Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta lampowa końcówka mocy do zestawu audio ty.ytka

tytka 05 Lis 2019 10:12 3525 39
    cefaloid
    Poziom 31  
    tytka napisał:
    A czego należało by spodziewać się po tych transformatorach głośnikowych?
    Tak jak pisałem, w pomiarach dolna częstotliwość graniczna przy -3dB wyszła 50Hz.
    Takie wzmacniacze, niestety nie osiągają wygórowanych parametrów.

Swojego czasu wykonał dla mnie transformatory allegrowicz 4pietro4 i tamten wzmacniacz schodzi poniżej 20Hz. No ale jeśli kolumny to np małe monitorki to 50Hz jest OK, kolumny nie zejdą i tak niżej.
  • PCBway
    mkpl
    Poziom 37  
    cefaloid napisał:
    tytka napisał:
    A czego należało by spodziewać się po tych transformatorach głośnikowych?
    Tak jak pisałem, w pomiarach dolna częstotliwość graniczna przy -3dB wyszła 50Hz.
    Takie wzmacniacze, niestety nie osiągają wygórowanych parametrów.

Swojego czasu wykonał dla mnie transformatory allegrowicz 4pietro4 i tamten wzmacniacz schodzi poniżej 20Hz. No ale jeśli kolumny to np małe monitorki to 50Hz jest OK, kolumny nie zejdą i tak niżej.

Niepowiedziane, że ograniczeniem prezentowanego wzmacniacza jest transformator.
    Wg mnie trzeba by sprawdzić przy jak niskiej częstotliwości dla pełnego wysterowania następuje nasycanie transformatora.
    Może się okazać, że transformator jeszcze może lub dawno się już skończył.
  • PCBway
    tytka
    Poziom 18  
    mkpl napisał:
    ...i to w tej samej obudowie z tym, że ja pozostaję przy oryginalnym wyglądzie wieży midi (kolejny klocek do zestawu).

Także lubię ten zestaw, wychowałem się na takim i mam jeszcze takowy. Ale teraz powiedzmy, że wolę "rzeźbę" w obudowach, po uszkodzonych elementach tego zestawu.

mkpl napisał:
    Przyznam szczerze, że trochę obawiałem się o jakość tych transformatorów i chciałem coś nawijać samemu (rdzenie dostępne w Czechach) ale pomiarami wyprowadziłeś mnie z błędu

Cieszę się, że jakoś tam pomogłem.

cefaloid napisał:
    No ale jeśli kolumny to np małe monitorki to 50Hz jest OK, kolumny nie zejdą i tak niżej.

Kolumny, to nie małe monitorki, choć też nie jakieś potężne. Mogą zejść niżej, no i schodzą, poniżej tego na co ta "lampówka" pozwala. Choć przy jej odsłuchu, aż tak mocno nie jest odczuwalna, jej dość wysoka dolna częstotliwość graniczna (ale to też trochę zależnie od rodzaju muzyki).
    aftys6
    Poziom 19  
    Witam. Trafia wyjściowe to firma SIZE ?
    Jeżeli tak to jak wyglądają parametry podawane przez nich do rzeczywistości?
    pawlik722
    Poziom 22  
    Pięknie zrobiony wzmacniacz. Marzy mi się końcówką lampowa niestety najpierw kolumny muszę wykonać z prawdziwego zdarzenia. Mógłby kolega zdradzić koszt wykonania wzmacniacza od strony elektronicznej z pominięciem kosztów obudowy?
    tytka
    Poziom 18  
    aftys6 napisał:
    ...jak wyglądają parametry podawane przez nich do rzeczywistości?

Na stronie sklepu, w którym dokonałem zakupu, podają takie parametry tych transformatorów SIZEI:
    Prosta lampowa końcówka mocy do zestawu audio ty.ytka

Koszty... szczerze,to nie liczyłem. Same lampy i transformatory, to zdaje się jakieś 450-500PLN.
    pawelr98
    Poziom 37  
    aftys6 napisał:

Sizei TG 5/4897

Te trafa to chyba najtańsze dostępne do EL84.
    Standardowe 5.2kΩ/8Ω
    Diorowsky
    Poziom 4  
    A co powiecie na zrobienie lampowca z ws304s?
    Oczywiście wyrzucają cały układ i robiąc nowy.
    aftys6
    Poziom 19  
    pawelr98 napisał:
    aftys6 napisał:

Sizei TG 5/4897

Te trafa to chyba najtańsze dostępne do EL84.
    Standardowe 5.2kΩ/8Ω

Ciekawe jak z rozrzutem między poszczególnymi sztukami.
    Zbierałem kiedyś stare Polskie TG i czasem dwa o identycznym oznaczeniu a miały rozrzut po kilkanaście procent, zarówno np rezystancja cewek jak i sama waga.
    Wnioskuje że pewnie nawijali tym co pod ręką było.
    Jeżeli w tych Sizei nawet lekko czarują z pasmem a nie ma rozrzutu między trafami to w tej cenie jest to do zaakceptowania.
    radekrp90
    Poziom 10  
    pawelr98 napisał:

Projekt ogólnie wzorowy, natomiast mi brakuje lamp wystających przez górę obudowy. To jest taki standard we wzmacniaczach lampowych, eksponowanie lamp sprawia iż od razu wiemy z czym mamy do czynienia. A tak to z zewnątrz przypomina zwykłego tranzystorowca.

Czasami minimalizm jest bardziej istotny, a poza tym wcale nie taki standard - pierwsze co mi się kojarzy: Sansui AU70. Fotki do odnalezienia w Sieci.

Poza tym, jeśli już ktoś mocno chce robić "na wygląd" (choć w tym zestawie to zbędne, bo pozostałe klocki są równie minimalistyczne) to można zrobić okienko. Tylko po co :) To ma grać, nie wyglądać i świecić. Odrębna kwestia to chłodzenie i tu przydały by się chyba otwory od spodu aby konwekcyjnie chłodzić lampy, bo tak nie mają skąd one "ciągnąć" powietrza.