rozsądny proces:) Przeglądając inne wątki widziałem słowa kluczowe typu przekaźnik, tacho, hydrostat itd. Znalazłem też jakąś instrukcję serwisową ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16427019#16427019 ) ale niestety opisane tam kroki potrzebne do trybu serwisowego nie działają na moim urządzeniu. Podpowiecie coś dyletantowi?

Thnx!
    y.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 19  
    Po pierwsze trzeba zmierzyć opór grzałki.
    Po drugie, czy dochodzi do niej zasilanie.
    Błysk nie wróży nic dobrego, ale może będziesz miał szczęście i da się ją naprawić.
  • Poziom 4  
    Hej.

O ile z pomiarem oporu grzałki sobie poradzę - pytanie ile powinien ten opór wynosić - o tyle potrzebuję pomocy przy pomiarze zasilania. Tzn oczywiście poradzę sobie z pomiarem napięcia, ale pytanie kiedy to zmierzyć. Po prostu włączyć jakiś program? Czy jest jakiś tryb serwisowy, w który należy ją wprowadzić i dopiero wtedy pomiar?

pozdro
    y.
  • Poziom 19  
    Zmierz opór i napisz wynik pomiaru.
    Potem pójdziemy dalej 👍.
  • Poziom 4  
    Pomiar to 25.3Ω, a mierzyłem na stykach kostki zasilania.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 19  
    Czyli grzałka jest ok.

Zrób zdjęcie modułu z obu stron i wrzuć do obejrzenia.
  • Poziom 4  
    To musisz mnie naprowadzić - co to jest ten moduł i gdzie go szukać? Chodzi o panel sterujący, który jest w drzwiach zmywarki?
  • Poziom 19  
    Jeśli się nie mylę to jest w drzwiach.
  • Poziom 4  
    AEG F55000VI0P; PN:91143600711 - zmywarka nie grzeje wody AEG F55000VI0P; PN:91143600711 - zmywarka nie grzeje wody

Także ten... zamawiać nową zmywarkę?

pozdrówki
    y
  • Poziom 19  
    A gdzie już do sklepu lecisz 😄😄😄.
    Weź te paluchy i zrób ładnie zdjęcia z obu stron.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Witam.

Zaznaczone (prawdopodobnie noga przekaźnika odparowała ) .

AEG F55000VI0P; PN:91143600711 - zmywarka nie grzeje wody

Wymienić przekaźnik i cieszyć się sprawną zmywarką.

Pozdrawiam maniek475
  • Poziom 19  
    Jeśli nie ma zwarcia na zasilaniu grzałki, to prawdopodobnie padł przekaźnik.
  • Specjalista AGD
    yahoo666 napisał:
    Także ten... zamawiać nową zmywarkę?

Jak żeś taki bogaty...

Tu masz piny przekaźnika grzałki

Naprawić uszkodzone połączenie, przy okazji przelecieć punkty lutownicze pozostałych przekaźników i na 95% będzie grzać, jeśli nadal nie będzie chciała wymienić przekaźnik.
  • Poziom 4  
    Dziękuję wszystkim - jesteście dość konsekwentni, więc pewnie macie rację ;)

Anyway, mam jeszcze jedną fotkę:

Martwią mnie te przebarwione obudowy przekaźników. Chyba będę się czuł bezpieczniej jak je wymienię na wszelki wypadek, nawet jeżeli są sprawne. Czy to Waszym zdaniem niepotrzebne, jeżeli działają prawilnie?

Z innej mańki: z czego może wynikać taka awaria? Z niskiej jakości podzespołów, czy planowego postarzania produktu (gwarancja skończyła się niespełna rok temu;)

pozdrówki
    y
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Wymień oba.
    A czemu?
    Bo teraz produkuje się do .... gwarancji.
    Ale to tylko i wyłącznie moje zdanie.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    yahoo666 napisał:
    Anyway, mam jeszcze jedną fotkę:
    Martwią mnie te przebarwione obudowy przekaźników.

Ta fotka powinna być już wcześniej wstawiona. Przebarwione do wymiany, to oznaka, ze się już przegrzewają wewnątrz.

yahoo666 napisał:
    Z innej mańki: z czego może wynikać taka awaria? Z niskiej jakości podzespołów

Amen, te przekaźniki to rasowe chińczyki.
  • Poziom 4  
    Dla porządku wjechały wszystkie nowe przekaźniki (okazało się, że były wszystkie sprawne, ale ze względu na ślady przegrzania wolałem dmuchać na zimne), wlutowanie jednak zleciłem gościowi, który potrafi to robić - ja powiedzmy potrafię polutować kabelki, ale elektronikę na płytce drukowanej to już nie za bardzo, zwłaszcza elementy z wieloma nóżkami ;)

Koszt robocizny: 50 pln, części: 19pln. Leci dopiero pierwszy program, ale ewidentnie grzeje. Wymiana przekaźników sterownika, poprawa lutów na płytce drukowanej, lakier zabezpieczający płytkę.
    Wielkie dzięki wszystkim!

pozdrówki
    yahoo666