Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie radia Ferguson Regent P1 (4000mAh, 7,4 V) z panelu solarnego 12V 20W.

mjacen 30 Oct 2019 16:09 357 3
    mjacen
    Level 2  
    Dzień dobry, jestem laikiem chcącym popróbować fajnych urządzeń. Kupiłem radio Ferguson Regent P1 (ogniwo 4000mAH, 7,4 V) a z tego powodu, że pięknie gra chciałby używać go w plenerze przy współpracy z panelem solarnym: 20W, 12V, który również właśnie kupiłem. Ten panel ma dołączony regulator ładowania z portami usb 5V. Radio natomiast posiada dołączony zasilacz sieciowy 12V 1,5 A.
    1. Czy bezpieczne jest ładowanie ogniwa 7,4 V prądem z portu usb regulatora 5V? Czy ładowanie ogniwa 7,4V napięciem 5v nie zaszkodzi mu, tymbardziej, że dedykowany do radia zasilacz sieciowy ma 12 V 1,5 A?
    2. Dokupiłem adapter usb/dc 5V: ponieważ radio to może być ładowane/zasilane jedynie przez wejście dc a nie usb. Czy lepiej byłoby np. przepołowienie tego przewodu, wykorzystanie końcówki dc a z drugiej strony połączenie uciętych kabelków bezpośrednio z regulatorem ładowania panelu (tam prąd powinien mieć napięcie 12V)?
    Będę bardzo wdzięczny za pomoc, ponieważ na razie chodzę trochę po omacku.
    Pozdrawiam serdecznie!
    gimak
    Level 40  
    Pierwszą czynnością jaką ja bym wykonał, to sprawdził czy to jest zasilacz impulsowy czy transformatorowy i jakie napięcie daje ten zasilacz bez obciążenia oraz jakie gdy jest obciążony radiem. Prawdopodobnie będzie to zasilacz impulsowy.
    Pytanie - czy tym zasilaczem 12V 1.5A jest ładowany akumulator 7.4 V w radioodbiorniku, czy odbiornik ma gniazdo do podłączenia tego zasilacza.
    Druga sprawa, dotyczy regulatora, czy oprócz wyjścia 5V ma wyjście 12 V. Jeżeli ma to jakie daje napięcie przy pełnym oświetleniu panelu PV.
    Jezeli regulator 12 V wyjścia nie ma, a radio takie wejście ma, to wg mnie najprostsze rozwiązanie to zasilenie radia z panela PV poprzez układ LM7812. Ze względu na parametry akumulatora, bezpośredniego podłączenia panela do radia, raczej bym nie ryzykował, dlatego, że nieobciążony panel przy pełnym słońcu do ok 22-23 V, a prądu można się będzie spodziewać rzędu 1.14 A.
    Być może w radiu jest jakiś układ który to zniweluje do parametrów zdrowych dla akumulatora.
    MichałS
    Level 30  
    Dopinając radio do gniazda USB 5V nie naładujesz go. Gdyby tak było producent dałby zasilacz na 5V, a jest dokładany zasilacz 12V. Zatem należy przerobić panel na wyjście 12V. Jest kilka możliwości, najprościej pozbyć się aktualnego regulatora i założyć wspominany 7812. Takich regulatorów napięcia na 12V jest dużo. Gdybyś nie czuł się na siłach budować samemu można kupić np. regulator 24/12V dedykowany do tirów.
    mjacen
    Level 2  
    Bardzo Wam dziękuję za te informacje. Potrzebuję trochę czasu, żeby je przeanalizować, bo zawierają sporo dla mnie nowych problemów. Serdecznie Was pozdrawiam tymczasem i życzę miłego weekendu!!