Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chińska wyciągarka Boxer - Uszkodzony Kondensator?

29 Paź 2019 18:06 201 7
  • Poziom 3  
    Witam. Mam problem z wyciągarką. Mianowicie działała parę tygodni normalnie po czym nagle zaczęła chodzić bardzo wolno i grzała się. Czasami silnik stoi w miejscu i buczy a czasami ma zrywy i chce pociągnąć ale zaraz znowu zwalnia. Może to być uszkodzony kondensator?
    Dziwi mnie jedna rzecz. Kondensator CBB60 40uf 450VAC C SO SH 25/70/21 50/60Hz. Nie powinien być tutaj zastosowany jakiś kondensator 220V?
  • Poziom 29  
    Kondensator musi mieć większe napięcie pracy, żeby nie doszło do przebicia na nim. Jeżeli wyciągarka ma problem z rozruchem, a nie występują w niej inne komponenty elektroniczne, to może to być uszkodzony kondensator. Ale dla pewności jeszcze zapytam, czy mechanicznie wszystko chodzi "gładko"?
  • Poziom 43  
    fifcio13-13 napisał:
    Kondensator musi mieć większe napięcie pracy, żeby nie doszło do przebicia na nim.
    ....oraz fakt, że pracuje w rezonansie z uzwojeniem pomocniczym silnika, to i napięcie na nim dochodzi nawet do 380 VAC. Owszem, objawy wskazują na uszkodzony kondensator, o ile mechanika jest sprawna.
  • Poziom 3  
    Mechanicznie wszystko sprawne wiec spróbuje wymienic kondensator.

Dodano po 3 [godziny] 26 [minuty]:

A jeśli jest tylko jeden kondensator to będzie to rozruchowy czy pracy?
  • Poziom 29  
    Co rozumiesz przez "rozruchowy"? Kondensator ma powodować przesunięcie fazowe, żeby wirnik mógł się obracać. Tyle.
  • Poziom 3  
    fifcio13-13 napisał:
    Co rozumiesz przez "rozruchowy"? Kondensator ma powodować przesunięcie fazowe, żeby wirnik mógł się obracać. Tyle.

Zadzwonilem do jednego sklepu i facet nie chciał nic innego wiedzieć oprócz pojemności kondensatora i czy ma być to rozruchowy czy pracy. Szczerze nie wiem o co w tym chodzi.
  • Poziom 43  
    fifcio13-13 napisał:
    Ojjj, długi jeszcze czas nauki przed Kolegą :cry:
    JAnek1511 napisał:
    Szczerze nie wiem o co w tym chodzi.
    Ale ja wiem. Ale z kolei nie wiem jaki rodzaj silnika jest zastosowany w tej wciągarce ? Są generalnie dwa rodzaje silników asynchronicznych jednofazowych z kondensatorem. Albo jest zastosowany [/b]kondensator pracy, zapewniający przesuniecie fazowe, niezbędne do pracy silnika, :!: , albo kondensator rozruchowy, odłączany poprzez wyłącznik odśrodkowy zabudowany wewnątrz silnika, albo dwa te rozwiązania na raz, celem wzmocnienia momentu obrotowego przy starcie takiego silnika. Trzecim rozwiązaniem rozruchu jest włączenie na moment uzwojenia rozruchowego bez kondensatora, gdzie przesuniecie fazowe uzyskuje się na skutek różnych impedancji uzwojeń ( silnik pralki Frania :D , albo kompresor każdej lodówki ). Poszukać na Forum, trochę, chyba, że to bardzo boli....
  • Spec od Falowników
    Często psują się przełączniki dwutorowe.