Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

repeater DCS + router LTE ?

28 Paź 2019 15:31 144 8
  • Poziom 2  
    Hej wszystkim,

takie pytanie początkującego - przymierzam się do rozprowadzenia sieci LAN w domu, dodatkowo chce zaprząc repeater 4G aby był zasięg w telefonii komórkowej domu...

Zacząłem od instalacji routera z 4G - postawiłem antenę 4G (wisp na pl -> p6406,antena-atk-log-lte-mimo-800-2170mhz-10m-przewodu-sma-m.html) oraz router (z wejściami SMA)... wpięcie bezpośrednio do routera - działa ok (7 Mbit download, 2 MBit upload co na tym odludziu jest całkiem ok).

Teraz zastanawiam się nad rozprowadzeniem 4G w domu - zakupiłem repeater (wisp na pl -> p4364,wzmacniacz-repeater-gsm-dcs-lcd2000.html) teraz pytania:
    - czy repeater powinienem podłączyć do kolejnej anteny LTE czy można wpiąć do istniejącej? jeśli tak to jak to najlepiej zrobić (antena ma dwa wyjścia SMA/m)

Sygnał z repeatera chce dalej puścić do 2x anten wewnętrznych (wisp na pl ->p2480,antena-wewnetrzna-trans-data-gsm-dcs-umts-dw3-b.html) oraz centralki alarmowej - mam trójniczek (wisp na pl -> p4369,rozgaleznik-gsm-umts-trojdrozny.html), chce użyć kabla H155.

Czy ta konfiguracja jest poprawna i powinna działać czy coś przegapiłem?

Pozdrawiam wszystkich
  • Specjalista Sieci, Internet
    Nic nie zrobiłeś prawidłowo, wydane kupę kasy na niewłaściwą, słabiutką antenę zewnętrzną 3G/LTE, przez zakup nielegalnego urządzenia GSM i osprzętu do niego. Stosowanie wzmacniaczy GSM jest zabronione i zagrożone karą . Tego typu urządzenia zakłócają pracę stacji bazowych operatorów GSM. Pasma GSM sa licencjonowane i montaż urządzeń możliwy jest jedynie przez operatora dysponującego tymi pasmami. Wszystko nadaje się tylko do zwrotu. Należy zacząć od podania lokalizacji, operatora. profesjonalnych testów pasm LTE/3G i sygnału na nich. A następnie doboru anteny i zapewnienia w legalny sposób dostępu do internetu i usług głosowych tego operatora.
  • Poziom 2  
    W promieniu 5km nie ma stacji bazowych, nie ma czego zakłócać w domu gdzie nie ma w ogóle zasięgu sieci komórkowej.

Na razie nie podłączyłem repeatera a antena z routerem sprawdza się dość dobrze, ale co w takim razie mogę zrobić legalnie we własnym zakresie aby mieć możliwość korzystania z połączeń telefonicznych w domu?
    Jest co zakłócać. Wszyscy sąsiedzi w promieniu 500m będą odbierali słaby sygnał ze stacji bazowej oraz bardzo słaby, ale opóźniony sygnał z Twojego regeneratora. Ten sygnał będzie dodatkowo zakłócał to, co odbierają ze stacji bazowej. Pogorszy im się jakość usług i poskarżą się u operatora. Operatora zgłosi sprawę do UKE, wtedy przyjadą smutni panowie i parę tysięcy nie Twoje ( na początek, jak będziesz grzecznie przepraszał i obiecywał poprawę, to chyba dwa tysiące dają pokuty).

Oddaj, zanim możesz. Jak sklep nie przyjmie, to powołaj się na niezgodność towaru z umową - nie byłeś jako konsument uprzedzony, że urządzenie jest niezgodne z polskim prawem (chyba, że byłeś?)

Żeby działał telefon w domu, to uruchom ten router LTE, potem zapewnij pokrycie domu WiFi, a wtedy do rozmów będziesz mógł używać Voice over WiFi (WiFi Calling).
    Wzmacniacz zakłóca pracę stacji bazowej z której korzystasz, to urządzenie aktywne , na dodatek kiepskiej jakości.Uzywanie takich wzmacniaczy jest nielegalne, obowiązkiem sprzedawcy jest umieśćić taką informację na stronie internetowej gdzie je sprzedaje, UKE wymaga takiej "Samodzielny montaż oraz używanie wzmacniaczy GSM/UMTS/LTE zwanych również repeaterami przez osoby nieuprawnione jest prawnie zabronione. Prawo do instalacji tego typu urządzeń posiadają wyłącznie operatorzy sieci komórkowych. Niezastosowanie się do powyższego może zostać uznane, jako czyn podlegający grzywnie, a w przypadku działania w sposób uporczywy, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 2.'
    Sprzedawca powinien cię o tym poinformować.
    Co do anteny to jest to słaba antena szerokopasmowa, zysk do 5dBi, strata na kablu przy 1800MHz wynosi 5-6 dB czyli antena na czysto ma zerowy zysk. Antenę dobiera się po testach pasm LTE operatora którego używamy, Pokaż z których pasm LTE korzystasz i jakie sa na nich parametry sygnału. Do tego eNB i CID BTS-a. Jaka to lokalizacja, operator i jaki router? 5km od BTS-a to nie jest problem po doborze właściwej anteny i sprzętu, także do rozmów głosowych.
  • Poziom 2  
    router Asus 4G-AC68

Najbliższy BTS znajduje się Lesznie, jest kilka sieci - m.in. Plus u którego mam umowę.
    Rozumiem że testy pasma może przeprowadzić tylko pracownik odpowiedniej firmy?
    No i jakie masz problemy z tym Plusem u siebie ? Wybrałeś najgorszego operatora w swojej lokalizacji a do tego kupiłeś router za 1200 zł tylko 2 CC CA, wart z 3 x mniej na dodatek bez bramki GSM. A test to się robi na kartach operatorów i telefonie LTE Android z aplikacjami https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.mroczis.netmonster&hl=pl lub https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wilysis.cellinfolite&hl=pl i pokazuje screeny z nich oraz speedtesty wieczorem. Test w domu i na zewnątrz. Pracowników firm omija się z daleka tak jak takich sklepy jak ten WISP.
    Plus jest tam cienki jak barszczyk, BTS z LTE1800 aero2 i pseudo LTE900aero2 w Lesznie i Kampinosie. U ciebie to korzysta się z Play który ma 2 BTS-y z kompletem 4 pasm LTE i agregacją 4 CC CA LTE2600+1800+2100+1800. Jeden to Leszno a drugi Wiejca, Razem do dyspozycji w tej agregacji 50MHz pasma. Orange i T-Mobile w Lesznie maja 3 CC CA LTE2100+1800+8009 na 30MHz) i 2 CC CA LTE1800+2100 z BTS-a NetWorks Wiejca. Na Asusie powinna być możliwość wyboru konkretnego pasma LTE więc można sprawdzić po kolei . Pokaż zakładkę WAN Mobile Conection Status na LTE1800 i LTE900 Plusa i w agregacji LTE1800+900.
  • Poziom 2  
    Plus wybrałem bo miałem już z nimi umowę i dobranie kolejnej karty SIM było małym kosztem. Na moje potrzeby wystarczające.
    Speedtest.pl zrobiłem wczoraj na wpiętej antenie do routera, bez anteny w domu router nie łapał w ogóle sygnału.

wynik testu
    7,76 Mbit down, 25ms ping (jitter 8ms), 4,52 Mbit upload

co do jakości sygnału w domu to jak mówiłem brak połączenia GSM

jakość poza domem będę mógł podać w środe dopiero

Wracając do legalności repeaterów - zostaję więc z wifi calling bez możliwości jakiejkolwiek naprawy uzyskania sygnału w domu?
    Małym kosztem nie zawsze znaczy dobrze. Klienci Plusa są bardzo specyficzni, dają się łapać na ten Smartdom jak małe dzieci. Tylko jakoś nie wiedzą że Plus nie ma oferty bez limitu danych i prędkości. W ofercie dla indywidualnych po limicie podstawowym jest LTE bez końca ale z FUP. Np. po 45GB ( za 20 zł w ramach SD) na LTE bez końca dostana pierwszy lejek, po około40GB na LTE bez końca a po 100GB kończy się lejkiem 0,5Mb/s a nawet 32Kb/s. Oczywiście decyduje FUP czyli widzi mi się Plusa, czasami 0,5Mb/s dopada dużo wcześniej. Dla firm limit jest sztywny czyli podstawowy+100GB na LTE a potem 0,5Mb/s.
    Kiedy robiłeś ten speedtest? Ważny jest ten z godzin 19-23 , reszta się nie liczy. Na jakim paśmie miałeś to 7Mb/s, z którego BTS-a Plusa i jakie parametry sygnału na tym paśmie ? Żebyś się jeszcze nie zdziwił z tym Plusem. Jedna stacja bazowa w Lesznie na duży obszar. Zasięgowe LTE900 się nie liczy, ma tylko 5MHz szerokości, z założenia jest wolne a w praktyce zapchane na amen. LTE1800 działa na 20MHz pasma i działa różnie. Aby z niego skorzystać potrzebna skuteczna antena kierunkowa o dużym zysku na 1800MHz. W Lesznie jest tez pozwolenie na LTE2600Plusa, były plany na uruchomienie ale pewnie jeszcze nie działa. Stacja zasilana radiolinią 45Mb/s z Błonia. To jest parodia a nie BTS i kpina z klientów. Tego ci konsultanci Plusa juz nie powiedzieli bo ich wiedza na ten temat jest żadna. popełniłeś ogromny błąd wybierając Plusa.
    W Play z Leszna w agregacji 3 CC LTE2600+1800+2100 do dyspozycji 45MHz pasma, BTS zasilany radiolinią 990Mb/s z Błonia więc o czym my tu w ogóle mówimy. Sam korzystam z Play i na 3CC CA B7+B3+B1 mam takie wyniki https://www.speedtest.pl/wynik/223651725
    Ale twój wybór, sam się przekonasz na własnej skórze jak działa najgorszy od lat operator mobilny w Polsce, który jest daleko w tyle za konkurencją.
    Oczywiście do rozmów nie potrzebny WiFi Calling w Plusie go i tak nie ma, wystarczy router 3g/LTE z bramką GSM. do niego antena kierunkowa na 800-900MHz np. ATK-10/800-980 lub ATK-20. Do routera podłączasz po RJ11 analogowy telefon, najlepiej bezprzewodowy i na nim prowadzisz rozmowy. W routerze karta głosowa Plusa, router łaczy się z 3g na UMTS900 lub 2G na GSM900 z Leszna. koszt routera 100-150 zł, antena to 100 zł a telefon analogowy z bezprzewodowymi słuchawkami do wyboru do koloru. tanio, legalnie i bez żadnych problemów, anteny YAGI-UDA na 800-900MHz z Dipola poradzą sobie doskonale w tych warunkach.