Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy RAM i problem z biosem

30 Paź 2019 17:13 195 2
  • Poziom 3  
    Witam, kupiłem nową kość RAM G.Skill 16GB 2666MHz i podczas włączania PC nie mogę dostać się do BIOSU, system całkowicie pomija wstęp uruchamiania. Jest czarny ekran i od razu odpala mi się pulpit nie pokazuje się napis płyty głównej na wstępie, ani żeby wcisnąć delete żeby dostać się do BIOSU. Wcześniej miałem pamięć 8GB samsung 2400 MHz i wszystko działało poprawnie. Próbowałem z powrotem założyć stare 8GB, ale jest to samo. Te 16GB dało jakieś +/- 40% większą wydajność niż miałem 8GB tak powinno być? Myślałem że wzrost wydajności będzie większy, ale pewnie tu chodzi bardziej o MHz a nie o GB aż tak się na tym nie znam, niestety płyta nie obsługuje więcej niż 2666MHz. płyta główna to ASROCK b360m pro4. Proszę o pomoc czy muszę zaktualizować bios czy go zresetować...
  • Poziom 2  
    Po pierwsze stary ram obniża taktowanie nowego czyli oba działają na 2400.
    Po drugie zależy od gier nie wszystkie wykorzystują 8 czy też 16 GB ramu.
    Po trzecie może zaktualizował ci się bios/sam to zrobiłeś.
    Po czwarte spróbuj wyjąć taką małą okrągłą bateryjkę na płycie głównej (zrestartuj biosa).

*jeśli masz jakiegoś pentiuma to ram na pewno chodzi na taktowaniu max 2400
  • Poziom 3  
    Ram jest włożony ten nowy czyli jedna kość 16gb 2666mhz i z takim taktowaniem pracuje ram sprawdziłem w wydajności systemu. Później spróbuję wyjąć tą baterię obecnie nie ma mnie w domu. Procesor mam i5 8400 z biosem sam nic nie grzebałem wcześniej

Dodano po 2 [godziny] 17 [minuty]:

Wykonałem reset biosu i dalej nic. Po resecie biosu odpaliłem pc'ta i w ogóle nie chciał się włączyć tzn. komputer chodził ale nic się nie wyświetlało na monitorze dopiero wyłączyłem go i włączyłem ponownie kilka razy sam sie zresetował i teraz chodzi normalnie ale problem dalej jest. Ktoś jeszcze jakieś pomysły?

Dodano po 37 [minuty]:

Problem rozwiązany. Myślałem że jest to wina ramu ale o dziwo jest to wina karty graficznej a raczej tego że przed wczoraj kupiłem nową kartę i mam adapter DP na VGA i nie pokazuje startu systemu a mój telewizor jest połączony z kartą HDMI i na tv kiedy odpalam system widze wszystko normalnie cały start razem z biosem nie mam pojęcia dlaczego tak jest po prostu wcześniej nawet nie zwróciłem uwagi że biosu nie ma podczas odpalania dopiero jak nowy ram założyłem. Najważniejsze że działa :)