Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Zabezpieczenie zapłonu - pytanie o metodę realizacji

sailence 20 Wrz 2005 23:14 2099 4
  • Zabezpieczenie zapłonu - pytanie o metodę realizacji

Poziom 12  

Witam

Zamierzam zabezpieczyć swój samochód wg mnie w dosyć ciekawy pomysł. Otóż zamierzam zrealizować w dosyć standardowy sposób odcięcie zapłonu co uniemożliwi rozruch silnika. Elementem odcinającym będzie zwykły przekaźnik (nazwijmy go dla uproszczenia: końcowym) ze sprzężeniem zwrotnym (po załączeniu go, trwa w tym stanie do zaprzestania zasilania układu). Najprzyjemniejszym elementem tegoż systemu będzie sposób zdejmowania blokady - zamierzam zrealizować to za pomocą gotowego zestawu jabela j-205 (cyfrowy zamek kodowy), który działa na zasadzie zwykłego przekaźnika (on/off).

Nie chcę jednak, aby przekaźnik z zamka kodowego był podłączony bezpośrednio do przekaźnika końcowego, bo wystarczy przecież wyrwać przewody z zamka kodowego i zewrzeć na krótko, co zaskutkuje załączeniem przekaźnika końcowego i cała trudność w złamaniu kodu idzie w łeb.

Chciałbym to zrealizować bezprzewodowo. Juz wyjaśniam o co chodzi.
    Widzę to tak:

1. Wpisuję kod do zamka cyfrowego, do którego obudowy idą tylko przewody zasilające wyłącznie układ).
    W obudowie znajduje się dodatkowo nadajnik sygnału, który zostanie uaktywniony po załączeniu się przekaźnika w zamku kodowym.

2. Głęboko pod maską samochodu, w jakimś dosyć szczególnie ukrytym, niewidocznym miejscu znajduje się odbiornik, który odbierze sygnał z nadajnika i załączy przekaźnik końcowy.

3. Przekaźnik końcowy załącza się i umożliwia mi odpalenie samochodu.

Problemu z podtrzymywaniem napięcia nie ma, znam się trochę na elektronice, więc w prosty sposób za pomocą kondensatorów dam sobie czas na odpalenie samochodu powiedzmy 30 sec. Po tym czasie albo będę musiał wpisać kolejny raz kod, albo odpalę silnik, co mi odpowiada.

Problem się pojawia podczas realizacji odbiornika i nadajnika sygnału. Nie wiem jaką techniką to zrobić. Radio? IR? Musi to być tylko małe (aby łatwo było schować) i tanie w wykonaniu.

schemacik podsumowujący:

zamek kodowy --> nadajnik --> bezprzewodowo --> odbiornik --> przekaźnik końcowy

Podsumowując: pytanie brzmi:

Jaką techniką zrealizować budowę odbiornika i nadajnika? Proszę o propozycję wraz ze schematami przykładowymi.

Z góry dzięki
    Pozdrawiam

Marcin

0 4
    Poziom 32  

Witam!
    Pomysł dobry. Sam zrobiłem coś podobnego, a mianowicie immo na nadajniku i odbiorniku jednokanałowym z kodowaną transmisją sygnału. Nadajnik, to po prostu breloczek przy kluczach, odbiornik schowany za zegarami w trudnodostępnym miejscu wpięty w zasilanie modułu zapłonowego (wiem, że dla złodzieja to żaden kłopot) ale z zewnątrz nie widać żadnych dodatkowych urządzeń oprócz migającej w czasie blokady diody. Dla pewności odbiornik jest przerobiony tak, że trzeba podać 4 impulsy do odblokowania i 2 do zablokowania - bałem się, że w czasie jazdy mógłby zadziałac odbiornik wskutek jakiegoś zakłócenia lub sąsiedniego nadajnika, ale nic takiego nie zaszło. Pozostałe w ten sposób "kanały" wykorzystam do sterowania centralnym.
    Zestaw kupiłem w W-wie tel. *** *** ***.
    Cześć!

0
    Poziom 12  

wszystko biegało przez IR? nie było problemów z komunikacją? bo obawiam się tego, że poprostu w przypadku podczerwieni nadajnik i odbiornik nie będą się widzieć i połączenie szlag weźmie

0
  • Pomocny post
    Poziom 32  

Witam!
    Zapomniałem nadmienić, że to łączność radiowa na 315 MHz.
    Cześć!

1
    Poziom 12  

Witam
    Proponuje kolegom wymyślić coś bardziej wyrafinowanego. Zgoda realizacja bezprzewodowa, jeśli jest w tym sens to OK, ale odcinanie zapłonu dla złodzieja to standart, więc musimy odciąc cośinnego.
    Propozycje??? Zasilanie kompa, dopływ paliwa gazu, Zreszta jak złodziej sie upsze to zadne RC czy podczerwieńnie pomoże
    Pozdro...

0