Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Manta SPK5015 - gaśnie co 5 minut

30 Paź 2019 16:41 588 5
  • Poziom 3  
    Głośnik/kolumna firmy Manta, model SPK5015 - przy korzystaniu wyłączał się co jakieś 5-10 minut, czasami gasł także wyświetlacz, lecz nie zawsze.

Wewnątrz wzmacniacza od razu widać przysmalone dwa rezystory 120Ohm:

Manta SPK5015 - gaśnie co 5 minut

Oczywiście wymieniłem.

Blaszki/obudowy tranzystorów C5198 i A1491 lekko sine, co może sugerować częściowe wygrzanie "materiału.

Profilaktycznie chciałbym je wymienić, mam A1491, niestety C5198 brak - i tu pytanie, czy można wstawić zamiast tego 2SC3855 (różnica High Breakdown Vol 140V w oryginale, a C3855 200V).

Prócz tego zauważyłem, że uszkodzeniu uległ także wentylator, a po wymianie na sprawny jakby nie podaje napięcia i wentylacja nie rusza w ogóle - co tu może być?

Ogólnie po wymianie A1491 na nowe i wstawieniu z powrotem starych C5198 na razie gra OK - gdyby jednak ktoś potwierdził, że można tam wstawić C3855 to wymieniłbym również drugą parę. Chciałbym także ruszyć wentylację, bo bez niej zapewne problem nie długo powróci.
  • Poziom 40  
    Śledząc po ścieżkach od gniazda wentylatora sprawdź tranzystor załączający i sprawdź go.
  • Poziom 3  
    krakarak napisał:
    Śledząc po ścieżkach od gniazda wentylatora sprawdź tranzystor załączający i sprawdź go.

Sprawdzę, dzięki. A co z tą końcówką C5198? Podejdzie ten C3855? (2SC5198 / 2SC3855)

Idąc ścieżkami od wentylatora mam kolejno kondensator, rezystor i tranzystor (TIP41C). Tranzystor ma przebicie między Bazą a Emiterem - o ile dobrze rozumiem, to tranzystor przy danej temperaturze załącza wentylator, a skoro jest zwarcie to w momencie "próby" załączenia chłodzenia wzmacniacz wykrywa zwarcie i gaśnie, zgadza się?
  • Poziom 40  
    Nie do końca jest tak jak piszesz, ale jest dobrze, że znalazłeś uszkodzony tranzystor :-) .
    Nie bardzo też wierzę, że w szereg z wentylatorem jest wstawiony kondensator.
    Gdy wylutujesz tranzystor to sprawdź obwód jego bazy i ewentualnie emitera (choć raczej jest bezpośrednio na masie), czy tam nie ma jakiegoś rezystora z przerwą lub zwartej diody.
    Do wentylatora idą 2 czy 3 przewody? Czy sam wentylator jest sprawny, sprawdzałeś go zasilając napięciem pracy?
  • Poziom 3  
    krakarak napisał:
    Nie do końca jest tak jak piszesz, ale jest dobrze, że znalazłeś uszkodzony tranzystor :-) .
    Gdy wylutujesz tranzystor to sprawdź obwód jego bazy i ewentualnie emitera (choć raczej jest bezpośrednio na masie), czy tam nie ma jakiegoś rezystora z przerwą lub zwartej diody.
    Do wentylatora idą 2 czy 3 przewody? Czy sam wentylator jest sprawny, sprawdzałeś go zasilając napięciem pracy?

Do wentylatora idą 2 przewody, sam wentylator był niesprawny - pisałem w pierwszym poście, że nie rusza po podaniu 12V.

Wczoraj zasiliłem zewnętrznie nowo wstawiony wentylator i tak na szybkiego sprawdziłem działanie kolumny - nie wyłączył się ani razu, lecz miałem tylko 30min na testy.

Diodę sprawdzę za jakiś czas i dam znać.

Dodano po 3 [godziny] 13 [minuty]:

Pomierzyłem, jest coś takiego, że przy pomiarze diody na sekundę wskazuje przejście (miernik piszczy), następnie wskazuje prawidłową wartość dla pomiaru diód (tak samo jest po wylutowaniu jednej nóżki "-").

Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem też szerek diód z takimi samymi objawami - mi się wydaje, że jest OK.

Dodam jeszcze, że wcześniej na samym początku po odkręceniu wzmacniacza rzuciła mi się na oczy jedna przypalona nóżka na mostku:

Zdjęcie słabej jakości, ale na trzeciej nóżce (od dołu) był widoczny czarny nalot. Od razu ściągnąłem te luty, wyczyściłem i dałem nowe (z resztą zrobiłem tak prawie z całą płytą).

Mam teraz dylemat, ponieważ mam już wlutowany nowy tranzystor TiP41C i nie wiem czy mogę odpalac kolumnę. Nie chcę go spalić, ponieważ w sklepie mieli tylko jedną sztukę.

Dodano po 37 [minuty]:

Dobra, włączyłem to w taki sposób:

Wentylacja zasilana zewnętrznie, kolumna włączona. Pomiar na gnieździe zasilania wentylatora na płycie wskazuje stopniowy wzrost napięcia. Zapewne wraz ze wzrostem temperatury płyta zaczyna zasilacz chłodzenie, co akurat wydaje się być prawidłowe.

Komedia jest w sytuacji gdy podłącze wentylator do samego gniazda, gdyż napięcie na gnieździe jest sztywne 0.7V, po odłączeniu w trakcie grania kolumny napięcie wzrasta, gdy wpinam wentylator z powrotem momentalnie napięcie spada do 0.7V.

Także coś tu jeszcze jest walnięte - kondensator? Nie wiem, także proszę o podpowiedź.
  • Poziom 3  
    krakarak napisał:

Do wentylatora idą 2 przewody, sam wentylator był niesprawny - pisałem w pierwszym poście, że nie rusza po podaniu 12V.

Wczoraj zasiliłem zewnętrznie nowo wstawiony wentylator i tak na szybkiego sprawdziłem działanie kolumny - nie wyłączył się ani razu, lecz miałem tylko 30min na testy.

Diodę sprawdzę za jakiś czas i dam znać.

Dodano po 3 [godziny] 13 [minuty]:

Pomierzyłem, jest coś takiego, że przy pomiarze diody na sekundę wskazuje przejście (miernik piszczy), następnie wskazuje prawidłową wartość dla pomiaru diód (tak samo jest po wylutowaniu jednej nóżki "-").

Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem też szerek diód z takimi samymi objawami - mi się wydaje, że jest OK.

Dodam jeszcze, że wcześniej na samym początku po odkręceniu wzmacniacza rzuciła mi się na oczy jedna przypalona nóżka na mostku:

Zdjęcie słabej jakości, ale na trzeciej nóżce (od dołu) był widoczny czarny nalot. Od razu ściągnąłem te luty, wyczyściłem i dałem nowe (z resztą zrobiłem tak prawie z całą płytą).

Mam teraz dylemat, ponieważ mam już wlutowany nowy tranzystor TiP41C i nie wiem czy mogę odpalac kolumnę. Nie chcę go spalić, ponieważ w sklepie mieli tylko jedną sztukę.

Dodano po 37 [minuty]:

Dobra, włączyłem to w taki sposób:

Wentylacja zasilana zewnętrznie, kolumna włączona. Pomiar na gnieździe zasilania wentylatora na płycie wskazuje stopniowy wzrost napięcia. Zapewne wraz ze wzrostem temperatury płyta zaczyna zasilacz chłodzenie, co akurat wydaje się być prawidłowe.

Komedia jest w sytuacji gdy podłącze wentylator do samego gniazda, gdyż napięcie na gnieździe jest sztywne 0.7V, po odłączeniu w trakcie grania kolumny napięcie wzrasta, gdy wpinam wentylator z powrotem momentalnie napięcie spada do 0.7V.

Także coś tu jeszcze jest walnięte - kondensator? Nie wiem, także proszę o podpowiedź.

Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

Wymieniłem jeszcze rezystor 1Ohm 3W i wszystko jest już OK