Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Budowa kolumn głośnikowych 2, 3-drożnych

29 Paź 2019 08:37 267 19
  • Poziom 10  
    Witam
    Z racji tego, że jestem zielony w temacie chciałbym poprosić o pomoc w zbudowaniu dwóch kolumn dwu bądź trójdrożnych. Coś już zdążyłem poczytać na ten temat ale gdybym wszystko wiedział pewnie bym tu nie pisał :) Zacznijmy od tego, że chciałbym zbudować zestaw do domowego użytku z głośników które już posiadam a mianowicie 2x JBL CS2165. Z tego co widziałem gotowe zwrotnice można zakupić na znanym portalu aukcyjnym, natomiast skrzynkę do tego jestem w stanie wykonać samemu pytanie tylko jakich ma być wymiarów, czy trzeba je w jakiś sposób dobrać? Z góry dziękuję za każdą poradę.
  • Poziom 26  
    Z tego co widzę są to głośniki przeznaczone do samochodów.

Aby zaprojektować skrzynie trzeba znać:
    1 częstotliwość rezonansową
    2 pojemność ekwiwalentną
    3 dobroć całkowitą

Bez tych danych budowa to ruletka.
  • Poziom 10  
    A czy z tych głośników można zrobić coś co będzie w miarę dobrze grało, czy trzeba jeszcze jakieś głośniki dokupić (np. jakie) by pokryć całe pasmo? Co do tych trzech punktów to nic mi to nie mówi.
  • Poziom 39  
    Witam,
    co do projektu to nie jest tak zle, to sa glosniki samochodowe i tam sie zwroc o pomoc,
    Obudowa jest w postaci drzwi samochodowych.
    co do uzytku domowego to ... wszystko sie da ale po co one sa przeznaczone i obliczone do innego typu srodowiska/obudowy.
    Zagrac zagraja ale szalu nie bedzie, jezli maja to byc kolumny z prawdziwego zdazenia to rozejzyj sie za sprawdzonym projektem na poczatek.
    Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Budowanie kolumn z głośników o których nic nie wiesz to jak budowanie roweru do kół o nieznanej średnicy.

Mam znajomego, który pracuje na szrocie. Wyciągał głośniki te ładne z różnych samochodów i budował kolumny do garażu. Nigdy tego nie słuchałem, ale sam mówił, że nadaje się to tylko do garażu.
  • Poziom 10  
    Małe sprostowanie, to nie mają być kolumny z prawdziwego zdarzenia. Chcę wykorzystać to co posiadam, zbudować dwie kolumny które będę mógł podłączyć do kompa, tv, smartfona, itp. Chcę dzięki nim zobaczyć film, posłuchać muzyki czy radia ot cała filozofia. Nie jestem audiofilem więc nie zależy mi na krystalicznie czystym dźwięku. Po prostu mają grać, mam nadzieję, że lepiej niż głośniczki z marketu.
  • Poziom 26  
    Czyli obudowa zamknięta. Oszacój pojemność przeciętnych drzwi samochodu i zrób obudowę o takiej objętości.
  • Poziom 10  
    To już jest coś. Pytanie czy dokupić do tego jeszcze jakieś głośniki i jakie zwrotnice zastosować?
  • Poziom 26  
    Ten głośnik przeniesie całe pasmo. Zwrotnica to jeden kondensator od 1 do 2,2μF. Przeszukaj internet może znajdziesz dokładniejsze dane na temat wartości tego kondensatora.
  • Poziom 10  
    Czyli wystarczy tylko ten jeden "uniwersalny" głośnik :/ To chyba jednak odpuszczę ten temat ponieważ myślałem, że w kolumnie będą dwa niezależne głośniki. Tak czy inaczej dziękuję za poradę i myślę, że moje wątpliwości zostały rozwiane. Bardzo dziękuję i zamykam temat.
  • Poziom 26  
    Z tego co widziałem to ten "głośnik" to dwa niezależne głośniki, tylko mechanicznie razem.
  • Poziom 10  
    Dokładnie od spodu wygląda to tak:
    Budowa kolumn głośnikowych 2, 3-drożnych
  • Poziom 26  
    TWO-WAY dwudrożny.

Pokaż go z mordki.
  • Poziom 10  
    Dokładnie wygląda to tak samo jak poniżej:
    Budowa kolumn głośnikowych 2, 3-drożnych
  • Poziom 39  
    WItam,
    skoro to sa glosniki samochodowe to powinny zawierac wszystko co potrzeba, zwrotnica jest "w srodku", sa niby pelno-pasmowe wiec nic dokladac nie musisz.
    Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    To srebrne w środku to głośnik wysokotonowy. Podejżyj wyprowadzenia. Masz trzy wyprowadzenia:
    Jeden wspólny.
    Następne, jeden do niskośredniotonowego, a drugi do wysokotonowego.

Do tego jeden kondensator jako zwrotnica i obudowa od 5 do10 litrów.

Jeżeli brzmienie nie będzie Ci się pasować, to i tak tanim kosztem zdobędziesz trochę doświadczenia. Będziesz dokładniej wiedział czego chcesz.

Dodano po 2 [minuty]:

Być może jak poprzednik napisał, zwrotnica jest w środku.
  • Poziom 39  
    Witam,
    przepraszam kolege ale nie widze 3 wyprowadzen, jezeli tak jest to kondensator jest wymagany.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    No właśnie ja też nigdzie nie widzę trzech wyprowadzeń, są tylko te dwa co na zdjęciu i tam odchodzą dwa kabelki ale jak wrócę do domu to dla pewności jeszcze pooglądam.
  • Poziom 26  
    viayner napisał:
    Witam,
    przepraszam kolege ale nie widze 3 wyprowadzen, jezeli tak jest to kondensator jest wymagany.
    Pozdrawiam

Przyjżałem się dokładniej i też już nie widzę trzech wyprowadzeń. Czyli ten głośnik, to dwa głośniki ze zwrotnicą.
  • Poziom 10  
    Czyli już wszystko wiem. Bardzo dziękuję za pomoc :)