Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Stary silnik 3 fazowy - jak podłączyć włącznik gwiazda-trójkąt?

29 Paź 2019 16:17 204 6
  • Poziom 12  
    Cześć wszystkim.
    Mam problem ze starym silnikiem, który pomagaliście mi „rozszyfrować” w innym wątku.
    Jest to silnik prawdopodobnie 5,5kW, który był podłączony pod stary wyłącznik gwiazda-trójkąt.
    Jak stary, to możecie zobaczyć na zdjęciu.
    Włącznik ten uległ awarii i muszę go podmienić pod inny, który już kupiłem na Allegro. Z tym nowym jeszcze nie walczyłem, ponieważ problemem jest sam silnik.
    Proszę powiedzcie mi jak zidentyfikować które kable są od gwiazdy, a które od trójkąta? Na silniku nie ma żadnych oznaczeń, nie ma symboli, tabliczki znamionowej, mostków itd.
    Jest tylko jeden symbol X po przeciwnej stronie po środku niż jak wchodzą kable.
    Czy jesteście mi jakoś w stanie pomóc.
    Silnik pięknie pracował do chwili awarii włącznika.

Zdjęcia „wszystkiego” co mam w silniku zamieszczam poniżej.

Czy ktoś mi pomoże ;-)

Stary silnik 3 fazowy - jak podłączyć włącznik gwiazda-trójkąt? Stary silnik 3 fazowy - jak podłączyć włącznik gwiazda-trójkąt? Stary silnik 3 fazowy - jak podłączyć włącznik gwiazda-trójkąt? Stary silnik 3 fazowy - jak podłączyć włącznik gwiazda-trójkąt?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 29  
    Zrób zdjęcie tabliczki znamionowej silnika.
    Musisz miernikiem ustalić końce uzwojeń.
  • Sklep HeluKabel
  • Moderator
    Proponowałbym odłączyć od listwy zaciskowej wszystkie przewody wychodzące przez dławik i zostawić tylko te wyprowadzone z korpusu silnika.
    Ustalić omomierzem obwody cewek i oznaczyć je na zdjęciu.

Zwykle cewki były przyłączane do listwy zaciskowej w jeden ze sposobów przedstawionych poniżej.

Stary silnik 3 fazowy - jak podłączyć włącznik gwiazda-trójkąt? Stary silnik 3 fazowy - jak podłączyć włącznik gwiazda-trójkąt?
  • Moderator Elektrotechnika
    jakubek56 napisał:
    Proszę powiedzcie mi jak zidentyfikować które kable są od gwiazdy, a które od trójkąta?

Wszystkie przewody biorą udział w łączeniu gwiazdy i trójkąta.
    djwheele napisał:
    łącznik ten uległ awarii i muszę go podmienić pod inny, który już kupiłem na Allegro.

Typ , zdjęcie z oznaczeniami. Różne firmy różnie oznaczają.
    djwheele napisał:
    Włącznik ten uległ awarii

A co się stało z nim?
  • Poziom 12  
    Cześć Wam. Bardzo dziekuje za odpowiedzi.
    Poskrobalem troche nożykiem, stara szczoteczka do zębów i dokopałem się do oznaczeń jak poniżej na zdjęciach

Patrząc od strony przeciwnej niż wchodzą kable - górny rząd od lewej
    W,V,U
    Dolny rząd od lewej
    Y, X, Z
    Stary silnik 3 fazowy - jak podłączyć włącznik gwiazda-trójkąt? Stary silnik 3 fazowy - jak podłączyć włącznik gwiazda-trójkąt? Stary silnik 3 fazowy - jak podłączyć włącznik gwiazda-trójkąt?

Przełącznik jaki kupiłem to LO1H/25/0YT (25A 0-Y-T-3P 45*) o schemacie podłączenia jak poniżej.
    Stary silnik 3 fazowy - jak podłączyć włącznik gwiazda-trójkąt?

O ile podłączenie zasilania jest proste i wpinam się w zaciski 2,9,14 o tyle z reszta nie mam pojęcia.
    Czy ktoś powie mi jak polaczyc moje y,x,z oraz u,v,w z resztą zacisków na nowym włączniku?

Będę bardzo zobowiązany i wdzięczny.

Dodano po 19 [minuty]:

Poszperałem troche na forum i Internecie i znalazłem taka informacje
    UVW to początki uzwojeń silnika 3 fazowego a XYZ to ich końce

Czy na tej podstawie mogę stwierdzić że poniższe podłączenie będzie poprawne? Mam tu na myśli połączenie zacisków silnika do oznaczeń na wlaczniku.

U=U1
    V=V1
    W=W1
    X=U2
    Y=V2
    Z=W2

Czy ktoś może mi to potwierdzić?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Zmierz omomierzem czy jest przejście między U-X, V-Y i W-Z. Jeżeli jest, to podłącz według tego co napisałeś.
  • Poziom 12  
    Rafik4 napisał:
    Zmierz omomierzem czy jest przejście między U-X, V-Y i W-Z. Jeżeli jest, to podłącz według tego co napisałeś.

Jest tak jak mówisz. Bardzo dziękuje za pomoc

Dodano po 1 [minuty]:

Kolega @Rafik4 pomógł mi poprawnie podłączyć przewody.
    Oznaczenia na silniku to X Y Z oraz U V W a poprawne podłączenie do włącznika gwiazda trojkat to:

U=U1
    V=V1
    W=W1
    X=U2
    Y=V2
    Z=W2