Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dostarczenie internetu do pokoju w mieszkaniu

28 Paź 2019 06:46 237 15
  • Poziom 12  
    Witam,
    Mam problem z internetem w komputerze PC w mieszkaniu. Do komputera stacjonarnego chciałbym pociągnąć internet o jak największej przepustowości (max 1Gbps, 700Mbps wystarczy). Niestety router jest w salonie....

Znane mi są trzy wyjścia:
    1. Prowadzenia kabla. Jak to zrobić by to jakoś wyglądało? Mam do przejścia trzy drzwi? Czy może mała listwa pod sufitem?
    2. Transimter. Mam wątpliwości czy to da więcej niż 100 Mbps.
    3. Router z dobry WIFI dwupasmowym. Jaki model z dobrym zasięgiem? Do PC będę potrzebował kartę. Co polecacie?

• Specjalista Sieci, Internet
    @Lucky17
    Po tym co napisałeś - to tylko i wyłącznie przewód RJ45.
    Pomysł nr 2 - by choć zbliżyć się do 100Mb potrzebny tu zestaw PLC za minimum 500 zł a i tak pewności nie ma, czy nie będzie tylko 20Mb (z różnych względów).
    Pomysł nr 3 - 1Gb po wifi :D , jak będziesz miał 300Mb to będzie dobrze. W grę wchodzi praktycznie tylko 5GHz, ale to i router i karta musi to obsługiwać (choć na tej odległości o 5GHz można zapomnieć).
    Tak czy inaczej, pomysł nr 2 i 3 to wydatki minimum 500 zł, pomysł nr 1 to wydatek góra 50 zł.
  • Poziom 12  
    Na dobre forum trafiłem, bo od razu konkretna odpowiedź. Powiedz mi jak zrealizować pomysł nr 1 żeby zachować estetykę. Co radzisz?
    Lucky17 napisał:
    Powiedz mi jak zrealizować pomysł nr 1 żeby zachować estetykę. Co radzisz?

Korytka pod sufitem tylko dodatkowo zwrócą uwagę, trzeba je jakoś przytwierdzić, wiercić dziury pod kołki lub klejem na gorąco.
    Ja bym przewód przymocował na takie klipsy zwane flopami (zawsze można usunąć, a punkcik po gwoździku jest wręcz niezauważalny).
  • Poziom 33  
    Zdecydowanie PLC. Bez koryt kabli, ale po sieci energetycznej. Obecne zestawy nie kosztują 500 a ca 200 za parę i hulają do 1,2 Gbps. Wystarczy ;)
  • Poziom 38  
    Lucky17 napisał:
    1. Prowadzenia kabla. Jak to zrobić by to jakoś wyglądało? Mam do przejścia trzy drzwi? Czy może mała listwa pod sufitem?

Wszystko zależy od okoliczności, czyli jak masz zrobione wykończenie poszczególnych pomieszczeń. Patrząc tylko na schemat rozłożenia pomieszczeń, to najmniej "inwazyjnym" byłoby chyba poprowadzenie połączenia przez przedpokój, jako pomieszczenie przejściowe.

Właściwie, jeśli nie listew / cokołów przypodłogowych z przewidzianymi w nich przestrzeniami na prowadzenie okablowania to pozostają listwy elektroinstalacyjne, żeby to jakoś wyglądało.

Zaczynając od stolika ja bym próbował pójść kablem przy podłodze do drzwi, tam przewiert do przedpokoju, potem listwą w rogu pokoju do góry, dalej listwą w poziomie (na jakiejś wysokości lub pod samym sufitem) ścianą od łazienki do drzwi pokoju komputerowego. I na końcu przejście do pokoju z komputerem.

Można by chyba również rozważyć przejście ścianą przy łazience przy podłodze, wtedy trzeba by 'objechać' dookoła drzwi pokoju ze stolikiem.

Listwy elektroinstalacyjne można malować, więc mogą być mało widoczne. W narożnikach łączenia pod kątem 45°, wtedy jest estetycznie. Ewentualnie łączniki, ale dla mnie zwykle lepiej wyglądają łączenia 45°.

Można też zastosować listwy owalne, one potrafią nawet robić za element quasi dekoracyjny, niekiedy.

Listwy z taśmą (Legrand, Elektroplast), łatwy montaż, tylko, że bez możliwości poprawki!!!

Jest jeszcze opcja na listwy styropianowe dekoracyjne pod sufitem, jeśli mają przestrzeń na kabel, chyba, że można sobie tę przestrzeń wyciąć.

EDIT:
    Z PLC nie jest tak różowo dla bardzo szybkich łączy (1G) - przede wszystkim potrzebują instalacji tójprzewodowej (L, N, PE) i zasadniczo jednej fazy. Jeszcze istotne jest sama konfiguracja sieci elektrycznej, no i zakłócenia w niej.
    VooVoo napisał:
    Obecne zestawy nie kosztują 500 a ca 200 za parę i hulają do 1,2 Gbps.
    Ile??? To katalogowo, w idealnych warunkach, w obu kierunkach naraz itd, itp. Zestaw za 500 zł, katalogowo 1,2 Gbps, dobrej firmy daje takie wyniki:
    https://pclab.pl/art77930-9.html
  • Poziom 33  
    Można kupić drogo - żadna sztuka, jeśli chcesz, wkleję Ci adres na priva do pary, która kosztuje 209 złotych w znanym sklepie internetowym. Urządzenie się nazywa Powerline TP-LINK (TL-PA7010P KIT).
    VooVoo napisał:
    Urządzenie się nazywa Powerline TP-LINK (TL-PA7010P KIT)

I to ma niby "hulać do 1,2 Gbps"? Realnie jest tak:
    https://pclab.pl/art77930-19.html
    W prospektach można pisać o Gbps, ale prawda jest inna. To samo dotyczy Wi-Fi zresztą.
    A co to zmieni w kwestii prędkości? Autora interesuje 700Mb/s, zapewnisz mu je na tych TP-linkach ? 200Mb/s jakie osiągnięto na tych FB to i tak dobry wynik. pisząc ze TP-linki pozwalają na 1,2Gb/s to nadużycie i jedna wielka bzdura, odejmij od tego 1Gb/s. Pomijam fakt że posiadają porty GE. Żaden PLC nie jest w stanie spełnić wymagań autora tematu, pozostaje mu tylko kabel.
  • Poziom 12  
    Realnie to te PLC mogą Ci dać max. 200 Mbps zgodnie z tymi testami, licznymi opiniami i to przy sieci TN-S, jednej fazie i małych zakłóceniach sieciowych. Ja niestety będą miał mieszkanie w bloku, gdzie ilość sprzętu może mieć wpływ.

_cheetah_ napisał:

Listwy elektroinstalacyjne można malować, więc mogą być mało widoczne. W narożnikach łączenia pod kątem 45°, wtedy jest estetycznie. Ewentualnie łączniki, ale dla mnie zwykle lepiej wyglądają łączenia 45°.

Umiesz mi wysłać link do łączenia pod kątem 45 stopni?
    matek451 napisał:
    Żaden PLC nie jest w stanie spełnić wymagań autora tematu, pozostaje mu tylko kabel.
    I pod tym podpisuję się też. Mnie by te 200 Mbps wystarczyło, ale skoro autor się uparł, to staram się wytłumaczyć, że PLC (kolejne przykłady modeli) też go nie zadowoli. Albo pociągnie kabel, albo musi zredukować swoje potrzeby do realnych.
  • Poziom 12  
    jprzedworski napisał:
    matek451 napisał:
    Żaden PLC nie jest w stanie spełnić wymagań autora tematu, pozostaje mu tylko kabel.
    I pod tym podpisuję się też. Mnie by te 200 Mbps wystarczyło, ale skoro autor się uparł, to staram się wytłumaczyć, że PLC (kolejne przykłady modeli) też go nie zadowoli. Albo pociągnie kabel, albo musi zredukować swoje potrzeby do realnych.

Klasyczne ciągnięcie druta nadal najlepszym wyborem. _cheetah_ dużo podpowiedział, ale jak ktoś ma jeszcze coś do dodania jak to dobrze wykonać to proszę o rady.

Około 15-25 listopada podeślę zdjęcia z rzeczywistości to może coś jeszcze wykombinujemy.
    Bez wizji lokalnej trudno coś radzić. Można próbować, jeśli się da, pod listwami przypodłogowymi. Przy drzwiach są zwykle klejone listwy maskujące ościeżnice. Po odklejeniu można przepchnąć kabel na drugą stronę, poprowadzić nad drzwiami ... Potem przykleić ponownie. I tak dalej. Na pewno potrzebna wiertarka i długie wiertło widiowe, klej do listew ...
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Linka nie mam, ale masz jakieś zdjęcia obrazujące temat:

Do robienia łączeń pod kątem musisz mieć skrzynkę uciosową - może być jakakolwiek, nawet najtańsza. Piłka może być specjalna do skrzynek (ale z drobnymi zębami), albo i sam brzeszczot do metalu.

Łączniki dobiera się pod konkretny typ listwy. Do wąskich Legrandów pasują od biedy łączniki Elektroplastu.

Robi się szybko i bezproblemowo. Łączenia można jeszcze dodatkowo poprawić akrylem - te ze zdjęć to jeszcze z fazy roboty.
    Jeśli chodzi o rynienki, to chyba lepiej ciągnąć je dołem. Będzie mniej je widać, trochę meble zasłonią. Ale to wszystko zależy od układu mieszkania.