Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Druk 3D: organizer na SMD 0805

Ty-grysek 27 Paź 2019 14:31 2073 20
  • Widzę że ostatnio na Elektrodzie modne są własne projekty i wydruki 3D, więc i ja podzielę się swoją konstrukcją - tym bardziej że jest praktyczna i świetnie się sprawdza w moim warsztacie.
    Jest to pudełko-organizer na 50 pasków rezystorów, kondensatorów tudzież innych elementów SMD 0805. Każdy z pasków może mieć długość maks. 85mm (tj. 20 elementów - w takich ilościach są często sprzedawane zestawy elementów SMD 0805).
    Projekt został wykonany we FreeCAD i wydrukowany na Anet A8.

W załączeniu projekt FreeCAD oraz gotowe do druku pliki STL.
    Druk 3D: organizer na SMD 0805 Druk 3D: organizer na SMD 0805 Druk 3D: organizer na SMD 0805

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Ty-grysek
    Poziom 9  
    Ty-grysek napisał 124 postów o ocenie 174, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2010 roku.
  • Computer Controls
    Ty-grysek
    Poziom 9  
    miszczo997 napisał:
    20 sztuk to trochę mało wg mnie, fajnie by było móc wsadzić z 5 takich pasków w jedną przegródkę.

całe pudełko ma 146,4 x 89 x 11,9 mm
    Każda przegródka ma wewnętrzne wymiary 85 x 9,5 x 2 mm
    Pewnie chodzi o najpopularniejsze wartości elementów? Kilka pasków w jednej przegródce to wg mnie nie jest dobry pomysł (problem z wyciąganiem i wkładaniem, i znacznie większe wymiary pudełka). Proponuję dla elementów najbardziej "chodliwych" przeznaczyć kilka przegródek obok siebie. Druga opcja - "nadmiar" elementów trzymać w innym miejscu i w razie potrzeby uzupełniać organizer.
    Steryd3
    Poziom 32  
    Jak dla mnie super pomysł. W końcu coś co mogło by mi się przydać i co chętnie bym nabył (bo drukarki nie posiadam a kupowanie i uczenie się druku dla jednego pudełeczka to chyba dalej przesada). Nie wiem jak użytkowanie tego organizera sprawdza w praktyce jednak wygląda to zachęcająco.

Osobiście stosuję rozwiązanie polegające na nawleczeniu na drucik pasków z rezystorami/kondensatorami podpisanymi wartością i uszeregowanych w kolejności. Kolega zaś np. posiada zestaw małych zamykanych probówek/fiolek w specjalnym stojaku w których trzyma luzem takie części. Niestety- moje rozwiązanie choć chyba praktyczniejsze jest zupełnie nieestetyczne a jego z uwagi, że już mu się te fiolki kilka razy wysypały z organizera chyba mniej praktyczna (bo ich powtórne ułożenie to pewnie lekko godzina).

Jeżeli miał bym coś sugerować to wydłużył bym miejsce na 25 elementów i zwiększył ilość dostępnych przegródek. Może zrobienie czegoś w formie kanapki na wspólnym zawiasie złożonym z 3-4 takich tacek.

Z pewnością jednak pomysł wydaje się strzałem w dziesiątkę i jeżeli kolega Autor chce swój niegłupi pomysł przekuć w jakiś pieniądz radził bym się pospieszyć bo może się okazać, że już za kilkanaście miesięcy skośnoocy producenci będą to wytwarzać.
  • Computer Controls
    krisRaba
    Poziom 28  
    Steryd3 napisał:
    jeżeli kolega Autor chce swój niegłupi pomysł przekuć w jakiś pieniądz radził bym się pospieszyć bo może się okazać, że już za kilkanaście miesięcy skośnoocy producenci będą to wytwarzać.

Jeśli tak będzie, to poza walką patentową słabo widzę możliwość podjęcia walki. Bo poza dobrym pomysłem, który sam w sobie nie jest nijak zabezpieczony, to wykonanie jest bardzo proste technicznie, więc i skopiowanie nie wymaga szczególnej finezji.
    drobok
    Poziom 31  
    Generalnie pomysł bardzo dobry, dużo lepszy od tekturki czy kartonu z taśmami, ja dany wymiar mam sklejony taśmą, jednak jest ot rozwiązanie dość wrażliwe - elementy się wysypują po uszkodzeniu.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Jak Kolega wcześniej zauważył - znacznie lepszym patentem wydaje mi się zrobienie przegródek na elementy wydłubane z taśmy. W takiej samej pojemności można by zmieścić ich więcej; a domowych zastosowaniach raczej nie stosuje się montaży automatycznego, zresztą jeśli już to nie z kawałka paska z 20 sztukami...
    Ogólnie pomysł fajny, ale na wykorzystanie drukarki 3D i dopracowanie jej obsługi. W praktyce nie sądzę by był wygodniejszy od pojedynczych elementów w osobnych przegródkach. Na Ali-expres zresztą są podobne do takich o których piszę. Z duż ą ilością małych prostopadłościennych przegródek pod wspólnym dekielkiem zamykanym na zatrzask.
    Steryd3
    Poziom 32  
    krisRaba napisał:

Steryd3 napisał:
    jeżeli kolega Autor chce swój niegłupi pomysł przekuć w jakiś pieniądz radził bym się pospieszyć bo może się okazać, że już za kilkanaście miesięcy skośnoocy producenci będą to wytwarzać.

Jeśli tak będzie, to poza walką patentową słabo widzę możliwość podjęcia walki. Bo poza dobrym pomysłem, który sam w sobie nie jest nijak zabezpieczony, to wykonanie jest bardzo proste technicznie, więc i skopiowanie nie wymaga szczególnej finezji.

Ochrona patentowa w Chinach właściwie nie działa. Choć nie jestem od tego ekspertem to obiło mi się o uszy jak wygląda zgłaszanie patentu, ile to trwa i ile kosztuje. Poza tym z tego co kojarzę patent nie jest na cały świat tylko obowiązuje terytorialnie. Nawet nie wiem czy można by mówić o patencie czy o wzorze przemysłowym...to już by się jakiś znawca tematyki musiał wypowiedzieć.

Wracając do meritum... w takich wyścigach to kto pierwszy ten lepszy. Cała przewaga zazwyczaj w takich sytuacjach polega na tym by wypuścić produkt i na nim zarobić zanim jeszcze skośnoocy się zorientują, że można coś takiego sprzedawać.

Jest ich grubo ponad miliard i jestem przekonany, iż nawet kilku przedstawicieli tej nacji obserwuje to forum i jest w stanie wychwycić leprze pomysły by na nich zarobić.
    krisRaba
    Poziom 28  
    Steryd3 napisał:
    Ochrona patentowa w Chinach właściwie nie działa.

Tylko kolegi raczej nie interesuje eksport do Chin ;) Takim patentem czy wzorem przemysłowym można ewentualnie walczyć o lokalny rynek, ale to i tak walka z wiatrakami ;)
    Ogólnie raczej nie ma to sensu i tak jak piszesz, trzeba zarobić nim ktoś podchwyci, ewentualnie potem walczyć dobrą siecią dystrybucyjną, bo większy gracz zawsze coś tam sprzeda przy okazji innych zakupów jego odwiedzających.
    Ty-grysek
    Poziom 9  
    Wszystkim dziękuję za pozytywne opinie.
    Nie zamierzam komercjalizować pomysłu ani na nim zarabiać. Produkt powstał na własny użytek a że fajnie wyszło dzielę się nim z Wami. A jeśli ktoś to wprowadzi do produkcji to raz - będzie mi bardzo miło, dwa - z pożytkiem dla nas wszystkich bo będzie tańszy i łatwiej dostępny :-)
    elektronockaut
    Poziom 5  
    Szczerze powiedziawszy pomysł mi się podoba, ale czy projekty z drukarki 3D w której trzeba tylko zaprojektować rysunek na komputerze zasługują na miano DiY? Co chwilę pojawiają się jakieś wydruki zupełnie jak na portalu Majserko... i są wysoko oceniane przez czytelników, co bardzo mnie dziwi z powodu znikomego nakładu pracy. Trochę zaczyna mnie to bulwersować, i zastanawiać nad tym co stało się ze starą elektrodą. Ogólnie plus za pomysł, ale nie za wykonanie bo nie autor wykonał sam organizer, a drukarka 3D. Równie dobrze mógł bym wziąć kawałek deski, wyfrezować rowki, i też będę miał organizer, ale zrobię to ja a nie drukarka. Czy dostanę za to poklaski?

Wydaje mi się że poważni użytkownicy elektrody już w ogóle nie oglądają projektów DiY, a przede wszystkim nie wystawiają swoich projektów, bo poziom i dział zeszedł całkiem na psy. Niedługo będziemy się chwalić kto co sobie kupił (a już powoli to robimy tyle że w dziale artykułach).
    Wróciłem na elektrodę po 9ciu latach, i jestem po prostu zszokowany.

Proszę moderatorów o nie usuwanie posta. Jest to wypowiedź która może trafi do autora, jak i czytelników, i powoli zacznie leczyć dział. Nie brakuje tu też konstruktywnej sugestii, więc post powinien zostać.

Pozdrawiam
    khoam
    Poziom 35  
    elektronockaut napisał:
    czy projekty z drukarki 3D w której trzeba tylko zaprojektować rysunek na komputerze zasługują na miano DiY?

Nie chodzi tylko o "narysowanie", co wcale nie jest tak trywialne, ale również sam pomysł i jego kolejne iteracje, które zapewne Autor musiał przeprowadzić.

elektronockaut napisał:
    Równie dobrze mógł bym wziąć kawałek deski, wyfrezować rowki, i też będę miał organizer, ale zrobię to ja a nie drukarka. Czy dostanę za to poklaski?

Z niecierpliwością czekam.

elektronockaut napisał:
    Wydaje mi się że poważni użytkownicy elektrody już w ogóle nie oglądają projektów DiY,

A którzy to konkretnie są poważni?

elektronockaut napisał:
    Wróciłem na elektrodę po 9ciu latach, i jestem po prostu zszokowany.

Wróciłem po 5 latach spędzonych w Afryce i też byłem zszokowany.

Dodano po 4 [minuty]:

elektronockaut napisał:
    bo nie autor wykonał sam organizer, a drukarka 3D

Płytek też nie lutuję, robi to moja lutownica, a programy to pisze komputer, ja się tylko przyglądam.
    Ty-grysek
    Poziom 9  
    elektronockaut napisał:
    Równie dobrze mógł bym wziąć kawałek deski, wyfrezować rowki, i też będę miał organizer, ale zrobię to ja a nie drukarka.

Idąc tym tokiem rozumowania - zrobi to frezarka... Drukarka 3D to też narzędzie - podobnie jak frezarka, zaryzykuję nawet że bardziej złożona w obsłudze (bo jak mniemam Elektronockaut nie miał na myśli frezarki sterowanej numerycznie).

Nie twierdzę że dokonałem czegoś wielkiego, ale zrobiłem coś praktycznego i zaprezentowałem działającą wersję - zgodnie z wytycznymi działu "DIY warsztat". Myślę że istotą forum nie jest pokazanie światu "patrzcie jaki jestem zdolny" a podzielenie się swoimi pomysłami i rozwiązaniami.

Może warto utworzyć nowy dział obejmujący wydruki 3D ?

Dodano po 3 [minuty]:

khoam napisał:
    [...] i jego kolejne iteracje, które zapewne Autor musiał przeprowadzić.[...]

To się akurat zgadza. Kilka wydruków wylądowało w śmietniku, zanim projekt stał się użyteczny :-)
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Ty-grysek napisał:
    Może warto utworzyć nowy dział obejmujący wydruki 3D ?
    Jest to jakiś pomysł... Moim zdaniem lepszy niż chwalenie się wydrukami w DiY (Autorze wybacz), które do DiY jako Działu nie bardzo pasują.
    Co do porównania frezarka vs drukarka 3D - drukarkę wystarczy zaprogramować i włączyć wydruk. Resztę robi sama. Niby są i frezarki działające na tej samej zasadzie, ale wydaje mi się, że Koledze elektronockaut nie o taką chodziło. Nie mniej jednak oba te pomysły powinny zostać jako pomysły , a nie jako projekt w DIy. Podobnie jak budowa murku z cegieł - nie jest wielkim wyzwaniem ułożenie kilku cegieł - ale gdyby te cegły trzeba było samodzielnie wykonać, wypalić, wypalić wapno na zaprawę...?
    Wiem - ten przykład idealny nie jest, ale moim zdaniem przedstawia mój punkt widzenia na Dział.
    elektronockaut
    Poziom 5  
    Ja uważam że prezentować powinniśmy rzeczy które zrobiliśmy sami. Skoro autor w tej chwili jest w stanie powielić swój projekt paroma przyciskami na drukarce 3D to nadal będzie DiY?

Obecnie ten dział to głównie wydruki 3D, Arduino, ESP i inne gotowce... Praktycznie zero wysiłku więc czym się chwalić czy dzielić. To już lepszy i bardziej twórczy był by organizer na elementy sklejony z pudełek po zapałkach bo wymaga to nieco pracy, wprawnej ręki i umiejętności. Tak było kiedyś. Nie będę się już wypowiadał na ten temat bo zdania są zbyt podzielone, ale faktycznie można pomyśleć nad nowymi działami, a dział DiY zacząć trochę bardziej odsiewać. Proszę aurora by nie czuł urazy, bo jak pisałem pomysł bardzo mi się podoba, ale jest w złym dziale.
    miszczo997
    Poziom 28  
    elektronockaut napisał:
    o już lepszy i bardziej twórczy był by organizer na elementy sklejony z pudełek po zapałkach bo wymaga to nieco pracy, wprawnej ręki i umiejętności.
    Na pewno zaprojektowanie modelu 3D wcale nie wymaga żadnych umiejętności i zrobi to pierwsza lepsza zapytana o to osoba na mieście. Szczerze to wolę oglądać takie projekty niż 64 wersja zasilacza z electronics lab posklejana do kupy nad którą wszyscy się będą zachwycać.
    elektronockaut
    Poziom 5  
    Owszem wymaga umiejętności i wiedzy, ale to tylko oprogramowanie. Projektujesz, wrzucasz do drukarki, i idziesz do kina. Samo się robi....

Swoja drogą zauważyłem jeszcze coś...
    Dostałeś 5 plusów choć tak naprawdę nie ma tu żadnej wypowiedzi która mogła by być przydatna czy konstruktywna. Moje wypowiedzi również do niczego się nie nadają, ale dostałem 2 punkty. Czy to po prostu punktowana "walka" o to kto ma rację? Ciekaw jestem czy choć jeden moderator to czyta, i dlaczego nie chce podnieść poziomu tego działu zezwalając na takie bzdurne dyskusje.

Moderowany przez gulson:

3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

tplewa
    Poziom 38  
    elektronockaut napisał:
    Owszem wymaga umiejętności i wiedzy, ale to tylko oprogramowanie. Projektujesz, wrzucasz do drukarki, i idziesz do kina. Samo się robi....

Niech kolega zainwestuje w drukarkę to się sam dowiesz jak samo się robi... przy tanich drukarkach nie jest tak pięknie... jak wydasz z 15k zł na Ultimakera itp. jest łatwiej ale wcale to tak nie wygląda.

Kolego powiem tak krytykujesz, ale coś o czym nie masz zielonego pojęcia... Nie wiesz ile czasem na projekt czy to obudowy czy innego elementu do druku 3D trzeba poświęcić czasu w tym ile czasem robi się próbnych wydruków które lądują potem w koszu (bo jakieś niuanse które warto poprawić wychodzą w praktyce).

Z bardziej skompilowaną elektroniką masz podobnie, ja też czasem robię projekt i pakuje na maszynę Pick & Place i "samo się robi". Dlaczego bo od pewnego poziomu zapewne jaki by kolega widział ręczne lutowanie odpada... no chyba że kolega chce się pobawić w płytkę mającą 10 BGA i z 500 elementów 0201 lub 01005...

Co do projektu to fajny, ale niestety trochę mały. Może kupując w zestawach elementy (nigdy tak nie kupuję bo uważam to za niezbyt ekonomiczne - często kupuje się wartości których można nigdy nie użyć). Natomiast tak jeśli chodzi o rezystory kupuje się za zwyczaj po 100szt. to samo tyczy się mniejszych pojemności (większe i owszem można kupować mniej ale za zwyczaj są sporo droższe).

Niektóre wartości natomiast w stylu 100nF kupuję się w większych ilościach bo 20 czy 100 elementów to potrafi szybko braknąć.

Inna sprawa te paski są znormalizowane i będą do organizatora pasować i elementy większe 1206 jak i mniejsze np. 0603 czy 0402 itd.

Natomiast co do wielkości pudełka zdaję sobie sprawę że wielkość to też pewien kompromis długość druku jak i rozmiar dostępnego stolika...

Ja może sobie wydrukuję pod tranzystory i inne droższe elementy które mam w czasem w krótkich paskach i to będzie miało rację bytu... za to plusik...

Inna sprawa na takiej drukarce poza obudowami itp. można też sobie wydrukować pomocnicze narzędzia do ręcznego lutowania np. takie "podajniki" gdzie można sobie ułożyć przygotowane elementy do montowania:
    https://www.thingiverse.com/thing:2414955
    LA72
    Poziom 40  
    tplewa
    Poziom 38  
    LA72 napisał:
    Niedawno na thingiverse widziałem bardzo fajny projekt dla SMD nie wymagający cięcia tasiemek.
    Link
    Druk 3D: organizer na SMD 0805

Jest takich sporo... problem z tym że niezbyt to wygodne w przechowywaniu (zajmuje to sporo miejsca)... Może by się nadawało do większej ilości elementów, ale tutaj znowu jak mam więcej to się nie zmieści i trzymam na oryginalnych szpulach.