Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pilarka łańcuchowa nie markowa, Ningbo YAT Electrical Apliance. Sprzęgło.

30 Paź 2019 13:00 426 28
  • Poziom 18  
    Witam. Dziś ciąłem dużą ilość drewna pilarką łańcuchową o nazwie Ningbo YAT Electrical Apliance. Pilarka kiedyś sprzedawana była w Castorama.
    Zacząłem ciąć dosyć twarde drewno.
    No i łańcuch się zatrzymał a silnik dalej pracował. Bez cięcia jak włączę na wolno biegu. To czasem kręci łańcuchem a czasem nie. I bardzo hałasuje.
    Być może momentalnie zatrzymał się łańcuch podczas piłowania.
    Zależy mi na jej naprawie, bo mam do niej kilka nowiutkich łańcuchów.
    Gdzieś kiedyś szukałem części do np. TOYA. I okazuje się że można kupić części do chińszczyzny. A nawet spotkałem sprzęgła do pilarek łańcuchowych.
    Ale gdzie to było? Nie pamiętam.
  • Poziom 13  
    Idż do jakiegoś normalnego sklepu, powinni mieć takie sprzęgła i od razu ci wymienią, z internetu nie zawsze przychodzi to co chcemy.
  • Poziom 38  
    Przypominam, że mowa jest o elektrycznej pilarce łańcuchowej a tam trochę inaczej wygląda sprzęgło o ile jest w ogóle.
    wojtek2004 napisał:
    pilarką łańcuchową o nazwie Ningbo YAT Electrical Apliance

W droższych modelach można spotkać takie jak na filmie.
    Autor nie dowie się co tak naprawdę się uszkodziło dopóki nie rozbierze pilarki.

Link
  • Poziom 18  
    U mnie w srodku wygląda tak:
    Pilarka łańcuchowa nie markowa, Ningbo YAT Electrical Apliance. Sprzęgło.Pilarka łańcuchowa nie markowa, Ningbo YAT Electrical Apliance. Sprzęgło.Pilarka łańcuchowa nie markowa, Ningbo YAT Electrical Apliance. Sprzęgło.
    Pilarka łańcuchowa nie markowa, Ningbo YAT Electrical Apliance. Sprzęgło.Pilarka łańcuchowa nie markowa, Ningbo YAT Electrical Apliance. Sprzęgło.Pilarka łańcuchowa nie markowa, Ningbo YAT Electrical Apliance. Sprzęgło.
    Swoją drogą zauważyłem na allegro kilka takich sztuk.Sprawnych.Ja akurat odkupiłem ją od osoby prywatnej. W Castoramie były kiedyś dość popularne. Ale wrócmy do konkretów. Jakoś nie mogę się doszukać sprzęgła wyglającego jak na: https://www.silnik-kosiarki.pl/pl/c/Bebny%2C-sprzegla/195
  • Poziom 18  
    Witam.Po prostu mam zerowe pojęcie o sprzęgłach....

Dodano po 4 [minuty]:

Chociaż sprężyna jest cała....

• Poziom 29  
    Trzeba ją wyjąć sprawdzić czy nie jest pęknięta itd.
  • Poziom 18  
    To nie sprzęgło jest uszkodzone.Właśnie wróciłem do domu i odkręciłem pokrywe zębatek.

Zapewne takiej zebatki nie kupię.
  • Poziom 38  
    Miałem sugerować, że zmieliło plastikowe koło zębate. Cześć jak najbardziej do kupienia tylko trzeba zdemontować i podać wymiary.
    Sprzęt jak widać na zamieszczonych obrazkach bardziej do amatorskiego cięcia desek lub gałęzi.

Na allegro same plastikowe koła zębate po 20 zł.
    https://allegro.pl/kategoria/narzedzia-ogrodn...j&order=d&bmatch=baseline-dict42-hou-1-5-1024
    Ja bym jednak poszukał metalowej np. do pilarki elektrycznej EINHELL NKS 2000 - może by podeszła?
  • Poziom 18  
    Tak się zastanawiam czy to się uda. Koło zębate musi być precyzyjnym odpowiednikiem.
    Tak swoją drogą chętnie bym dokonał wymiany. Nie martwił bym sie o następną awarię. Pilarka ma sporo lat. To jej pierwsza awaria.I chyba ostatnia.
    Raczej nowej pilarki nie będę kupował. Jeżeli te najtańsze są zrobione na plastikowych kołach zębatych .To awaria gotowa od zaraz.
    Tak się zastanawiam dlaczego u mnie się to przydarzyło. Przecież sprzęgło powinno zadziałać.
    I w zasadzie chronić mechanizm przy zastopowaniu łańcucha. Ale dokładnie nie wiem czy łańcuch się zastopował. Czy też wyrobiły się ząbki

Czy ktoś próbował regenerować taką zembatkę? Tzn żywica+wtopione pręciki. I dopasowanie masy żywicznej pilnikiem?

P.S Może ktoś zapyta co ciołem. Paletę euro. Drewno sosna. Ale dość ciężko szło.
    I usterka gotowa.
    Pilarki używam do przygotowania opału.
  • Poziom 38  
    Kolego zdemontuj uszkodzone koło podaj ilość zębów i wymiary. Jak pisałem same koło plastikowe to koszt niecałe 30 zł na allegro razem z wysyłką natomiast cały zestaw wraz ze sprzęgłem to ok 50 zł razem z wysyłką.
    Naprawa absolutnie niema sensu, dłużej to będziesz kleił niż to będzie działać.

Czy prowadnica łańcucha jest dobrze smarowana/kanału olejowe drożne a łożysku w końcówce prowadnicy smarowane smarem? Pytam bo problem ze smarowaniem mógł być przyczyną awarii jak również nadmierne naciągnięcia łańcucha.
  • Poziom 18  
    Mierząc sówmiarką po zewnętrznej koło zębate ma 73mm i 33 zęby.

Mam problem ze zdjęciem łożyska.Nie mam warsztatu.Nie mam sciągacza do łożysk.Jaką domową metodę zastosować?
  • Poziom 38  
    Powinna pasować ale porównaj pozostałe wymiary.
    Wpisz na allegro: ZĘBATKA PIŁY ELEKTRYCZNEJ NAC YT4645 4380 YP 1800

Aby zdjąć łożysko wykorzystaj uszkodzoną zębatkę zaprzyj ją od strony sprężyny o rurę lub otwarte szczęki imadła a z drugiej strony znajdź i wkręć do końca śrubę z dłuższym gwintem tak aby nie uszkodzić gwintu wewnętrznego przy stukaniu młotkiem.
  • Poziom 18  
    Tak dobrze smaruję smarem grafitowym"nos" prowadnicy. Ale nie specjalną strzykawką. Tylko strzykawką medyczną z igłą. To według mnie o wiele lepszy sposób. Igłę wkładam w otworki łańcucha w trzech miejscach. Górną , lewą i dolną.
    Łańcich zawsze dobrze jest naoliwiony. Odpowiednio naciągnięty
    Nie mam automatycznego oliwienia. A jeszcze model z pompką. Ostatnio wymieniałem kapturek pompki. Bo stary się rozleciał.
    Zastosowałem pompkę paliwową:

Dodano po 3 [godziny] 51 [minuty]:

Przy okazji mam jeszcze pytanie.
    Czy uszczelka oleju w uchwycie prowadnicy jest osiągalna w zakupie.
    U mnie uchwyt wygląda dość typowo.Stosowany jest w tańszym sprzęcie.

• Poziom 29  
    Wszystko jest do dokupienia, oznaczenie: yt4610
  • Poziom 18  
    Jak by ktoś szukał mam dokładniejszy opis zębatki:

Dodano po 10 [minuty]:

Sniezynka napisał:
    Wszystko jest do dokupienia, oznaczenie: yt4610

Jakoś po wpisaniu modelu nie pokazuje uszczelek...

Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

Ściąganie łożyska jest banalnie proste.

Sprawdziłem u siebie wymiary wymiary koła zębatego:

Średnica małego otworu to 9 mm.

Natomiast po drugiej stronie wielkość"walca"
    To: 20mm (mierzone od zewnętrznej strony) wewnętrzna 9 mm.
    Grubość: 5mm.
  • Poziom 18  
    Sciąganie łożyska to nie samowicie prosty banał...
  • Poziom 18  
    Zębatka nie ma symbolu. No może katalogowy. Którego nie znamy. Trzeba by mieć katalog od chińskiego producenta.
    Jedyne dane ważne dla nas to

Dodano po 8 [minuty]:

Kolega "Sniezynka"zaznaczył model Handy PowerYT 4610. Miał na myśli że właśnie w tym modelu występuje uchwyt do prowadnicy w którym można spotkac taką uszczelkę.Najlepiej jeśli sam jeszcze raz sie wypowie na ten temat uszczelki.

Dodano po 20 [minuty]:

Jest problem z parametrami "walca".Których nikt nie podaje.

Jeżeli będzie odbiegał od mojego.To nie ma co kupować.Bo sprzęgło opiera się właśnie na budowie tego "walca".

A jeżeli będę zmuszony kupić ze sprzęgłem to u mnie końcówką jest płaska śruba.A nie gwint na nakrętkę.

Czyli tak: Pilarka łańcuchowa nie markowa, Ningbo YAT Electrical Apliance. Sprzęgło.
  • Poziom 38  
    Tutaj masz wymiar tego walca zewnętrznego - oznaczony jako B i jest 20 mm.
    https://www.ekaktus.pl/zebatka-pilarki-nac-yt4645-yt4380-faworyt-yp1800-p-5691.html
    wojtek2004 napisał:
    Średnica małego otworu to 9 mm.

Czym wykonałeś pomiary? Suwmiarka czy zwykła miarka?
    Lepiej zmierz dokładnie średnica wałka wchodzącego w ten otwór (na aukcjach podają 10 mm).
  • Poziom 29  
    Koleżanka jak by co, a nr części stosowany w tego typu pilarkach to 8025-900004 rubber ring - chodzi o tą tzw "uszczelkę" .
  • Poziom 18  
    Na wstępie Koleżanko Snieżynka małe Sorry...
    Ale do rzeczy.
    Pomiary robię tradycyjną suwmiarką.
    Jedynie jak dla mnie nie pasuje wymiar: D.Reszta się zgadza(otwór ma 10mm).
    Ale chyba da się upchnąć sprężynę. Albo też troszkę będzie wystawać sprężyna sprzęgła. Ostatecznie zeszlifuje ten 1 mm wysokości stożka. : D. Jak zaistnieje potrzeba...

Koleżanko Snieżynka. Na jakiej aukcji w allegro mogę kupić tą uszczelkę?
  • Poziom 18  
    Znalazłem jeszcze jedną rzecz.Pompkę oleju nie posiadającą zębatki.
    Nie że by się rozleciała.Dlatego jej brak.
    Nigdy czegoś takiego nie widziałem.

W mechanizmie siedzi tutaj:

Metalowy trzpień slizga się po kole zębatym.
    Jak igła gramofonu po płycie.

Widać ten element na moich pierwszych zdjęciach nr1 i 2.

Dodano po 19 [minuty]:

Ale jak naciskam trzpień który ma sprężynkę w srodku to pluje olejem. Więc to jakiegoś rodzaju pompka albo i nie.

Proszę o pomoc. Bo przy nowym kole zębatym ten element będzie musiał byc zdemontowany.
    Nowe koło zębate nie będzie miało identycznej scieżki na kole zębatym.
  • Poziom 38  
    Tak jest to pompka oleju (pompki z zębatką działają na podobnej zasadzie wciskania tłoczka).
    Ślizg ma różną wysokość i zależnie od obrotu koła wciska tłoczek pompując olej.

wojtek2004 napisał:
    Bo przy nowym kole zębatym ten element będzie musiał byc zdemontowany.
    Nowe koło zębate nie będzie miało identycznej scieżki na kole zębatym.

Wiec kup kolo z taką ślizgiem pompki oleju są dostępne tylko trzeba poszukać.
    Na allegro pod hasłem: Koło zebate, Piły elektryczne chińskie 54-041
    Dopytaj jednak sprzedawce o wymiary i czy produkt jest taki sam jak na 1 zdjęciu aukcji czyli z tym ślizgiem do pompki oleju.
  • Poziom 18  
    Wielkie dzięki dla Kolegi E8600 , który czynnie bierze udział w moim temacie jak i Śnieżynka.
    Ale może ktoś ma opisane te koło zębate:

Może ktoś ma zanotowane?

Do jedynego sprzedającego mam kontakt:

• Poziom 18  
    Jeszcze mały problem...
    Nie podoba mi się że te koło zebate ma zeszlifowane czubki zębów.Przez to są niższe zęby.

W moim kole zębatym tego nie ma.
  • Poziom 29  
    Bo Twoje koło jest zużyte, ma cieńsze zęby przez to są ostre.
  • Poziom 18  
    No to nie mam więcej pytań. Kontaktuję się ze sprzedającym i zamawiam. I tak nie mam wyjścia bo to jedyny odpowiednik.
    Nie ma co marudzić. Mam tylko wątpliwość co do twardości plastiku. Sprzedający nie ma o jasnej barwie. Te co na zdjęciu wygląda na słabe.