Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AI niebawem będzie standardem w układach SoC dla smartfonów

ghost666 27 Paź 2019 15:31 405 5
 • AI niebawem będzie standardem w układach SoC dla smartfonów
  Według nowego raportu francuskich analityków z Yole Développement, akceleratory AI wkrótce staną się się zupełnie normalną funkcją procesorów aplikacyjnych, wykorzystywanych w smartfonach. Jednakże analitycy zidentyfikowali również wpływ tej technologii na inny sektor rynku - ekosystem inteligentnych domów; jest to bardzo szybko rozwijający się rynek, chętnie chłonący innowacje.

  Raport „Artificial Intelligence Computing for Consumer” szacuje, że rynek sprzętu komputerowego wykorzystującego AI do zastosowań konsumenckich osiągnie wartość 15,6 miliarda dolarów do 2024 roku. Stanowi to 37,5% CAGR względem dzisiejszej wartości tego rynku. W 2018 roki jego wartość wynosiła 2,3 miliarda dolarów.

  Akceleratory sztucznej inteligencji, bez względu na to, czy są nazywane jednostkami przetwarzania neuronowego, silnikami neuronowymi czy akceleratorami głębokiego uczenia maszynowego, mają na celu zrównoleglenie pewnego rodzaju obliczeń, wymaganych przez sieci neuronowe, bez potrzeby angażowania energochłonnego procesora graficznego (GPU). Włączenie tej możliwości do urządzeń konsumenckich zmniejsza ich zależność od chmury, redukując opóźnienia i chroniąc prywatność naszych danych. Obecnie trend ten jest szybszy i silniejszy niż kiedykolwiek, szczególnie w segmencie systenmów obrazowania.

  "W ostatnich latach obserwujemy pojawienie się obliczeń na krawędzi chmury [dla AI]" powiedział w raporcie analityk ds. technologii i rynku, obliczeń i oprogramowania w Yole. "Tendencja ta polega na umieszczeniu systemów do obliczeń na poziomie systemu. Jednak ograniczenia są póki co silne: w szczególności zużycie energii i sprzętu". Aby wesprzeć to przejście, urządzenia konsumenckie wymagają wydajnego, dedykowanego sprzętu do uruchamiania algorytmów AI. Rynek ten jest podzielony: z jednej strony mamy niezależne układy akceleratorów uczenia maszynowego a z drugiej bloki akceleracji AI implementowane w układach SoC. "W przypadku każdego rodzaju sprzętu komputerowego podejścia są różne i mają one swoje wyspecjalizowane nisze" powiedział John Lorenz, analityk ds. Technologii i rynku w firmie Yole.

  Rynek akceleratorów AI, jako samodzielnych układów koprocesorowych w urządzeniach konsumenckich, szacuje się na warty 3,8 miliarda dolarów w 2024 r. IP akceleratorów AI, które zostanie również włączone do układów SoC, takich jak procesory aplikacyjne do smartfonów do 2024 roku warte może być nawet 11,8 miliarda dolarów. Całkowity rynek sprzętu przyspieszającego AI dla urządzeń konsumenckich jest obecnie wart w sumie 2,3 miliarda dolarów (stan na 2018 rok). Jest on dziś prawie wyłącznie napędzany przez IP do przetwarzania obrazów z wykorzystaniem AI w układach SoC. Do 2024 roku każdy z osobnych układów: procesory wizyjne, samodzielne i wbudowane procesory audio etc będą stanowić już znaczną część rynku. Z tych wymienionych segmentów najszybciej wzrasta sektor samodzielnych procesorów audio. Analitycy szacują, że osiągnie on do 2024 roku ok 14% wartości całego segmentu.

  Źródło: https://www.eetimes.eu/ai-will-become-standard-feature-in-smartphone-socs/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9464 postów o ocenie 7217, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • PCBway
 • #2
  krisRaba
  Poziom 28  
  Oczywiście że lada moment będzie to w każdym smartfonie, bo po co obciążać sieć wysyłaniem danych do analizy, jak można na czyimś urządzeniu obrobić dane szpiegowskie i wysłać tylko interesujący wynik :lol: To samo z wszelkim profilowaniem użytkownika itp. ;)
 • PCBway
 • #4
  ArturAVS
  Moderator - Na Wesoło HydePark
  Już mnie wk...a wciskanie na siłę asystentów głosowych w każde nowe urządzenie.
 • #5
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  ArturAVS napisał:
  Już mnie wk...a wciskanie na siłę asystentów głosowych w każde nowe urządzenie.


  AI to nie (tylko) asystenci głosowi.
 • #6
  ArturAVS
  Moderator - Na Wesoło HydePark
  Ale w głównej mierze jak na razie. Byłoby fajnie powiedzieć; tak i tak rozmieść elementy, tu i tu gniazda. Działaj. A AI ładnie PCB Ci zaprojektuje :-) . Może w przyszłości... Kto wie? Jak na razie, to kilka dni walczę z nowym telefonem który uparł się że nie pokaże mi klawiatury i wszystko głosowo chce przyjmować. Dyskretnie SMSa nie da napisać, tylko muszę powoli wymawiać co chcę wysłać. :-(