Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zakup multimetru - 5 cyfr i musi być szybki

27 Paź 2019 21:16 1917 31
  • Poziom 25  
    Witam szanownych Kolegów.
    Dziś padł mi wysłużony V&A my68, więc jest okazja wyposażyć warsztat w coś lepszego.

Co do wymogów, najistotniejsze dla mnie to:

- wyświetlacz 5 cyfr
    - automatyczna zmiana zakresów
    - pomiar rezystancji na najniższym zakresie z rozdzielczością min. 0,01Ω
    - pomiar ciągłości obwodu bezwzględnie musi być szybki (pod tym względem mój my68 był idealny, aczkolwiek miałem do czynienia z innymi miernikami, które tę funkcję realizują z opóźnieniem i bardzo mnie to wk.....ło)
    - pomiar pojemności
    - mile widziany pomiar wzmocnienia tranzystorów oraz częstotliwości, ale nie jest to konieczne

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie co do urządzeń spełniających ww. wymagania. Przyznam, że "googlałem" i "ektrodowałem" już dziś cały wieczór, ale, z racji tego, że każdy temat ma inne założenia, niewiele z tego wynikło... Stąd prośba o pomoc. Dziękuję.
  • TestoTesto
  • Poziom 25  
    Dziękuję za odpowiedzi. Właśnie zdałem sobie sprawę, że zapomniałem o dość ważnym kryterium, czyli cenie... :) Myślałem o kwocie w granicach 300 - 350 zł. Dlatego, jeżeli kojarzy ktoś z Kolegów urządzenie wpisujące się w moje wymogi, ale trochę tańsze, niż powyższe propozycje, będę wdzięczny za info.
  • Poziom 15  
    Wartym uwagi multimetrem jest Brymen 811s. Cena o 100 zł większa ale ma szybki test ciągłości oraz szerokie pasmo pomiarowe napięcia AC. Sprawdzałem go na generatorze to napięcia o kształcie sinusa, kwadratu i piły na zakresie 5V mierzy poprawnie do ponad 100kHz. Choć dokumentacja mówi że do 20kHz na zakresie 5V mierzy ze spadkiem 3dB.
  • Poziom 25  
    lucas234 napisał:
    Wartym uwagi multimetrem jest Brymen 811s
    Ten, poza szybkością, niestety nie wpisuje się w moje wymogi, podane w pierwszym poście. Ale doceniam za chęć pomocy.
    RafalB napisał:
    Sanwa PC7000 lub Brymen BM867S ale jeżeli ma być szybki to tylko Fluke 87
    Dziękuję za podpowiedzi. Widzę, że ciężko będzie znaleźć coś w założonym przeze mnie przedziale cenowym, pewnie trzeba będzie jednak zwiększyć budżet...

Ciągle jeszcze jestem w fazie poszukiwania, więc będę wdzięczny za ewentualne inne propozycje.
  • TestoTesto
  • Poziom 36  
    nyquist napisał:

Dziękuję za podpowiedzi. Widzę, że ciężko będzie znaleźć coś w założonym przeze mnie przedziale cenowym, pewnie trzeba będzie jednak zwiększyć budżet...

Sanwa ma też model PC5000 (tańszy, ale nadal ponad założoną kwotą), zmienia automatycznie zakresy pod kątem wielkości, natomiast z DC na AC sam się chyba nie przełącza (trzeba kliknąć SELECT).
  • Poziom 24  
    nyquist napisał:
    lucas234 napisał:
    Wartym uwagi multimetrem jest Brymen 811s

Ten, poza szybkością, niestety nie wpisuje się w moje wymogi

Ciężko będzie znaleźć taki przyrząd w założonym budżecie. Tańsze marki multimetrów najczęściej nie posiadają nawet rozdzielczości 5 cyfrowej w swojej ofercie. Pamiętaj, że rozdzielczość to jedno, a dokładność pomiaru to drugie. Warto zerknąć w specyfikację przyrządu.
    Nawet szukając w używkach, Brymen i Sanwa zwykle wyceniany jest niewiele mniej niż nowy, z drugiej strony stare multimetry stacjonarne mogą wymagać kalibracji, ale to też nie ten budżet.
    Chyba nie masz wyjścia. Dobra wiadomość jest taka, że inwestując w porządny multimetr, przy normalnym użytkowaniu, nawet po wielu latach działa i wygląda jak nowy.
  • Poziom 1  
  • Poziom 38  
    dobrzealenietanio napisał:
    W tym budżecie UT61E plus dobre przewody powinien spełnić większość oczekiwań.

Moim zdaniem UT61E to nie będzie dobrze choć może i tanio. :D
  • Poziom 41  
    Wy tak na poważnie, 0,01 Ω rozdzielczości i pomiar dwuprzewodowy?

5 cyfr rozdzielczości w ręcznym multimetrze to tanie będzie tanio, a i tak będzie mu daleko, do prawdziwego multimetru.

Kup Fluke 87, klasyk, na lata, nowy czy używany, bez znaczenia.
  • Poziom 1  
  • Poziom 25  
    ciasteczkowypotwor napisał:
    Kup Fluke 87
    Heh, jeżdżę autem za 5 tys, a mam kupić miernik za 2,5 tys... ;)
    Faktycznie, chyba zbyt optymistycznie podszedłem do stosunku wymagania/budżet. W każdym razie wszystkim dziękuję za pomoc i naświetlenie tematu. O ile nie trafię jakiejś sensownej używki, bardzo prawdopodobne, że niestety zrezygnuję z 5 cyfr i rozdzielczości 0,01Ω, a do pomiaru małych rezystancji po prostu zmajstruję sobie przystawkę.
  • Poziom 41  
    @nyquist kup używany, za 200-400zł, mam kilka, niektóre jeszcze z poczatku lat 90' i działają.
  • Poziom 38  
    dobrzealenietanio napisał:

Znany jesteś z hejtu do uni-t, zaproponuj coś lepszego w tym budżecie i spełniające choć część wymagań.

Zaskocz mnie i zabłyśnij czym kreatywnym...

No fakt, przyrządy tej firmy są u mnie na cenzurowanym. Miło mi, że miałeś chęć zapoznać się z moją opinią na ich temat.
    Niestety, nie mam dla ciebie dobrych wiadomości. Na rynku nie ma przyrządów w tej cenie, którą podałeś i które spełniały by twoje wymagania.
    Za 300-350 zł kupisz dobrej jakości przyrząd o standardowych rozdzielczościach.
    O 5 cyfrach to możesz raczej zapomnieć.
  • Poziom 1  
  • Poziom 25  
    odalladoalla napisał:
    Wszystkie bajery których żądasz ma Metex 4560
    łącznie z rozdzielczością 0,01Ω
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3405523.html#16870676 , czy gdzieś znajdziesz to twój problem
    Jeżeli Kolega ma na myśli 4650 (bo o takim mowa w podlinkowanym temacie), to, z tego, co widzę, nie posiada on dość istotnego dla mnie "bajeru" automatycznej zmiany zakresów, więc niestety odpada. Ale dziękuję za zaangażowanie.
  • Poziom 1  
  • Poziom 25  
    odalladoalla napisał:
    Tak, że każdemu według jego upodobań
    Dokładnie tak ;)
    Tak, jak wspomniałem, rozglądam się za używką i na obecną chwilę zainteresował mnie np. Sonel CMM-40. Dlatego pytanie - czy ktoś z Kolegów posiada, bądź ma do takiego dostęp i mógłby się wypowiedzieć na temat tego modelu? Głównie interesuje mnie:
    - szybkość - czy nie ślimaczy się podczas ustalania wskazań (w szczególności na niskich zakresach pomiaru rezystancji);
    - czy nie opóźnia w trybie sprawdzania ciągłości obwodu (brzęczyk).
    Pytania mogą wydawać się "dziwne", ale uwierzcie, miałem już do czynienia z (pseudo) multimetrami, w przypadku których wskazanie ustalało się przez ponad 5 sekund... i czegoś takiego chciałbym uniknąć.
  • Poziom 25  
    Nawiązując do mojej prośby
    nyquist napisał:
    czy ktoś z Kolegów posiada, bądź ma do takiego dostęp i mógłby się wypowiedzieć na temat tego modelu?

i Kolegi odpowiedzi
    RafalB napisał:
    To wygląda jak chińczyk

pytanie - czy Kolega posiada, bądź miał przynajmniej urządzenie w ręku?

• Poziom 28  
    nyquist napisał:
    pytanie - czy Kolega posiada, bądź miał przynajmniej urządzenie w ręku?

Na szczęście nie, nie kupuje wszystkiego jak leci, a nawet nie patrze na Polskie "marki" bo szanuje zbyt bardzo swoje pieniądze i czas.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Miałem kiedyś tego sonela w łapach i nie zrobił na mnie wrażenia. To CEM w innej skórce.

To był model na pokazie wiec mógł być uszkodzony bo nie mogliśmy odpalić testera ciągłości obwodu. I po tym fakcie wybrałem brymena BM907 a obecnie mam jeszcze BM867. Co do brymenów to tylko wada ze mają drogie bezpieczniki.
    BM867 ma w torze niskiego prądu 600mA bezpiecznik 440mA za 40zł zaś model 907 ma bezpiecznik za 15zł.
  • Poziom 38  
    nyquist napisał:
    odalladoalla napisał:
    Tak, że każdemu według jego upodobań
    Dokładnie tak ;)
    Tak, jak wspomniałem, rozglądam się za używką i na obecną chwilę zainteresował mnie np. Sonel CMM-40.

Ale ten przyrząd przy najmniej 2x przekracza założony przez ciebie budżet - nie wiem czy zwróciłeś na to uwagę. Najtaniej na allegro, ale to i tak koszt 730 zł.
  • Poziom 25  
    ^ToM^ napisał:
    Ale ten przyrząd przy najmniej 2x przekracza założony przez ciebie budżet - nie wiem czy zwróciłeś na to uwagę

Pytam o ten model własnie dlatego, że namierzyłem ofertę z akceptowalną przeze mnie ceną. ps. A miałeś może okazję używać Sonela i coś o nim powiedzieć?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    nyquist napisał:
    A miałeś może okazję używać Sonela i coś o nim powiedzieć?

Używam soneli ale do pomiaru uziemień, pętli zwarcia i RCD. Są porządnie wykonane.
    Tego nie widziałem na oczy, prócz zdjęcia więc się nie wypowiem. Nie wiem czy u nich wszystkie przyrządy są jednakowo porządnie wykonane.
    Ale nic straconego. Jak kupisz w necie, to masz 2 tygodnie na wypróbowanie i ewentualnie zwrot jak nie będziesz usatysfakcjonowany. Zatem kup, potestuj i tedy zadecydujesz. Podziel się na elektrodzie swoimi spostrzeżeniami.
  • Poziom 36  
    Bardzo dobry model! Używam dwóch takich. Starsze modele miały lepiej rozwiązane wyłączanie automatyczne - do wybudzenia wystarczyło przekręcić pokrętło o jedną pozycję, a nowszych trzeba aż do skraju...

A Propo - ciekawostka:

Zakup multimetru - 5 cyfr i musi być szybki
  • Poziom 29  
    nyquist napisał:
    Udało mi się namierzyć i nabyć używaną Sanwę.

Będziesz pan zadowolony :) jeden z lepszych mierników jakie używałem.