Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupię - Wi Fi Mesh - Założenie sieci

28 Paź 2019 23:37 252 9
  • Poziom 3  
    Witam,
    chciałbym zakupić urządzenia do stworzenia sieci Mesh w domu jednorodzinnym. Potrzebuję 3 urządzeń. Muszę pokryć zasięgiem 3 kondygnację budynku (parter, 1 i 2 piętro). Router znajduję się na najwyższej kondygnacji budynku.
    Jakie urządzenie możecie polecić?
  • Poziom 35  
    kadra85 napisał:
    ... sieci Mesh ...

Dlaczego? Podaj argumenty.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Żadnych :-). Jak chcesz, żeby to działało jak należy, to trzeba kupić trzy lub więcej AP i połączyć je przewodem z głównym routerem lub switchem. Nawet najtańsze AP po 150 zeta będą bez porównania lepiej pracować, niż jakiś mesh za kilka tysięcy.
  • Poziom 35  
    IC_Current napisał:
    ...

Kolega widzę pojechał z grubej rury a ja chciałem to subtelniej załatwić. Skoro jednak już mleko się wlało....

Może to i dobrze, że marketingowo zaczęło się o tym mówić (o więcej niż jednym AP w domu) bo zazwyczaj wśród konsumentów istnieje pogląd: "walne se jedno wifi na trzy kondygnacje i będę bohaterem swojego domu". Prawda jest jednak bardziej smutna i informacje marketingowe o mesh to obnażają.

Natomiast nie czarujmy się, że mesh jest czymkolwiek nowym. Nie jest i mało tego w wielu przypadkach polecane jest budowanie mesh jako klasyczny repeater (czyli odebranie sygnału radiowego i przekazanie go dalej) a to już jest zwykłe świństwo ze strony marketingu bo jak nie udało się sprzedać g..na jako repeater (jako wzmacniacz WiFi) to może sprzeda się za wyższą cenę jako mesh.

Autor zaś (odnoszę wrażenie) padłą ofiarą marketingu i bez opisania swojej sytuacji po prostu przyszedł "po mesh" a my jak te wróżki mamy wiedzieć wszystko o jego budynku, o konstrukcji, o urzządzeniach, o użytkownikach sieci i o ich potrzebach. Grunt to mieć mesh. Maketing działa !
  • Poziom 35  
    przeqpiciel napisał:
    Ja u siebie na swoje 3 kondygnacje wykorzystałem Capsmana od Mikrotika. Router 300PLN i 2 małe AP po 75PLN, jestem zadowolony.

Witaj.

Ja (chyba za Twoją radą a może i nie ;) ) onegdaj podobnie to rozwiązałem i też jestem zadowolony (i też z CapsMana) ale my tu nawet nie wiemy czego użytkownik wymaga i jakiej prędkości ma net i... tak można mnożyć pytania.
  • Poziom 3  
    Budynek ma trzy kondygnacje.
    Gniazdko neta jest na najwyższej kondygnacji.
    Nie mam możliwości połączenia niższych kondygnacji za pomocą kabla a chciałbym mieć, a raczej potrzebuje mieć pokrycie na każdej kondygnacji.
    W każdym stropie jest dużo żelastwa.
    Internet mam z Orange, prędkość neta to około 12 Mb/s.
    No to jest co "dzielić". Trzy kondygnacje, zbrojone stropy i brak kabli między piętrami. Pokrycie każdej kondygnacji repeaterami/mesh w sferze marzeń. Wystarczy zrobić testy sygnału WiFi z routera na kondygnacjach pod routerem i samemu się przekonać. Od biedy pozostają adaptery PLC po sieci elektrycznej.
  • Poziom 35  
    Repeater na dole będzie miał tak samo słaby sygnał jak i laptop - więc takie rozwiązanie jest nietrafione czego by ten marketing od mesh nie chciał głosić. Nim nie wymyślisz jak zejść na dól z sygnałem nie masz co liczyć na to, że jakikolwiek cudowny mesh da radę.

12 Mb/s to nie tak dużo. Może warto kupić jakiś powerline i zejść na dól z internetem po przewodach energetycznych? Przy zakupie poza siedzibą firmy masz 14 dni na zwrot ;) Jak już będziesz na dole i uzyskasz w miarę przyzwoitą prędkość to możesz wtedy myśleć o AP.

Osobiście nie lubię WiFi i nie lubię powerline bo sprawiają psikusy pzy dłuższym użytkowaniu no ale jak nie masz możliwości pociągnięcia kabla (w co nie wierzę) to pozostaje test kilkudniowy na poweline.

[edyta]
    Kolega wyżej był szybszy ;) ale jak widzisz opinie mamy zbieżne.
    kadra85 napisał:
    Mesh w domu jednorodzinnym. Potrzebuję 3 urządzeń.

Wydać tysiaka, by mieć:
    kadra85 napisał:
    Internet mam z Orange, prędkość neta to około 12 Mb/s.

:D

To już lepiej pomyśleć o 3 packu PLC z jakimś tam zintegrowanym wifi - cena podobna do Mesh a zdecydowanie lepsze działanie.
    Albo w ostateczności pomyśleć dla każdego o necie LTE (jeśli by taki net zdał egzamin).