Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja Fotowoltaiczna a grzanie wody.Ma to sens?

29 Paź 2019 16:25 546 7
  • Poziom 15  
    Witam serdecznie.

Tak po ostatnim poście z ciekawości oraz po różnych opiniach z innych wątków tutaj. Chciałbym zapytać o koszty ogrzewania i instalacji opartej na fotowoltaice.

Jak to wygląda na dziś.
    Czy czasami koszt roczny instalacji nie przrekracza kwoty jaką byśmy zapłacili za prąd przez grzanie wody w boilerze przez grzałke na 230V?
  • Poziom 32  
    Najpierw trzeba wiedzieć ile tej wody i w jakich warunkach izolacji termicznej chcesz podgrzać.
    Ile energii potrzeba na podgrzanie 200L wody z 10 do 50°C
    Ciepło właściwe wody ≈ 4200 J/kg*K X 200 kg X 40° K = 33 600 000 J = 33600 kJ / 3600 s = 9,3 kWh
    A jeszcze straty po drodze i na nieszczelną izolację termiczną obiektu.
  • Poziom 20  
    Na przykładzie swojej instalacji liczyłem w ten sposób:
    Mam 2 kW paneli, taka instalacja jest w stanie rocznie wytworzyć 1800 kWh energii elektrycznej, co po cenie 0.60 zł za 1 kWh z sieci daje mi 1080 zł rocznie. Taka instalacja na używanych panelach, bez kosztów montażu to 5 tyś zł. Czyli zwrot po 5 latach. To takie uproszczone liczenie. Jak grzeje się wodę prądem w drugiej taryfie czy gazem, okres zwrotu będzie znacznie dłuższy.
  • Poziom 32  
    anaba255 napisał:
    1800 kWh energii elektrycznej

Trzeba uwzględnić różnicę energii elektrycznej uzyskanej z paneli do energii z sieci.
    Latem panelami nie nagrzejesz wody na zimę - musisz mieć magazyn lub nadmiar mocy w panelach na zimne i długie dni.
  • Poziom 20  
    JESIOTR1 napisał:
    anaba255 napisał:
    1800 kWh energii elektrycznej

Trzeba uwzględnić różnicę energii elektrycznej uzyskanej z paneli do energii z sieci.
    Latem panelami nie nagrzejesz wody na zimę - musisz mieć magazyn lub nadmiar mocy w panelach na zimne i długie dni.

Chodziło mi o sens ekonomiczny.
    Przy planowaniu instalacji fotowoltaicznej tylko do grzania wody, założenia są inne. Ma ona grzać wodę w sezonie letnim, więc trzeba ją dobrać do potrzeb domowników. Posłużę się Twoim przykładem :) , jeśli dzienne zapotrzebowanie energii elektrycznej do ogrzania wody wynosi 9,3 kWh, to tyle latem, w słoneczny dzień, wyprodukuje instalacja o mocy ok. 1,4 kWp. Panele produkują prąd przez cały rok, zimą będą wspierać ogrzewanie, gdy używa się CO do grzania wody, natomiast latem w pochmurne dni, trzeba będzie dogrzewać z innego źródła. Jeśli ma zapewnić ciepłą wodę przez cały rok, będzie znacznie większa i droższa.
  • Poziom 12  
    To nie jest kwestia fotowoltaiki tylko grzania prądem. Dowolny kolektor słoneczny będzie tańszy i sprawniejszy jeśli masz zużycie. Jak masz małe można prądem z wykorzystaniem tanich taryf. Ale wtedy PV wygeneruje większe zyski oddając prad w pierwszej strefie taryfowej niż grzać wodę cały dzień. Jeśli pracujesz to wodę grzejesz 15-17 w drugiej taryfie z sieci. A cała produkcję PV oddajesz do sieci. Robienie dedykowanych rozwiązań do cwu nie ma sensu

Jeśli potrzebujesz 10kWh na wodę to grzejesz w G12 15-17 i 4-6 grzałkami po 3kW za 8gr plus przesył. A panele niech będą wpięte w sieci. Do czasu gdy istnieje akumulator bezpłatny że sprawnością 80% nie ma sensu upychania produkcji w domowy magazyn poza eksperymentami. Ja mam obecnie oświetlenie plus alarmy i czujniki w off-grid 24h ale to 1kWh dziennie.
  • Poziom 17  
    anaba255 napisał:
    Na przykładzie swojej instalacji liczyłem w ten sposób:
    Mam 2 kW paneli, taka instalacja jest w stanie rocznie wytworzyć 1800 kWh energii elektrycznej, co po cenie 0.60 zł za 1 kWh z sieci daje mi 1080 zł rocznie. Taka instalacja na używanych panelach, bez kosztów montażu to 5 tyś zł. Czyli zwrot po 5 latach. To takie uproszczone liczenie. Jak grzeje się wodę prądem w drugiej taryfie czy gazem, okres zwrotu będzie znacznie dłuższy.

Popularny na rynku kolektor wodny 150l z 15 rurkami Heat Pipe można kupić za 2500, a przygotuje podobną ilość ciepłej wody.

Przy panelach jest ten problem, że w teorii można połączyć 8 - 10 szeregowo, dołożyć grzałkę 2.5kW i liczyć na uzyskanie mocy znamionowej instalacji. Niestety nie. Zimna grzałka ma małą rezystancję, która dla paneli oświetlonych pod kątem stanowi praktycznie zwarcie. Wtedy na grzałce odkłada się ~500W, a reszta w panelach :(

Zatem dla uzyskania zadowalającej sprawności rano/wieczorem i przy gorszych warunkach oświetleniowych bez kontrolera ani rusz.
  • Poziom 20  
    MichałS napisał:
    Zatem dla uzyskania zadowalającej sprawności rano/wieczorem i przy gorszych warunkach oświetleniowych bez kontrolera ani rusz.

Oczywiście, że tylko z regulatorem, najlepiej MPPT
    MichałS napisał:
    Popularny na rynku kolektor wodny 150l z 15 rurkami Heat Pipe można kupić za 2500, a przygotuje podobną ilość ciepłej wody.

Możesz napisać coś więcej, jak zimą przy minusowych temperaturach, czy trzeba dogrzewać wode w zbiorniku, czy woda nie zamarznie w rurkach do/z kolektora. Do ceny trzeba jeszcze doliczyć koszt rurek. Opinie w internecie są mocno podzielone.