Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylatory w grzejnikach C.O.

rasbas 20 Wrz 2005 23:42 15482 11
  • #1 20 Wrz 2005 23:42
    rasbas
    Poziom 13  

Witam wszystkich. Mieszkam dosyć dużym domu jednorodzinnym Mam problem z dogrzaniem największego pokoju o powierzchni ok 45m^2. Mam w nim dwa aluminiowe grzejniki o wymiarach 160x60 cm. W zimę chociaż grzejniki są gorące ( 60*C ), to w pokoju jest chłodno ( 18*C ) gdyż wejście do pokoju jest z piętra "kręconymi chodami" w dół, przez co całe ciepło ucieka do góry. Wchodząc tylko na piętro od razu odczuwa się różnicę temperatur wynoszącą ok 3-4*C. Chciałbym zainstalować pod grzejnikami wentylatory, które wymuszając przepływ powietrza podgrzewałyby pokój. Grzejniki bardzo fajnie do tego się nadają, gdyż mają żeberka jak radiatory, co widać na załączonym zdjęciu. Mam pytanie, czy ktoś już może słyszał o takim rozwiązaniu i czy według was przyniesie to zamierzony efekt. Wentylatory byłyby sterowane za pomocą jakiegoś małego uP uwzględniając temperatury: zadaną, grzejnika i powietrza. Czekam na Wasze przemyślenia w tym temacie.

0 11
  • #2 21 Wrz 2005 00:38
    Moon voyager
    Poziom 21  

A nie lepiej zamiast kombinować z wentylatorami po prostu uszczelnić pokój??

0
  • #3 21 Wrz 2005 10:53
    rasbas
    Poziom 13  

Jeśli chodzi o okna to są one w bdb stanie. CHodzi o to, że cieplejsze powietrze unosząc się go góry ucieka z pokoju i w rzeczywistości jest tu dużo chłodniej w stosunku do reszty domu. Zdecydowanie odpada robienie jakiejś "klapy" czy innych tego typu psujących wystrój wynalazków.

0
  • #4 21 Wrz 2005 19:44
    Sylwek47
    Poziom 14  

Witam

Skutecznym sposobem zwiększenia temperatury w dolnym pomieszczeniu, to przełożyć panele z górnych pomieszczeń do dużego pokoju na dole w takiej proporcji aż uzyskasz wyrównane temperatury.

Pozdrawiam

0
  • #5 22 Wrz 2005 13:44
    rasbas
    Poziom 13  

Przełożenie paneli to też jest jakieś rozwiązania, lecz chciałbym zrealizować to w ten sposób jak napisałem. Bym miał wtedy bezproblemową możliwość regulacji temperatury. Pytanie tylko, jakie musiałbym zastosować wentylatory, aby uzyskać widoczne efekty.

1
  • #6 22 Wrz 2005 19:00
    Moon voyager
    Poziom 21  

Obawiam się, że odpowiedź nie jest prosta. Każdy wentylator ma swoje parametry, które należałoby dobrac indywidualnie do Twojego ogrzewania. Pozostaje Ci zatem metoda prób i błędów. Musisz po prostu spróbowac kilka rodzajów wentylatorów i z tym modelem z którym uzyskasz najlepszy wynik popracować dalej. Przesada może skończyć się zajwiskiem odwrotnym tzn. zamias ogrzać pokój to go dodatkowo jeszcze wyziębisz

0
  • Pomocny post
    #7 22 Wrz 2005 19:11
    Hucul
    Poziom 39  

Ja używałem wentylatorów komputerowych takich z obudowy big tower . Działało bardzo dobrze , pokój nagrzewał się momentalnie i wskazania podzielnika na kaloryferze dużo niższe :D . Ekserymentowałem z nadmuchem do góry , na dół . Najlepszy efekt dawał nadmuch kierujący powietrze na podłogę , temperatura w pomieszczeniu była najbardziej wyrównana .

0
  • #8 22 Wrz 2005 19:18
    Zenek
    Poziom 30  

gratuluję pokoju wielkości mojego mieszkania.... ;)
    Ja w pracy w dość dużym pokoju wieczorami, gdy jest chłodno, włączam wentylatory w klimatyzatorze. Klimatyzator przykręcony jest w rogu pomieszczenia do sufitu, powoduje to, że ciepłe powietrze spod sufitu wędruje przeciwległą ścianą w dół i... cieplej w nogi :)
    Przy kaloryferze podobny efekt daje to, co pisze kolega wyżej, czyli nadmuch w dół, najlepiej wentylatorem typu "turbina" dość szerokim, podobnym do stosowanych w klimatyzatorach...

0
  • #9 22 Wrz 2005 21:02
    rasbas
    Poziom 13  

Wielkie dzięki. Z tego co mówicie to jest sens eksperymentowania w tym kierunku. Hucul, mógłbyś jeszcze podać jakiej wielkości masz pokój i ile wentylatorów zastosowałeś? Myślałem nad zastosowaniem po 2 turbiny nawiewu od malucha na kaloryfer. Myśle że wystarczy. Dzięki regulacji będę mógł ustawić optymalne obroty, aby jak mówicie nie przesadzić i nie oziębiać pokoju.

0
  • #10 23 Wrz 2005 13:33
    Hucul
    Poziom 39  

Stosowałem tę metodę w różnych pomieszczeniach od około 10m² do 40m² . Zawsze wentylatory podnosiły sprawność grzejników dzięki czemu uzyskiwałem wyższą temperaturę w pokoju , drugim pozytywnym efektem było wyrównanie się temperatury w pomieszczeniu . Bez wentylatorów różnica temperatury między podłogą a sufitem wynosiła nawet kilka stopni .

0
  • #11 16 Mar 2009 09:19
    lelo16
    Poziom 2  

Witam.

Osobiście przetestowałem jedną rzecz zamiast grzejnika zainstalowałem klimatyzator typu split.Efekt rewelacja 4 prędkości nadmuchu filtr powietrza po osiągnięciu temperatury pomieszczenia zamyka elektrozawór (sygnał na agregat).Pomieszczenie 28m2 moc splita 2,2kW,temperatura pomieszczenia nawet 32 stopnie(przetestowane).Temperatura wody ok 45 stopni.Koszt splita jest podobny do ceny grzejnika.Będę jeszcze to modyfikował ,chce zainstalować coś co by utrzymywało stałą tem.wody na zasilaniu klimatyzatora(nie jestem hydraulikiem więc proszę się nie dziwić,że pisze coś))Jak mi się uda dam znać.Cześć.

0